Προς το περιεχόμενο

PSU για 24/7 χρήση


jmirko15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Επειδή νομίζω ότι έχει αρχίσει να μου κάνει νερά το PSU θέλω να το αλλάξω αλλά και να το χρησιμοποιήσω και αργότερα στο καινούργιο PC (3900x/3950x μάλλον + 2060/2070 super), ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να πάω σε κανα Platinum/Titanium για 24/7 χρήση και αν ναι σε ποιό; Σκεφτόμουν κανένα Seasonic Prime Ultra 850W Titanium αλλά ίσως είναι και overkill;..

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O 3950X που λες σύμφωνα με την AMD, παρά τους 16 πυρήνες,  τραβάει 105W. H 2070 super στα review που την έχω δει τραβάει λίγο πάνω από 200W. Σύνολο άντε να με το ζόρι τραβήξουν 350-400W. Ένα Titanium από το Gold είναι γενικά 3-5% πιο αποδοτικό. Από την πρίζα δηλαδή, αν θεωρήσεις ότι θα τραβάει 300-400W το PC σου, θα τραβάει 10-15W λιγότερα. Αν θεωρείς ότι θα κάνεις μακροπρόθεσμα απόσβεση τα 100+ ευρώ που θα δώσεις παραπάνω πάρτο. Αν δεν έχεις στο μυαλό σου και κανένα exteme overclock, μάλλον προσωπικά θα πήγαινα σε ένα ποιοτικό Gold 750άρι (ίσως και 850 άλλα δε νομίζω πως είναι απόλυτα απαραίτητο). Δική σου επιλογή είναι βέβαια προφανώς, έτσι και αλλιώς ακριβό σύστημα φτιάχνεις οπότε τα 100 ευρώ μάλλον δεν θα σου κάνουν και τόση διαφορά στο σύνολο. Ποια θα είναι η χρήσή του υπολογιστή αν επιτρέπεται και θα δουλεύει 24/7?

Επεξ/σία από TheMechanic1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

24/7 χρήση

Για κάτι τέτοιο θα προσέξεις να μένεις στο 60-70% των watt του psu όσο περισσότερο γίνεται. 

Οπότε για 3950x+2060S νομίζω πως όλο το σύστημα σε 100% load θα παίξει στα 500watt . Το 750-850 σε καλύπτει μία χαρά .

Η καλύτερη λύση είναι να υπολογίσεις και ένα καλό UPS , αντί να τα δώσεις όλα σε ένα τροφοδοτικό. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, TheMechanic1 είπε

O 3950X που λες σύμφωνα με την AMD, παρά τους 16 πυρήνες,  τραβάει 105W. H 2070 super στα review που την έχω δει τραβάει λίγο πάνω από 200W. Σύνολο άντε να με το ζόρι τραβήξουν 350-400W. Ένα Titanium από το Gold είναι γενικά 3-5% πιο αποδοτικό. Από την πρίζα δηλαδή, αν θεωρήσεις ότι θα τραβάει 300-400W το PC σου, θα τραβάει 10-15W λιγότερα. Αν θεωρείς ότι θα κάνεις μακροπρόθεσμα απόσβεση τα 100+ ευρώ που θα δώσεις παραπάνω πάρτο. Αν δεν έχεις στο μυαλό σου και κανένα exteme overclock, μάλλον προσωπικά θα πήγαινα σε ένα ποιοτικό Gold 750άρι (ίσως και 850 άλλα δε νομίζω πως είναι απόλυτα απαραίτητο). Δική σου επιλογή είναι βέβαια προφανώς, έτσι και αλλιώς ακριβό σύστημα φτιάχνεις οπότε τα 100 ευρώ μάλλον δεν θα σου κάνουν και τόση διαφορά στο σύνολο. Ποια θα είναι η χρήσή του υπολογιστή αν επιτρέπεται και θα δουλεύει 24/7?

Ψάχνω λίγο τιμές και βλέπω πχ το Seasonic PRIME Ultra 850W 80+ Platinum στα 154eu και το Titanium στα 184eu (αγορά μέσα από εταιρεία οπότε -ΦΠΑ + business προσφορές του Amazon) γι'αυτό έλεγα μπας και αξίζει κάτι "μεγαλύτερο".

Το θέλω ανοιχτό το PC 24/7. ΑΤΜ δουλεύει Seedbox/Media Server/VMs και κανα game που και που.

 

14 λεπτά πριν, Dr.Tesla είπε

Για κάτι τέτοιο θα προσέξεις να μένεις στο 60-70% των watt του psu όσο περισσότερο γίνεται. 

Οπότε για 3950x+2060S νομίζω πως όλο το σύστημα σε 100% load θα παίξει στα 500watt . Το 750-850 σε καλύπτει μία χαρά .

Η καλύτερη λύση είναι να υπολογίσεις και ένα καλό UPS , αντί να τα δώσεις όλα σε ένα τροφοδοτικό. 

Είναι ήδη στα πλάνα xD

 

3 λεπτά πριν, NT1G είπε

Ο 3900X των 105 W TDP τραβά 145 W περίπου.

