Προς το περιεχόμενο

Το Mi MIX Alpha της Xiaomi είναι ολόκληρο μία οθόνη και στοιχίζει €2500


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα Xiaomi fanbois νομίζω ότι πλέον κατέκτησαν τον τίτλο των πιο cringe fanbois εταιρίας που υπάρχουν από αυτά που διάβασα... Παίζει να είναι οι μοναδικοί που όντως προσπαθούν να δικαιολογήσουν την τιμή. Σε κανένα fold θέμα, κανένας δεν προσπάθησε να το υπερασπιστεί, όπως και στο αντίστοιχο της Huawei.

Δεν θα σχολιάσω για εύθραυστο κτλ γιατί ποτέ δεν μου έχει πέσει το τηλέφωνο

Όπως όμως προείπαν πάρα πολλοί λογικοί άνθρωποι, cool to look at αλλά άχρηστο χωρίς κανένα use case και δεν σου λύνει κανένα απολύτως πρόβλημα. Τουλάχιστον το fold, άσχημο και εύθραυστο που είναι, σου λύνει την ανάγκη του να έχεις ένα tablet την τσέπη σου (για όσους έχουν αυτή την ανάγκη). 

Προσωπικά, περισσότερο για πείραμα αύξησης τιμών μου φαίνεται, μεταμφιεσμένο απλά για να δουν αν υπάρχει κόσμος που όντως θα επένδυε σε ακριβές Xiaomi συσκευές. Μετά θα γίνει ένα με Apple, Samsung, Huawei σε τιμές και θα δεις όλους αυτούς εδώ μέσα να ψάχνουν προδομένοι την επόμενη κινεζιά (όπως έγινε με το 1+)

 

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Εν τω μεταξύ όταν "βγήκε" (λέμε τώρα) το Huawei Mate X δεν είδα να ενθουσιάζεται τόσο ο κόΖμος. Τώρα που "βγήκε" το xiaomi που δεν ανοίγει κιόλας, θυμηθήκαμ(τ)ε την "καινοτομία"... :p 

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους βγηκε το παρακατω project viable, μιας και στην βδομαδα πανω θα ηταν για πεταμα, ειπαν να το κανουν fixed folded ωστε να μπορεσουν να βαλουν ενα γυαλι με καποια ανθεκτικοτητα. Το price point 2500€ ασχολιαστο, για το παρακατω, λειτουργικο ομως χωρις θεματα, να το ζητησεις αυτο το ποσο, για ενα αχρηστο πραμα σε καμια περιπτωση. Η πλακα ειναι οτι καποιοι λιγουρευονταν το folded στο 1000αρικο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, billdanos είπε

Εν τω μεταξύ όταν "βγήκε" (λέμε τώρα) το Huawei Mate X δεν είδα να ενθουσιάζεται τόσο ο κόΖμος. Τώρα που "βγήκε" το xiaomi που δεν ανοίγει κιόλας, θυμηθήκαμ(τ)ε την "καινοτομία"... 😛

Σταμάτα να κλαίγεσαι σε κάθε ποστ. 

Το 2095 που θα βγάλει η Apple κάτι αντίστοιχο ξερουμε πως θα το λατρέψεις. 

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, Tokyo said:

Σταμάτα να κλαίγεσαι σε κάθε ποστ. 

Το 2095 που θα βγάλει η Apple κάτι αντίστοιχο ξερουμε πως θα το λατρέψεις. 

Τουλάχιστον θα λατρέψω κάτι ρεαλιστικό... :p 

Επίσης δεν κλαίγομαι, γελάω! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Tokyo είπε

Σταμάτα να κλαίγεσαι σε κάθε ποστ. 

Το 2095 που θα βγάλει η Apple κάτι αντίστοιχο ξερουμε πως θα το λατρέψεις. 

Μάζεψες λ7 να το αγοράσεις? Ετσι έγραψες σε άλλο νήμα, ότι είσαι έτοιμος να το πάρεις.

Για πες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, stafaf said:

Μάζεψες λ7 να το αγοράσεις? Ετσι έγραψες σε άλλο νήμα, ότι είσαι έτοιμος να το πάρεις.

Για πες.

