Προς το περιεχόμενο

Εναρξη επιχείρησης


j2k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θεωρεί τον λογιστή περιττό και ταυτόχρονα ρωτάει για να πάρει (τσαμπα) πληροφορίες που γνωρίζουν καλά οι λογιστές.

Μπράβο στο νέο επιχειρηματία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλος ένας κλασικός "επαγγελματίας" που θεωρεί πως ο ίδιος δημιουργεί σπουδαίο έργο με την "τέχνη" του και είναι παραγωγικότατος, ενώ οι λογιστές, οι δικηγόροι και φυσικά οι δημόσιοι υπάλληλοι, με τις βαρετές, ανούσιες κι άχρηστες εν τέλει ειδικότητες τους, είναι όλοι χαραμοφάηδες που προσπαθούν να καταβροχθίσουν το βιος του.

Να ΜΗΝ πάει σε λογιστή, ας φάει τα μούτρα του με την εφορία και τους λοιπούς ελεγκτικούς φορείς και το ξανασυζητάμε σε μελλοντικό thread.

Επεξ/σία από DrFreeman
typos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβως αυτο θεωρω οτι εχουνε στησει αρπακτικο μηχανισμο και παραγουνε απο λιγο εως καθολου εργο.

Επαγγελματιες αεργοι.

Επεξ/σία από j2k
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγα λαθος αυτο κατα την γνωμη μου και οσο πιο γρηγορα το καταλαβεις τοσο καλυτερο για εσενα, οι λογιστες και δικηγοροι θα σε προστατευσουν απο διαφορα θεματα που μπορει να προκυψουν και λογικο ειναι να πληρωθουν για τις υπηρεσιες τους. Πχ προσφατα μεσω του λογιστη μου γλιτωσα περιπου 9.000 ευρω που αν δεν ειχα λογιστη η αν ειχα καποιον λογιστη που δεν ηταν τοσο ψαγμενος θα τα πληρωνα κανονικα.

Επισης να ξερεις οτι οταν με το καλο ανοιξεις την επιχειρηση σου ισως τον περισσοτερο χρονο την καταναλωνεις στην διαχειρηση της και οχι στην παραγωγη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2019 στις 12:33 ΜΜ, j2k είπε

Παρακαλω πολυ να σταματησει η οποιαδηποτε συζητηση περι δικηγορων και λογιστων...

Αν ξερει καποιος και θελει απαντησει επι της ουσιας εχει καλως..

Το στερεοτυπο τραβα σε λογιστη δικηγορο παρακαλω να το σταματησουμε... το ξερω και δεν θελω αλλες ιδιου τυπου απαντησεις.

Επιχειρείν στην Ελλάδα του 21ου αιώνα ...  

Εφόσον έχεις κατασταλαγμένη άποψη, τι ακριβώς περιμένεις να μάθεις από εδώ ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για κοστος εργατη θα πας στο ΙΚΑ και θα σε ενημερωσουν αμεσως οπως και οτι αλλο ειναι να πληρωσεις σχετικα με εργατικο προσωπικο...σε αυτα ειναι πολυ γρηγοροι

αυτοι θα σου πουν τα παντα ,

δεν θα σου πουν ομως τι συμβαση θα υπογραψει το προσωπικο με σενα που θελει οπως και να το κανουμε καποιες γνωσεις(μαλλον θα τα φτιαξεις

και αυτα μονος σου)

και θελεις τελικα, γιατι αυτο ειναι το ζητουμενο χωρις λογιστη να περασεις τα μηχανηματα εξοπλισμο που ηδη εχεις στα παγια....και γιατι να τα περασεις αστα εκει που ειναι

θελεις να κανεις το καταστατικο της εταιρειας μονος σου, απλο και αυτο παρε ενα απο εναν αλλον και αντιγραψε το.....και μετα πηγαινε στο πρωτοδικειο για επικυρωση...απλο ειναι

μετα αφμ , επιμελητηριο , εφορια ,τραπεζα παλι ΙΚΑ ,συμβασεις προσωπικου , υγειονομικο επιθεωρηση χωρου εργασιας που πρεπει να πληρει μινιμουμ προυποθεσεις ,πυροσβεστικη

για πυρασφαλεια(δεν ξερω και το αντικειμενο σου αλλα ειπες μηχανηματα).....και εισαι ετοιμος να ξεκινησεις σχεδον αν δεν σου βρουν καποιο εμποδιο........ξεχασα να εχεις και το χερι στη τσεπη

γιατι ποτε δε ξερεις .....

