Προς το περιεχόμενο

Καινούργιο supermini - 15K-18K€ (Σκανδιναβία)


LongTom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, θα ήθελα συμβουλή για το εν λόγω θέμα ως άσχετος με τα αμάξια.

Το αυτοκίνητο θα είναι 70% της (μέλλουσας) γυναίκας και 30% δικό μου ως χρήση commuting σε μεγάλη πόλη (Στοκχόλμη).

Περί τα ~10/12χλμ καθημερινά με έξτρα ταξίδια περί τα 150-300χλμ μερικές φορές το μήνα (εκδρομές και έτσι).

Είμαστε δύο άτομα και πιθανότατα θα αγοραστεί από Σουηδία τους επόμενους μήνες.

Η κύρια έγνοια μου είναι ότι άκουσα ότι το χιόνι είναι πρόβλημα το χειμώνα επειδή δεν το καθαρίζουν τελείως, έτσι θα ήθελα να αποφύγω τελείως μικρά οχήματα που ίσως τα βρούνε ζόρικα σε καμία εκδρομή σε μικρότερους δρόμους - ακόμη και με χιονολαστιχα.

Επίσης με είπαν ότι στο άμεσο μέλλον θα υπάρξουν σκληρότεροι νόμοι για τα ντίζελ στις πόλεις και έτσι μάλλον θα πάω για βενζίνη.

Το μπάτζετ είναι περί τα 15-18+Κ € και βλέπουμε για καινούργια. 

Έκανα αρκετό ψάξιμο και κατέληξα στα εξής, όλα 2019 μοντέλα:

Seat Ibiza (style)

Suzuki Swift 

Mazda 2 (vision ή optimum)

VW Polo (απλή έκδοση λόγω κόστους)

Ford Fiesta (μεσαία έκδοση)

 

Θα πάω να τα δω στις αντιπροσωπείες τον επόμενο μήνα που θα μετακομίσουμε κανονικά, αλλά ήθελα μια πρώτη "λίστα" και γνώμες ώστε να έχω υπ' όψιν τυχών προβλήματα/θέματα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα polo κα ibiza να μην τα δεις καθόλου στη βασική έκδοση, δε βλέπονται

πολύ καλά αμάξια αλλά μόνο στις πλουσιότερες εξοπλιστικές εκδόσεις, λες και είναι διαφορετικό αυτοκίνητο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στη Στοκχόλμη δε νομίζω να έχεις θέμα με το χιόνι να σου πω την αλήθεια. Επαρχία και καθαρίζουν ικανοποιητικά το χιόνι, έχω τετρακίνητο και σπάνια έχει χρειαστεί. Επειδή σκέφτεται για commuting καλή λύση θα ήταν ένα υβριδικό, το yaris hybrid είναι εντός μπάτζετ. Αν φοβάστε τα χιόνια (και εγώ το φοβόμουν πολύ) με μικρή υπέρβαση στο μπάτζετ υπάρχει το suzuki S-cross 1.0Τ 4x4. Συχνά κάνουν και προσφορές σε ετοιμοπαράδοτα, έχω δει με 189.000 κορώνες ετοιμοπαράδοτα με μεταλλικό. Εγώ θα το κοίταζα, είναι λίγο μεγαλύτερο βέβαια αλλά όχι και τεράστιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, NT1G είπε

(Θα) έχεις κλειστό πάρκινγκ εκεί που θα πας;

Δυστυχώς όχι, το διαμέρισμα έρχεται μόνο με δωρεάν θέση στο τοπικό ανοικτό πάρκινγκ.

