Προς το περιεχόμενο

The insomnia RESIN 3D printing Community


kgian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι να πάρω τον πρώτο resin printer μου για να τυπώνω φιγούρες σε καλύτερη ποιότητα σε σχέση με FDM. Τα πολυ μικρά minis δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα.

Μετά από λίγο ψάξιμο, με budget μέχρι 700€ για μεσαίο εκτυπωτή, οι επιλόγες πάνω κάτω είναι:

  • Anycubic Photon Mono X: Θεωρητικά ο καλύτερος βάση specs και με το μεγαλύτερο build volume. Αλλά το τι θα πάρεις είναι λίγο hit or miss. Ορισμένοι χρήστες είανι απόλυτα ευχαριστημένοι, άλλοι έχουν προβληματα όπως warped beds. Κάτι σαν την Creality των resin printers 😛.
  • Elegoo Saturn: Σε reddit/forums, κλπ λένε πάρτε τον saturn αν τον βρείτε! Πέρα από την τιμή, δεν έχω καταλάβει αν προσφέρει κάτι το τόσο ιδιαίτερο.
  • Phrozen Sonic Mighty 4K: Μάλλον λίγο λιγότερο δημοφιλής επιλογή από τους 2 προηγούμενους. Έχει λίγο μεγαλύτερη επιφάνεια εκτύπωσης, άρα και ελάχιστα μικρότερη ανάλυση.

Πιο πολύ κλίνω προς το Mono X ελπιζονταν να μην μου βγάλει κανένα πρόβλημα.

Σαν επιλογή σκεφτόμουν και τον Phrozen Mini 4k που έχει την περισότερη λεπτομέρια, με τη λογική ότι πολλά figures είναι ούτως η άλλως σε κομμάτια, οπότε δεν μπορείς μεν να  τα τυπώσεις όλα μαζί, αλλά κερδίζεις σε ποιότητα στο τελικό αποτέλεσμα.

Κάθε πρόταση ή βοήθεια προς την επιλογή, καλοδεχούμενη 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2021 στις 8:14 ΜΜ, georgios29 είπε

Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι να πάρω τον πρώτο resin printer μου για να τυπώνω φιγούρες... ή βοήθεια προς την επιλογή, καλοδεχούμενη 

Εγώ έχω τον Mono X. Με τράβηξε το μεγαλύτερο build volume και τον βρήκα από aliexpress στα 509€, ήταν πριν ανέβει στην τωρινή τιμή. Εγώ είμαι από τους τυχερούς που δεν είχαν κανένα θέμα, ούτε καμπύλο build plate, ούτε μου ράγισε το πλαστικό που τον καλύπτει ούτε τίποτα. Νομίζω αυτά τα δύο θέματα έχουν πλέον λυθεί, αφορούσαν τα πρώτα κομμάτια κυρίως. Επειδή παρακολουθώ και το subreddit του Mono Χ αλλά είμαι και σε τρία σχετικά γκρουπ στο fb, όλα τα υπόλοιπα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι χρήστες τα προκαλούν οι ίδιοι λόγω απειρίας.

Αν αγόραζα όμως τώρα έναν από αυτούς τους τρεις, θα έπαιρνα τον Mighty επειδή παρόλο που ήμουν τυχερός, δεν θα ήθελα να ξανατραβήξω την ίδια αγωνία που είχα μια βδομάδα όσο περίμενα να παραλάβω τον Mono X και να δω αν και τι προβλήματα θα είχε. Αυτό όμως στο λέω εγώ που θέλω να τυπώνω όσο μεγαλύτερα κομμάτια γίνεται. Εσύ που το θέλεις για φιγούρες, θα είσαι καλυμμένος και με τον Saturn (αν τον βρεις). Δεν έχει κάτι παραπάνω από τους άλλους σαν μηχάνημα απλώς η Elegoo είναι πολύ καλή στο κομμάτι της υποστήριξης, θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Έχω και τον Mars και το έχω δει από πρώτο χέρι. Την Anycubic αν την χρειαστείς, πρέπει να κάνεις τάμα για να την βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Τελικά επειδή δεν έβρισκα διαθέσιμο τον Saturn και ο Mighty ξέφευγε σε τιμή, πήρα τον Mono X που είχε βγει σε προσφορά.

Πρώτη εντύπωση με το που άνοιξα το κουτί, όχι και η καλυτερη. Είδα μια βίδα πάνω στο γυαλί η οποία έλειπε από το κάτω μέρος του Z άξονα. Επίσης η βίδα που υπήρχε αριστερά ήταν χαλαρη.

Επίσης το build plate δεν είναι εντελώς επίπεδο.

Έστειλα στο support της Anycubic, και μου απάντησαν τη επόμενη μέρα, κάτι που δεν περίμενα με βάση αυτά που διάβαζα για την υποστήριξή τους.

Η πρόταση τους ήταν να μου στείλουν νέο build plate και linear guide. 

