Προς το περιεχόμενο

The insomnia RESIN 3D printing Community


kgian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, Poison6 είπε

Καλημέρα και καλο μήνα, επεσε τελικα παραγγελια για τον mono x και τώρα μαζεύω τι αλλο θα χρειαστώ!

ισοπροπυλικη αλκοόλη απο πού προμηθεύεστε? εχω δει στο σκρουτζ 7ευρο/1λτ ειναι οκ?

Για curing έχετε diy λυση? γενικα αν και εχω δει βιντεακια ειναι ευκολο ετσι εν συντομία να περιγράψουμε την διαδικασία (με τον χρονο που χρειαζεται κάθε βήμα)?

1)ολοκληρώνεται το print

2)βγαζουμε τις εκτυπωσεις απο το bed

3) Μαζι με τα support τα βάζουμε σε ενα δοχειο με την ισοπροπυλική και ανακατευουμε για 2-3 λεπτα?

4) Φυσαμαμε/αφηνουμε να στεγνωσουν? 

5)Αφαιρουμε supports?

6)Curing (πόσο χρονο?)

thank you!

 

 

Πάρε κανα λίτρο ισοπροπυλική από φαρμακείο, καλύτερη τιμή σκρουτζ 7€.

Πάρε και απλό φωτιστικό οινόπνευμα να δεις αν σε καλύπτει. Για δοκιμαστικά prints είναι οκ. Μπορείς να κάνεις το πρώτο μπάνιο σε οινόπνευμα και δεύτερο σε IPA για να την κρατήσεις πιο πολύ καιρό καθαρή. Παίζει ρόλο η ρητίνη σου, θα το δεις στην πράξη.

Μάλλον καλύτερα πρώτα curing μετά αφαίρεση supports, για να μην έχεις καθόλου παραμόρφωση. Δεν είναι απόλυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απο οτι είδα πέρυσι 11/11 ειχε παίξει καλή προσφορά που είχε ρίξει την τιμή λίτρου στα ~15ευρώ, Θα έχω τον νου μου και εγώ αλλά αν βρείτε τπτ μοιραστείτε το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

Είμαι καινούργιος στο κομμάτι 3d print.Πρόσφατα μετά από δώρο της γυναίκας!!! έχω στην κατοχή μου το anycubic photon mono.Χρόνια ασχολούμαι με το σκάλισμα φιγούρας με στόκο και γενικά αντικειμένων και είπα να κάνω και 3d εκτύπωση.

Έχω κατεβάσει το chitubox και προσπαθώ να <<παίξω>> με τα stl files που έχω και αντιμετωπίζω το εξής θέμα.

Όταν έχω ένα αρχείο,(φωτο 1)περνάω και τα supports και κάνω save για να είναι έτοιμο προς εκτύπωση. Όταν ξανά ανοίγω το save αρχείο, το μοντέλο μου βγαίνει έτσι.(φωτο 2)

Τι κάνω λάθος??

Υ.Γ. 1

Αφήστε που τα supports είναι ένας μπελάς...

Υ.Γ. 2

και οι διαστάσεις...ειδικά που θέλω να εκτυπώσω σε 1/35-1/32-1/24

image.png.4baf78be7392194380550bbf15281dd7.png

 

image.png.c70961184de05e8f04c7b57a5df0991e.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μηπως το κανεις slice και μετα πας να ανοιξεις το sliced αρχειο; Ετσι θυμαμαι να μου τα εμφανιζει το chitubox. Οταν το κανεις slice και παρει αυτη την μορφη, ειναι ετοιμο να το περασεις στο usb και να το βαλεις για εκτυπωση. Τι τυπος αρχειου ειναι αυτο που εχεις ανοιξει στην δευτερη εικονα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλος με rent-a-moto χρειαζεται 3d printer για να φτιαχνει δυσευρετα και πανακριβα απο εξωτερικο μικροανταλλακτικα πχ για γουρουνες sym που πλεον δεν υποστηριζονται απο αντιπροσωπεια και παιδευεται με εξωτερικο.
Του ειπανε την λυση με 3d printer, με ρωτησε τι και ποσο, του ειπα πως εχω δει κατα καιρους προσφορες 150-200 ευρω (συνηθως απο κινεζομαγαζα με Ευρωπαικη αποθηκη), αλλα δεν γνωριζω το αντικειμενο.
Φανταζομαι, οπως πολλα μαστορεματα, οτι θελει χρονο, υπομονη, ισως και μερακι.
Με τι μηχανακι προτεινετε να ξεκινησει?

