Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να πληρώνομαι σε paypal;


Giwrg Mavridis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να λαμβάνω χρήματα μέσω paypal (διαδικτυακή εργασία) και να μεταφέρω τα χρήματα στον λογαριασμό της τράπεζας μου ώστε να τα μετατρέψω σε μετρητά και να βγάζω όποτε χρειάζομαι. Από ότι κατάλαβα πρέπει να ακολουθήσω αυτά τα βήματα:

•Ανοίγω λογαριασμό σε τράπεζα(Πειραιώς σκέφτομαι

•πρέπει να βγάλω κάρτα (χρεωστική) ή δεν χρειάζεται; (κάπου έχω διαβάσει ότι χρειάζεται και κάπου πως δεν χρειάζεται όποτε έχω μπερδευτεί)

•Μόλις δημιουργήσω τον λογαριασμό, δημιουργώ και έναν paypal λογαριασμό και συνδέω αυτόν τον λογαριασμό με τον τραπεζικό.

•Συνδέω τον λογαριασμό paypal με το άτομο που θα με πληρώνει, αυτός στέλνει τα χρήματα στον paypal λογαριασμό.

•Τώρα που έχω υπόλοιπο στον paypal λογαριασμό, μπορώ να μεταφέρω το ποσό στον τραπεζ. λογαριασμό και έπειτα να βγάλω τα χρήματα από το ATM ή από κάποια χρεωστική κάρτα; 

Το θέμα γίνεται τόσο απλά ή κάτι έχω καταλάβει λάθος; Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανοίγεις λογαριασμό σε τράπεζα (όποια σε εξυπηρετεί)

Ανοίγεις λογαριασμό στην paypal και συνδέεις τον λογαριασμό της τράπεζας

Σε πληρώνουν στην paypal και μετα κάνεις withdraw τα λεφτά στον συνδεδεμένο λογαριασμό

Αν δεν κάνω λάθος οι τράπεζες βαζουν κρατήσεις σε κάθε εισερχόμενο έμβασμα (νταβατζιλίκι ενα πράγμα) και η μεταφορά απο paypal λογίζεται ως τέτοια,οπότε δες ποια εχει τις χαμηλότερες κρατήσεις και επέλεξε αυτην

Επεξ/σία από dimitris_sal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρητικά γίνεται αυτό που περιγράφεις.

Πρακτικά, λείπουν αρκετές παράμετροι:

Εργοδότης κ σχέση εργασίας, έδρα (εργοδότη αλλά κ εργαζομένου) ημεδαπή η αλλοδαπή? Παροχή υπηρεσιών, payroll system ή κάτι άλλο? Φορολογικό καθεστώς? Επικαιροποιηση στοιχείων κλπ?....

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

ΚΑι πως θα δικαιολογείς τις καταθέσεις στον λογαριασμό σου σε πιθανό έλεγχο;Γιατι να μην ανοίξεις μια revolut/monese/N26 κλπ;

Πρέπει να δικαιολογήσω τα χρήματα; ακόμη και έναν ο εργοδότης είναι ξένος; 

17 ώρες πριν, TechnoState είπε

Θεωρητικά γίνεται αυτό που περιγράφεις.

Πρακτικά, λείπουν αρκετές παράμετροι:

Εργοδότης κ σχέση εργασίας, έδρα (εργοδότη αλλά κ εργαζομένου) ημεδαπή η αλλοδαπή? Παροχή υπηρεσιών, payroll system ή κάτι άλλο? Φορολογικό καθεστώς? Επικαιροποιηση στοιχείων κλπ?....

Έδρα εργοδότη Αμερική, τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω τι σημαίνουν. (Θα πληρώνομαι ανά άρθρο που θα γίνεται αποδεκτό)

Επεξ/σία από Giwrg Mavridis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, dimitris_sal είπε

Ανοίγεις λογαριασμό σε τράπεζα (όποια σε εξυπηρετεί)

Ανοίγεις λογαριασμό στην paypal και συνδέεις τον λογαριασμό της τράπεζας

Σε πληρώνουν στην paypal και μετα κάνεις withdraw τα λεφτά στον συνδεδεμένο λογαριασμό

Αν δεν κάνω λάθος οι τράπεζες βαζουν κρατήσεις σε κάθε εισερχόμενο έμβασμα (νταβατζιλίκι ενα πράγμα) και η μεταφορά απο paypal λογίζεται ως τέτοια,οπότε δες ποια εχει τις χαμηλότερες κρατήσεις και επέλεξε αυτην

Χρειάζομαι κάποιον συγκεκριμένο κωδικό από τον τραπεζικό λογαριασμό, ή χρειάζομαι κάρτα ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεσαι καρτα (αν και νομιζω οτι θα βγαλεις ουτως ή αλλως χρεωστικη ωστε να μπορεις να βγαζεις λεφτα απο ατμ)

Το iban χρειαζεσαι μονο για να τον συνδεσεις στην paypal

Πας wallet->link a bank account και εκει βαζεις το iban

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dimitris_sal είπε

Δεν χρειαζεσαι καρτα (αν και νομιζω οτι θα βγαλεις ουτως ή αλλως χρεωστικη ωστε να μπορεις να βγαζεις λεφτα απο ατμ)

Το iban χρειαζεσαι μονο για να τον συνδεσεις στην paypal

Πας wallet->link a bank account και εκει βαζεις το iban

Σε ευχαριστώ πολύ, ωστόσο έχω ακόμα κάποιες απορίες σχετικά με το θέμα, όπως: αν λάβω χρήματα από άλλον και τα μεταβίβασω στον τραπεζικό λογ. μου πρέπει να τα δικαιολογήσω; κάτι άλλο που πιστεύεις πρέπει να γνωρίζω;