για να σου πω ομως τη μαυρη αληθεια εγω δεν θα εκανα τιποτα και θα εκανα τα παντα μονος μου χωρις λογιστες και παπαριες χωρις προσωπικο να εχω και το κεφαλι μου ησυχο και ας

κανω λιγοτερα χρηματα αρκει να μη με ξερει κανεις και μαυραααααααααα....αν ομως θελεις να γινεις γνωστος πρεπει να ακολουθησεις καποιους κανονες .............που λιγο πολυ ισχυουν σε ολο το κοσμο το πολιτισμενο,ασχετα αν εδω παιρνει περισσοτερο χρονο και χρημα............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν θες να προσαρμοστείς στην πραγματικότητα, καλύτερα κάτσε σπίτι σου.η δούλευε με μαύρα.

Αλλα να γίνει το ανάποδο αποκλείεται.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ, μην ακούς κάνενα τους (λογιστές και δικηγόρους). Μπορείς να τα κάνεις και όλα μόνα σου. Αρχικά θα πας στην εφορία και θα τους πιέσεις να σου δώσουν πληροφορίες για την έναρξη και αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις την μονοκατοικία. Μετά θα πας σε ένα επιμελητήριο για να ρωτήσεις σε ποιο πρέπει να κάνεις εγγραφή και τι χρειάζονται για την έναρξη. Βασικά, θα κατεβάσεις το πρότυπο καταστατικό για τον τύπο εταιρείας που θέλεις (δεν είναι τίποτα, copy paste, το έχει κάνει ένας φίλος μου) και είσαι έτοιμος. Θα πας ΙΚΑ να ρωτήσεις για απογραφή εκεί και μετά θα βγάλεις κωδικούς για να στέλνεις τα ένσημα. Πακέτα κάλυψης και τα ρέστα παίζουν όλα στο ιντερνετ. Μια απλή αναζήτηση είναι. Το ΦΠΑ είναι γελοίο. Από τη μια πλευρά τα έσοδα και από την άλλη τα έξοδα. Τόσο απλό.

Αφού τα κάνεις όλα αυτά λοιπόν, θα πας σε κάποιον συνάδελφο να σου διορθώσει όλες τις μαλακίες που θα έχεις κάνει, θα του πεις ευχαριστώ και θα του τα στάξεις όμορφα και ωραία. Άντε και καλές δουλειές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι όσοι ξεκινάνε επιχείρηση, έχουν ακριβώς την ίδια αισιοδοξία που έχεις και εσύ. Και καλά κάνεις εννοείται!

Καλώς ή κακώς όμως στη ζωή δεν πάνε τα πράγματα πάντα έτσι όπως τα θέλουμε και πρέπει πάντοτε να φυλασσόμαστε και για το χειρότερο σενάριο.

Ένα μεγάλο κομμάτι λοιπόν της διαχείρισης μιας επιχείρησης είναι τα οικονομικά της και οι νομικές της υποχρεώσεις. Απαιτείται άριστη γνώση της νομοθεσίας και συνεχής ενημέρωση γιατί στη χώρα μας κάθε 6 μήνες έχουμε και άλλο φορολογικό σύστημα. Επίσης καλώς ή κακώς ορισμένες φορές χρειάζεται και καλή δικτύωση.

Ένα λάθος σε μια δήλωση για παράδειγμα, μπορεί να σου στοιχίσει από μερικές εκατοντάδες ευρώ, έως κάποιες χιλιάδες.

Φρόντισε λοιπόν να βρεις όχι απλά έναν λογιστή κι έναν δικηγόρο, αλλά έναν εξαιρετικό λογιστή κι έναν εξαιρετικό δικηγόρο. Θα πρέπει να είναι άριστοι γνώστες, ώστε να μην χρειάζεται να σε «σώζουν» από λάθη, αλλά να τα προλαμβάνουν συμβουλεύοντας σε.

Άφησε στην άκρη την απέχθεια σου λοιπόν για αυτά τα 2 επαγγέλματα, γιατί στο μόνο που θα σε οδηγήσει είναι να ζημιώσεις τον ίδιο σου τον εαυτό. 