Η χρηση του θα ειναι περιστασιακη.
(ρωταω και στο ετερο βασικο θεμα 3d printer).

Θα του πω να δει και βιντεακια στο youtube για να εχει μια ιδεα πριν μπλεξει.
Αν τελικα δεν θελησει να μπλεξει, που μπορει να απευθυνθει για να του φτιαξουν τα σχεδια που θελει κατα καιρους?

Επεξ/σία από nek4d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Στο μπατζετ αυτο θα πρότεινα Elegoo Mars 2 Mono. Αν μπορεί να ανέβει λίγο, τότε Elegoo Mars 2 Pro.

Για αναζήτηση σχεδίων, υπάρχει το yeggi. Αν δεν βρισκει αυτά που θέλει , μπορεί να απευθυνθεί σε groups σχετικά με 3d printing στο facebook. Μια ερωτηση να κανει ότι θελει να φτιαξει το τάδε πράγμα, θα πεταχτουν μονοι τους να προσφερθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μετά την αγορά ενδοστοματικού scanner medit i700 θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους οδοντοτεχνίτες (ή οδοντιάτρους) με τι ρητίνη εκτυπώνουν προσωρινές. Φαντάζομαι για εκμαγεία μελέτης μπορώ να χρησιμοποιήσω και τις κλασσικές ρητίνες της anycubic. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας αγόρασα πρόσφατα έναν εκτυπωτή Formlabs form 2, τον βρήκα σε καλή τιμή, τουλάχιστον έτσι θεωρώ. Η ερώτηση μου είναι η εξής, γνωρίζει κάποιος αν αξίζει να το κρατήσω η να το ξανά δώσω; Διάβασα ότι η εταιρία έχει σταματήσει να βγάζει ανταλλακτικα, ρητίνη οκ βρίσκεις, είναι ίδια με το νέο μοντέλο, παρόλα αυτά tank που θεωρείτε αναλώσιμο;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Xaris_Geo είπε

Καλησπέρα σας αγόρασα πρόσφατα έναν εκτυπωτή Formlabs form 2, τον βρήκα σε καλή τιμή, τουλάχιστον έτσι θεωρώ. Η ερώτηση μου είναι η εξής, γνωρίζει κάποιος αν αξίζει να το κρατήσω η να το ξανά δώσω; Διάβασα ότι η εταιρία έχει σταματήσει να βγάζει ανταλλακτικα, ρητίνη οκ βρίσκεις, είναι ίδια με το νέο μοντέλο, παρόλα αυτά tank που θεωρείτε αναλώσιμο;;; 

Βλέπω ότι το τανκ πωλειται από ελληνικό κατάστημα και από το σάιτ της εταιρίας. 

Το θέμα είναι πόσο τον πήρες, για τι δουλειά τον θέλεις και τι προσφέρει παραπάνω σε σχέση με έναν phrozen mini 8ks;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση, 500€ τον πήρα χωρίς τανκ και την κεφαλή όπου εκτυπώνονται πάνω τα μοντέλα . Λίγο που το έχω ψαξει, φτιάχνουν δόντια και γενικά μοντέλα-φιγούρες υψηλής ακρίβειας. Ο λόγος που θέλω 3d printer είναι για να εκτυπώνω φιγούρες η ορισμένα κομμάτια ώστε να τα χρησιμοποιήσω για να βγάλω καλούπια σιλικόνης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...