Προς το περιεχόμενο

Εργαλεία για δικτύωση


gokuthelegend

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με εγκατάσταση δικτύων, όχι κάτι τρομερό, κάνα ρουτεράκι, κάνα powerline, κάνα extender, κάνα switchάκι, απλά πράγματα (απλή εγκατάσταση και παραμετροποίηση, όχι κάτι εξειδικευμένο).

Σκεφτόμουν να επεκταθώ λιγάκι και θα ήθελα να δω αν πιάνουν ακόμη περισσότερο τα χέρια μου. Σκεφτόμουν να φτιάχνω και τα καλώδια αν κάποιος χρειάζεται ας πούμε να τοποθετήσει κάποια συσκευή σε κάποιο χώρο και χρειάζεται οπωσδήποτε καλώδιο. Έχετε να προτείνετε κάποια καλά εργαλεία για βασική χρήση;

Θα ήθελα 1 απογυμνωτή (striper), 1 πρέσα για τα βύσματα, και ένα τεστερ. Θα ήθελα να είναι για βύσματα RJ11 (τηλεφώνου) και για RJ45 (δικτύου). Κάτι σαν αυτό (το συγκεκριμένο είναι μόνο για RJ45, θα ήθελα αν υπάρχει να μου προτείνετε κάτι που να κάνει και για RJ11). Δεν με πειράζει να είναι σετ, μπορώ να αγοράσω και μεμονωμένα το κάθε κομμάτι, και με βολεύει να είναι από το e-shop γιατί έχω κατάστημα κοντά μου. Επίσης έχω δει και αυτό, λέει ότι είναι και για RJ11. Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο; Μέχρι 50 ευρώ τα δίνω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι και να παρεις θα την κανεις τη δουλεια σου κουτσα στραβα. αρχικα θες εμπειρια στο πρεσσαρισμα γιατι ενω ειναι σχετικα απλη διαδικασια, ενα κακοφτιαγμενο καλωδιο θα σου δημιουργησει προβληματα.

προσωπικα χρησιμοποιω πρεσσα της proskit  και βολευει πολυ το σιδερακι που την κραταει κλειστη.

lan tester οτι ναναι αρκει να μαθεις πως λειτουργει σε βραχυκυκλωμενο/κομμενο καλωδιο. πολλες δεν γραφουν τις ενδειξεις των led...

και ενα καρφωτικο απλο lsa plus.

τα υπολοιπα με εξασκηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το συγκριμένο σετάκι το παίρνεις σε ανεξάρτητα κομμάτια από το ebay με πολύ λιγότερα χρήματα.

Την συγκεκριμένη πρέσα ακροδεκτών (πορτοκαλί) την έχω είναι μια χαρά για τα λεφτά της...απλά δεν έχει δυστυχώς υποδοχή για rj11.

Την πρέσα για να βυσματώνεις πριζάκια την είχα επίσης. Δεν είναι ιδιαίτερα καλή.

Καλύτερα κοίτα να πάρεις ανεξάρτητα εργαλεία και όχι σετάκι.

Οι απογυμνωτές ποτέ δεν με βόλεψαν. προτιμώ να κόβω με την πένσα ακροδεκτών το περίβλημα του καλωδίου ή με ένα μικρό κόφτη.

Το lan tester ομοίως. Καλό γκατζετάκι αλλά σε τέτοια χρήματα μόνο για φιγούρα είναι δεν σου παρέχει κάτι.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, The_Judas είπε

Το συγκριμένο σετάκι το παίρνεις σε ανεξάρτητα κομμάτια από το ebay με πολύ λιγότερα χρήματα.

Την συγκεκριμένη πρέσα ακροδεκτών (πορτοκαλί) την έχω είναι μια χαρά για τα λεφτά της...απλά δεν έχει δυστυχώς υποδοχή για rj11.

Την πρέσα για να βυσματώνεις πριζάκια την είχα επίσης. Δεν είναι ιδιαίτερα καλή.

Καλύτερα κοίτα να πάρεις ανεξάρτητα εργαλεία και όχι σετάκι.

Οι απογυμνωτές ποτέ δεν με βόλεψαν. προτιμώ να κόβω με την πένσα ακροδεκτών το περίβλημα του καλωδίου ή με ένα μικρό κόφτη.

Το lan tester ομοίως. Καλό γκατζετάκι αλλά σε τέτοια χρήματα μόνο για φιγούρα είναι δεν σου παρέχει κάτι.

Καλά, για το lan tester ξέρω ότι άλλο ένα των 20 ευρώ και άλλο ένα των 500 ευρώ που θα κάνει παπάδες (ένα που είχα δουλέψει έδειχνε μέχρι και που είχε κοπεί το καλώδιο). Αλλά μιας και θα ασχοληθώ ερασιτεχνικά δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να δώσω 500 ευρώ, δεν έχω και σταθερή εργασία για να τα βγάλω αυτά τα λεφτά.

