Προς το περιεχόμενο

Απόσυρση 2020


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας ,

Καταλαβε κανείς αν η απόσυρση θα αφορά ηλεκτροκίνητα και μόνο ή και αμάξια με χαμηλούς ρύπους γενικότερα ?

Επειδη έχω ένα παλιό και και σκέφτομαι να μη πληρώσω τέλη /ασφάλεια που έρχονται και να το ακινητοποίησω, γνωρίζει κάποιος αν θα παίζει ρόλο σε περίπτωση που το δώσω για απόσυρση ? 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ότι έχω καταλάβει ακόμα βρισκόμαστε σε φάση σεναρίων...

Θα φανεί στο μέλλον που θα καταλήξει αυτό (αν δεν καταλήξει σε κανένα φιάσκο όπως οι πρόσφατες ενεργειακές αναβαθμίσεις κτιρίων λόγω της έλειψης κονδυλίων).

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , γιαυτά λέω και ενώ ήδη κατέληξα σε 2 μοντέλα (το ένα με φυσικό αέριο) και τα 2 με λίγους ρύπους και μηδενικά τέλη , τώρα ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι να κάνω ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά θα σε συμβουλευα να κάνεις υπομονή λίγο καιρό μέχρι να δούμε είναι κάτι που σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες γίνεται και είναι πολύ καλό τώρα στην Ελλάδα δυστυχώς όλα γίνονται πολύ αργά και για ηλεκτρικά ιδικά δεν έχουμε σχεδόν καθόλου δομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, korakios είπε

Ναι , γιαυτά λέω και ενώ ήδη κατέληξα σε 2 μοντέλα (το ένα με φυσικό αέριο) και τα 2 με λίγους ρύπους και μηδενικά τέλη , τώρα ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι να κάνω ! 

Καταρχήν ότι ΘΑ γίνει και ΑΝ γίνει θα είναι σίγουρα από το 2020 και μετά... Δηλαδή σε τουλάχιστον 3 γεμάτους μήνες και μετά...

Τώρα αν είναι το 2020...21...22... κανένας δεν γνωρίζει...

Οπότε χαλάρωσε γιατί άμεσα Δεν πρόκειται να γίνει κάτι, εκτός από δεκάδες σενάρια ανάλογα το τι συμφέροντα έχει ο καθένας...

Τώρα αν βιάζεσαι τόσο πολύ... αγόρασε αυτό που σε καλύπτει περισσότερο...

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ToyotaGR είπε

Εγώ προσωπικά θα σε συμβουλευα να κάνεις υπομονή λίγο καιρό μέχρι να δούμε είναι κάτι που σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες γίνεται και είναι πολύ καλό τώρα στην Ελλάδα δυστυχώς όλα γίνονται πολύ αργά και για ηλεκτρικά ιδικά δεν έχουμε σχεδόν καθόλου δομές.

Ηλεκτρικά προς το παρών πανάκριβα , μπράβο και ευχαριστώ όσους έχουν αλλά έχουμε δρόμο ακόμα .

28 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Καταρχήν ότι ΘΑ γίνει και ΑΝ γίνει θα είναι σίγουρα από το 2020 και μετά... Δηλαδή σε τουλάχιστον 3 γεμάτους μήνες και μετά...

Τώρα αν είναι το 2020...21...22... κανένας δεν γνωρίζει...

Οπότε χαλάρωσε γιατί άμεσα Δεν πρόκειται να γίνει κάτι, εκτός από δεκάδες σενάρια ανάλογα το τι συμφέροντα έχει ο καθένας...

Τώρα αν βιάζεσαι τόσο πολύ... αγόρασε αυτό που σε καλύπτει περισσότερο...

Κοίτα , αν μπορούσα θα αγόραζα το panda cng , αλλά βγαίνει αρκετά και είμαι για το celerio (τρελή διαφορά σε εξοπλισμό/τιμή).

Απλα το παλιό εκτός του ότι δε πιάνει για πούλημα και έρχεται η ώρα για έξοδα , θα είναι κρίμα να μην το αξιοποιήσω . Δε μπορώ να πω ότι με πέρνει να είμαι χαλαρός !

 

Στην άλλη ερώτηση ,αν δεν έχεις πληρώσει τέλη , ασφάλεια , παίζει ρόλο για απόσυρση ? Πχ στα προηγούμενα προγράμματα τι ίσχυε ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τους πολιτικούς ανεξάρτητα από κομματική απόχρωση ακούμε όλο θα θα θα.... Eίδατε ποτέ ένα κόμμα θα κατέβει με συγκεκριμένη δεσμευτική πολιτική για τα σημαντικά θέματα, με ξεκάθαρα σαφή μέτρα  και να τα εφαρμόσει; 
Όλοι λένε ψηφίστε μας γιατί είμαστε ωραίοι, επαναστάτες, φιλελεύθεροι, καπιταλιστές, κομμουνιστές, πρασιοκιτρινομπλεροζ και να μας εμπιστευτείτε εν λευκώ. Και μετά όταν βγουν (από την αφέλεια των ψηφοφόρων) αυτοσχεδιάζουν. Όπως οι τωρινοί π.χ.. με τα ηλεκτρικά τουτού, τα τέλη κυκλοφορίας κλπ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ.