Έχει διαφορά; Φαντάζομαι στην σκουριά και τα λοιπά;

3 ώρες πριν, doctorkostis είπε

Μέσα στη Στοκχόλμη δε νομίζω να έχεις θέμα με το χιόνι να σου πω την αλήθεια. Επαρχία και καθαρίζουν ικανοποιητικά το χιόνι, έχω τετρακίνητο και σπάνια έχει χρειαστεί. Επειδή σκέφτεται για commuting καλή λύση θα ήταν ένα υβριδικό, το yaris hybrid είναι εντός μπάτζετ. Αν φοβάστε τα χιόνια (και εγώ το φοβόμουν πολύ) με μικρή υπέρβαση στο μπάτζετ υπάρχει το suzuki S-cross 1.0Τ 4x4. Συχνά κάνουν και προσφορές σε ετοιμοπαράδοτα, έχω δει με 189.000 κορώνες ετοιμοπαράδοτα με μεταλλικό. Εγώ θα το κοίταζα, είναι λίγο μεγαλύτερο βέβαια αλλά όχι και τεράστιο.

Φοβάμαι τα χιόνια διότι "πρέπει" να πηγαίνουμε στο εξοχικό των πεθερικών που είναι στου βοδιού το κέρατο. Από ότι είδα έχει μόνο ένα μικρό δρόμο στο δάσος. Εκεί φοβάμαι μην μείνει κανένα ασθενικό των 70Hp σε χιόνι. Βέβαια θεωρίες αυτό, διότι με είπαν ότι το καθαρίζουν όπως τους λοιπούς δρόμους.

Γενικά στην πόλη/"εθνική" δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.

Το υβριδικό πολύ καλό φαίνεται. Θα ρωτήσω τι καθεστώς παίζει με την φορολογία, ίσως συμφέρει περισσότερο από τα απλά.

To Suzuki ξεφεύγει λίγο σε τιμή/μέγεθος, ίσως αργότερα όταν έχουμε φαμίλια. 

 

4 ώρες πριν, KoreanW είπε

τα polo κα ibiza να μην τα δεις καθόλου στη βασική έκδοση, δε βλέπονται

πολύ καλά αμάξια αλλά μόνο στις πλουσιότερες εξοπλιστικές εκδόσεις, λες και είναι διαφορετικό αυτοκίνητο

Για το Polo το έχω ακούσει από συνάδελφο, αλλά είπα μήπως είναι μούφα.

Εφόσον το γράφει και τρίτος, τότε θα το αποφύγω.

|

|

|

Για Mazda 2 και Fiesta έχει κανείς γνώμη;

Επειδή αμφότερα φαίνονται αξιοπρεπέστατες λύσεις.

 

Επεξ/σία από LongTom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, LongTom said:

Δυστυχώς όχι, το διαμέρισμα έρχεται μόνο με δωρεάν θέση στο τοπικό ανοικτό πάρκινγκ.

Έχει διαφορά; Φαντάζομαι στην σκουριά και τα λοιπά;

Φοβάμαι τα χιόνια διότι "πρέπει" να πηγαίνουμε στο εξοχικό των πεθερικών που είναι στου βοδιού το κέρατο. Από ότι είδα έχει μόνο ένα μικρό δρόμο στο δάσος. Εκεί φοβάμαι μην μείνει κανένα ασθενικό των 70Hp σε χιόνι. Βέβαια θεωρίες αυτό, διότι με είπαν ότι το καθαρίζουν όπως τους λοιπούς δρόμους.

Γενικά στην πόλη/"εθνική" δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.

Το υβριδικό πολύ καλό φαίνεται. Θα ρωτήσω τι καθεστώς παίζει με την φορολογία, ίσως συμφέρει περισσότερο από τα απλά.

To Suzuki ξεφεύγει λίγο σε τιμή/μέγεθος, ίσως αργότερα όταν έχουμε φαμίλια. 

Για το Polo το έχω ακούσει από συνάδελφο, αλλά είπα μήπως είναι μούφα.

Εφόσον το γράφει και τρίτος, τότε θα το αποφύγω.

|

|

|

Για Mazda 2 και Fiesta έχει κανείς γνώμη;

Επειδή αμφότερα φαίνονται αξιοπρεπέστατες λύσεις.

