Προς το περιεχόμενο

Το Mi MIX Alpha της Xiaomi είναι ολόκληρο μία οθόνη και στοιχίζει €2500


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αδιάφορο και μη χρηστικό όσο δεν πάει προσωπικά.

Βέβαια εδώ φάγαμε Νοτς και τρύπες αδιαμαρτύρητα και υπάρχει κόσμος που τα ψωνίζει!!!

Οπότε δεν θα μου φανεί απίθανο να τα φάμε στο κεφάλι μερικά χρόνια μετά.........μαζί με Νοτς

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Lol!

Καινοτομία είναι να φτιάχνεις άχρηστα concept phones που θα κυκλοφορήσουν σε μερικές χιλιάδες κομμάτια? Εύκαμπτες οθόνες πλέον είναι διαθέσιμες σε όλους τους κατασκευαστές. Πιστεύεις πως είναι δύσκολο να φτιάξουν ο,τι τρελό σχέδιο μπορείς να φανταστείς? 

Το θέμα είναι να μπορείς να το βγάλεις σε μαζική παραγωγή και ταυτόχρονα να είναι χρηστική και ανθεκτική συσκευή για καθημερινή χρήση! Και δυστυχώς όπως βλέπω, οι Κινέζοι πλέον επιδιώκουν μόνο μερικά λεπτά δημοσιότητας και ενθουσιασμού παίζοντας απλά με hardware που είναι διαθέσιμο σε όλους, βάζοντάς το σε πειραματικές συσκευές... Αυτό το κάνουν όλοι στα εργαστήριά τους αλλά οι σοβαροί δεν στήνουν shows για κάθε παρόμοιο concept.

:)

Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ. 

1 ώρα πριν, aspirini είπε

Αληθεια δεν ξερω πια , τι σκατα αλλο πρεπει να βγαλουν και ποιος να το βγαλει για να σας εντυπωσιασει ενα τηλεφωνο .

Μακαρι να ημουν φραγκατος να μπορουσα να καπαρωσω ενα !

Ακριβώς αυτό είχα στο μυαλό μου φίλε. 

Και συμπληρώνω. Αν είχα χρήματα για περίσσεμα θα τα έδινα για αυτό το κινητό όταν βγει παραγωγή. Για να το έχω στην καθημερινότητα μου να το χαζεύω αλλά να κάνω και την δουλειά μου αλλά και γιατί όχι και την φιγούρα μου. 

Αν είχα χρήματα για περίσσεμα και δεν υπήρχε αυτό το κινητό στην αγορά ΠΑΛΙ με το mi9 Θα ήμουν γιατί είναι το καλύτερο που υπάρχει και όχι γιατί είναι φτηνή τίμια συσκευή. 

Και αυτήν την νοοτροπία θα την αποκτήσουν και άλλοι όταν καταλάβουν πως λειτουργεί το Miui που ομολογουμένος είναι λίγο δύσκολο στην αρχή.

36 λεπτά πριν, eemix είπε

Αν είναι καινοτόμο? είναι

Αν φαίνεται εντυπωσιακό? φαίνεται και είναι.

Αν ακόμη και να έκανε πχ 1300€ (κοίτα να δεις που φαίνονται και λίγα), θα είχε απήχηση στο κοινό? Δε νομίζω.

Από τη στιγμή που ανά πάσα στιγμή μπορεί η οθόνη να τραυματιστεί, μιας και θήκη δεν γίνεται να υπάρχει και μόνο κάποιου είδους νανοτεχνολογία sci fi  μπορεί να την προστατέψει στο 100%, μόνο επείδηξη  επίδειξη τεχνολογίας παρέχει.

Το στενάχωρο είναι, ότι ο αισθητήρας των 108Mp που είναι και αυτός πρωτοποριακός θα αργήσει να μπει σε γήινα κινητά, αφού θα πρέπει πρώτα να κοσμεί και για λίγο καιρό αυτό το δημιούργημα...

Αν είχε μέχρι 1500 ευρώ όσοι είχαν iphone 10/11 η note 11/15 θα τα πουλούσαν την ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΤΙΓΜΗ για να το αγοράσουν. Για τον αισθητήρα μην αγχώνεσαι ΣΥΝΤΟΜΑ θα εμφανιστεί σε γήινη συσκευή η οποία μάλιστα θα κοστίζει όσο και το mi9 pro. Λογικά πράγματα δηλαδή.

Η Xiaomi εκτός από ΤΙΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ τελικά είναι και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ σε καινοτομία και τεχνολογία. Ξεκίνησε με τα full screen Κινητά και άφησε ιστορία. Και συνεχίζει φυσικά.

