Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση στα 20 Km


jniki10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε ευχαριστώ πολύ. το liteap ac δεν μπορει να δεχεται απο 2 litebeams?

 

το litebeam gen2 μπορει να δεχεται απο 2 διαφορετικα remote σημεία; και αν ναι προς τα που πρεπει να κοιταει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό σε ρώτησα για τις μοίρες της γωνίας. Με ένα μόνο ΑΡ καλύπτεις συσκευές που βρίσκονται μέσα στο πεδίο εκπομπής του.

Το Litebeam έχει πολύ στενή δέσμη ~8°, οπότε το ξεχνάς. Το Loco 60° και το LiteAP 120°.

Και σου γράφω ότι αν οι δύο άλλες θέσεις είναι πάνω από 60° και μέχρι τις 120°, σου κάνει μόνο ένα LiteAP (θα κοίτα στο μέσον μεταξύ των δύο απέναντι θέσεων).  Πάνω από τις 120° πας υποχρεωτικά σε λύση με 2 ΑΡ αντί του ενός, όπου το καθένα θα κάνει ζεύξη με ένα μόνο από τα απέναντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/9/2019 στις 8:28 ΜΜ, coffeex είπε

Εφόσον υπάρχει καθαρή οπτική επαφή δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, αρκεί να κεντράρεις σωστά τις 2 κεραίες.

Είχα "βγάλει" τέτοιο λινκ στα 5Ghz με Mikrotik + δορυφορικά πιάτα. 

μια πο τα ιδια . ειχα παλια 16xlm λινκ με υποδεεστερα μηχανηματα (atheros καρτες και 60αρια πιατα.)

ολη η δουλεια ειναι να κεντραρεις τα κατοπτρα.

ακομα και 4-5 μοιρες μπορει να κοψει το link πρεπει πρωτα να κεντραρεις την μια μερια με οσο ποιο ακριβες κατευθηνση μπορεις και μετα να πας απο την αλλη μερια να σκαναρεις. και αφου το συνδεσεις ξανα στο πρωτο σημειο να κανεις μικροδιορθωση. 

να ξερεις στα 20χλμ ακομα και το βιδωμα της βιδας αλλαζει τις μοιρες.

νομιζω οτι μπορεις να το κανεις μονος σου δεν ειναι κατι τρελο.

 

Επεξ/σία από tyf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, tyf είπε

μια πο τα ιδια . ειχα παλια 16xlm λινκ με υποδεεστερα μηχανηματα (atheros καρτες και 60αρια πιατα.)

ολη η δουλεια ειναι να κεντραρεις τα κατοπτρα.

ακομα και 4-5 μοιρες μπορει να κοψει το link πρεπει πρωτα να κεντραρεις την μια μερια με οσο ποιο ακριβες κατευθηνση μπορεις και μετα να πας απο την αλλη μερια να σκαναρεις. και αφου το συνδεσεις ξανα στο πρωτο σημειο να κανεις μικροδιορθωση. 

να ξερεις στα 20χλμ ακομα και το βιδωμα της βιδας αλλαζει τις μοιρες.

νομιζω οτι μπορεις να το κανεις μονος σου δεν ειναι κατι τρελο.

Έτσι είναι, φαντάσου ότι το αρχικό link ήταν με 2 πιάτα των 1,2μέτρων ....  μετά από την 1 μεριά βάλαμε grid γιατί ήταν σε βουνό και ο αέρας είχε διαλύσει το πιάτο 2 φορές..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jniki10 Για 20 km μια σχετικά οικονομική και δοκιμασμένη προσωπικά λύση είναι mikrotik ldf5 με πιάτα 80 cm

Εγώ είμαι στα 16 κμ με ταχύτητες 3 mb/sec και φυσικά όχι με default ισχύ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιος εμπειρία για λινκ στα 35 χιλιόμετρα που ενδιαφέρομαι να φτιάξω; Εννοείτε έχω οπτική επαφη των δύο σημείων.

Αν πάρω ένα σετ mikrotik netbox 5 και άλλο ένα σετ mant30 θα δουλέψει η δεν έχω ελπίδες; Θα ήθελα ταχύτητες άνω των 3mb/s

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, jason0 είπε

Έχει κάποιος εμπειρία για λινκ στα 35 χιλιόμετρα που ενδιαφέρομαι να φτιάξω; Εννοείτε έχω οπτική επαφη των δύο σημείων.

Αν πάρω ένα σετ mikrotik netbox 5 και άλλο ένα σετ mant30 θα δουλέψει η δεν έχω ελπίδες; Θα ήθελα ταχύτητες άνω των 3mb/s

Ευχαριστώ

Για τετοια αποσταστη θελεις κεραιες με μεγαλη απολαβη, εγω θα πηγαινα σε κατοπτρα απο ibiquiti. Υπαρχει και 1μ διαμετρο νομιζω με 35dbi.

 

Επεξ/σία από Mesqal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εγώ ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ από το σπίτι μου να έχω ίντερνετ στην δουλειά ή όποια είναι ακριβώς απέναντι περίπου στα 500-600 μέτρα. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά τα 20km, σε πόση ανάπτυξη χιλιομέτρων είναι η θάλασσα και είναι κεντραρισμένη ή προς κάποιο άκρο;

Επίσης, αν πάρεις την ευθεία από τα 2 σημεία, στο χαμηλότερο σημείο προς τη θάλασσα, αν δεν είναι παράλληλη η γραμμή προς τη θάλασσα ... πόσο είναι το ύψος από τη θάλασσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...