και η style του ibiza  βασική είναι, ούτε κι αυτή μην τη λογαριάζεις,

μόνο fr/excellence δες και με τη δερματίνη στο ταμπλό και με κανένα καλό από τα έξτρα καθίσματα, δείχνουν λες και είναι άλλο τελείως αμάξι, αλλιώς αν δεν σας παίρνει οκονομικά κοιτάτε κατ'ευθείαν αλλού

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως να κοιτάξεις κανά 4κίνητο duster?

(Ολοκαίνουριο 13άρι μοτέρ 130 ή 150hp)

Στα ίδια λεφτά θα βγεί και θα είναι "περισσότερο" αμάξι σε σχέση με αυτά που κοιτάς (δεν μιλάω καν για δυνατότητες στο χιόνι)

 

Επεξ/σία από turbat0s
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βασικά το duster με πολλά από αυτά που κοιτάει δε συγκρίνεται γιατί είναι παλιάς γενιάς αυτοκίνητο το duster, μόνο το suvοειδές και το vfm μετράει σ' αυτό και με τις παραχωρήσεις της φτηνοκατασκευής

αλλά τέλος πάντων

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στη θέση σου θα κοιτούσα και ελαφρώς μεταχειρισμένο με πολύ λίγα χλμ. Έχεις πολλές καλες επιλογές.

 

https://www.autouncle.se/en/d/10737180-hyundai-tucson-used

https://www.autouncle.se/en/d/10594280-audi-q3-used

https://www.autouncle.se/en/d/10354609-honda-hr-v-used

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω για καποιο suv με τετρακινηση θα πηγαινα

Δες κανα forester

 

Για μικρο δε ξερω, το fiat panda βγαινει ακομα 4κινητο?

Γενικα τι αμαξια κυκλοφορουν εκει (εκτος απο τεσλα)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, omitziz είπε

Εγώ στη θέση σου θα κοιτούσα και ελαφρώς μεταχειρισμένο με πολύ λίγα χλμ. Έχεις πολλές καλες επιλογές.

https://www.autouncle.se/en/d/10737180-hyundai-tucson-used

https://www.autouncle.se/en/d/10594280-audi-q3-used

https://www.autouncle.se/en/d/10354609-honda-hr-v-used

Το ψάξαμε μεταχειρισμένα, αλλά λόγω παντελούς απουσίας γνώσης στο θέμα είπαμε να επικεντρωθούμε σε νέο.Οι αντιπροσωπίες πιθανότατα θα βάλουν μεγάλο καπέλο για αμάξι που θα έβρισκα καινούργιο με λίγα χιλιάρικα παραπάνω, και δεν ξέρω κανέναν "αξιόπιστο" άτομο εκεί για να πάρω το δικό του.

Αν και με τις απαντήσεις εδώ, μάλλον θα το ξανασκεφτώ διότι εάν είναι να πάρουμε κάτι που δεν μας καλύπτει τότε πεταμένα λεφτά είναι.

 

 

2 ώρες πριν, turbat0s είπε

Μήπως να κοιτάξεις κανά 4κίνητο duster?

(Ολοκαίνουριο 13άρι μοτέρ 130 ή 150hp)

Στα ίδια λεφτά θα βγεί και θα είναι "περισσότερο" αμάξι σε σχέση με αυτά που κοιτάς (δεν μιλάω καν για δυνατότητες στο χιόνι)

Όπως απάντησα στην πρόταση του φίλου στο παραπάνω μου ποστ, για 4Χ4, είναι κάπως μεγάλο για την κύρια χρήση του.

Δηλαδή commuting σε αστική περιοχή, ζωή και μετακίνηση 80+% σε αστικούς "στενούς" δρόμους και πάρκινγκ, και αυτό για ένα ζευγάρι δίχως παιδιά.