Το θέμα δεν είναι μόνο το κόστος. Άντε και το πήρες... Μετά τι? Θα το κρατάς συνεχώς στο χέρι για να το προσέχεις? Θα είναι πρακτικό στην καθημερινότητα σαν ένα smartphone? 

Θα χρειαστούν μερικές γενιές ακόμη ώστε να έχουμε πραγματικά ανθεκτικές και εύκαμπτες οθόνες ώστε να μπορούμε να τις έχουμε στις καθημερινές μας συσκευές. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος με την τιμη...Ειναι CONCEPT phone. Οποια εταιρια και να βγαλει κινητο αυτης της κατηγοριας τοσο θα το κοστολογησει, ισως και περισσοτερο. Εχουν συλλεκτικη αξια. Και ναι προφανως το all screen αλλα και το fold δεν απευθυνονται στον μεσο χρηστη. Απευθυνονται σε επαγγελματιες, γραφιστες, μηχανικους, γιατρους...ατομα που ειναι διαρκως με ενα κινητο στο χερι και κανουν τα παντα και εχουν τα παντα συνδεδεμενα εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, melodicpunk είπε

Ελεος με την τιμη...Ειναι CONCEPT phone. Οποια εταιρια και να βγαλει κινητο αυτης της κατηγοριας τοσο θα το κοστολογησει, ισως και περισσοτερο. Εχουν συλλεκτικη αξια. Και ναι προφανως το all screen αλλα και το fold δεν απευθυνονται στον μεσο χρηστη. Απευθυνονται σε επαγγελματιες, γραφιστες, μηχανικους, γιατρους...ατομα που ειναι διαρκως με ενα κινητο στο χερι και κανουν τα παντα και εχουν τα παντα συνδεδεμενα εκει.

Θα διαφωνήσω. Το συγκεκριμένο concept δεν σου δίνει απολύτως κανένα πλεονέκτημα από ένα συμβατικό τηλέφωνο. Τα foldables τουλάχιστον χωράνε ένα tablet στην τσέπη σου. Το να γυρίζω το κινητό από την άλλη δεν λέει σε κανέναν τίποτα απολύτως. Περισσότερο για μια υπερκοστολογημένη selfie κάμερα μου κάνει γιατί δεν βλέπω καμία άλλη χρήση πέρα του γυρνάω το τηλέφωνο ανάποδα να τραβήξω την μούρη μου φωτογραφία...

Είναι όσο χρηστικό θα ήταν και ένα τηλέφωνο στα ίδια λεφτά φτιαγμένο από χρυσό ή επιχρυσωμένο (που στην περίπτωση αυτή δεν θα έχανε και την αξία του!).

Επεξ/σία από KostasKri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KostasKri είπε

Τα Xiaomi fanbois νομίζω ότι πλέον κατέκτησαν τον τίτλο των πιο cringe fanbois εταιρίας που υπάρχουν από αυτά που διάβασα... Παίζει να είναι οι μοναδικοί που όντως προσπαθούν να δικαιολογήσουν την τιμή. Σε κανένα fold θέμα, κανένας δεν προσπάθησε να το υπερασπιστεί, όπως και στο αντίστοιχο της Huawei.

 

αν και xiaomi fanboy, θα επιμείνω στις αρχές μου

 

ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το θέμα δεν είναι μόνο το κόστος. Άντε και το πήρες... Μετά τι? Θα το κρατάς συνεχώς στο χέρι για να το προσέχεις? Θα είναι πρακτικό στην καθημερινότητα σαν ένα smartphone? 

Θα χρειαστούν μερικές γενιές ακόμη ώστε να έχουμε πραγματικά ανθεκτικές και εύκαμπτες οθόνες ώστε να μπορούμε να τις έχουμε στις καθημερινές μας συσκευές. 

όταν βγάλει η apple κινητό που διπλώνει θα σου αρέσει, το έχουμε δει πολλές φορές το εργάκι

12 ώρες πριν, Techman2 είπε

 Τώρα 2500 για κάτι που ούτε θήκη δεν παίρνει και με την πρώτη σαβούρα/τούμπα να χάσεις 2500 ευρώ... ε, όχι.