Εντωμεταξύ τι εννοούμε 24/7; Όλη την ώρα full load;

Όχι απλώς δεν κλείνει ποτέ οπότε έλεγα μπας και μακροπρόθεσμα save eu από κάποιο Platinum/Titanium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2019 στις 12:18 ΜΜ, jmirko15 είπε

Ψάχνω λίγο τιμές και βλέπω πχ το Seasonic PRIME Ultra 850W 80+ Platinum στα 154eu και το Titanium στα 184eu (αγορά μέσα από εταιρεία οπότε -ΦΠΑ + business προσφορές του Amazon) γι'αυτό έλεγα μπας και αξίζει κάτι "μεγαλύτερο".

Το θέλω ανοιχτό το PC 24/7. ΑΤΜ δουλεύει Seedbox/Media Server/VMs και κανα game που και που.

Είναι ήδη στα πλάνα xD

Όχι απλώς δεν κλείνει ποτέ οπότε έλεγα μπας και μακροπρόθεσμα save eu από κάποιο Platinum/Titanium.

Tην καλυτερη αποδοση πιανεις με 450w titanium

οσο ανεβαινεις θα χανεις και στα 850 θα καις καρβουνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, daynight είπε

Tην καλυτερη αποδοση πιανεις με 450w titanium

οσο ανεβαινεις θα χανεις και στα 850 θα καις καρβουνο

450 μου φαίνεται υπερβολικά μικρό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, daynight είπε

Tην καλυτερη αποδοση πιανεις με 450w titanium

οσο ανεβαινεις θα χανεις και στα 850 θα καις καρβουνο

Γιατι ακριβώς θα τρώει κάρβουνο? Επειδή θα είναι συνήθως κάτω από 50% της ισχύος του που είναι το ιδεατό για το efficiency, και ΙΣΩΣ τραβήξει 1-2W παραπάνω από την πρίζα? Είπαμε να γράφουμε καμια υπερβολή, άλλα το πήγες σε άλλο επίπεδο. Στα περισσότερα τροφοδοτικά η διαφορά στο efficiency είτε είσαι στο 30% είτε στο 70% είναι ελάχιστη, με την βέλτιστη να είναι κάπου στη μέση. Επειδή εδώ μιλάμε για high-end σύστημα που θα δουλεύει 24/7, ας έχει λίγο παραπάνω περιθώριο, για να είναι και πιο κρύα όλα και να υπάρχουν μικρότερες πιθανότητες "ατυχήματος". 850 μπορεί να είναι πολλά, άλλα 450 σε αυτό το σύστημα δεν βάζεις για κανένα λόγο ακόμα και αν είναι αρκετά.

Τσέκαρε ενδεικτικά το efficiency στο 750x, που είναι από τα πιο συνηθισμένα ποιοτικά τροφοδοτικά που κυκλοφορούν για παράδειγμα.

https://www.kitguru.net/components/power-supplies/zardon/corsair-rm750x-review/6/

Επεξ/σία από TheMechanic1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να πάρεις για 24/7 στην 3 ετια , θα αρχίζει να σου παρουσιάζει πρόβληματα. Για αυτό ψάχνεις για τροφοδοτικό με εγγύηση πάνω από 3 χρόνια ή κάτι που δεν θα κοστίζει τόσο ωστε να κλαις τα λεφτά σου στην τριετία.

Η ιδανική λύση είναι ένα UPS με γνώμονα την προστασία και όχι ιδιαίτερα το backup γιατί θα ξεφύγει το κόστος , σε συνδυασμό με ένα PSU over 500w όπως προαναφέρθηκε.

Εγω προτίμησα την λύση να αλλάζω PSU στην τριετία όποτε βολεύτηκα με ένα τέτοιο :

https://www.amazon.de/SilverStone-SST-ST85F-P-1-1-flüsterleises-PC-Netzteil/dp/B0033T3MDM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, TheMechanic1 είπε

Γιατι ακριβώς θα τρώει κάρβουνο? Επειδή θα είναι συνήθως κάτω από 50% της ισχύος του που είναι το ιδεατό για το efficiency, και ΙΣΩΣ τραβήξει 1-2W παραπάνω από την πρίζα? Είπαμε να γράφουμε καμια υπερβολή, άλλα το πήγες σε άλλο επίπεδο. Στα περισσότερα τροφοδοτικά η διαφορά στο efficiency είτε είσαι στο 30% είτε στο 70% είναι ελάχιστη, με την βέλτιστη να είναι κάπου στη μέση. Επειδή εδώ μιλάμε για high-end σύστημα που θα δουλεύει 24/7, ας έχει λίγο παραπάνω περιθώριο, για να είναι και πιο κρύα όλα και να υπάρχουν μικρότερες πιθανότητες "ατυχήματος". 850 μπορεί να είναι πολλά, άλλα 450 σε αυτό το σύστημα δεν βάζεις για κανένα λόγο ακόμα και αν είναι αρκετά.