Λογικά ένα σφίξιμο θέλουν απλά οι βίδες, αλλά δεν θα πω όχι αν θέλουν να στείλουν όλο το linear guide.

Θα μπορούσε κάποιος να μου επιβεβαιώσει ότι οι 2 βίδες στο κάτω μέρος είναι σφιχτά βιδωμένες και δεν είναι "χαλαρές" by design;

Οπότε προς το παρόν στην αναμονή μέχρι να βρω να πάρω και screen protectors.

Inked20210327_142651_LI._s.jpg

Inked20210327_143318_LI_s.jpg

20210327_144858_s.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@georgios29 με συγχωρεις, το ειδα αργα. τσεκαρα τωρα τον δικο μου και μου φανηκαν αρκετα σφιχτες. δεν εβαλα ολη μου την δυναμη για να το επιβεβαιωσω επειδη φοβαμαι μηπως χαλασω μονος μου κατι που λειτουργει μια χαρα αλλα το λογικο ειναι να πρεπει να ειναι σφιχτες. ρωτησες και στα γκρουπ στο fb;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ευχαριστώ για την απάντηση @stonestef. Τελίκα όντως απλά ήθελαν σφίξιμο οι βίδες και δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Μου ήρθε και το build plate και το linear guide, οπότε έχω spare σε περίπτωση που χρειαστεί.

Μέχρι τώρα πολύ ευχαριστημένος με τον εκυπωτή, αλλά δυστυχώς αρκετή φασαρία το όλο post- processing.

Οι 2 πρώτες εκυπώσεις μου Mandalorian και Batgirl 😀

 

20210524_150724.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παράληλα με τον καινούργιο fdm printer μου απο την Anycubic ειμαι και εγώ στην έρευνα αγοράς για Resin τον οποίο θέλω κυρίως για φιγούρες , κοιτάω κυρίως απο Anycubic τον Mono x ή καποιο μικρότερο μοντέλο αλλα διαβάω πολύ καλές κριτικές και για της Elegoo οπως τον Saturn η τον Mars pro ή τον 2ο.

Ανάμεσα στους παραπάνω απο θέμα ποιότητας ποια μοντέλα αξίζουν και με βάση την τιμή τους ? , και αλλη μια ερώτηση εσεις που έχετε Resin απο θόρυβο πως ειναι σε σχέση με τους fdm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SPANK είπε

Παράληλα με τον καινούργιο fdm printer μου απο την Anycubic ειμαι και εγώ στην έρευνα αγοράς για Resin τον οποίο θέλω κυρίως για φιγούρες , κοιτάω κυρίως απο Anycubic τον Mono x ή καποιο μικρότερο μοντέλο αλλα διαβάω πολύ καλές κριτικές και για της Elegoo οπως τον Saturn η τον Mars pro ή τον 2ο.

Ανάμεσα στους παραπάνω απο θέμα ποιότητας ποια μοντέλα αξίζουν και με βάση την τιμή τους ? , και αλλη μια ερώτηση εσεις που έχετε Resin απο θόρυβο πως ειναι σε σχέση με τους fdm

Ελάχιστος θόρυβος αλλά δεν είναι να τον έχεις κοντά σου λόγω των αναθυμιάσεων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2021 στις 2:13 ΜΜ, ababapanos είπε

καλησπερα. ρητινες απο που αγοραζετε οικονομικα?

Από aliexpress, αποθήκη Γερμανίας ή Τσεχίας. Βρίσκω συνήθως 20-22€ το 1 λίτρο. Αρκετά φθηνότερα από Ελλάδα ή amazon. Έχει και η elegoo και η anycubic καταστήματα στο ali.

Στις 8/8/2021 στις 8:48 ΜΜ, SPANK είπε

Παράληλα με τον καινούργιο fdm printer μου απο την Anycubic ειμαι και εγώ στην έρευνα αγοράς για Resin τον οποίο θέλω κυρίως για φιγούρες , κοιτάω κυρίως απο Anycubic τον Mono x ή καποιο μικρότερο μοντέλο αλλα διαβάω πολύ καλές κριτικές και για της Elegoo οπως τον Saturn η τον Mars pro ή τον 2ο.

Ανάμεσα στους παραπάνω απο θέμα ποιότητας ποια μοντέλα αξίζουν και με βάση την τιμή τους ? , και αλλη μια ερώτηση εσεις που έχετε Resin απο θόρυβο πως ειναι σε σχέση με τους fdm