είμαι βέβαιος ότι τα μεγαλομάγαζα θα προσπαθήσουν με νύχια και με δόντια να σου πουλήσουν εγγύηση στην προνομιακή τιμή των 1000 ευρώ 

 

πήγα την άλλη φορά να πάρω συσκευή και με είχε ο άλλος μισή ώρα να προσπαθεί να με πείσει να δώσω σχεδόν 50αρικο για να ασφαλίσω συσκευή των 220€ , του λέω δεν είναι λογικό αυτό το ασφάλιστρο τίποτα εκεί...

α ρε φίλε ας μου πέσει και ας γίνει θρύψαλα δεν με νοιάζει, για αυτό δεν παίρνω ακριβό κινητό , αυτή είναι η δική μου "ασφάλεια" να μην με νοιάζει

 

και μετά να συνεχίζει να μου λέει για τύπους που τους έσπασε το galaxy των 800€ και είχαν την ασφάλεια και πόσο καλά ήταν.. 🙃

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, logistoulis είπε

όταν βγάλει η apple κινητό που διπλώνει θα σου αρέσει, το έχουμε δει πολλές φορές το εργάκι

Γενικά η Apple συνηθίζει όταν βγάζει κάτι να του δίνει και έναν σκοπό. Όχι απλά πάρτε hardware και τελειώσαμε. Επιφυλακτικά πάντα, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν σκοπεύει να βγάλει ένα iPhone που απλά να γίνεται iPad αλλά μια συσκευή που θα έχει κάποια χρήση και θα σου λύνει κάποιο πρόβλημα ή θα σου κάνει την ζωή πιο εύκολη σε κάποιο τομέα. Το galaxy fold, το mate X και αυτό εδώ το Xiaomi έχω την αίσθηση ότι δεν το κάνουν αυτό. Είναι απλά flexing της εταιρίας ότι έχουν την τεχνολογία αυτή. Το ότι η Apple δεν το κάνει, δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί απλά περιμένει να βγάλει κάτι αξιόλογο με έναν σκοπό. Ένα foldable iPad για παράδειγμα θα ήταν πολύ πιο χρήσιμο από πλευράς portability χωρίς τους περιορισμούς του να έχω και μια εξωτερική οθόνη για να είναι και τηλέφωνο.

Φιλικά! Και προσωπική μου άποψη προφανώς!

Επεξ/σία από KostasKri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
27 minutes ago, melodicpunk said:

Απευθυνονται σε επαγγελματιες, γραφιστες, μηχανικους, γιατρους...

...δεν θα ζητήσω διευκρινήσεις... :p 

14 minutes ago, logistoulis said:

όταν βγάλει η apple κινητό που διπλώνει θα σου αρέσει, το έχουμε δει πολλές φορές το εργάκι

είμαι βέβαιος ότι τα μεγαλομάγαζα θα προσπαθήσουν με νύχια και με δόντια να σου πουλήσουν εγγύηση στην προνομιακή τιμή των 1000 ευρώ 

Η Apple δεν θα έβγαζε ποτέ συσκευή με hardware που δεν έχει ακόμη "ωριμάσει", πόσο μάλλον μια εκτεθειμένη οθόνη και ένα design που δεν βολεύει με την καμία σε μια συσκευή που κουβαλάμε όλη τη μέρα μαζί μας... Οι προτάσεις της xiaomi δεν είναι αποκλειστικότητά της μιας και όσοι ασχολούμαστε με την τεχνολογία γνωρίζουμε πολύ καλά τι προσπαθεί κατά καιρούς να πατεντάρει η κάθε εταιρεία και ειδικά σε ό,τι έχει να κάνει με τις foldable συσκευές ή τις εύκαμπτες οθόνες γενικότερα. 

Όλοι γνωρίζουμε πως οι εύκαμπτες οθόνες θα κατακλύσουν τα επόμενα χρόνια την αγορά, αλλά αυτή τη στιγμή ΔΕΝ είναι έτοιμες ούτε για μαζική παραγωγή, ούτε και για καθημερινή χρήση. 

