Προς το περιεχόμενο

Φωτογράφιση αστέρια και γαλαξία πως;; ερωτήσεις!


stefancosmos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω σκέφτομαι φωτογραφίσω τον γαλαξία αλλά δεν έχω αυτή την στιγμή το τηλεχειριστήριο κλείστρου γίνεται να βγάλω τον γαλαξία ή τα αστέρια; βγάζω μια φωτογραφία ή αρκετές και της ενώνω. Ευχαριστώ πάρα πολύ!

 

Screenshot_20190922-135442_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, RcManiac είπε

Δε χρειάζεσαι το χειριστήριο, μόνο τον φακό. 

Δοκίμασε τις ρυθμίσεις που έχει κάτω στην εικόνα. 

Με μόνο μία φωτογραφία παίρνεις αυτό το αποτέλεσμα δηλαδή; ή βγάζεις πολλές και της ενώνεις; 

Επεξ/σία από stefancosmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με μια και με πολλές, ανάλογα τί θες να κάνεις. Εγώ με μια λήψη έχω βγάλει λίγες, σε κάτι πειράματα που είχα κάνει.

Χρησιμοποίησε αρχικά τον κανόνα 500 για astrophotography, κάνε πειράματα και βλέπεις. Τί μηχανή έχεις; crop ή full frame;

http://www.dedoukos.gr/photography/nuxterini-fwtografisi-ouranou-galaxia-feggari/ (λέει για τον κανόνα 500) ώστε να αποφύγεις το να βγαίνουν τα αστέρια κουνημένα.

Αφου δεν έχεις χειριστήριο, βάλε με χρόνο από όταν πατήσεις το κουμπί, να ξεκινήσει μετά από κάποια δευτερόλεπτα να κάνει λήψη, ώστε να μην έχεις φόβο μην την κούνησες.

Επίσης μπορείς να ψαχτείς με το light pollution map (https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=4&lat=5759860&lon=1619364&layers=B0FFFFFTFFFFF) γιατί όσο πιο ''σκοτεινία'' υπάρχει στο μέρος που θα βγάλεις, τόσο καλύτερο αποτέλεσμα θα έχεις. Μέρες με φεγγάρι τις ξεχνάς... Προσέχεις να μην υπάρχουν και σύννεφα. Δεν τα βλέπεις με γυμνό μάτι αλλά στη φωτό στο τέλος φαίνονται και μπορεί να μη βλέπεις τίποτα άλλο πέρα από σύννεφα.. :)

https://www.pttl.gr/tips-for-astrophotography-03381/

και ένας οδηγός στα Ελληνικά: https://dslr.gr/blog/wp-content/uploads/2017/ΠΛΗΡΗΣ ΟΔΗΓΟΣ ΑΣΤΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΜΕ DSLR.pdf

 

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας φιλος δεν ξερω πως ,προσαρμοσε μια canon σε τηλεσκοπιο

δεν ξερω λεπτομερειες αλλα ειχε μερικες καταπληκτικες φωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, stefancosmos είπε

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω σκέφτομαι φωτογραφίσω τον γαλαξία αλλά δεν έχω αυτή την στιγμή το τηλεχειριστήριο κλείστρου γίνεται να βγάλω τον γαλαξία ή τα αστέρια; βγάζω μια φωτογραφία ή αρκετές και της ενώνω. Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Screenshot_20190922-135442_Chrome.jpg

εχεις σταθερο τριποδο και προσβαση σε σημειο με μικρη φωτορυπανση? το βασικο αυτο ειναι, τα αλλα ειναι λεπτομερειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2019 στις 11:07 ΠΜ, Ablaoublas_542 είπε

εχεις σταθερο τριποδο και προσβαση σε σημειο με μικρη φωτορυπανση? το βασικο αυτο ειναι, τα αλλα ειναι λεπτομερειες

Το σταθερό τρίποδο είναι βασικό, η πρόσβαση σε σημείο με μικρή φωτορύπανση είναι σχετική.
Θέλω να πω ότι μιας και είναι κάτι που δοκιμάζει πρώτη φορά, δεν είναι ανάγκη να ανέβει στον Χελμό για να το προσπαθήσει.