Για φιγούρες θα σου πρότεινα Saturn ή Mono X λόγω μεγέθους. Φιγούρα του Voldemort που έφτιαξα, την εκτύπωσα σε 3 μέρη όταν είχα μόνο τον Mars ενώ αν είχα ήδη τον Mono X, θα μπορούσα να το κάνω μονοκόμματο. Δεν είχα ποτέ fdm για να μπορώ να συγκρίνω αλλά είναι ελάχιστος ο θόρυβος. Όταν έχω τον Mono X και τυπώνει και είμαι σε άλλο δωμάτιο, πρέπει να σταματήσω ότι κάνω για να μπορέσω να διακρίνω τον ήχο(όταν τελειώσει η εκτύπωση, σταματάνε τα ανεμιστηράκια και καταλαβαίνεις ότι τελείωσε). Το ελάχιστο το δικό μου βέβαια μπορεί να είναι πολύ στα δικά σου αυτιά αλλά έχω διαβάσει από άλλους σε groups ότι αλλάζουν τα stock fans και γίνεται ακόμα πιο ήσυχος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stonestef είπε

Από aliexpress, αποθήκη Γερμανίας ή Τσεχίας. Βρίσκω συνήθως 20-22€ το 1 λίτρο. Αρκετά φθηνότερα από Ελλάδα ή amazon. Έχει και η elegoo και η anycubic καταστήματα στο ali.

Για φιγούρες θα σου πρότεινα Saturn ή Mono X λόγω μεγέθους. Φιγούρα του Voldemort που έφτιαξα, την εκτύπωσα σε 3 μέρη όταν είχα μόνο τον Mars ενώ αν είχα ήδη τον Mono X, θα μπορούσα να το κάνω μονοκόμματο. Δεν είχα ποτέ fdm για να μπορώ να συγκρίνω αλλά είναι ελάχιστος ο θόρυβος. Όταν έχω τον Mono X και τυπώνει και είμαι σε άλλο δωμάτιο, πρέπει να σταματήσω ότι κάνω για να μπορέσω να διακρίνω τον ήχο(όταν τελειώσει η εκτύπωση, σταματάνε τα ανεμιστηράκια και καταλαβαίνεις ότι τελείωσε). Το ελάχιστο το δικό μου βέβαια μπορεί να είναι πολύ στα δικά σου αυτιά αλλά έχω διαβάσει από άλλους σε groups ότι αλλάζουν τα stock fans και γίνεται ακόμα πιο ήσυχος.

Καλοβλέπω και εγώ τον Saturn αλλα σκεφτόμουν μήπως παω σε κατι φθηνότερο για αρχή και ας ειναι σε κομμάτια , κοίταζα δηλαδή τον Mars 2 ή σε anycubic τον Photon s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, SPANK είπε

Καλοβλέπω και εγώ τον Saturn αλλα σκεφτόμουν μήπως παω σε κατι φθηνότερο για αρχή και ας ειναι σε κομμάτια , κοίταζα δηλαδή τον Mars 2 ή σε anycubic τον Photon s

Ναι η αλήθεια είναι με κάποιον μικρότερο θα σου κοστίσουν λιγότερο τα αναπόφευκτα λάθη που θα κάνεις στην αρχή μέχρι να του πάρεις τον αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

καλησπέρα, σκέφτομαι να μπώ στον κόσμο του resin printing με τον photon mono x και θέλω να σας ρωτήσω αν έχετε ασχοληθεί καθόλου με castable ρητίνες? Βλέπω πως οι τιμές ξεφεύγουν αλλα δεν ξέρω και ποίες ειναι οι κατάλληλες ρυτίνες, αν ειναι ο εκτυπωτής κατάλληλος ή πρέπει να στραφώ σε τπτ form 2 απο formlabs (χαοτικη διαφορα τιμης που θελω να αποφυγω 100%).. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Poison6 δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με castable ρητίνες για να σου μιλήσω από προσωπική εμπειρία αλλά δεν θα χρειαστεί να πας στον form2. μπορείς να παρακολουθήσεις τον vog, ασχολείται με casting και χρησιμοποιεί sla εκτυπωτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@stonestef Thank you, ναι τον ανακάλυψα μετά από ψάξιμο για τον εκτυπωτή και για τις συγκεκριμένες ρητίνες. Φοβερή δουλειά ο Vog, και έχει χρησιμοποιήσει το combo που ψάχνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα και καλο μήνα, επεσε τελικα παραγγελια για τον mono x και τώρα μαζεύω τι αλλο θα χρειαστώ!

ισοπροπυλικη αλκοόλη απο πού προμηθεύεστε? εχω δει στο σκρουτζ 7ευρο/1λτ ειναι οκ?

Για curing έχετε diy λυση? γενικα αν και εχω δει βιντεακια ειναι ευκολο ετσι εν συντομία να περιγράψουμε την διαδικασία (με τον χρονο που χρειαζεται κάθε βήμα)?

1)ολοκληρώνεται το print

2)βγαζουμε τις εκτυπωσεις απο το bed

3) Μαζι με τα support τα βάζουμε σε ενα δοχειο με την ισοπροπυλική και ανακατευουμε για 2-3 λεπτα?

4) Φυσαμαμε/αφηνουμε να στεγνωσουν? 

5)Αφαιρουμε supports?

6)Curing (πόσο χρονο?)

thank you!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...