Με ερωτήσεις σε φόρουμ ούτε λογιστικά θα μάθεις να κάνεις, ούτε δικηγόρος θα γίνεις.

Φιλικά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
7 hours ago, chris854 said:

Είναι παλιό θέμα αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ για να μη σχολιάσω.

Δεν ξέρω τι τέχνη παράγεις, αλλά  στείλε μου ένα κομμάτι δωρεάν, αδυνατώ να πιστέψω οτι σπαταλάς ιδιαίτερο κόπο και ενέργεια να τα φτιάχνεις. Είδα ένα βίντεο στο youtube, δεν είναι δύσκολο να τα φτιάξει κανείς!!!!!!!

Οι λογιστές/λογίστριες, δικηγόροι έχουν περάσει 4+ χρόνια σπουδάζοντας για να μάθουν να βρίσκουν τις απαντήσεις σε όοολα τα ερωτήματα, όλες τις υποκατηγορίες, πιθανόν να πρέπει να ενημερώνονται τακτικά για όλες τις νομοθεσίες που αλλάζουν. Αν σου φαίνεται εύκολη δουλειά, γιατί δεν μπορείς να τα ψάξεις μόνος σου; Σου φαίνεται δύσκολο/βαρετό; Φαντάσου να πρέπει να το κάνεις κάθε μέρα και να έχεις και 'φίλους' να σε αγγαρεύουν για φορολογική. Εσύ θα έδινες δωρεάν την τέχνη σου 1 φορά το χρόνο σε 20 γνωστούς;

Είναι ωραίο το επιχειρείν, αλλά αν δεν αποδεχτείς ποτέ οτι κάποιοι άνθρωποι ξέρουν κάποια πράγματα όπως εσύ ξέρεις απο τέχνη, είσαι λίγο απόλυτος/η. Έχεις δει τα Zara ή τα Ιkea να ζητάνε δωρεάν χαμαλοδουλειά και να μην εμπιστεύονται λογιστές; Αν όντως είσαι της λογικής οτι θα τα κάνεις όλα μόνος/η σου, τότε πρέπει να το υποστηρίξεις full και να βγάλεις εσύ το φίδι απ'την τρύπα, που σημαίνει να ψάξεις μόν@ όλα τα φεκ, νομοθεσίες, εγκύκλιους και να προσπαθήσεις να βγάλεις άκρη μόν@ σου, οχι να ζητάς τζάμπα συμβουλές. Και πες οτι σου απαντάω εγώ ή κάποιος άλλος, πού ξέρεις τι υπόβαθρο έχουμε; Μπορεί να σου πούμε λάθος πράγματα, ίσως εγώ που προτείνω το τάδε να είμαι απερίσκεπτος οικονμικά. Ή αν κάποιος απαντήσει και ξέρει, λέω εγώ τώρα, ίσως απο λογιστή έμαθε τις πααντήσεις επειδή πλήρωσε.

Ναι, φυσικά και θα πάρουν ελφτά για την εργασία τους άνθρωποι που εργάζονται και σπατάλησαν χρόνο για να κάνουν μια δουλειά.

Αν προσλαμβάνεις ή σχετίζεσαι επαγγελματικά με άτομα που θεωρείς κατώτερά σου, ή υποτιμάς τη δουλειά τους, πώς προάγει τη συνολική δουλειά αυτό;

Δεν είναι κακό να αναγνωρίζουμε όταν κάτι μπορούν να το κάνουν άνθρωποι που έχουν τις γνώσεις που μας λείπουν.

Αν δεν πιστεύεις οτι προσφέρουν κάτι, τότε η εναλλακτική είναι να το κάνεις μόν@, οχι με πατερίτσες.

"If you always hire people who are smaller than you are, we shall become a company of dwarfs. If, on the other hand, you always hire people who are bigger than you are, we shall become a company of giants." – David Ogilvy, founder of Ogilvy & Mather

Πολύ σωστά. Ο OP όμως είναι ο κλασικός ελληναράς που θέλει τα κάνει όλα μόνος του - γιατί ξέρει από αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, chris854 είπε

Είναι παλιό θέμα αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ για να μη σχολιάσω.

