Προς το περιεχόμενο

The insomnia RESIN 3D printing Community


kgian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, mphxths είπε

Λοιπον τις τελευταιες μερες μελεταω τις επιλογες που εχουμε σε slicing software.
Για αυτους που εχουν τον απλο τον Photon , οι επιλογες ειναι ευκολες και πολλες.Οπως π.χ. το chitubox.Kαλυτερο GUI , πολλαπλα profiles αναλογως τις ρυτινες , export σε .photon και ολα καλα.
Επισης για οσους εχουν τον S και δεν του εκαναν firmware update και παιζει ακομα με το .photons format , το chitubox ειναι καλη λυση επισης.
Για οσους ομως τρεξανε να κανουν firmware update στον S , oπως εγω , και πλεον παιζει ΜΟΝΟ και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με το νεο format .pws , τοτε τον ηπιαμε κανονικα :)

Το chitubox δυστυχως δεν υποστηριζει αυτο το νεο format (ακομα , βλεπω οτι το ζητανε πολλοι χρηστες , αλλα ειναι closed format και αν δεν το δωσει η anycubic δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να το υποστηριξουν). Αρα στο μονο σημειο που μπορει να βοηθησει ειναι στα supports , export stl και να ριξεις το μοντελο στο photon workshop , να κανεις εκει το slice , export .pws και να το ριξεις στον εκτυπωτη.
Με λιγα λογια αν το σκαλιζα με τα χερια το αντικειμενο , πιο γρηγορα θα το εφτιαχνα :)
Επεσε λοιπον στην αντιληψη μου ενα αλλο προγραμμα , το οποιο φαινεται να ειναι το πιο πληρες απο οσα εχω δει μεχρι τωρα.Ειδα ενα βιντεακι παρουσιασης και φαινεται αρκετα οργανωμενο , ομορφο και πληρες.Μιλαω για το lychee slicer.
Το θετικο ειναι οτι υποστηριζει το νεο format (.pws) του S.To αρνητικο ειναι οτι δεν ειναι δωρεαν (κοστιζει 40 ευρω).Eκανα αιτηση να μπω στην fb ομαδα του και να αιτηθω απο εκει 30 days trial key να το δοκιμασω μεσα στην βδομαδα να δω τι λεει .Αν κανει σωστη δουλεια ισως να τα ακουμπησω.

ΥΓ : Ενα ωραιο που ειδα στο lychee slicer ηταν οτι εχει να επιλεξεις εκτυπωτη και ΜΕΣΑ στο προφιλ του εκτυπωτη να φτιαξεις στην ουσια προφιλς για τις ρυτινες , η καθεμια με τις δικες της ρυθμισεις...ενω στο chitubox η αντιστοιχη φαση υλοποιειται φτιαχνοντας νεα προφιλς για εκτυπωτες , γιατι το καθε προφιλ εχει μια ρυθμιση για μια ρυτινη..οποτε αν θες περισσοτερες ρυθμισεις για ρυτινες θα πρεπει να φτιαξεις καινουργιο προφιλ εκτυπωτη....και απλα θα διαφοροποιεις την αντιστοιχη ρυθμιση της ρυτινης...

H διαδικασια να  φτιαξεις στο chitubox τα support μοντελο σου -->εξαγωγη stl και ανοιγμα στο photon workshop δεν ειναι χρονοβορα.

Σίγουρα ειναι ενα βημα παραπανω αλλα στο workshop το μονο που κανεις ειναι να το βαλεις μεσα και να πατησεις Slice. Δεν ειναι τοσο τραγικό ωστε να αξιζει εναλλακτικες λύσεις ειδικα επι πληρωμή.  Εξαλλου το Photon workshop δινει την δυνατοτητα για AA ;)

Επεξ/σία από pentraks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 160
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, pentraks είπε

H διαδικασια να  φτιαξεις στο chitubox τα support μοντελο σου -->εξαγωγη stl και ανοιγμα στο photon workshop δεν ειναι χρονοβορα.

Σίγουρα ειναι ενα βημα παραπανω αλλα στο workshop το μονο που κανεις ειναι να το βαλεις μεσα και να πατησεις Slice. Δεν ειναι τοσο τραγικό ωστε να αξιζει εναλλακτικες λύσεις ειδικα επι πληρωμή.  Εξαλλου το Photon workshop δινει την δυνατοτητα για AA ;)

Ειναι βημα παραπανω , και γενικως το να εχω 2 προγραμματα το θεωρω καταντια.Για τα supports δεν εχουμε ιδιαιτερο προβλημα.Τα βαζουμε χειροκινητα στο photon workshop μεχρι τωρα , αρα ουτε το chitubox χρειαζομαστε εδω που τα λεμε.Αλλα μην κοροιδευομαστε το chitubox ειναι ενα βελτιωμενο photon workshop και η λογικη λεει να καταληξουμε καποια στιγμη σε αυτο.