Για τα εργαλεία (πχ απογυμνωτής) είναι ότι τον βολέψει τον καθένα νομίζω. Έχεις να προτείνεις κάτι άλλο, κατά προτίμηση από το e-shop; Κανά σετάκι ή και μεμονωμένα εργαλεία;

30 λεπτά πριν, M@dB0x είπε

Προσπαθησε να παρεις μια πιστοποιηση ειτε mikrotik ειτε cisco και μετα θα καταλαβεις τι σου γινεται οσων αφορα τα δικτυα.

Δυστυχώς εδώ που μένω δεν παίζει τίποτα από αυτά. Το χωριό μου και οι κοντινές μου πόλεις είναι εντελώς πίσω σε αυτό τον τομέα (επαρχία γαρ, αγροτική περιοχή κυρίως), δεν υπάρχει κανείς που να κάνει μαθήματα σε αυτό τον τομέα, ούτε υπάρχουν εξεταστικά κέντρα.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πιστοποιηση Cisco θα ειναι ενα πολυτιμο εργαλειο στα χερια σου. ΚΑι εγω δεν ειχα προσβαση (λογω υποχρεωσεων και χρονου) αν και μενω στη πρωτευουσα αλλα επενδυσα σε εξοπλισμο και διαβαζα μονος μου και καταφερα και σε πολυ γρηγορο σχετικα διαστημα να παρω τις πιστοποιησεις. αν εχεις τη θεληση η προσωπικη μου αποψη ειναι να επενδυσεις και σε αυτο το εργαλειο θα σου φανει χρησιμο αν σου αρεσει αυτο που κανεις ωστε να το εξελιξεις και να το επεκτεινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dmyl είπε

Μια πιστοποιηση Cisco θα ειναι ενα πολυτιμο εργαλειο στα χερια σου. ΚΑι εγω δεν ειχα προσβαση (λογω υποχρεωσεων και χρονου) αν και μενω στη πρωτευουσα αλλα επενδυσα σε εξοπλισμο και διαβαζα μονος μου και καταφερα και σε πολυ γρηγορο σχετικα διαστημα να παρω τις πιστοποιησεις. αν εχεις τη θεληση η προσωπικη μου αποψη ειναι να επενδυσεις και σε αυτο το εργαλειο θα σου φανει χρησιμο αν σου αρεσει αυτο που κανεις ωστε να το εξελιξεις και να το επεκτεινεις.

Πόσο στοιχίζει η εξέταση μόνο για CCNA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρε παιδιά, σύμφωνοι, και ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά εγώ άλλο ρώτησα και άλλο μου απαντάτε. Την να την κάνω πιστοποίηση; αφού είπα ότι μένω σε αγροτική περιοχή, να πηγαίνω να στήνω επαγγελματικά δίκτυα στα μαντριά και στις στάνες; ο βοσκός θα πάει να πάρει ρούτερ cisco η mikrotik; Εγώ κάνα εργαλειάκι θέλω, να τραβάω κάνα καλώδιο σε περίπτωση που δεν φτάνουν τα τυποποιημένα που είναι συγκεκριμένα μέτρα.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/9/2019 στις 10:32 ΠΜ, gokuthelegend είπε

Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με εγκατάσταση δικτύων, όχι κάτι τρομερό, κάνα ρουτεράκι, κάνα powerline, κάνα extender, κάνα switchάκι, απλά πράγματα (απλή εγκατάσταση και παραμετροποίηση, όχι κάτι εξειδικευμένο).

Σκεφτόμουν να επεκταθώ λιγάκι και θα ήθελα να δω αν πιάνουν ακόμη περισσότερο τα χέρια μου. Σκεφτόμουν να φτιάχνω και τα καλώδια αν κάποιος χρειάζεται ας πούμε να τοποθετήσει κάποια συσκευή σε κάποιο χώρο και χρειάζεται οπωσδήποτε καλώδιο. Έχετε να προτείνετε κάποια καλά εργαλεία για βασική χρήση;

