Προς το περιεχόμενο

Το Mi MIX Alpha της Xiaomi είναι ολόκληρο μία οθόνη και στοιχίζει €2500


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, crossbow είπε

Βραβειο ευρεσιτεχνίας για οποιον βγαλει θηκες για αυτο το κινητό 

θα περάσει αρκετός χρόνος μέχρι να βγει θήκη για αυτό το κινητό. Ένα παλικάρι παραπάνω πρότεινε μεμβράνη μαγειρικής για αρχή :P

 

Επεξ/σία από vassilis018
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 ώρες πριν, techon1 είπε

Συγνώμη ποιος θα δώσει τόσα για κινεζιά;

Δε ζούμε στο 90 αλλα στο 2019 που τα πάντα σχεδόν φτιάχνονται στη Κίνα. Όχι άλλο απόψεις υπερηλίκων ατόμων που μας πριξανε με το made in Germany και όχι made in italy.

 

 

Επιτέλους καινοτομία και θράσος γτ ο συντηρητισμός των  samy apple huawei μας εχει πεθανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dancer είπε

Δε ζούμε στο 90 αλλα στο 2019 που τα πάντα σχεδόν φτιάχνονται στη Κίνα. Όχι άλλο απόψεις υπερηλίκων ατόμων που μας πριξανε με το made in Germany και όχι made in italy.

Επιτέλους καινοτομία και θράσος γτ ο συντηρητισμός των  samy apple huawei μας εχει πεθανει

Άλλο είμαι ευρωπαϊκή/αμερικάνικη εταιρία και απλά κατασκευάζω στην κίνα me προδιαγραφές δικιές μου και άλλο είμαι κινέζικη εταιρία.

Δεν λέω ότι όλα από την κίνα είναι κακά αλλά γενικά δεν έχουν και το καλύτερο reputation..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
42 minutes ago, Soulson said:

Άλλο σου είπα άλλο σε ρώτησα άλλο απάντησες... οι αριθμοί μιλάμε μόνοι τους μέχρι και 4.000$ δίνουν μαύρη αγορά αλλά εσύ απαντάς σε άλλο θέμα μάλλον για την αντοχή. Αν δεν μπορείς  να κατανοήσεις αυτά που σου λέω Και σε ρωτάω δεν μπορείς να κατανοήσεις κι άλλα οπότε δεν υπάρχει λόγος να μιλάμε γιατί μια ζωή θα λες αλλά αντί άλλων οταν δεν σε συμφέρει. Απλά μου αποδεικνύεις σε τι κοινό απευθύνεται πια η apple. Το κακό είναι ότι είσαι moderator σε αυτό το τεχνολογικό site και αποδεικνύει άλλη μια φορά γιατί αρχίζει να θυμίζει gazzetta. 

Υ.Γ.: Ακόμα περιμένω video απογοητευμένου. 

Υ.Γ.2: Φιλικά πάντα, προσπάθησε να βγάλεις από το μυαλό σου ότι μόνο μια είναι η εταιρεία στον κόσμο (Που δεν είναι καν πρώτη κιολας). Θα σε βοηθήσει πολύ να ανοίξεις νέες πτυχές του εαυτού σου από το να μασάς ότι σου δίνουν. 

Η δική μου φιλική συμβουλή είναι: αφού το ήξερες από την αρχή, γιατί μπήκες στον κόπο να συζητήσεις σοβαρά? 

Βέβαια η συμβουλή ήταν προς τον εαυτό μου...

PS: δεν γνωρίζω τι είναι η gazzeta, αλλά φαντάζομαι πως εσύ θα ξέρεις καλύτερα... 

:)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Η δική μου φιλική συμβουλή είναι: αφού το ήξερες από την αρχή, γιατί μπήκες στον κόπο να συζητήσεις σοβαρά? 

Βέβαια η συμβουλή ήταν προς τον εαυτό μου...

PS: δεν γνωρίζω τι είναι η gazzeta, αλλά φαντάζομαι πως εσύ θα ξέρεις καλύτερα... 

:)

gazzetta.gr

Πολλές φορές υπάρχει διαγραφή σχολίων γιατί γράφει ο καθένας ότι μ@$#@$ του κατέβει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, coffeex said:

gazzetta.gr

Πολλές φορές υπάρχει διαγραφή σχολίων γιατί γράφει ο καθένας ότι μ@$#@$ του κατέβει. 

Δέχονται donations? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, billdanos είπε

Η δική μου φιλική συμβουλή είναι: αφού το ήξερες από την αρχή, γιατί μπήκες στον κόπο να συζητήσεις σοβαρά? 

Βέβαια η συμβουλή ήταν προς τον εαυτό μου...

