Προς το περιεχόμενο

Big-4 Ελλάδα


shikabalas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει καποιος εμπειρια απο τις Big-4 στην Ελλαδα (Pwc, KPMG, Deloitte, EY)? Μισθοι, ωραρια κτλ. Ενδιαφερομαι κυριως για τον τομεα του Consulting/Advisory Services και οχι τοσο για Audit.

Επισης παιρνουν κοσμο στα γραφεια τους Θεσσαλονικη ή η Αθηνα ειναι μονοδρομος για entry level jobs?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι απόφοιτοι business schools πλέον θέλουν να εργαστούν στο consulting... Όπως καταλαβαίνεις ο ανταγωνισμός είναι υψηλός και πρέπει να αναρωτηθείς πρώτα ποιες είναι οι δεξιότητες σου που μπορούν να σου εξασφαλίσουν μια δουλεία στις big4. Σε entry level επίπεδο , ενδιαφέρονται επί των πλείστων για άτομα με πρακτικές ικανότητες που θα αναλάβουν όλη την την αγγαρεία.Finance/databases and data analytics/programming είναι τα πιο περιζήτητα προσόντα. Στο consulting εργάζονται ομάδες πάνω σε συγκεκριμένα projects,όποτε το η πραγματική ώρα εργασίας εξαρτάται από το εκάστοτε project.Συνήθως πάντως είναι πιο χαλαρά από το τμήμα του audit,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα ζοριστείς .Όσον αφορά τον μισθό,μάλλον θα απογοητευτείς.

H καλύτερη λύση είναι internship από το πανεπιστήμιο σου.Οι περισσότερες θέσεις παρέχονται από τα λογιστικά τμήματα,αλλά αν το επίπεδο σου είναι καλό και καταφέρεις να κεντρίσεις το ενδιαφέρον τους ίσως καταφέρεις να μπεις σε κάποιο consulting group.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος είχε δουλέψει αλλά στο λογιστικό κομμάτι. Μισθός ικανοποιητικός, βεβαια σε άλλο επίπεδο αποτί πριν από 8 χρόνια που είχανε 15 και 20% αύξηση year to year (όχι σε όλες τις θέσεις φυσικά. Ωράριο, εξαρτάται από ποστο και τμήμα. Ο φίλος είχε ήδη κάνα 2 χρόνια προϋπηρεσία από λογιστικό γραφείο και είχε κάνει και μαστερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά και στις 4 οι entry level δουλειές έχουν πολύ λάντζα και αρκετές φορές θα χρειαστεί να κάτσεις παραπάνω από 8ωρο. Οι μισθοί που παίζουν δεν είναι φοβεροί, ωστόσο κάτι θα μπει στη τσέπη. Από τις πολλές μαρτυρίες γνωστών μπορώ να υποθέσω πως τα νούμερα που εμφανιζόνται στο glassdoor ως salaries είναι πολύ κοντά στα πραγματικά . 

2 χρόνια , 3 max σε αυτές τις δουλίτσες και μετά νέος κύκλος συνεντευξεων για αλλού . Το 90 % των εργαζομένων εκεί αυτό κάνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2019 στις 2:23 ΜΜ, sokratismalamas είπε

Γενικά και στις 4 οι entry level δουλειές έχουν πολύ λάντζα και αρκετές φορές θα χρειαστεί να κάτσεις παραπάνω από 8ωρο. Οι μισθοί που παίζουν δεν είναι φοβεροί, ωστόσο κάτι θα μπει στη τσέπη. Από τις πολλές μαρτυρίες γνωστών μπορώ να υποθέσω πως τα νούμερα που εμφανιζόνται στο glassdoor ως salaries είναι πολύ κοντά στα πραγματικά . 

2 χρόνια , 3 max σε αυτές τις δουλίτσες και μετά νέος κύκλος συνεντευξεων για αλλού . Το 90 % των εργαζομένων εκεί αυτό κάνει

Και εγω καπως ετσι το σκεφτομαι, 2ετια για την εμπειρια και μετα αλλου. Ο μισθος γυρω στο χιλιαρικο δηλαδη αν καταλαβα καλα? Δεν ειναι και ασχημα αλλα απο την αλλη ειμαι ηδη εξωτερικο για το μαστερ και ειμαι πολυ διστακτικος στο να γυρισω απο τωρα. Βεβαια με την τυχη που εχω, αποφοιτω τωρα πανω που αρχιζουν να παγωνουν τις προσληψεις ολες οι μεγαλες εταιριες εδω Γερμανια και περιμενουν υφεση..Σιγουρα κατι θα βρω, αλλα ενα χρονο πριν θα ειχα καλυτερες ευκαιριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, shikabalas είπε

Και εγω καπως ετσι το σκεφτομαι, 2ετια για την εμπειρια και μετα αλλου. Ο μισθος γυρω στο χιλιαρικο δηλαδη αν καταλαβα καλα? Δεν ειναι και ασχημα αλλα απο την αλλη ειμαι ηδη εξωτερικο για το μαστερ και ειμαι πολυ διστακτικος στο να γυρισω απο τωρα. Βεβαια με την τυχη που εχω, αποφοιτω τωρα πανω που αρχιζουν να παγωνουν τις προσληψεις ολες οι μεγαλες εταιριες εδω Γερμανια και περιμενουν υφεση..Σιγουρα κατι θα βρω, αλλα ενα χρονο πριν θα ειχα καλυτερες ευκαιριες.