Άλλωστε έχω βγάλει και εγώ και αρκετοί φίλοι μου φωτογραφίες του γαλαξία ακόμα και στα προάστια της ΑΘήνας.
Ο @stefancosmos θα πρέπει να μας πει τι εξοπλισμό έχει για να του δώσουμε παραπάνω λεπτομέρειες.
Αρχικά ακολουθεί όλα όσα του έγραψε ο @stratigos24 βγάζοντας μονές λήψεις δοκιμαστικά και αργότερα αν το προχωρήσει και του αρέσει το συζητάμε για πολλαπλές λήψεις με dark frames κτλ.

Απλά το μόνο "πρόβλημα" είναι ότι όσο περνάει ο καιρός, αρχίζει και χάνεται το κέντρο του γαλαξία στον ορίζοντα οπότε καλό θα ήταν να κάνεις τις πρώτες σου δοκιμές σύντομα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Doc1355 είπε

Το σταθερό τρίποδο είναι βασικό, η πρόσβαση σε σημείο με μικρή φωτορύπανση είναι σχετική.
Θέλω να πω ότι μιας και είναι κάτι που δοκιμάζει πρώτη φορά, δεν είναι ανάγκη να ανέβει στον Χελμό για να το προσπαθήσει.

Άλλωστε έχω βγάλει και εγώ και αρκετοί φίλοι μου φωτογραφίες του γαλαξία ακόμα και στα προάστια της ΑΘήνας.
Ο @stefancosmos θα πρέπει να μας πει τι εξοπλισμό έχει για να του δώσουμε παραπάνω λεπτομέρειες.
Αρχικά ακολουθεί όλα όσα του έγραψε ο @stratigos24 βγάζοντας μονές λήψεις δοκιμαστικά και αργότερα αν το προχωρήσει και του αρέσει το συζητάμε για πολλαπλές λήψεις με dark frames κτλ.

Απλά το μόνο "πρόβλημα" είναι ότι όσο περνάει ο καιρός, αρχίζει και χάνεται το κέντρο του γαλαξία στον ορίζοντα οπότε καλό θα ήταν να κάνεις τις πρώτες σου δοκιμές σύντομα!

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους! Έχω Nikon D5200 με 18-55, 35mm 1.8, 55-200mm. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stefancosmos είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους! Έχω Nikon D5200 με 18-55, 35mm 1.8, 55-200mm. 

Ωραία ξεκινάς δοκιμές με τον 18-55 στα 18mm, f/3.5 - 30sec exposure - ISO1600 και από εκεί και πέρα παίζεις ανάλογα το αποτέλεσμα.

Γενικά το ISO κράτα το όσο πιο κάτω μπορείς για να μην έχεις τρελό κόκκο στην φωτογραφία.

Ο 35mm θα σου κάνει καλύτερη δουλειά λόγω του f/1.8 απλά θα έχεις αρκετά πιο σφιχτό κάδρο (όχι απαραίτητα κακό αν βρεις σωστή λήψη να το δουλέψεις).
 
Ανέβασε μας και καμία φωτογραφία να δούμε το αποτέλεσμα.
 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Manual focus. 

Στοχεύεις ένα μακρινό φωτεινό σημείο και στην οθόνη της κάμεράς σου ζουμάρεις όσο περισσότερο γίνεται (πλήκτρο "+").

Γυρίζεις το focus ring μέχρι το φωτεινό σημείο να είναι όσο πιο μικρό γίνεται.

Θέλει λίγη εξάσκηση αλλά δεν είναι κάτι το δύσκολο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2019 στις 2:15 ΜΜ, Rising1980 είπε

Manual focus. 

Στοχεύεις ένα μακρινό φωτεινό σημείο και στην οθόνη της κάμεράς σου ζουμάρεις όσο περισσότερο γίνεται (πλήκτρο "+").

Γυρίζεις το focus ring μέχρι το φωτεινό σημείο να είναι όσο πιο μικρό γίνεται.

Θέλει λίγη εξάσκηση αλλά δεν είναι κάτι το δύσκολο.

