Προς το περιεχόμενο

The insomnia RESIN 3D printing Community


kgian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρωτο μου μεγαλο πριντ με τον Mono X. Ειναι αρκετα μεγαλο σε σχεση με αυτα που εχω συνηθισει με τον Mars. Μονο το κεφαλι του πιανει ολη την παλαμη μου. Ειναι απο ενα project που εχω αρχισει, mashup του Μπομπ Σφουγγαρακη με το Pulp Fiction. Βαζω και το render για να το δειτε.

02.jpg

03.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζω Rocket League με δύο φίλους και τους εκτύπωσα αυτά για δωράκι, είναι τα αμαξάκια που χρησιμοποιούν πιο πολύ στο παιχνίδι. Αυτή τη φορά δεν έκανα εγώ το modelling, απλώς τα κατέβασα από το thingiverse και τα εκτύπωσα.

DSC02242_.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται! Μετά από πολύ μελέτη κατέληξα στο να αγοράσω τον Elegoo Mars pro 2 στα 270 δολάρια περίπου. Είμαι αρχάριος σε αυτή τη τεχνολογία αλλά το βρίσκω πολύ συναρπαστικό! Κάθε συμβουλή από παλαίουρες καλοδεχούμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, adesmeytos είπε

Χαίρεται! Μετά από πολύ μελέτη κατέληξα στο να αγοράσω τον Elegoo Mars pro 2 στα 270 δολάρια περίπου. Είμαι αρχάριος σε αυτή τη τεχνολογία αλλά το βρίσκω πολύ συναρπαστικό! Κάθε συμβουλή από παλαίουρες καλοδεχούμενη

Με το καλο να παραλάβεις.

Μέχρι να ερθει ο εκτυπωτής:
Συμβουλες? χμμμ δες αρχικα καποια βιντεο στο youtube σχετικα με την μεθοδολογια που χρειαζεται για τον καθαρισμο και του curing μετα το τυπωμα, πρεπει να οργανωθεις και να εισαι έτοιμος σχετικα με IPA κοφτακια λαμπα UV κλπ αξεσουάρ που θα χρειαστείς να τα έχεις ήδη (Δες και τι περιλαμβάνει η συσκευασία, μη κανεις τσάμπα αγορες). Θα πρεπει με βάσει οσα δεις δεξιά και αριστερά να κατασταλαξεις αργότερα στην πράξη με το post processing στα μέτρα σου και με πειραματισμό πάντα.
όσο αφορά ρυθμίσεις κλπ αυτα ειναι λιγα και πάντα ιδια, δεν εχει πολλα να κάνεις. Το μόνο που πρέπει να ασχοληθεις αρκετα (και υπαρχουν αρκετοι οδηγοί γι αυτο στο youtube) ειναι να μαθεις πως προσανατολιζεις σωστα το αντικειμενο σου στον εκτυπωτη και πως θα βαζεις τα support. Εδώ ειναι το μεγαλυτερο ποσοστο fail μαζι με  το σωστό αλφάδιασμα του printing bed.
Kατεβασε το chitubox, βαλε τον εκτυπωτη σου, κατεβασε 2-3 stl απο thingiverse  ή αλλου και παιξε με το στήσιμο support και γενικα εξοικειώσου με το περιβάλλον.
Βρες καποιο group στο FB με τον συγκεκριμένο εκτυπωτη, θα βρεις πολλά tips, λυσεις σε προβλήματα καθώς και αλλες χρήσιμες πληροφορίες με λίγο ψάξιμο.

 

Επεξ/σία από pentraks
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παιδια ειπα να ερθω και εγω στην παρεα σας εχοντας εναν Photon και εναν ταπεινο Ender 3 και εκτυπωνω κυριως κοσμηματα αλλα και φιγουρες αν δεν βαριεμαι να ανοιξω το zbrush 😛

Στις 12/12/2020 στις 11:49 ΠΜ, adesmeytos είπε

Χαίρεται! Μετά από πολύ μελέτη κατέληξα στο να αγοράσω τον Elegoo Mars pro 2 στα 270 δολάρια περίπου. Είμαι αρχάριος σε αυτή τη τεχνολογία αλλά το βρίσκω πολύ συναρπαστικό! Κάθε συμβουλή από παλαίουρες καλοδεχούμενη

Ολο το μυστικο ειναι να κανεις level το Build plate και να μην ξεχνας να βιδωνεις τις βιδες :) και καλο orientation στο slicer...

image.png.d1b50d5251455184c7c97683e7f332c1.png

image.png.e87511f51d73b48087bb21ca6b02bad7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλή χρονιά σε όλους!Έκανα τον Eddie από το Piece of Mind. Αυτή τη φορά τον έβαψα κιόλας. Συνολικά 18cm σε ύψος με τον Photon Mono X αλλά δεν το έκανα όλο μαζί. Anycubic grey για το σώμα και anycubic skin για το κεφάλι. Σήμερα του ψιλοτελείωσα στο zbrush το παντελόνι και τα πόδια, συνολικά θα φτάσει περίπου τα 35cm όταν τα εκτυπώσω και τα κολλήσω κι αυτά.