PS: δεν γνωρίζω τι είναι η gazzeta, αλλά φαντάζομαι πως εσύ θα ξέρεις καλύτερα... 

:)

Καλύτερα να την μάθεις  για να μην το κάνετε ίδιο εδώ μέσα. Προς τα εκεί πάει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Odyss3us είπε

ε ναι το είπαμε.. άλλο μια κίνηση, άλλο 2, εκ τον οποίων η μια μπορεί μια συο τόσο να ανοίξει την εφαρμογή κάτω στο κέντρο

3 ώρες πριν, billdanos είπε

Δεν χρειάζεται τόση ανάλυση. Για την ώρα ΔΕΝ ξέρουμε το επίπεδο της προστασίας που έχει η οθόνη στο mi mix (στην παρουσίαση δεν είπαν καμία λεπτομέρεια για την οθόνη, παρά μόνο για την προστασία της λωρίδας στο πίσω μέρος με τις κάμερες κλπ), όπως επίσης και το κατά πόσο θα μπορεί να επισκευαστεί ή απλά να αντικατασταθεί με νέα συσκευή σε περίπτωση ζημιάς...

Και βασικά μέχρι να φτάσει ο Δεκέμβρης, ΔΕΝ ξέρουμε καν αν θα κυκλοφορήσει (να σας θυμίσω τα καλά της samsung και της huawei με τα foldable)... 

:) 

θύμισε μου κάτι για μια  βάση ασύρματης φόρτισης....

2 ώρες πριν, Soulson είπε

Το fold κυκλοφορεί και δίνει πόνο! Δεν καταργήθηκε ποτέ. Επιπλέον βάζω στοίχημα να μου βρεις απογοητευμένο χρήστη και όχι ενθουσιασμένο. Ναι ξέρω οι apple-άκιδες σίγουρα δεν είναι techfreaks αλλά μην τα ξανά λέμε. Φωνάζετε Ουάου όταν μπαίνει κατι καινούριο στο iphone που για όλες τις άλλες εταιρίες είναι ήδη παλιό και πια δουλεύει σωστά επίσης σε αυτές. Οπότε δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς προσφέρει? Πήγα αλλού είδα τη διαφορά και στα λέω. Κάντο κι εσύ κάποια στιγμή στο προτείνω. 

 

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Σε αυτούς τους 5-10 που το αγόρασαν φαντάζομαι... :P

το mac pro και η οθόνη με τη 1000άρα προαιρετική βάση τι πόνο δίνει στα 5-10 άτομα που την πήραν. Έλα τώρα ρε συ και εγώ αν μου περίσσευαν 2000 θα προτιμούσα να πάρω το stand της Apple συγκριτικά με το αριστούργημα της xiaomi που λεεί ο άλλος
Αλλά μην κοροιδεύουμε και το παίζουμε μάγκες όταν οι εταιρειάρα μας δεν έχει βγάλει τα βασικά πράγματα: βάση ασύρματης φόρτισης που μας φλόμωνε ότι θα βγει.

Όταν επίσης έχει καταργήσει τα airports & time capsules.   Εντάξυ έχουμε καλύτερο software αλλά μην γινόμαστε περίγελοι εδώ μέσα λέγοντας πράγματα που τα έχουμε κάνει πιο νωρίς.

Είπε θα βγάλει ασύρματη φόρτιση και δεν έβγαλε. ΤΕΛΟΣ. Μην κρίνεις άλλους που βγάζουν πιο σύνθετες τεχνολογίες.

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Όταν μία συσκευή που ανακοινώθηκε αρχικά με τυμπανοκρουσίες, μετά αποσύρθηκε και μετά από μήνες επέστρεψε σε παρτίδες των 2.500 συσκευών τη φορά σε κάθε αγορά, δεν την υπολογίζεις καν σαν κάτι εντυπωσιακό όταν κανονικά μιλάμε για εκατομμύρια συσκευές.

Το ότι τελικά κυκλοφόρησε μετά από όσα προηγήθηκαν, δεν σημαίνει πως ξαφνικά έγινε πρακτική και ανθεκτική στην καθημερινή χρήση. Και δεν το λέω εγώ, στο λέει η ίδια η Samsung να προσέχεις... :) 

Όταν μία συσκευή που ανακοινώθηκε αρχικά με τυμπανοκρουσίες και δεν κυκλοφόρησε καν γελάει και o στηβ από τον τάφο του με αυτούς που άφησε στο τιμόνι... ασύρματη φόρτιση by Apple Κοντά σας το 2031!!!