Οι υπόλοιποι και ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΚΛΕΦΤΕΣ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΟΙ πουλάνε γλώσσες και σαγόνια και ΔΥΣΤΥΧΩΣ συνεχίζουν να υπάρχουν αγοραστές. Πάμε ΠΙΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΙΣΘΕΝ.

24 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μα αυτο ακριβως δεν εκανες και εσυ στο διπλα θεμα του Galaxy Fold? 🤔🤔

Κατα τα αλλα αμφιβαλλω αν θα υπαρχει εστω και ενας απο ολοκληρο το forum(μην πω Ελλαδα και ακουστω υπερβολικός)που θα το αγορασει,γιατι ακομα και να τα εχεις τα λεφτα δεν νομιζω να δωσει καποιος 2500ευρω για ενα κινητο με 1χρονο εγγυηση Κινας.

 

Όταν ένα κινητό λειτουργεί σωστά δεν υπάρχει καμία ανάγκη για εγγύηση. 

Αν πάλι το φέρει Ελλάδα η Ελληνική αντιπροσωπεία θα έχεις εξαιρετικής ποιότητας εγγύηση για 2 ΟΛΟΚΛΗΡΑ χρόνια.

Και επιτέλους. ΣΕΒΑΣΜΟΣ στην λέξη Κίνα που όλα πλέον από εκεί περνάνε. 

 

 

Και κλείνω λέγοντας ΑΝ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΕΛΛΑΔΑ (χλωμό το βλέπω) ίσως κάνω την μεγάλη μαλακία (και λέω μαλακία γιατί είμαστε εν καιρώ κρίσης και τέτοιες κινήσεις απαγορεύονται) και το αγοράσω. Είναι ΚΟΣΜΗΜΑ είναι πανέμορφο προκαλεί ανατριχίλα. Αλλιώς θα πάμε στο επόμενο mi9 pro. (όνειρα φθινοπωρινής νυκτός).

 

Στην πράξη τώρα. Έψαξα όσο μπορούσα. Έχει κανείς κάποια πληροφορία από τι υλικό είναι η οθόνη? Εννοώ η προστασία της. Κάποιο gorilla glass? Οκ οι κάμερες είναι sapphire και τιτάνιο το περιτύλιγμα. Η προστασία της οθόνης?

  • Like 3
  • Confused 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτηνό είναι... τι να λέμε τώρα....

Τα μεροκάματα ενός χρόνου σκληρής δουλειάς (όπου βεβαίως δεν σε πληρώνουν τις υπερωρίες) είναι...

Θα σε ρωτάνε οι άλλοι γιατί δουλεύεις σαν το σκυλί και παρ' όλα αυτά τα παιδιά σου, αν έχεις, είναι νηστικά.

Και θα απαντάς ότι για όλα φταίει ένα τηλέφωνο...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Πέρα από την πλάκα, το design είναι πάρα πολύ καλό ως concept. Μακάρι να γίνει πιο φτηνό στο μέλλον ως σχεδιαστική φιλοσοφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leonproniknidis είπε

Όταν ένα κινητό λειτουργεί σωστά δεν υπάρχει καμία ανάγκη για εγγύηση. 

Αν πάλι το φέρει Ελλάδα η Ελληνική αντιπροσωπεία θα έχεις εξαιρετικής ποιότητας εγγύηση για 2 ΟΛΟΚΛΗΡΑ χρόνια.

Δεν υπαρχει Ελληνικη αντιπροσωπεια Xiaomi στην χωρα μας,ποσες φορες πια θα το γραψουμε?

Αν παλι αναφερεσαι στην Infoquest που τα εισαγει τα κινητα και τα διανεμει στις αλυσιδες,προφανως και σιγα μην κατσουν να φερουν ενα κινητο το οποιο δεν θα αγορασει κανεις.

Γιατι στην Ελλαδα με 24% ΦΠΑ θα ανεβει η τιμη του πανω απο 3000ευρω.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

Και κλείνω λέγοντας ΑΝ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΕΛΛΑΔΑ (χλωμό το βλέπω) ίσως κάνω την μεγάλη μαλακία (και λέω μαλακία γιατί είμαστε εν καιρώ κρίσης και τέτοιες κινήσεις απαγορεύονται) και το αγοράσω. Είναι ΚΟΣΜΗΜΑ είναι πανέμορφο προκαλεί ανατριχίλα. Αλλιώς θα πάμε στο επόμενο mi9 pro. (όνειρα φθινοπωρινής νυκτός).