Επεξ/σία από kalmik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας ότι άρθρο υπάρχει μου φαίνεται ότι δεν είναι καν απόσυρση ,απλά θα μειώσουν τη φορολογία για συγκεκριμένες κατηγορίες αυτοκινήτων ....

Μα τη μπανανία είναι η Ελλαδίτσα .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό θα κάνει να γίνει μια καλή μαζική απόσυρση τώρα, στο μοντέλο εκείνης που έγινε στη δεκαετία του 90 και ξεφορτωθήκαμε σχεδόν όλα τα επικίνδυνα σαράβαλα της δεκαετίας του 70 και early 80s που είχαν γίνει σκοτώστρες και οι τεχνολογίες τους ήταν του "μεσοπολέμου". Ο κόσμος έδινε ένα παμπάλαιο και το κράτος του έδινε ένα πολύ ζουμερό ποσό στην αγορά του νέου, κοντά στο 1/3ο ή 1/4ο της τιμής π.χ.

Έχουμε γεμίσει με σαράβαλα της δεκαετίας του 90 που πρέπει να εξαφανιστούν (ειδικά όλα αυτά τα peugeot, citroen, toyota, vw που πέρναμε με το κιλό και μερικά μπαίνουν και στα early 00s). Ξέρω ότι εσύ μπορεί να πρόσεχες το δικό σου αλλά τα πιο πολλά είναι άθλια, παρατημένα σε γειτονιές μέσα στον καιρό, πιθανόν με το ίδιο το πλαίσιό τους να είναι στη σαπίλα πλέον.

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, tobindax είπε

Καλό θα κάνει να γίνει μια καλή μαζική απόσυρση τώρα, στο μοντέλο εκείνης που έγινε στη δεκαετία του 90 και ξεφορτωθήκαμε σχεδόν όλα τα επικίνδυνα σαράβαλα της δεκαετίας του 70 και early 80s που είχαν γίνει σκοτώστρες και οι τεχνολογίες τους ήταν του "μεσοπολέμου". Ο κόσμος έδινε ένα παμπάλαιο και το κράτος του έδινε ένα πολύ ζουμερό ποσό στην αγορά του νέου, κοντά στο 1/3ο ή 1/4ο της τιμής π.χ.

Έχουμε γεμίσει με σαράβαλα της δεκαετίας του 90 που πρέπει να εξαφανιστούν (ειδικά όλα αυτά τα peugeot, citroen, toyota, vw που πέρναμε με το κιλό και μερικά μπαίνουν και στα early 00s). Ξέρω ότι εσύ μπορεί να πρόσεχες το δικό σου αλλά τα πιο πολλά είναι άθλια, παρατημένα σε γειτονιές μέσα στον καιρό, πιθανόν με το ίδιο το πλαίσιό τους να είναι στη σαπίλα πλέον.

Ναι αλλά υπάρχει ένα θέμα. Στις προηγούμενες αποσύρσεις, οι τράπεζες μοίραζαν δάνεια αβέρτα γιατί είχαν φουλ ρευστότητα. Τώρα το να βγάλεις δάνειο αυτοκίνητου είναι πολύ πιο δύσκολο οπότε και μεγάλη απόσυρση να θέλει να κάνει η κυβέρνηση δε θα πετύχει όπως τότε. 

Επίσης:

1. Ελπίζω να δείξουν πως πατάνε στη γη και να μην περιοριστούν τα κίνητρα στα ηλεκτροκίνητα γιατί το να συζητάμε για αυτοκίνητα των 25-30Κ στην Ελλάδα με 800€ μέσο μισθό είναι αστείο. Και φυσικά δεν υπάρχει υποδομή

2. Το καλύτερο κίνητρο είναι τα λεφτά που δίνεις για την αγορά νέου αυτοκινήτου να μετράνε στο αφορολόγητο σου. Κι αν το πάρεις κασέρι, με μορφή αποσβέσεων. Πολύ καλύτερο απο το να του δώσεις μια έκπτωση 2.000 εφαπαξ π.χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

Διαβάζοντας ότι άρθρο υπάρχει μου φαίνεται ότι δεν είναι καν απόσυρση ,απλά θα μειώσουν τη φορολογία για συγκεκριμένες κατηγορίες αυτοκινήτων ....

Μα τη μπανανία είναι η Ελλαδίτσα .....

Μπανανία, σωστά, γιατί εξάλλου σε όλες τις πολιτισμένες χώρες της Ευρώπης συνηθίζεται να αποσύρουν αμάξια 20ετίας για να πάρουν 3-4 χιλιάρικα έκπτωση στην αγορά του καινούριου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ciyo είπε

Ολο διαβαζω για υποδομες ηλεκτρικων αμαξιων. Ρε παιδια αν η μπαταρια του κραταει 150 χιλιομετρα, πολυ απλα κατεβαζεις μια μπαλαντεζα απο το μπαλκονι και φορτιζεις το αμαξι σου. Τι να τις κανεις τις υποδομες για ενα ηλεκτρικο αμαξι μεσα στην πολη? Αφου το φορτιζεις το βραδυ!!!

Εσύ παρκάρεις κάθε φορά κάτω απο το σπίτι σου;Και είναι νόμιμο να τραβας μπαλαντέζα στον δρόμο;Αν γίνει βραχυκύκλωμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...