Προς το περιεχόμενο

Entry hifi stereo system


john1987

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Σε μπατζετ 700 ευρω για ενισχυτή και ηχεια για δικαναλο hifi συστημα κατέληξα σε αυτά κατόπιν συμβουλής απο εξειδικευμένο κατάστημα:

https://www.skroutz.gr/s/14372934/Yamaha-R-N303D-Black.html

https://www.skroutz.gr/s/16459671/Elac-Debut-B6-2.html

Ακουω κυρίως κλασικη μουσική, soundtracks και rock/metal και με ενδιαφέρει ο ποιοτικός ήχος. Πηγη σκέφτομαι να αγορασω μελλοντικά για τη συλλογή με τα cd μου και θα πορευτω προς το παρον μεσω wifi λειτουργιών και σχετικών εφαρμογών που εχει ο ενισχυτής. Σε σαλονι περίπου 15-20τμ προορίζεται χωρις ομως απαιτήσεις για μεγαλες εντάσεις στην ακροαση. 

Πως σας φαίνεται ως επιλογή;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά τα elac για την κατηγορία τιμής τους ... έξω όχι εδω που ο αντιπρόσωπος τα βαράει στο δόξα πατρί.

Για τον yamaha δεν ξέρω κατά πόσο είναι ικανός να οδηγήσει σωστά τα elac των 87db και 6 αναγραφόμενα ohm που στα χαμηλά θα κατεβαίνει και άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακου αν μπορείς τα monitor audio bronze 2 https://www.skroutz.gr/s/6827982/Monitor-Audio-Bronze-2.html?keyphrase=monitor+audio+bronze+2#specs

Εμένα μου έχουν αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις, τα έχω με έναν onkyo a-9010 

Επίσης είναι 90db 8 ohm οπότε είναι πιο εύκολα για τον yamaha να τα οδηγήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια διευκρίνιση: Τα ohm δηλαδη πρεπει να ειναι πιο χαμηλα απο 8; 

Στο καταστημα παντως μου ειπαν οτι για να ακουσω διαφορα απο τον Yamaha ειδικα εφοσον δεν ακουω σε υψηλές εντάσεις πρέπει να παω σε ενισχυτή με διπλα λεφτά (Rega brio).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ohms Αντιστοιχούν στην αντίσταση του ηχείου.

Οσο μικρότερα τα ohms τόσο μεγαλύτερη αντίσταση έχουν τα ηχεία τόσο ποιό δύσκολα ειναι.

Με λίγα λόγια ηχεία με μικρά ohms Θες ενισχυτή με περισσότερα ρεύματα

Επεξ/σία από lnwolfgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αν μπορείς άκου και κάνα marantz ενισχυτή, είναι ποίο ταιριαστός ρε rock καταστάσεις και λίγο ποιο "μπασάτος" και καλύτερα ρεύματα από τον yamaha. 

Ο yamaha είναι για ποιο jazz καταστάσεις, δίνει έμφαση ποιο πολύ στα μεσαία είναι περισσότερο "λαμπερός" ο ήχος του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, john1987 είπε

Μια διευκρίνιση: Τα ohm δηλαδη πρεπει να ειναι πιο χαμηλα απο 8; 

Στο καταστημα παντως μου ειπαν οτι για να ακουσω διαφορα απο τον Yamaha ειδικα εφοσον δεν ακουω σε υψηλές εντάσεις πρέπει να παω σε ενισχυτή με διπλα λεφτά (Rega brio).

Τα ohm πρέπει να είναι όσο το δυνατό πιο σταθερά ως μέγεθος σε όλο το φάσμα.

Ένα ηχείο 6ohm που το διάγραμμα εμπέδησής του είναι σχεδόν ευθεία, είναι πολύ πιο εύκολο φορτίο από ένα άλλο που είναι 8Ohm αλλά η εμπέδηση έχει διακυμάνσεις στο φάσμα.

Μη μένεις στο ένα κατάστημα που πήγες, νομίζω ξέρω κι όλας ποιο είναι από αυτά που σου προτείνανε. Μέτρια πράγματα σου προτείνανε. Δοκίμασε και σε άλλα καταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα ηχεια αλλα λιγος ο ενισχυτης αν και πολυ βολικος λογω των δικτυακων ευκολιων.Εγω αντιπροτεινω ενισχυτη Yamaha A-S501,ηχεια Wharfedale Diamond 11.2 και για πηγη το yamaha wxad-10 (κανει οτι και ο ενισχυτης απο δικτυακες λειτουργιες). Ο ενισχυτης εχει και ψηφιακες εισοδους (οκ ενα βασικο απο πλευρας ποιοτητας dac) αν θελεις να συνδεσεις συσκευη με ψηφιακη εξοδο.Σαν συνολο θα ακουσεις καλυτερο ηχο με τα ιδια χρηματα περιπου. Εννοειται πως αν μπορεις να ανεβεις λιγο (αλλα 100-120 ευρω) και πας στα Monitor audio bronze 2 ή και στα elac που σου προτεινα ακομα καλυτερα (για elac κοιτα αν υπαρχει σε στον το ιδιο μοντελο αλλα η προηγουμενη εκδοση,παζαρεψε το και θα το παρεις γυρω στα 300 ευρω).Ακομα καλυτερα αν μπορεις αν φτασεις στο χιλιαρικο,παρε για player το yamaha  NP-S303. Οσο για τον rega brio,αυτος ειναι ενισχυτης της κατηγοριας των 900 ευρω,δεν εχει δικτυακες δυνατοτητες κλπ,οποτε ειναι σα να  συγκρινεις ενισχυτη των 200 ευρω (τοσο κοστιζει ο yamaha χωρις τις δικτυακες ευκολιες) με εναν που κοστιζει 900......διαφορες στον ηχο θα ακουσεις ακομα και με ενισχυτη των 400 ευρω. 

Επεξ/σία από tasos2012
συμπληρωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...