Προσωπικά, θα σου έλεγα να μην βιαστείς, διότι η πραγματική συσκευή ίσως διαφέρει πραγματικά πολύ σε σχέση με το concept art. Επίσης, είναι μία σχεδιαστική φιλοσοφία και τεχνολογία που είναι στα αρχικά εμβρυϊκά της στάδια και δεν έχει περπατήσει ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φοβερή καινοτομία! Ένα κινητό ίδιο εμφανισιακά με ένα διπλομένο Huawei mate x, με τα ίδια μειονεκτήματα, χώρις όμως τα πλεονεκτίματα των foldable και με υψηλότερη τιμή.

Επεξ/σία από SokinLyg
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, svartevarg είπε

Φτηνό είναι... τι να λέμε τώρα....

Τα μεροκάματα ενός χρόνου σκληρής δουλειάς (όπου βεβαίως δεν σε πληρώνουν τις υπερωρίες) είναι...

Θα σε ρωτάνε οι άλλοι γιατί δουλεύεις σαν το σκυλί και παρ' όλα αυτά τα παιδιά σου, αν έχεις, είναι νηστικά.

Και θα απαντάς ότι για όλα φταίει ένα τηλέφωνο...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Πέρα από την πλάκα, το design είναι πάρα πολύ καλό ως concept. Μακάρι να γίνει πιο φτηνό στο μέλλον ως σχεδιαστική φιλοσοφία.

Όταν βγήκε το πρώτο Mi Mix το λέγαμε πανάκριβο. Τώρα όλοι θέλουν να πλησιάσουν/ξεπεράσουν το 80% screen to body ratio. Ε δεν το λες και ακριβό το mix2s. Έτσι? Εγώ έτσι όπως το βλέπω κάποια στιγμή θα δούμε το πραγματικό mix4/5 Και θα είναι κάπως έτσι. Κουκλί δηλαδή :D

7 λεπτά πριν, svartevarg είπε

Προσωπικά, θα σου έλεγα να μην βιαστείς, διότι η πραγματική συσκευή ίσως διαφέρει πραγματικά πολύ σε σχέση με το concept art. Επίσης, είναι μία σχεδιαστική φιλοσοφία και τεχνολογία που είναι στα αρχικά εμβρυϊκά της στάδια και δεν έχει περπατήσει ακόμα...

Εδώ ρε φίλε υπάρχουν αγοραστές για iphone 11 pro και Note 10. Εδώ υπάρχει κόσμος που αγόρασε το fold! XAXAXAXAXAX Και μου λες να μην βιαστώ? Αυτό τουλάχιστον είναι και πανέμορφο... άσε με.. δεν ξέρω.. μια είναι η ζωή. Σωστά?

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μα αυτο ακριβως δεν εκανες και εσυ στο διπλα θεμα του Galaxy Fold? 🤔🤔

Κατα τα αλλα αμφιβαλλω αν θα υπαρχει εστω και ενας απο ολοκληρο το forum(μην πω Ελλαδα και ακουστω υπερβολικός)που θα το αγορασει,γιατι ακομα και να τα εχεις τα λεφτα δεν νομιζω να δωσει καποιος 2500ευρω για ενα κινητο με 1χρονο εγγυηση Κινας.

Με μια διαφορά εγώ πέρα του ότι βρίσκω ολο το εγχείρημα του fold ένα φιάσκο , καυτηριάσα την όλη κατασκευή του τηλεφώνου.  Δεν μπορείς να μιλάς για καινοτόμια κ να λες αλλά να του μιλάτε γλυκά και να του διαβάζετε παραμύθια πριν να κάνει νανι. Επίσης το ιδιο το site  εψεξε την στάση της Samsung και εκεί εστίασα κ εγώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν υπαρχει Ελληνικη αντιπροσωπεια Xiaomi στην χωρα μας,ποσες φορες πια θα το γραψουμε?

Αν παλι αναφερεσαι στην Infoquest που τα εισαγει τα κινητα και τα διανεμει στις αλυσιδες,προφανως και σιγα μην κατσουν να φερουν ενα κινητο το οποιο δεν θα αγορασει κανεις.

Γιατι στην Ελλαδα με 24% ΦΠΑ θα ανεβει η τιμη του πανω απο 3000ευρω.

Υφάρχει... υφάρχει....

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τίποτα δεν πάει μπροστά χωρίς ρίσκο από ανθρώπους, εταιρίες κτλ. Αυτα που διαβάζω σε ένα φόρουμ τεχνολογίας για κάθε τι νέο, ανεξάρτητα την μάρκα, μοιάζει αρρωστημένο. Έχει τόση σημασία αν θα το αγοράσει κανείς η πόσο χρηστικό θα είναι; Τελικά ευτυχώς που δεν μας λαμβάνει κάνεις υπόψιν του, διαφορετικά ποίος ξέρει πως θα ήταν τα σημερινά smartphones. 

Επεξ/σία από xostel77
  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...