Το θυμάστε αυτό? https://www.zdnet.com/article/apple-patents-phone-that-is-all-display/ 

apple-patent-display.jpg

3 χρόνια πριν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Γενικά η Apple συνηθίζει όταν βγάζει κάτι να του δίνει και έναν σκοπό. Όχι απλά πάρτε hardware και τελειώσαμε. Επιφυλακτικά πάντα, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν σκοπεύει να βγάλει ένα iPhone που απλά να γίνεται iPad αλλά μια συσκευή που θα έχει κάποια χρήση και θα σου λύνει κάποιο πρόβλημα ή θα σου κάνει την ζωή πιο εύκολη σε κάποιο τομέα. Το galaxy fold, το mate X και αυτό εδώ το Xiaomi έχω την αίσθηση ότι δεν το κάνουν αυτό. Είναι απλά flexing της εταιρίας ότι έχουν την τεχνολογία αυτή. Το ότι η Apple δεν το κάνει, δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί απλά περιμένει να βγάλει κάτι αξιόλογο με έναν σκοπό. Ένα foldable iPad για παράδειγμα θα ήταν πολύ πιο χρήσιμο από πλευράς portability χωρίς τους περιορισμούς του να έχω και μια εξωτερική οθόνη για να είναι και τηλέφωνο.

θα συμφωνήσω ότι σε γενικές γραμμές η apple κοιτάζει το να είναι κάτι χρηστικό περισσότερο σε σχέση με άλλους (γιατί οι διάφοροι κατασκευαστες πλέον τολμούν να "ξεφύγουν" πιο εύκολα από τη συντηρητική πια apple) , από την άλλη δεν παύει και αυτή να ακολουθεί (εδώ και χρόνια) τις διάφορες μόδες που άλλοι έχουν κάνει χρόνια πριν από αυτήν και έχει διαπιστωθεί ότι τις θέλει ο κόσμος 

 

πολλές εκ των οποίων είναι και ανούσιες και δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα 

 

επίσης μην ξεχνάμε ότι στο να γίνεται δύσχρηστη "γιατί έτσι" διατηρεί πολλές πρωτιές, βλέπε λάπτοπ χωρίς υποδοχές και υποχρεωτικούς αντάπτορες 

6 λεπτά πριν, billdanos είπε

...δεν θα ζητήσω διευκρινήσεις... 😛

Η Apple δεν θα έβγαζε ποτέ συσκευή με hardware που δεν έχει ακόμη "ωριμάσει", πόσο μάλλον μια εκτεθειμένη οθόνη και ένα design που δεν βολεύει με την καμία σε μια συσκευή που κουβαλάμε όλη τη μέρα μαζί μας... Οι προτάσεις της xiaomi δεν είναι αποκλειστικότητά της μιας και όσοι ασχολούμαστε με την τεχνολογία γνωρίζουμε πολύ καλά τι προσπαθεί κατά καιρούς να πατεντάρει η κάθε εταιρεία και ειδικά σε ό,τι έχει να κάνει με τις foldable συσκευές ή τις εύκαμπτες οθόνες γενικότερα. 

Όλοι γνωρίζουμε πως οι εύκαμπτες οθόνες θα κατακλύσουν τα επόμενα χρόνια την αγορά, αλλά αυτή τη στιγμή ΔΕΝ είναι έτοιμες ούτε για μαζική παραγωγή, ούτε και για καθημερινή χρήση. 

Το θυμάστε αυτό? https://www.zdnet.com/article/apple-patents-phone-that-is-all-display/ 

 

όπως έλεγα και στο θέμα με τη samsung αυτά είναι απλά επίδειξη δυνατοτήτων

 

η xiaomi συγκεκριμένα μια χαρά αγκαλιάζει ακόμα πολλές ώριμες τεχνολογίες που άλλοι έχουν εγκαταλείψει, για αυτό και τα κινητά της είναι επί της ουσίας πρακτικά εργαλεία σε σχέση με τα περισσότερα του ανταγωνισμού (μιλώντας πάντα για smartphone και τι σημαίνει smartphone όχι lifestyle accessory, παρότι βέβαια και η ίδια ακολουθεί ηλίθιες μόδες όπως γυάλινα κινητά που μπορεί να γίνουν σμπαράλια χωρίς λόγο )

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...