Απο την αλλη το να ακουμπησω ενα 40αρι μια και εξω και να εχω τα παντα ολα δεν ειναι ασχημη προοπτικη.Θελω να παρω trial key πρωτα να το δοκιμασω να δω τι λεει...
Δεν εχω καταλαβει ακομα την λογικη να αλλαξει format με την αναβαθμιση στον S.Σκεφτομαι μηπως θελει να προωθησει το δικο της προγραμμα και των συνεργατων της.Πως το υποστηριζει το lychee slicer και οχι το chitubox?Περιεργο...
Να μου πεις , το lychee το πληρωνεις αρα μπορει να εχει πληρωσει την anycubic για την υποστηριξη του format...δεν αποκλειεται...

ΥΓ : Το ΑΑ θελει μελετη πριν χρησιμοποιηθει.Σε αντικειμενα που θελουν ακριβεια , το ΑΑ μπορει να γαμησει την εκτυπωση καθως "smooth-αρει" διαφορες ακμες του αντικειμενου.Και στο μπουρδελο το photon workshop δεν βλεπω να απενεργοποιειται τελειως...η ελαχιστη τιμη που παιρνει ειναι 1..δεν βλεπω καπου 0 / disable ή κατι σχετικο.

ΥΓ2 : Κατι αλλο που παρατηρησα στο photon workshop.Δεν μπορεις να πειραξεις το Χ,Υ size αλλα μονο το Ζ...ή κανω κατι λαθος?Γιατι να τις πειραξεις να μου πεις.Γιατι ειναι λαθος!
Υποτιθεται οτι ειναι 65x115x165 (ο S) και στο προγραμμα αν βαλεις την αναλυση της οθονης 1440x2560 βγαζει τις διαστασεις 68.04 x 120.96 x 150 (μονο το 150 μπορεις να πειραξεις).
Μου διαφευγει κατι?
Στο chitubox μπορεις να πειραξεις και τις 3 διαστασεις χειροκινητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mphxths είπε

Ειναι βημα παραπανω , και γενικως το να εχω 2 προγραμματα το θεωρω καταντια.Για τα supports δεν εχουμε ιδιαιτερο προβλημα.Τα βαζουμε χειροκινητα στο photon workshop μεχρι τωρα , αρα ουτε το chitubox χρειαζομαστε εδω που τα λεμε.Αλλα μην κοροιδευομαστε το chitubox ειναι ενα βελτιωμενο photon workshop και η λογικη λεει να καταληξουμε καποια στιγμη σε αυτο.

Απο την αλλη το να ακουμπησω ενα 40αρι μια και εξω και να εχω τα παντα ολα δεν ειναι ασχημη προοπτικη.Θελω να παρω trial key πρωτα να το δοκιμασω να δω τι λεει...
Δεν εχω καταλαβει ακομα την λογικη να αλλαξει format με την αναβαθμιση στον S.Σκεφτομαι μηπως θελει να προωθησει το δικο της προγραμμα και των συνεργατων της.Πως το υποστηριζει το lychee slicer και οχι το chitubox?Περιεργο...
Να μου πεις , το lychee το πληρωνεις αρα μπορει να εχει πληρωσει την anycubic για την υποστηριξη του format...δεν αποκλειεται...

ΥΓ : Το ΑΑ θελει μελετη πριν χρησιμοποιηθει.Σε αντικειμενα που θελουν ακριβεια , το ΑΑ μπορει να γαμησει την εκτυπωση καθως "smooth-αρει" διαφορες ακμες του αντικειμενου.Και στο μπουρδελο το photon workshop δεν βλεπω να απενεργοποιειται τελειως...η ελαχιστη τιμη που παιρνει ειναι 1..δεν βλεπω καπου 0 / disable ή κατι σχετικο.

ΥΓ2 : Κατι αλλο που παρατηρησα στο photon workshop.Δεν μπορεις να πειραξεις το Χ,Υ size αλλα μονο το Ζ...ή κανω κατι λαθος?Γιατι να τις πειραξεις να μου πεις.Γιατι ειναι λαθος!
Υποτιθεται οτι ειναι 65x115x165 (ο S) και στο προγραμμα αν βαλεις την αναλυση της οθονης 1440x2560 βγαζει τις διαστασεις 68.04 x 120.96 x 150 (μονο το 150 μπορεις να πειραξεις).
Μου διαφευγει κατι?
Στο chitubox μπορεις να πειραξεις και τις 3 διαστασεις χειροκινητα...