Εάν ζούσαμε επαρχία, τότε φαίνεται καλή ευκαιρία. Ίσως σε λίγα χρόνια εάν ο πεθερός θελήσει να αποχωριστεί το XC60 του θα πάμε σε τέτοια λύση...(ζω με την ελπίδα)

 

 

3 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Κι εγω για καποιο suv με τετρακινηση θα πηγαινα

Δες κανα forester

Για μικρο δε ξερω, το fiat panda βγαινει ακομα 4κινητο?

Γενικα τι αμαξια κυκλοφορουν εκει (εκτος απο τεσλα)?

Volvo, volvo & και κάποιες φορές volvo από ότι είδα.:P

Πολλά επίσης τα VW. 

Για το θέμα SUV το έγραψα επάνω, δυστυχώς δεν είναι ιδανική λύση για τώρα. Αν και οι χώροι είναι εξαιρετικοί σε τέτοια οχήματα.

 

1 ώρα πριν, turbat0s είπε

Ναι προφανώς στα 15χιλ δεν μπορείς να τα έχεις όλα.

Ο καθένας κρίνει τί μπορεί να παραβλέψει και τί είναι πιο σημαντικό γι' αυτόν.

Αρχικά είναι μέχρι τα 18+€, με ολίγο παραπάνω μπάτζετ εάν βρεθεί η "ιδανική" λύση.

Γενικά λόγω αγοράς σπιτιού τα πράματα είναι πολύ σφικτά για το θέμα δυστυχώς. 

|

Από ότι βλέπω, οι επιλογές περιορίζονται πάνω-κάτω στα εξής νέα: 

yaris hybrid (που φαίνεται καλή λύση και μάλλον η οικονομικότερη για το θέμα καύσιμο)

- Suzuki swift

- Mazda2

-  Ford Fiesta

 

Η λύση εάν τα παραπάνω δεν είναι σοβαρές λύσεις, είναι το μεταχειρισμένο, μάλλον από αντιπροσωπία και πιθανότατα κάποιο απλό V40 2017+ που τα δίνουν στα ~18-19Κ€.

|

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LongTom είπε

Δυστυχώς όχι, το διαμέρισμα έρχεται μόνο με δωρεάν θέση στο τοπικό ανοικτό πάρκινγκ.

Έχει διαφορά; Φαντάζομαι στην σκουριά και τα λοιπά;

...

Καλά εκτός από τα αλάτια, το βρίσκω βάρβαρο για ολοκαίνουργιο αμάξι να κάθεται έξω και να κάνει καθημερινά cold starts στους 0 ή -10 °C τον χειμώνα.

Για μεταπώληση μετά δεν ξέρω μπορεί να είναι διαφορετικά εκεί.

Επίσης θες και 4 χειμερινά λάστιχα και χώρο να τα κρατάς.

Δεν κοιτάς και leasing;

1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

...

Γενικα τι αμαξια κυκλοφορουν εκει (εκτος απο τεσλα)?

Volvo, μετά οι γερμανικές εταιρίες, μετά γενικά τα υβριδικά μετά όλα τα άλλα μάλλον λένε τα στατιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορα του μεταχειρισμενου στη Σουηδια δεν εχει καμια σχεση με την Ελλαδα, κυριως λογω οικονομικης καταστασης. Οι Σουηδοι εχουν χρηματα και αλλαζουν αυτοκινητο καθε 4-5 χρονια. Επισης υπαρχουν πολλα εταιρικα και ιδιωτικα leasing με ελεγχο στις αντιπροσωπειες που στα 3 χρονια βγαινουν στην αγορα. Αν καποιο αυτοκινητο τρακαρει σοβαρα, επειδη το κοστος επισκευης ειναι με σουηδικες τιμες και τσουζει, συνηθως οι ασφαλιστικες το βγαζουν off και σε αποζημιωνουν. Υπαρχουν ολα καταγεγραμμενα και για το αυτοκινητο που ενδιαφερεσαι μπορεις να παρεις αναλυτικο ιστορικο καθως και τον ελεγχο ΚΤΕΟ με το carfax.se με μικρο κοστος. 