DSC02464.jpg

DSC02466.jpg

DSC02468.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά, θέλω μια βοήθεια για την αγορά εκτυπωτή ρητίνης, έχω ήδη έναν anet μετατροπή σε am8 και γενικώς σε μεγάλες εκτυπώσεις δεν έχω πρόβλημα , γιατι τα ποιο πολλά κομμάτια τρίβονται και βάφονται οπότε η λεπτομέρεια δεν πολύ ένοιαζε , τώρα θέλω να κάνω κάποιες κατασκευές με καμπύλες και γενικά πολύμορφα σχήματα, όλα αυτά είναι πλαστικά αυτοκινήτου εσωτερικά στην καμπίνα η εξωτερικά η στον χώρο μηχανής, έχει δοκιμάσει κάποιος ως προς την αντοχή στην θερμοκρασία η oποια πιθανότατα να φτάνει και τους 90 C, έχω διαβάσει αρκετά για τις ρητίνες αλλά άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη, από εκτυπωτή βλέπω προς τον anycubic photon s, ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλή χρονιά και απο εμένα. Εγώ προσανατολιζόμουν προς τον Phrozen Sonic Mini 4K. Έχει κάποιος εμπειρία; Τον προτείνετε γενικά ή να κοιτάξω κάτι άλλο στα ίδια περιπου λεφτά; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Κανω μια σειρα απο mashups στο instagram μου. Αν εχετε δει Rick & Morty, σιγουρα θα ξερετε το Pickle Rick. Εκτυπωμενο σε κομματια στους Anycubic Photon Mono X και Elegoo Mars. Ο Pika Rick ειναι 18cm σε υψος και ο Ash/Morty ειναι 33cm. Δινω σε giveaway τα συγκεκριμενα στο instagram μου, αν σας ενδιαφερει τσεκαρετε το λινκ.

@railroad δυστυχως δεν γνωριζω να σου πω για αντοχες σε υψηλη θερμοκρασια. Αλλα για τον σκοπο που το χρειαζεσαι, μαλλον χρειαζεσαι εκτυπωτη με μεγαλυτερο output απο τον photon s.

@acidsonicer εχω ακουσει καλα λογια, και για τον printer αυτον και για την phrozen γενικοτερα. αν θυμαμαι καλα, αυτον χρησιμοποιει ο yh ha figure maker στο youtube. τσεκαρε τον, κανει καλη δουλεια.

1_r.jpg

2_r.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, τελικά πηρα τον photon mono se, με τον ρητίνης θέλω να τυπώνω μικρά κομμάτια όπως παρακάτω είναι ένα γαντζάκι εταζέρας περίπου 4,5 cm με 10mm 

 

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.η κατι σαν και το παρακάτω , αριστερά είναι το γνήσιο και δεξιά αντίγραφο αλλά από καλούπι σιλικόνης και το αντίγραφο είναι με ρητίνη πολυουρεθανης. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα, νεος κατοχος ρεσιν εκτυπωτη (orange longer 30), επειδη τωρα ξεκινω και ψαχνομαι, εχει ασχοληθει καποιος με Water Washable Resin? https://www.longer3d.com/products/washable-uv-resin

Σκεφτομαι να προχωρησω σε μια τετοια αγορα, γλιτωνω κατι, οποιαδηποτε πληροφορια καλοδεχουμενη.. καλη συνεχεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/2/2021 στις 9:47 ΜΜ, railroad είπε

με τον ρητίνης θέλω να τυπώνω μικρά κομμάτια όπως παρακάτω είναι ένα γαντζάκι εταζέρας περίπου 4,5 cm με 10mm

Απ' όσο έχω διαβάσει (επειδή ψάχνομαι να πάρω 3d εκτυπωτή και κοιτάω και για ρητίνης) τα αντικείμενα που τυπώνουν οι εκτυπωτές ρητίνης δεν έχουν μηχανική αντοχή.

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2021 στις 1:05 ΜΜ, mr.911 είπε

Καλησπερα και απο μενα, νεος κατοχος ρεσιν εκτυπωτη (orange longer 30), επειδη τωρα ξεκινω και ψαχνομαι, εχει ασχοληθει καποιος με Water Washable Resin? https://www.longer3d.com/products/washable-uv-resin

Σκεφτομαι να προχωρησω σε μια τετοια αγορα, γλιτωνω κατι, οποιαδηποτε πληροφορια καλοδεχουμενη.. καλη συνεχεια!!

@mr.911 καλοριζικος. δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε water washable αλλα σε οσα σχετικα γκρουπ ειμαι μελος στο fb, όποτε ποσταρει καποιος για water washable, θα ποσταρει για να δειξει ενα print που ραγισε και ανοιξε πολλες μερες μετα το τελος της εκτυπωσης. το βλεπω παρα πολυ συχνα αυτο και παντα αφορα water washable. θα σου προτεινα αν το παρεις τελικα, να κανεις οσο πιο χοντρα μπορεις τα τοιχωματα αν το κανεις hollow και να εχεις μια μεγαλη τρυπα για να μπορεις να το ξεπλυνεις παρα πολυ καλα απο μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2021 στις 10:23 ΠΜ, stonestef είπε

@mr.911 καλοριζικος. δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε water washable αλλα σε οσα σχετικα γκρουπ ειμαι μελος στο fb, όποτε ποσταρει καποιος για water washable, θα ποσταρει για να δειξει ενα print που ραγισε και ανοιξε πολλες μερες μετα το τελος της εκτυπωσης. το βλεπω παρα πολυ συχνα αυτο και παντα αφορα water washable. θα σου προτεινα αν το παρεις τελικα, να κανεις οσο πιο χοντρα μπορεις τα τοιχωματα αν το κανεις hollow και να εχεις μια μεγαλη τρυπα για να μπορεις να το ξεπλυνεις παρα πολυ καλα απο μεσα.

Τα cracks πιστευω οτι απλα οφειλονται σε κακο post processing μετα την εκτυπωση... αν ξεπλυθει καλα μπει σε UV να γινει καλο cure πιστευω οτι δεν θα σπασει.. (σκεφτομαι να παρω και εγω για το σπιτι για να μην παιζω με IPA ) αν και πλεον οι περισσοτεροι καθαριζουν με κοινα καθαριστικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...