Tα support που μπορεις να βαλεις στο workshop ειναι για γελια. Μην ασχολεισαι απλα. Ασε που δε μπορεις να σώσεις και να κανεις αλλαγες. τωρα αν σε βολευει πάσο. Παντως για τις 3d εκτυπωσεις εχω 4-5 διαφορετικα προγραμματα με διαφορετικη χρηση το καθενα, τι 1 η 2 το ιδιο μου κανει, εχω συγκεκριμενο workflow και ολα πανε καλα διχως προβληματα και γρηγορα. Τωρα γιατι το "κλειδωσαν" δε ξερω, πιθανως να ειναι αυτο που λες αλλα αφου ακομα το workshop ειναι σε εμβρυακη φάση κανει μονο για slicer.

Το AA το εχω μονιμα στο 4. δεν μου εχει χαλασει κάτι, τυπωνω σε 0.05 και απλα δεn υπαρχουν layers  ορατά!!! (ουτε στην αφή) 
Τις διαστασεις του τραπεζιου οπως σωστα λες , εχω παρατηρησει την διαφορά αλλα δεν τυπωνω τερμα στα ορια για να δω αν θα μου "κοψει" κατι ενω φαινεται στο workshop. Ισως να εχει καποιον "αερα" και γι αυτο διαφημιζουν μικροτερη ωφελιμη επιφανεια. Κανενα προβλημα λοιπον, απλα μια δοκιμη θα μας λυσει την απορια.


Το Workflow μου εχει ως εξης:
-Ανοιγμα του τελικου STL αρχειού στο Chitubox.  (λεω τελικου STL αρχειου διοτι πριν εχω περασει απο 2-3 προγραμματα ακομα να φτασω ως εδω,  τυπωνω δικα μου σχεδια οχι  ετοιμα)
-Βαζω supports αυτοματα πρωτα στο medium το οποιο εχω σεταρει και μου κανει. (αυτο θα το βρει ο καθενας αναλογα τι τυπωνει)
-Αρχιζω και κοβω ραβω προσθετω supports ωστε να ειναι ενταξει γιατι το αυτοματο ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΗ αλλα με γλιτωνει απο χρονο να τα βαλω ολα χειροκινητα. το ψιριζω σχεδον layer by layer μη μου ξεφυγει κανενα island. Υπο οψην αυτη η διαδικασια ΕΙΝΑΙ χρονοβορα αλλα εγγυάται οτι το μοντελο ΟΝΤΩΣ θα τυπωθει. 
-Save as στην μορφη chitubox ωστε ΑΝ παει κατι στραβα να μπορω να πειραξω εκ νεου τα supports και ΟΧΙ να το κανω ολο απο την αρχη,
-Save as stl το μοντελο με τα supports
-Ανοιγω  το stl ΜΕ τα supports στο Photon Workshop. οπου ειναι ετοιμο σεταρισμενο παντα τα ιδια (εκτος αν αλλαξω ρητινη και πειραξω κανενα χρονο) η το ΑΑ  (αν και το εχω μονιμα στο 4) και κανω slice. Τσεκαρω για κανενα artifact το *.pws και αν ειναι ολα ενταξει:
-Πεταω το αρχειο στο φλασακι και τυπωνω.

Μπορει να φαινονται αρκετα βηματα αλλα μολις μαθεις το workflow γινεται πολυ γρηγορα η δουλεια σε λιγοτερο απο 1-2 λεπτα (εκτος απο το να τοποθετεις τα support). 

Ολα αυτα μεχρι να δουμε νεα εκδοση του workshop ή το αναμενόμενο chitubox pro οπότε και ισως αλλαξει κατι (προς το καλυτερο)

Επεξ/σία από pentraks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ψάχνουμε με το χέρι, ένα - ένα, τα layers για ανυποστήρικτα islands

Photon File Validator

Κάνει την ανάλυση, μπορεί να διορθώσει τα ψιλολόγια, μπορούμε να επέμβουμε χειροκίνητα για αλλαγή πίξελ προς πίξελ, αλλά μας ενημερώνει και για το Layer στο οποίο υπάρχουν προβλήματα για να τα διορθώσουμε στο slicer / support.

