Προς το περιεχόμενο

Χυμοί πορτοκάλι.


geohack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, evabb είπε

μπορεις να κολλησεις πολλες αρρωστιες απο το σεξ. οποτε τεχνικα ισχυει.

Επισης σε κλειστούς χώρους γινεται πάρτυ απο μικρόβια πχ σινεμα, μέσα μαζικής μεταφοράς κλπ. Οποτε ας μένουμε σπίτι να πίνουμε νερό! 

Αλλα ουτε νερό μπορούμε γιατί ειναι γεμάτο χλώριο και χωρίς φίλτρα δηλητήριο.

😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ο Όλυμπος πάντως δεν έχει σταθερή ποιότητα, όχι ότι το θεωρώ υποχρεωτικά μειονέκτημα βέβαια.

Αλλά κάποιες φορές δεν έχει καθόλου κομματάκια μέσα, και η γεύση δεν είναι πάντα ίδια.

Πάντως έχω ακούσει από φιλο και γιο παραγωγού ότι στους χυμούς του εμπορίου χρησιμοποιούν ως επί το πλείστον τα πορτοκάλια που δεν "περνάνε" για να μπουν στον πάγκο της λαϊκής, του σουπερμάρκετ κ.λπ.. Που μεταξύ μας, δε μου φαίνεται και απίθανο/παράλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ο Όλυμπος πάντως δεν έχει σταθερή ποιότητα, όχι ότι το θεωρώ υποχρεωτικά μειονέκτημα βέβαια.

Ο Όλυμπος έχει δύο χυμούς πορτοκάλι, τον φυσικό και τον "από σπίτι". Ο δεύτερος μόνο δεν είναι από συμπυκνωμένο χυμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν μου αρέσει κανένας συσκευασμένος χυμός, γιατί όσο πχοιοτικός και αν είναι κανένας δεν θυμίζει το κανονικό φρεσκοστυμμένο πορτοκάλι (το οποίο τυχαίνει να έχω σε αφθονία τζάμπα)

 

τυποποιημένο χυμό και λάδι (καλά εκεί είμαι ψυχοπαθής) συνήθως δεν μπορώ να καταναλώσω, φαντάζομαι βέβαια  ότι αν είχαμε χωράφια με καπνά μπορεί να μην μπορούσα να κάνω βιομηχανικό τσιγάρο ξερωγώ..

 

στις πορτοκαλάδες πάντως δεν είναι ότι είναι τόσο ότι κακής ποιότητας, αλλά ότι είναι "κάτι άλλο" από την πορτοκαλάδα  

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Ο Όλυμπος έχει δύο χυμούς πορτοκάλι, τον φυσικό και τον "από σπίτι". Ο δεύτερος μόνο δεν είναι από συμπυκνωμένο χυμό.

Το γνωρίζω, έχω πιει και τους δύο.

Περισσότερο πίνω τον πρώτο, όχι λόγω τιμής αλλά κάτι με χαλάει στη γεύση του μη συμπυκνωμένου.

Εγώ λέω για τον πρώτο ότι δεν έχει σταθερή ποιότητα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, margaritagr είπε

Επισης σε κλειστούς χώρους γινεται πάρτυ απο μικρόβια πχ σινεμα, μέσα μαζικής μεταφοράς κλπ. Οποτε ας μένουμε σπίτι να πίνουμε νερό! 

Αλλα ουτε νερό μπορούμε γιατί ειναι γεμάτο χλώριο και χωρίς φίλτρα δηλητήριο.

😛

φυσικα και ισχυει. απλα τπτ δεν ειναι 100% καλο και αγιο και τπτ δεν ειναι 100% κακο. Ολα θεμα επιλογης ειναι και οι χυμοι επισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό με τους χυμούς ισχύει αλλά κυρίως αφορά ή διαβητικούς ή ανθρώπους που μαζί με τον χυμό θα φάνε και μια σοκολάτα ή κάτι άλλο το οποίο ανεβάζει επίσης το ζάχαρο. ανεβάζει πολύ τον γλυκαιμικό δείκτη ο χυμός αλλά εντάξει. δεν θα πιεις 1 λίτρο χυμό μονορούφι. 

τώρα για τους έτοιμους χυμούς, μακράν καλύτερο θα είναι να μπορούμε να καταναλώνουμε φρέσκους χυμούς και από φρούτα από τα οποία ξέρουμε πως δεν έχουν λίπασμα.

μετά πάμε στους χυμούς ψυγείου και έως εκεί

Στην Ελλάδα πολύ χυμοί έρχονται συμπυκνωμένοι σε παγοκολώνες από χώρες λατινικής αμερικής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Shadows είπε

Δεν ξερω αλλα οι χυμοι ειναι για μενα 100% σιγουρη καουρα τα επομενα 10 λεπτα😥

Γαστρεντερολόγο και ψάχνεις για Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση (γοπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, james01gr είπε

αυτό με τους χυμούς ισχύει αλλά κυρίως αφορά ή διαβητικούς ή ανθρώπους που μαζί με τον χυμό θα φάνε και μια σοκολάτα ή κάτι άλλο το οποίο ανεβάζει επίσης το ζάχαρο. ανεβάζει πολύ τον γλυκαιμικό δείκτη ο χυμός αλλά εντάξει. δεν θα πιεις 1 λίτρο χυμό μονορούφι. 

τώρα για τους έτοιμους χυμούς, μακράν καλύτερο θα είναι να μπορούμε να καταναλώνουμε φρέσκους χυμούς και από φρούτα από τα οποία ξέρουμε πως δεν έχουν λίπασμα.

μετά πάμε στους χυμούς ψυγείου και έως εκεί

Στην Ελλάδα πολύ χυμοί έρχονται συμπυκνωμένοι σε παγοκολώνες από χώρες λατινικής αμερικής

Eχω βρεθεί στο εργοστάσιο της http://www.lakoniajuices.gr/ στον χωρο που φορτώνουν ενσίρωμα και είχαν στοιβαγμένα αδεια  μεταλλικά βαρέλια απο σιρόπια διάφορων φρούτων.Πχ φράουλα (το θυμάμαι πολύ καλά αυτό) ,ισως φραγκοστάφυλο κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Eχω βρεθεί στο εργοστάσιο της http://www.lakoniajuices.gr/ στον χωρο που φορτώνουν ενσίρωμα και είχαν στοιβαγμένα αδεια  μεταλλικά βαρέλια απο σιρόπια διάφορων φρούτων.Πχ φράουλα (το θυμάμαι πολύ καλά αυτό) ,ισως φραγκοστάφυλο κλπ 

από αυτά τα φρούτα δεν είναι χυμοί αλλά φρουτοποτά. δηλαδή ένα μικρό μέρος χυμού φρούτου, ζάχαρη, νερό και μπορεί και σιρόπι γλυκόζης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, margaritagr είπε

Αλλα ουτε νερό μπορούμε γιατί ειναι γεμάτο χλώριο

Θα συμφωνήσω εδώ... αν μου μυρίσει χλώριο το νερό προτιμώ να πιω φρουτοποτό κι ας φτάσει το ζάχαρο στο Θεό!

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Shadows είπε

Δεν ξερω αλλα οι χυμοι ειναι για μενα 100% σιγουρη καουρα τα επομενα 10 λεπτα😥

Δοκίμασε να τους αραιώνεις με αρκετό νερό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...