Ναι , ξεκινάς με καθαρό χιλιάρικο . Βέβαια μετά τη διετία πας αλλού και πουλάς την εμπειρία σου πιο ακριβά από το να σου έδινε απλά μια αύξηση 8- 10 % η ίδια εταιρεία. Οι μεταγραφές μεταξύ των big4 και 4-5 δορυφορικών εταιρειών θυμίζει πολλές φορές μεταγραφική περίοδο στα ομαδικά αθλήματα. 

Και σίγουρα άτομα που ξέρουν το αντικείμενο τους και δουλεύουν μετά από μια 5ετία στον κλάδο πληρώνονται ακόμα και στην Ελλάδα καλά . Στο εξωτερικό μπορεί οι προοπτικές να είναι πιο καλές - μακροπρόθεσμα σχεδόν όλους τους πιάνει ο Νόστος και η επιστροφή γίνεται μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sokratismalamas είπε

Ναι , ξεκινάς με καθαρό χιλιάρικο . Βέβαια μετά τη διετία πας αλλού και πουλάς την εμπειρία σου πιο ακριβά από το να σου έδινε απλά μια αύξηση 8- 10 % η ίδια εταιρεία. Οι μεταγραφές μεταξύ των big4 και 4-5 δορυφορικών εταιρειών θυμίζει πολλές φορές μεταγραφική περίοδο στα ομαδικά αθλήματα. 

Και σίγουρα άτομα που ξέρουν το αντικείμενο τους και δουλεύουν μετά από μια 5ετία στον κλάδο πληρώνονται ακόμα και στην Ελλάδα καλά . Στο εξωτερικό μπορεί οι προοπτικές να είναι πιο καλές - μακροπρόθεσμα σχεδόν όλους τους πιάνει ο Νόστος και η επιστροφή γίνεται μονόδρομος.

Πάντως φίλος μου που ξεκίνησε πρόσφατα σε μια από τις εν λόγω εταιρείες δε ξεκίνησε με 1000αρικο καθαρό όπως λες... Μικτο ναι, καθαρό σίγουρα όχι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, shikabalas είπε

Βεβαια με την τυχη που εχω, αποφοιτω τωρα πανω που αρχιζουν να παγωνουν τις προσληψεις ολες οι μεγαλες εταιριες εδω Γερμανια και περιμενουν υφεση..Σιγουρα κατι θα βρω, αλλα ενα χρονο πριν θα ειχα καλυτερες ευκαιριες.

Μιας και μένω και εγώ Γερμανια, μπορώ να σου πω ότι όποιος το είπε αυτό έλεγε μαλακίες. Όχι ότι δεν θα υπάρξει ύφεση, η ώρα της είναι, όχι ότι δεν υπάρχει συζήτηση στην Γερμανία περί ύφεσης, αναφερετε που και που, αλλά καμία εταιρία δεν παγώνει προσλήψεις επειδή προβλέπεται κάποια στιγμή στο μέλλον να υπάρχει ύφεση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ετσι, οτι μεταφερω ειναι αυτα που βλεπω απο μεσα.. Κανω τωρα πρακτικη στην BMW και εχουν παγωσει τα παντα μεχρι να δουν που θα παει το πραγμα. Το ιδιο και στην προηγουμενη εταιρεια που ημουν (Infineon), η οποια μαλιστα σχετικα με αλλες εταιρειες παει πολυ καλα. Με οσους γνωστους μιλησα που ειναι ακομα εκει, εχουν σταματησει και αυτοι τις προσληψεις, μονο αμα παραιτηθει καποιος τον αντικαθιστουν, αλλιως νεες θεσεις δεν ανοιγουν. Το ιδιο κλιμα εισπρατω και απο συμφοιτητες σε αλλες εταιριες αλλα για αυτες προφανως και δεν μπορω να το επιβεβαιωσω στα σιγουρα. Αλλα Daimler, Bosch ολοι οι μεγαλοι γενικα σταματανε σταδιακα να παιρνουν για entry level θεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να έχεις δικαιο, δεν γνωρίζω για entry positions. Είναι περίοδος αναπροσαρμογής για τις μεγάλες εταιρείες, αλλά όσον αφορά τις τεχνολογικές θέσεις, ξέρω ότι υπάρχει ζήτηση και ανάπτυξη. Το πρόβλημα είναι ακόμη τα πρόστιμα λόγο diesel scandal, που φάγανε αρκετό από το budget των εταιριών αυτόν τον χρόνο. Σε τι θέση κάνεις πρακτική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για προγραμματιστες και IT παντα υπαρχει ζητηση, οχι στις εταιριες που ανεφερα, αλλα στις πολλες μικρομεσαιες IT consultancies, startups κτλ. Οντως τα σκανδαλα εχουν συνεισφερει στην τωρινη κατασταση, αλλα αυτο παρασερνει και την υπολοιπη οικονομια μιας και η αυτοκινητοβιομηχανια ειναι η κολωνα της Γερμανιας, σκεψου μονο ποσους προμηθευτες εχουν απο πισω και αντιστοιχα προμηθευτες των προομηθευτων και παει λεγοντας, ειναι ολοκληρη αλυσιδα που τωρα που βαλτωνει η αυτοκινητοβιομηχανια τους παιρνει και αυτους η μπαλα αναγκαστικα..