https://github.com/Photonsters/PhotonFileValidator

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, abdulah είπε

Για να μην ψάχνουμε με το χέρι, ένα - ένα, τα layers για ανυποστήρικτα islands

Photon File Validator

Κάνει την ανάλυση, μπορεί να διορθώσει τα ψιλολόγια, μπορούμε να επέμβουμε χειροκίνητα για αλλαγή πίξελ προς πίξελ, αλλά μας ενημερώνει και για το Layer στο οποίο υπάρχουν προβλήματα για να τα διορθώσουμε στο slicer / support.

https://github.com/Photonsters/PhotonFileValidator

Το γνωριζω το προγραμμα αλλα εμπιστευομαι το ματι μου και δε με εχει απογοητευσει μεχρι στιγμης. 
Εχω σκοπο να το δουλεψω καποια στιγμη παντως για να μειωσω το χρονο προετοιμασιας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pentraks

To workflow σου ειναι πολυ λογικο.Εμεις ακομα δεν εχουμε ασχοληθει με το chitubox γιατι ακομα τυπωνουμε απλοικα μοντελα και ψαχνουμε τους χρονους κλπ.Επισης βαζουμε εμπειρικα τα supports με το χερι μιας και εχουμε τυπωσει πολυ πραμα με τον πρηγουμενο εκτυπωτη μας και νοιωθουμε :)
Απο την αλλη πιστευω οτι το chitubox ειναι το προγραμμα που θα καταληξουμε κατα πασα πιθανοτητα (αν δεν τσιμπησουμε το lychee slicer) καποια στιγμη.Γιατι ενω και εμεις εχουμε ενα σωρο προγραμματα που χρησιμοποιουμε για modeling/sculpting/slicing..οταν για μια δουλεια που μπορει να γινει απο ενα προγραμμα την κανεις σε 2 ή περισσοτερα..ειναι λιγο μαλακια απο οποια μερια και αν το δεις.
Το chitubox τα κανει ολα και συμφερει.Αρκει να υποστηριξει και το .pws καποια στιγμη.Το lychee slicer τα κανει ολα και συμφερει και υποστηριζει ΚΑΙ το .pws.Απλα θελει λεφτα :) Ειμαι σε αναμονη να παρω trial key να το δοκιμασω απο βδομαδα.Το οτι μπορεις να ρυθμισεις πολλαπλες ρυτινες σαν προφιλς ανα δηλωμενο εκτυπωτη για μενα ειναι μεγαλη υποθεση.Περα των οσων αλλων προσφερει (ειναι πανω κατω στο επιπεδο του chitubox..ισως ενα κλικ καλυτερο απο αυτο).

Παντως εχουν μια ταση οι κατασκευαστες εκτυπωτων ρυτινης να βγαζουν μαλακοπρογραμματα.Ο wanhao d7 που ειχαμε , ειχε προγραμμα πολυ χειροτερο απο το photon workshop.Μονο το μοντελο να ηθελες να χειριστεις (resize,move κλπ) στο viewport σου γαμαγε την ζωη...

ΥΓ : καπου πηρε το ματι μου οτι το chitubox PRO παιζει και να ζηταει λεφτα οταν βγει...αν δεν υποστηριξει αμεσα το .pws ομως θα παει ακλαφτο γιατι πολλοι ειναι αυτοι με τον S που κανανε αναβαθμιση και εχουν κρεμαστει απο το chitubox (χωρις να φταιει αυτο βεβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου σταλθηκε τελικα σημερα trial key για το lychee slicer. Τι να λεμε.. lychee slicer λενε και κλαινε (τα αλλα slicers) :)

Σκεφτειτε ενα προγραμμα που κανει ο,τι και το chitubox και επιπλεον υποστηριζει export σε .pws για οσους εχουν τον S με το νεο firmware.
Mερικα εξτρα features που βρηκα οτι εχει σε σχεση με το chitubox ειναι τα εξης.

1.Τριων ειδων preview των slices. a)Κλικαρεις στο αντικειμενο και ανεβοκατεβαζεις το βελακι και βλεπεις πως πανε τα layers b) Το κλασικο 2d preview που δειχνει τα layers σαν επιπεδες εικονες και c) Κατι σαν το (a) αλλα τοποθετει ενα επιπεδο κατα μηκος και πλατος ολου του "virtual bed" και δειχνει πως τεμνει το καθε layer το αντικειμενο.
2.Μask generator. Δεν εχω καταλαβει τι ακριβως κανει αυτη η φαση.Το θεμα ειναι οτι το υποστηριζει.
3.Support bracings. Ειναι σαν "ιστος" μεταξυ των supports για να τα "δεσει" μεταξυ τους και να ειναι πιο σταθερα/γερα.
4.Εxport σε .pws

Εψαξα για αρνητικα στοιχεια.Δεν βρηκα πολλα...καποια αρνητικα θεματα ειναι τα εξης :