Θα ήθελα 1 απογυμνωτή (striper), 1 πρέσα για τα βύσματα, και ένα τεστερ. Θα ήθελα να είναι για βύσματα RJ11 (τηλεφώνου) και για RJ45 (δικτύου). Κάτι σαν αυτό (το συγκεκριμένο είναι μόνο για RJ45, θα ήθελα αν υπάρχει να μου προτείνετε κάτι που να κάνει και για RJ11). Δεν με πειράζει να είναι σετ, μπορώ να αγοράσω και μεμονωμένα το κάθε κομμάτι, και με βολεύει να είναι από το e-shop γιατί έχω κατάστημα κοντά μου. Επίσης έχω δει και αυτό, λέει ότι είναι και για RJ11. Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο; Μέχρι 50 ευρώ τα δίνω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κοιτάζοντας λίγο το πρώτο που ανέφερες (https://www.e-shop.gr/equip-129503-network-tool-case-p-PER.751549) δεν βλέπω να διαφέρει σε κάτι απο το δεύτερο, το cable tester φαίνεται να υποστηρίζει RJ45 και RJ11: https://www.equip-info.net/N-A/129503/p-488.htm#
Οι πρέσες όμως και στα 2 υποστηρίζουν μόνο RJ45.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορασε την πιο φθηνη πρεσσα που θα βρεις στο ebay, x2, μια για την εργαλειοθηκη και μια στο αυτοκινητο. Αγορασε επισης (αρκετες) 100αδες RJ45 και RJ11. Προσπαθησε να τα παρεις απο τον ιδιο seller. Ειτε κοστιζουν 2, ειτε 20 ευρω (στο Ελλαδισταν) πιθανοτατα το ιδιο κινεζικο εργοστασιο τα φτιαχνει. Αγορασε πρεσσα με απογυμνωτη γιατι πανω-κατω την ιδια δουλεια κανει με εναν φθηνο απογυμνωτη. Δουλευε μονο solid core CAT 5E UTP καλωδια αφου ειναι υπερβολικα πιο ευκολα να τα τερματισεις απο τα stranded και τις μεγαλυτερες κατηγοριες. Οταν πρεσσαρεις, φροντισε να σφιγγεις δυο φορες αντι για μια. Αγορασε και ενα punch down tool με ενα διευρο μηπως σου χρειαστει καποια στιγμη (για κανενα patch panel ή καμια πριζα). Το τεστερ επισης απο τον ιδιο κινεζο.

 

Τερματισε 20 - 30 καλωδια σπιτι και θα γινεις εξπερ. Τα τεστερ ειναι ολα της πλακας αλλα θα σε βοηθησουν σε καραμπινατα λαθη οπως εαν κοπηκε καπου το καλωδιο ή εαν δεν το τερματισες σωστα. Εφοσον δοκιμαζουν ενα ζευγαρι καθε φορα, δε μπορεις να ξερεις εαν δυο ζευγαρια βραχυκυκλωνουν μεταξυ τους αλλα δε νομιζω να σου χρειαστει κιολας αυτη η δυνατοτητα.

 

Αγορασε και ενα - δυο κοφτες της μορφης: https://www.skroutz.gr/s/20039528/Haitronic-5inch-Mini-Diangonal-Plier-HS1610D.html

 

Εαν ειναι να περασεις κανενα καλωδιο εκτεθιμενο στον ηλιο, φροντισε να ειναι μαυρο και εξωτερικης χρησης. Κανεις δε θελει να γεμισει το switch του νερα οταν ο ηλιος καταστρεψει το πλαστικο εξωτερικο του χρωματιστου εσωτερικου σου καλωδιου.

 

Καλες δουλειες

 

Edit: T568B

Edit2: Προσεχε οταν απογυμνωνεις καλωδια με την πρεσσα, μην την πατας τερμα γιατι θα κοψεις και το εσωτερικο πλαστικο στα καλωδια. Εαν βλεπεις χαλκο εκει που απογυμνωσες, κοψε το καλωδιο ξανα και ξαναπροσπαθησε. Επισης, φροντισε να αφηνεις εξτρα σε κουλουρα και στις δυο μεριες (και λιγο ομορφα, με ενα zip tie, παρηγγειλε και λιγα απο δαυτα απο τον κινεζο, velcro roll αν θες να εισαι fancy), δηλαδη μην το κοβεις ακριβως στο μηκος που θελεις αλλα ασε 1 - 2 μετρα σε καθε ακρη. Απογυμνωνε ~6cm και μετα κοβε την περισσεια αντι να προσπαθεις να το κανεις ακριβως. Φροντιζε τα βυσματα να πιανουν και το πλαστικο του καλωδιου στο πλαστικο "καρουμπαλο" που εχουν μεσα για αυτη τη δουλεια, οχι μονο τα μεμονωμενα καλωδια.

Επεξ/σία από sotthes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα συμφωνήσω σε όλα με τον sotthes εκτός με τις επιλογές απο κίνα.

Προσωπικά όπως έγραψα πιο πάνω χρησιμοποιώ μια δοκιμασμένη πρέσσα proskit η οποία κάνει για όλα τα φις και κόβει και το καλώδιο.

Έχω ταλαιπωρηθεί απο πρέσα που δεν πατούσε καλά το καλώδιο και χαλούσα πολλά φισακια.

Απαραίτητο παράλληλα και ένα tester και γεννήτρια σήματος για εύρεση καλωδίου οπως αυτη

Επεξ/σία από madrivermadonus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...