 

Στις 26/9/2019 στις 12:04 ΠΜ, Doc1355 είπε

Ωραία ξεκινάς δοκιμές με τον 18-55 στα 18mm, f/3.5 - 30sec exposure - ISO1600 και από εκεί και πέρα παίζεις ανάλογα το αποτέλεσμα.

Γενικά το ISO κράτα το όσο πιο κάτω μπορείς για να μην έχεις τρελό κόκκο στην φωτογραφία.

Ο 35mm θα σου κάνει καλύτερη δουλειά λόγω του f/1.8 απλά θα έχεις αρκετά πιο σφιχτό κάδρο (όχι απαραίτητα κακό αν βρεις σωστή λήψη να το δουλέψεις).
 
Ανέβασε μας και καμία φωτογραφία να δούμε το αποτέλεσμα.
 

Ευχαριστώ πάρα πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παν για να βγάλεις φωτογραφία το milky way δεν είναι ο εξοπλισμός αλλά η φωτορύπανση που υπάρχει στην περιοχή που είσαι. Πχ μέσα σε μια πόλη δεν μπορείς να το βγάλεις όσο καλό εξοπλισμό και να έχεις. Στην εξοχή μακριά από κάθε μορφή πολιτισμού μπορείς να το βγάλεις και με ένα καλό smartphone. Συνήθως (αν όχι πάντα), αν μπορείς να το δεις με γυμνά μάτια τότε μπορεί το βγάλει και πολύ εύκολα η φωτογραφική σου μηχανή. Να θυμάσαι, το milky way βγαίνει ΠΑΝΤΑ από το νότο. Γι αυτό και το καλοκαίρι είναι η καλύτερη εποχή για να το αποτυπώσεις στη φωτογραφική σου μηχανή. Πάμε τώρα στα τεχνικά:

1) Σταθερό τρίποδο ώστε να μην κουνηθεί σε έκθεση μέχρι και 30"

2) Υπάρχει μια μαθηματική πράξη που την έχεις πάντα σα μπούσουλα για τη μέγιστη ταχύτητα κλείστρου που μπορείς να βάλεις για να μη σου δημιουργηθούν τα λεγόμενα star trails. Αυτή η πράξη είναι (500/την εστιακή σου απόσταση) πχ έχεις crop μηχανή nikon στα 18mm. τα 18mm επειδή έχεις crop αισθητήρα γίνονται (18x1.5=27) οπότε (500/27=18.5) άρα η μέγιστη ταχύτητα κλείστρου που μπορείς να βάλεις είναι ανάμεσα στα 15-20".

3) Τραβάς πάντα raw και όχι jpeg για τον προφανή λόγο της ευελιξίας που θα έχεις στο post production. 

4) Εστιάζεις στο άπειρο manual καθώς αυτόματα η μηχανή δε θα βρει ποτέ σημείο με τόσο χαμηλό φωτισμό.

5) Τεστάρεις τις ρυθμίσεις σου και βγάζεις μερικές φωτογραφίες για να δεις τι χρειάζεσαι να αυξομειώσεις. Η ταχύτητα κλείστρου σου θα είναι πάντα η πιο αργή που μπορείς να βάλεις, το διάφραγμα όσο πιο ανοιχτό γίνεται και μετά ρυθμίζεις το iso. Mε το setup που έχεις θα βάλεις τον 18-35 εννοείται στα 18mm.

6) Χρησιμοποιείς timer για να βγάλεις τη φωτογραφία (εμένα πχ η canon έχει ρύθμιση που πατάς το κλείστρο και βγάζει φωτογραφία μετά από 2"). Αλλιώς χρησιμοποιείς remote controller όπως είπε ο φίλος παραπάνω. Αυτό που δε θέλεις να πετύχεις με αυτόν τον τρόπο είναι να κουνήσεις την κάμερα. Αν δηλαδή πατήσεις το κλείστρο σου με το δάχτυλο για να βγάλεις φωτογραφία και τραβήξει αμέσως υπάρχει άμεσος κίνδυνος να κουνηθεί η φωτογραφία.

Επεξ/σία από stelaras12
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...