1.Ενω κανει export σε .photon(s) , .pws , δεν κανει import τετοια formats.Στην ουσια κανει import/open μονο obj/stl/το δικο του φορματ οταν σωζεις το προτζεκτ. Απαξ και κανεις export το slice σου σε καποιο format π.χ. .pws , αυτο δεν μπορεις να το ανοιξεις στο προγραμμα το ιδιο για να κανεις preview το slicing σου.Πρεπει να ανοιξεις το προτζεκτ σου που εχεις προνοησει να το σωσεις απο πριν και να παιξεις απο κει παλι για τυχον αλλαγες.Αλλα προγραμματα π.χ. photon workshop , αν του ριξεις ενα .pws θα το ανοιξει και θα σου δειξει κατευθειαν το slicing preview.
Δεν ξερω αν αυτο το "θεμα" θεωρειται αρνητικο ή οχι.Οπως το δει ο καθενας.Απλα ειναι ενα γεγονος που φωναζει "μην ξεχασεις να σωσεις το προτζεκτ!!"
2.Δεν ειναι δωρεαν..οπως ειπαμε..40 ευρωπουλα.

Δεν ξερω αν με ψηνει αρκετα ωστε να τα σκασω.Μιλαμε για ενα ολοκληρωμενο προγραμμα που κανει την δουλεια σου απο την αρχη εως το τελος..δεν υπαρχει αναγκη να μπλεξεις με δευτερο προγραμμα.Και δεν του λειπει τιποτα απο features.Απο οσα τελοσπαντων εχουμε δει και ξερουμε απο το chitubox.
Περιμενω να ερθουν οι νεες ρυτινες γιατι το δειγμα τελειωσε , ωστε να δοκιμασω στην πραξη ποσο καλα δουλευει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινουργια εκδοση photon workshop (2.1.7.RC1) ..αρκετες αλλαγες εμφανισιακες και λειτουργικες.Δεν εχω βρει ακομα καποιο σχετικο changelog.Βλεπω με μια πρωτη ματια dark theme , αλλαγμενα εικονιδια , resin manager ..πολυ καλο και χρησιμο...hollow/infill φαση.
Δεν ξερω στον τομεα των supports αν βελτιωθηκε...
Γενικως το κοβω σαν θετικο βημα την νεα εκδοση.

Επισης βγηκε νεο firmware , και δεν καταλαβα και πολλα.Μαλλον ειναι και για τους 2 εκτυπωτες (photon & photon s) και το τι κανει , παλι δεν το καταλαβα.Εδω ειναι το changelog κατα καποιον τροπο.
Δεν μπορω να πω οτι καταλαβα πολλα απο το "Allow Photon S and Photon Upgraded to support .photon, .photons, .pws files" ... δηλ τι ?Οτι και οι 2 εκτυπωτες θα υποστηριζουν και τα 3 formats?
Aς το περασει καποιος με τον απλο photon και να μας πει αν ο εκτυπωτης βλεπει .photonS και .pws.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μυρίζει έντονα χημική μυρωδιά. Δεν είναι ευχάριστη ούτε ενοχλητική αλλά είναι έντονη. Δεν ξέρω από τοξικότητα πως είναι. Επίσης υπάρχουν plant based ρητίνες που υποτίθεται δεν μυρίζουν ή δεν μυρίζουν τόσο αλλά δεν έχω άποψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς σας βρήκα. Μου ήρθε προχθές ο Elegoo Mars. Δεν έχω καμία σχέση με οδοντιατρική/οδοντοτεχνική, απλώς ασχολούμαι με το 3D Sculpting και ήθελα εδώ και χρόνια 3D printer για να εκτυπώνω τις δουλειές μου αλλά δεν με κάλυπτε η ποιότητα των FDM. Από τύχη είδα τις προάλλες ότι υπάρχουν και οι SLA και έπαθα πλάκα. Τα πρώτα 2 test ήταν αποτυχίες,και τις δύο φορές είχα βάλει χαμηλότερο bottom exposure time απ'ότι έπρεπε. Έβαζα τις default τιμές ενώ η μαύρη ρητίνη της elegoo που αγόρασα χρειάζεται περισσότερο. Χθες το βράδυ είχα την πρώτη επιτυχία και έχω ήδη την επόμενη εκτύπωση να τρέχει. Αρχίζω σπαμ με τις εκτυπώσεις μου μέσα στις επόμενες ημέρες. Και απαντάω και τυχόν απορίες για elegoo mars, απ'οτι βλέπω είμαι ο μοναδικός κάτοχος εδώ προς το παρόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...