Δεν ξέρω τι τέχνη παράγεις, αλλά  στείλε μου ένα κομμάτι δωρεάν, αδυνατώ να πιστέψω οτι σπαταλάς ιδιαίτερο κόπο και ενέργεια να τα φτιάχνεις. Είδα ένα βίντεο στο youtube, δεν είναι δύσκολο να τα φτιάξει κανείς!!!!!!!

Οι λογιστές/λογίστριες, δικηγόροι έχουν περάσει 4+ χρόνια σπουδάζοντας για να μάθουν να βρίσκουν τις απαντήσεις σε όοολα τα ερωτήματα, όλες τις υποκατηγορίες, πιθανόν να πρέπει να ενημερώνονται τακτικά για όλες τις νομοθεσίες που αλλάζουν. Αν σου φαίνεται εύκολη δουλειά, γιατί δεν μπορείς να τα ψάξεις μόνος σου; Σου φαίνεται δύσκολο/βαρετό; Φαντάσου να πρέπει να το κάνεις κάθε μέρα και να έχεις και 'φίλους' να σε αγγαρεύουν για φορολογική. Εσύ θα έδινες δωρεάν την τέχνη σου 1 φορά το χρόνο σε 20 γνωστούς;

Είναι ωραίο το επιχειρείν, αλλά αν δεν αποδεχτείς ποτέ οτι κάποιοι άνθρωποι ξέρουν κάποια πράγματα όπως εσύ ξέρεις απο τέχνη, είσαι λίγο απόλυτος/η. Έχεις δει τα Zara ή τα Ιkea να ζητάνε δωρεάν χαμαλοδουλειά και να μην εμπιστεύονται λογιστές; Αν όντως είσαι της λογικής οτι θα τα κάνεις όλα μόνος/η σου, τότε πρέπει να το υποστηρίξεις full και να βγάλεις εσύ το φίδι απ'την τρύπα, που σημαίνει να ψάξεις μόν@ όλα τα φεκ, νομοθεσίες, εγκύκλιους και να προσπαθήσεις να βγάλεις άκρη μόν@ σου, οχι να ζητάς τζάμπα συμβουλές. Και πες οτι σου απαντάω εγώ ή κάποιος άλλος, πού ξέρεις τι υπόβαθρο έχουμε; Μπορεί να σου πούμε λάθος πράγματα, ίσως εγώ που προτείνω το τάδε να είμαι απερίσκεπτος οικονμικά. Ή αν κάποιος απαντήσει και ξέρει, λέω εγώ τώρα, ίσως απο λογιστή έμαθε τις πααντήσεις επειδή πλήρωσε.

Ναι, φυσικά και θα πάρουν ελφτά για την εργασία τους άνθρωποι που εργάζονται και σπατάλησαν χρόνο για να κάνουν μια δουλειά.

Αν προσλαμβάνεις ή σχετίζεσαι επαγγελματικά με άτομα που θεωρείς κατώτερά σου, ή υποτιμάς τη δουλειά τους, πώς προάγει τη συνολική δουλειά αυτό;

Δεν είναι κακό να αναγνωρίζουμε όταν κάτι μπορούν να το κάνουν άνθρωποι που έχουν τις γνώσεις που μας λείπουν.

Αν δεν πιστεύεις οτι προσφέρουν κάτι, τότε η εναλλακτική είναι να το κάνεις μόν@, οχι με πατερίτσες.

"If you always hire people who are smaller than you are, we shall become a company of dwarfs. If, on the other hand, you always hire people who are bigger than you are, we shall become a company of giants." – David Ogilvy, founder of Ogilvy & Mather

Εγώ πολύ θα ήθελα να μάθω πως πήγε η "επιχείρηση" χωρίς λογιστή. Πέρασαν 8 μήνες, μέχρι τώρα πρέπει να έχουν αρχίσει και οι εξαγωγές. 😈

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Άεργοι που θελουν να του αρπαζουν λεφτά" οι λογιστές και οι δικηγόροι αλλά  μόνος του δε μπορεί να κανει ουτε εναρξη και ρωτάει σε φορουμ. με ξένο κ..λο δηλαδή να κάνει δουλειά. Και μετά απορούμε γιατι οι επιχειρήσεις στη ελλάδα φουντάρουν η μία μετά την άλλη. Όταν ξεκινάς με τέτοιο σκεπτικό είναι μαθηματικά βεβαιο ότι θα βάλει λουκέτο σύντομα. Περιμένω να δω απαντηση πως πήγε η επιχείρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...