2 ώρες πριν, Soulson είπε

Άλλο σου είπα άλλο σε ρώτησα άλλο απάντησες... οι αριθμοί μιλάμε μόνοι τους μέχρι και 4.000$ δίνουν μαύρη αγορά αλλά εσύ απαντάς σε άλλο θέμα μάλλον για την αντοχή. Αν δεν μπορείς  να κατανοήσεις αυτά που σου λέω Και σε ρωτάω δεν μπορείς να κατανοήσεις κι άλλα οπότε δεν υπάρχει λόγος να μιλάμε γιατί μια ζωή θα λες αλλά αντί άλλων οταν δεν σε συμφέρει. Απλά μου αποδεικνύεις σε τι κοινό απευθύνεται πια η apple. Το κακό είναι ότι είσαι moderator σε αυτό το τεχνολογικό site και αποδεικνύει άλλη μια φορά γιατί αρχίζει να θυμίζει gazzetta. 

Υ.Γ.: Ακόμα περιμένω video απογοητευμένου. 

Υ.Γ.2: Φιλικά πάντα, προσπάθησε να βγάλεις από το μυαλό σου ότι μόνο μια είναι η εταιρεία στον κόσμο (Που δεν είναι καν πρώτη κιολας). Θα σε βοηθήσει πολύ να ανοίξεις νέες πτυχές του εαυτού σου από το να μασάς ότι σου δίνουν. 

Πραγματικά δεν θα ήθελα να απευθύνεται σε τέτοια στενόμυαλα άτομα η Apple που λένε πάντα ό,τι τους συμφέρει για ανούσια κιόλας πράγματα, όπως το αν πήγε καλά ή όχι μια τεχνολογία smartphones, που οκ δεν είναι και τρομερό ζήτημα, και να παθιάζονται τόσο, ώστε να ψεύδονται ακόμα και στους υπόλοιπους χρήστες τις Apple που τουλάχιστον βλέπουμε την αλήθεια και κάνουμε τις επιλογές μας, χωρίς να μασάμε ό,τι μας πλασάρει η κάθε εταιρεία που κοιτάει το κέρδος της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο φορτιστής της apple αγαπητέ δεν κυκλοφόρησε ποτέ ώστε να αποσυρθεί στη συνέχεια. Επιπλέον προσπαθούσε να πετύχει κάτι που τεχνικά δεν υπήρχε στην αγορά και δεν υπάρχει ακόμη και τώρα: να έχεις ένα ενιαίο pad για ασύρματη φόρτιση που θα φορτίζεις πάνω της ταυτόχρονα διαφορετικές συσκευές, χωρίς να τις τοποθετείς σε συγκεκριμένα σημεία.

Είδε πως δεν μπορούσε να ακολουθεί τις προδιαγραφές της και το απέσυρε αντί να αρχίσει να το πουλάει με προβλήματα.

Σου θυμίζει κάτι? 

Η "αλήθεια" για μένα δεν περιλαμβάνει demo συσκευές με φωτάκια γύρω γύρω...

Αν η Corning δεν βγάλει gorilla υλικό που να είναι εύκαμπτο όπως οι νέες οθόνες, μην περιμένετε τίποτα πρακτικό για καθημερινή χρήση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fulgore είπε

Πως φαινεται οταν καποιος δεν εχει ιδεα για τι πραγμα μιλαει.

Θα ηθελα πολυ να δω μια ασφαλιστικη εταιρεια η οποια ασφαλιζει κινητα αξιας 3000ευρω για 3χρονια με μολις 100ευρω,εχεις καμια να προτεινεις?

Η και αυτο ανοικει σε κατι το φανταστικο/ψευτικο οπως η αντιπροσωπεια που εχει ταχα μου η Xiaomi στην χωρα μας?

Βαθιές ανάσες φίλε. Δεν χάθηκε και ο κόσμος. Τρόπος του λέγειν ήταν το κατοστάρικο. Αλλά όταν δίνεις 2500 ευρώ για κινητό δεν νομίζω να είναι πρόβλημα να δώσεις άλλα 100 το μήνα για ασφάλεια. Λέμε τώρα. Εγώ ποτέ δεν έχω κάνει ασφάλεια σε κινητό. Η καλύτερη ασφάλεια είναι να προσέχεις τα πράγματα σου.

Τώρα για την αντιπροσωπεία τι να σου πω. Αφού επιμένεις ότι η επίσημη αντιπροσωπεία της Xiaomi στην χώρα μας INFOQUEST δεν είναι η αντιπροσωπεία της Xiaomi στην χώρα μας και αν αυτό σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα τότε θα συμφωνήσω μαζί σου. 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ

:D :D :D

 

giphy.gif

12 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ο φορτιστής της apple αγαπητέ δεν κυκλοφόρησε ποτέ ώστε να αποσυρθεί στη συνέχεια. Επιπλέον προσπαθούσε να πετύχει κάτι που τεχνικά δεν υπήρχε στην αγορά και δεν υπάρχει ακόμη και τώρα: να έχεις ένα ενιαίο pad για ασύρματη φόρτιση που θα φορτίζεις πάνω της ταυτόχρονα διαφορετικές συσκευές, χωρίς να τις τοποθετείς σε συγκεκριμένα σημεία.