H πρακτικη μου ειναι σαν Credit Analyst στο τμημα Financial Services της BMW. Mηχανολογος τελειωσα στην Ελλαδα βεβαια αλλα δεν με τραβηξε ποτε το επαγγελμα του μηχανικου και το γυρισα προς τα οικονομικα τωρα με το μαστερ μου εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπερα φιλοι.
Να κανω και εγω μια ερωτηση.
Πιο πολυ οσων αφορα τα διαδικαστικα
Τελειώνεις τωρα πχ το μπατσελορ σου στα οικονομικα
μπαινεις κανεις αιτησεις και αναλογα το πότε και ποσους παιρνουν ξεκινας?
ή χρειαζεται πρωτα να εχεις μεταπτυχιακο?
οσων αφορα το πτυχιο του σοελ ή το αντιστοιχο ACCA τι γινεται?
ειναι απαρατητα ή σου δινουν την δυνατοτητα να μπεις στην εταιρια με απλο πτυχιο και εντρι λεβελ
και ταυτοχρονα αν θελεις να εξελιχθείς κανεις μαστερ ή διάφορες πιστοποιήσεις?
ευχαριστω εκ των πρωτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Στις 14/1/2020 στις 2:49 ΜΜ, superpan13 είπε

Καλησπερα φιλοι.
Να κανω και εγω μια ερωτηση.
Πιο πολυ οσων αφορα τα διαδικαστικα
Τελειώνεις τωρα πχ το μπατσελορ σου στα οικονομικα
μπαινεις κανεις αιτησεις και αναλογα το πότε και ποσους παιρνουν ξεκινας?
ή χρειαζεται πρωτα να εχεις μεταπτυχιακο?
οσων αφορα το πτυχιο του σοελ ή το αντιστοιχο ACCA τι γινεται?
ειναι απαρατητα ή σου δινουν την δυνατοτητα να μπεις στην εταιρια με απλο πτυχιο και εντρι λεβελ
και ταυτοχρονα αν θελεις να εξελιχθείς κανεις μαστερ ή διάφορες πιστοποιήσεις?
ευχαριστω εκ των πρωτέρων.

Ακόμα και πριν τελειώσεις, αν έχεις λίγα μαθήματα μπορεί να μπεις είτε πρακτική και μετα να σε κρατήσουν είτε full time. Κατά διαστήματα ανεβάζουν στο linkedin ή τα γνωστα σάιτ θέσεις junior ή τα graduate programmes και δέχονται βιογραφικά. Μετά αν δείξουν ενδιαφέρον η διαδικασία μπορεί να πάρει και κάποιους μήνες για να εξκινήσεις.

Συνήθως σε καλούν να κανεις κάποιο τεστάκι με ερωτήσεις στυλ GMAT, Business English και τέτοια. Στη συνέχεια έχει 2 συνεντέυξεις και αν πανε καλά σου κάνουν offer. Για τις πιστοποιήσεις διαφέρει απο εταιρεία σε εταιρεία. Αν μπεις audit  στην PWC σε ξεκινάνε ACA αμέσως, Deloitte / KPMG νομιζω στα 2 χρόνια. Για τα άλλα τμήματα δεν είμαι σίγουρος. Μάστερ αν υπάρχει μπορεί να μετρήσει και να εχεις και απαλαγές για την πιστοποιηση αλλά γενικά ένα ACA/ACCA μετράει περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα και από μένα, 

Την ερχόμενη Δευτέρα έχω μια συνέντευξη με την deloitte για θέση IT consultant (junior) στο SAP και πιο συγκεκριμένα για το material management. 

Είμαι ακόμα φοιτητής (τελειόφοιτος) με πρακτική στις πωλήσεις (προς τα εκεί θέλω να κινηθώ για να είμαι ειλικρινής) στο Βουκουρέστι και με εργασία τους τελευταίους 3μηνες σε ναυτιλιακή εταιρεία σε operation τμήμα. 

Η θέση αφορά την Θεσσαλονίκη, 

Θα μπορούσα να μάθω τι να περιμένω τόσο μισθολογικα όσο και ως αρμοδιότητες από κάποιο μέλος που ενδεχομένως γνωρίζει;;

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...