 Με 18Κ βρισκεις μαξ τριετιας, 4κινητο και με λιγα χιλιομετρα. Αν δε θες SUV βρισκεις BMW 118 xdrive ευκολα καθως εχει κυκλοφορησει πολυ. Αν δεν εχεις θεμα χωρου, Qashqai, Vitara, S-cross, Octavia, Kadjar ολα 4κινητα, ειναι μεσα στο μπατζετ σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, doctorkostis είπε

Η αγορα του μεταχειρισμενου στη Σουηδια δεν εχει καμια σχεση με την Ελλαδα, κυριως λογω οικονομικης καταστασης. Οι Σουηδοι εχουν χρηματα και αλλαζουν αυτοκινητο καθε 4-5 χρονια. Επισης υπαρχουν πολλα εταιρικα και ιδιωτικα leasing με ελεγχο στις αντιπροσωπειες που στα 3 χρονια βγαινουν στην αγορα. Αν καποιο αυτοκινητο τρακαρει σοβαρα, επειδη το κοστος επισκευης ειναι με σουηδικες τιμες και τσουζει, συνηθως οι ασφαλιστικες το βγαζουν off και σε αποζημιωνουν. Υπαρχουν ολα καταγεγραμμενα και για το αυτοκινητο που ενδιαφερεσαι μπορεις να παρεις αναλυτικο ιστορικο καθως και τον ελεγχο ΚΤΕΟ με το carfax.se με μικρο κοστος. 

 Με 18Κ βρισκεις μαξ τριετιας, 4κινητο και με λιγα χιλιομετρα. Αν δε θες SUV βρισκεις BMW 118 xdrive ευκολα καθως εχει κυκλοφορησει πολυ. Αν δεν εχεις θεμα χωρου, Qashqai, Vitara, S-cross, Octavia, Kadjar ολα 4κινητα, ειναι μεσα στο μπατζετ σου.

Μάλιστα. Θα κάνω και μια συζήτηση με τα πεθερικά εάν είναι για αυτό, εφόσον ισχύει αυτό που λες, για να με πουν κανένα αξιόπιστο σάιτ.

Βέβαια μόλις με πήγες στο 0, πίστευα ότι είχα μια ρέγουλα και τώρα θα πρέπει να περάσω ατελείωτες ώρες πάλι στο ψάξιμο και μεταχειρισμένων για μια απόφαση. Μην πω τις συζητήσεις με την γυναίκα το εάν της αρέσει.:P

49 λεπτά πριν, NT1G είπε

Καλά εκτός από τα αλάτια, το βρίσκω βάρβαρο για ολοκαίνουργιο αμάξι να κάθεται έξω και να κάνει καθημερινά cold starts στους 0 ή -10 °C τον χειμώνα.

Για μεταπώληση μετά δεν ξέρω μπορεί να είναι διαφορετικά εκεί.

Επίσης θες και 4 χειμερινά λάστιχα και χώρο να τα κρατάς.

Δεν κοιτάς και leasing;

Volvo, μετά οι γερμανικές εταιρίες, μετά γενικά τα υβριδικά μετά όλα τα άλλα μάλλον λένε τα στατιστικά.

Για τα λάστιχα έχουμε χώρο στην υπόγα, όπως όλοι οι (μελλοντικοί) γείτονες.

Cold start δεν θα κάμει, διότι εάν δεν απατώμαι έχει κουτιά-θερμαντικά το πάρκινγκ σε κάθε θέση ενοίκου.

Σίγουρα έχει στο πάρκινγκ της δουλειάς, διότι έκανα αίτηση για θέση με τέτοιο (και ανάλογη χρέωση μέσω μισθού).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...