Είδε πως δεν μπορούσε να ακολουθεί τις προδιαγραφές της και το απέσυρε αντί να αρχίσει να το πουλάει με προβλήματα.

Σου θυμίζει κάτι? 

Η "αλήθεια" για μένα δεν περιλαμβάνει demo συσκευές με φωτάκια γύρω γύρω...

Αν η Corning δεν βγάλει gorilla υλικό που να είναι εύκαμπτο όπως οι νέες οθόνες, μην περιμένετε τίποτα πρακτικό για καθημερινή χρήση...

Γιατί το Alpha είναι εύκαμπτο? Μια οθόνη τυλιγμένη μόνιμα σε όλο το κινητό δεν είναι? Ούτε φωτάκια έχει ούτε τίποτε. Που τα είδες τα φωτάκια?

Και τελικά ξέρουμε αν το alpha έχει η δεν έχει προστασία στην οθόνη? Γιατί ας πούμε να μην είναι gorilla η sapphire η προστασία η κάτι παρόμοιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, leonproniknidis said:

 

Γιατί το Alpha είναι εύκαμπτο? Μια οθόνη τυλιγμένη μόνιμα σε όλο το κινητό δεν είναι? Ούτε φωτάκια έχει ούτε τίποτε. Που τα είδες τα φωτάκια?

Και τελικά ξέρουμε αν το alpha έχει η δεν έχει προστασία στην οθόνη? Γιατί ας πούμε να μην είναι gorilla η sapphire η προστασία η κάτι παρόμοιο? 

Αναφέρομαι γενικότερα στις εύκαμπτες οθόνες.

Το mix που έχει εύκαμπτη αλλά σταθερά κολλημένη γύρω γύρω, χρειάζεται ενιαίο κομμάτι γυαλιού και κάτι τέτοιο δεν έχει παρουσιαστεί ακόμη από Corning κλπ. Που και να το φτιάξει πάλι θα υπάρχουν προβλήματα εφαρμογής μιας και ένα τέτοιο κομμάτι γυαλιού θα πρέπει να έχει εξωφρενική ακρίβεια ώστε να αγκαλιάσει τη συσκευή και ταυτόχρονα να εφαρμόσει τέλεια πάνω στην οθόνη. 

Αυτό που λέω απλά είναι πως αυτό το concept είναι εντελώς λάθος και προβληματικό για ένα smartphone! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vassilis018 είπε

θα περάσει αρκετός χρόνος μέχρι να βγει θήκη για αυτό το κινητό. Ένα παλικάρι παραπάνω πρότεινε μεμβράνη μαγειρικής για αρχή :P

 

Βασικά τώρα που το σκέπτομαι αν τελικά έχει γυαλί για προστασία 2-3 περασματάκια paintbull θα το κάνουν άθραυστο!!

χμμμμμ

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Αναφέρομαι γενικότερα στις εύκαμπτες οθόνες.

Το mix που έχει εύκαμπτη αλλά σταθερά κολλημένη γύρω γύρω, χρειάζεται ενιαίο κομμάτι γυαλιού και κάτι τέτοιο δεν έχει παρουσιαστεί ακόμη από Corning κλπ. Που και να το φτιάξει πάλι θα υπάρχουν προβλήματα εφαρμογής μιας και ένα τέτοιο κομμάτι γυαλιού θα πρέπει να έχει εξωφρενική ακρίβεια ώστε να αγκαλιάσει τη συσκευή και ταυτόχρονα να εφαρμόσει τέλεια πάνω στην οθόνη. 

Αυτό που λέω απλά είναι πως αυτό το concept είναι εντελώς λάθος και προβληματικό για ένα smartphone! 

respect

Τουλάχιστον ρε γαμώτο δεν ξέρουμε από πουθενά τι προστασία έχει η οθόνη?

πολύη περίεργο που δεν ανακοινώνουν κάτι. ΓΙΑΤΙ... αν είναι όπως για παράδειγμα στο fold ΑΚΥΡΑ όλα και σε αυτά τα λεφτά που κοστίζει έγινε μεγάλη ρόμπα η Xiaomi. Αλλά όσο και να ψάχνω δεν βρίσκω πουθενά πληροφορία τι προστασία έχει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...