Τσέκαρε ενδεικτικά το efficiency στο 750x, που είναι από τα πιο συνηθισμένα ποιοτικά τροφοδοτικά που κυκλοφορούν για παράδειγμα.

https://www.kitguru.net/components/power-supplies/zardon/corsair-rm750x-review/6/

Efficiency (%)
75W
87.62

απο το link, to 850 ακομα χειροτερα 200e gia αποδοση κατω απο bronze

23 ωρες την ημερα κατω απο 100w και αν δεν εχει 5 δισκους η 20 ανεμηστηρες τερμα θα δυσκολευεται να πιανει τα 60w

απο 10%+ load ξεκινανε και η πιστοποιηση του κατασκευαστη και οι μετρησεις επαληθευσης σε οποιαδηποτε review

κατω απο 10 ειναι εκτος efficiency spec + αδιαφορο

αμα ηταν αλλιως η ιδια χωρητικοτητα  σε ολη τη σειρα με διαφορετικα αυτοκολλητο στο κουτι οπως τα κινεζικα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, daynight είπε
Efficiency (%)
75W
87.62

απο το link, to 850 ακομα χειροτερα 200e gia αποδοση κατω απο bronze

23 ωρες την ημερα κατω απο 100w και αν δεν εχει 5 δισκους η 20 ανεμηστηρες τερμα θα δυσκολευεται να πιανει τα 60w

απο 10%+ load ξεκινανε και η πιστοποιηση του κατασκευαστη και οι μετρησεις επαληθευσης σε οποιαδηποτε review

κατω απο 10 ειναι εκτος efficiency spec + αδιαφορο

αμα ηταν αλλιως η ιδια χωρητικοτητα  σε ολη τη σειρα με διαφορετικα αυτοκολλητο στο κουτι οπως τα κινεζικα

Νομίζω και πάλι υπερβάλεις λίγο. Τα Bronze 87,6% με το ζόρι πιάνουν αν έχεις το ιδέατο σενάριο κατανάλωσης. Μην ψάχνεις πως θα κάνεις τον υπολογιστή να τραβίξει 0.5 watt λιγότερο. Όταν ο υπολογιστής τραβάει 75W, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟ EFFICIENCY, το όφελος είναι αμελητεο ότι certification και να έχει, γιατι μιλάμε για μικρή κατανάλωση και ίδια σχεδόν efficiency. Για αυτό στην τελική είπα ότι εγώ μάλλον κάποιο ποιοτικό gold θα έβαζα.

Όσο για τα watt, τροφοδοτικό δεν επιλέγεις με βάση την ελάχιστη κατανάλωση, αλλά με βάση τη μέγιστη + ένα περιθώριο ασφαλείας, άλλα και προφανώς την ποιότητα του. Ότι το 850 δεν είναι απαραίτητο συμφωνω, άλλα 450άρι απλά δεν βάζεις σε αυτό το σύστημα. Ποιο θα είναι το όφελος?? Υποθετικά 0.5w? Επίσης εγκυκλοπαιδικά, titanium τροφοδοτικά στα watt που προτείνεις δεν υπάρχουν, τουλάχιστον όχι στην Ελλαδα. 

Δεν συνεχίζω άλλο για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα και κανιβαλίζουμε το post του ανθρώπου. Ο καθένας στην τελική επιλεγει και βάζει ότι θέλει στον υπολογιστή του. Εμείς απλά γνώμες λεμε.

Επεξ/σία από TheMechanic1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TheMechanic1 είπε

Νομίζω και πάλι υπερβάλεις λίγο. Τα Bronze 87,6% με το ζόρι πιάνουν αν έχεις το ιδέατο σενάριο κατανάλωσης. Μην ψάχνεις πως θα κάνεις τον υπολογιστή να τραβίξει 0.5 watt λιγότερο. Όταν ο υπολογιστής τραβάει 75W, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟ EFFICIENCY, το όφελος είναι αμελητεο ότι certification και να έχει, γιατι μιλάμε για μικρή κατανάλωση και ίδια σχεδόν efficiency. Για αυτό στην τελική είπα ότι εγώ μάλλον κάποιο ποιοτικό gold θα έβαζα.

Όσο για το watt, τροφοδοτικό δεν επιλέγεις με βάση την ελάχιστη κατανάλωση, αλλά με βάση τη μέγιστη + ένα περιθώριο ασφαλείας. Ότι το 850 δεν είναι απαραίτητο συμφωνω, άλλα 450άρι απλά δεν βάζεις σε αυτό το σύστημα. Ποιο θα είναι το όφελος?? Υποθετικά 0.5w?

Δεν συνεχίζω άλλο για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα και κανιβαλίζουμε το post του ανθρώπου. Ο καθένας στην τελική επιλεγει και βάζει ότι θέλει στον υπολογιστή του. Εμείς απλά γνώμες λεμε.

το rating δεν βγαινει με βελακια στο bar ειναι συγκεκριμενο και οτι αλλο αναφερει ο κατασκευαστης

για παραδειγμα https://en.wikipedia.org/wiki/80_Plus

παιρνεις επωνυμο γιατι θελεις κατι συγκεκριμενο

αν δεν σε ενδιαφερει τι προσφερει ο κατασκευαστης με 5$ παιρνεις 10kw shenzhen power σε 25-30 μερες στη πορτα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...