Επεξ/σία από Giwrg Mavridis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρισκω λογο να πρεπει να τα δικαιολογησεις αλλα δεν γνωριζω απο οικονομικα/φορολογικα οποτε ειναι προτιμοτερο να ρωτησεις εναν λογιστη μη βρεθεις προ δυσαρεστων εκπληξεων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Giwrg Mavridis είπε

Σε ευχαριστώ πολύ, ωστόσο έχω ακόμα κάποιες απορία σχετικά με το θέμα, όπως: αν λάβω χρήματα από άλλον και τα μεταβίβασω στον τραπεζικό λογ. μου πρέπει να τα δικαιολογήσω; κάτι άλλο που πιστεύεις πρέπει να γνωρίζω;

Λογικά θα φορολόγησε σαν ελεύθερος επαγγελματίας με ότι φόρους και διαδικασίες συνεπάγεται αυτό.Για αυτό το θέμα πρέπει να ρωτήσεις λογιστή για 100% σωστή απάντηση.

Θα πληρώνεις και το 4ευρακι στην Ελληνική τράπεζα για το εισερχόμενο έμβασμα.

Η καλύτερη λύση είναι μια Revolut η N26.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να πας με το γράμμα του νόμου θα πρέπει ότι πληρώθηκες από τον εργοδότη σου να το αναγράψεις στη φορολογική σου δήλωση και να φορολογηθείς για αυτό. Επίσης, δεν ξέρω το είδος της συνεργασίας, αλλά όπως τα περιγράφεις μάλλον θα πρέπει να κάνεις εγγραφή στον ΕΦΚΑ.

Για να μην μακρυγορούμε, το κράτος θα σου τα φάει όλα και ακόμα θα τους χρωστά λεφτά. Εν τω μεταξύ κάτι νεαροί παππούδες στο καφενείο, και κάτι άγαμες θυγατέρες θα σε βλέπουν και θα πίνουν στην υγειά του κορόιδου.

Αν τα λεφτά είναι λίγα, δε θα ασχοληθεί κανείς μαζί σου. Αν τα λεφτά είναι πολλά καλύτερα φύγε στο εξωτερικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, asdfnikos είπε

Λογικά θα φορολόγησε σαν ελεύθερος επαγγελματίας με ότι φόρους και διαδικασίες συνεπάγεται αυτό.Για αυτό το θέμα πρέπει να ρωτήσεις λογιστή για 100% σωστή απάντηση.

Θα πληρώνεις και το 4ευρακι στην Ελληνική τράπεζα για το εισερχόμενο έμβασμα.

Η καλύτερη λύση είναι μια Revolut η N26.

Δεν γνωρίζω τι ειναι Revolut Ν26, αν μπορείς εξηγησε μου.

 

11 ώρες πριν, foufidis είπε

Αν θες να πας με το γράμμα του νόμου θα πρέπει ότι πληρώθηκες από τον εργοδότη σου να το αναγράψεις στη φορολογική σου δήλωση και να φορολογηθείς για αυτό. Επίσης, δεν ξέρω το είδος της συνεργασίας, αλλά όπως τα περιγράφεις μάλλον θα πρέπει να κάνεις εγγραφή στον ΕΦΚΑ.

Για να μην μακρυγορούμε, το κράτος θα σου τα φάει όλα και ακόμα θα τους χρωστά λεφτά. Εν τω μεταξύ κάτι νεαροί παππούδες στο καφενείο, και κάτι άγαμες θυγατέρες θα σε βλέπουν και θα πίνουν στην υγειά του κορόιδου.

Αν τα λεφτά είναι λίγα, δε θα ασχοληθεί κανείς μαζί σου. Αν τα λεφτά είναι πολλά καλύτερα φύγε στο εξωτερικό.

Σωστά αυτά που λες αλλά η φορολογική δήλωση δεν έχει να κάνει με τον λογαριασμό paypal, αυτό που θέλω να πω ειναι οτι οπως ειπες και εσυ η καλυτερη λυση ειναι να φυγεις εξωτερικο αλλα με την paypal καταφέρνεις να πληρωνεσαι σε μια παγκοσμια τραπεζα αρα το ιδιο αποτελεσμα. Δεν φορολογείσαι από κανένα κράτος γιατί απλά είναι διεθνή. Οπότε εγγραφή στον ΕΦΚΑ και τα υπόλοιπα γιατί να χρειαστούν, δεν θα είναι το επάγγελμα μου απλά 200 με 500 το μηνα θα παίρνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Giwrg Mavridis είπε

Δεν γνωρίζω τι ειναι Revolut Ν26, αν μπορείς εξηγησε μου.

Σωστά αυτά που λες αλλά η φορολογική δήλωση δεν έχει να κάνει με τον λογαριασμό paypal, αυτό που θέλω να πω ειναι οτι οπως ειπες και εσυ η καλυτερη λυση ειναι να φυγεις εξωτερικο αλλα με την paypal καταφέρνεις να πληρωνεσαι σε μια παγκοσμια τραπεζα αρα το ιδιο αποτελεσμα. Δεν φορολογείσαι από κανένα κράτος γιατί απλά είναι διεθνή. Οπότε εγγραφή στον ΕΦΚΑ και τα υπόλοιπα γιατί να χρειαστούν, δεν θα είναι το επάγγελμα μου απλά 200 με 500 το μηνα θα παίρνω. 

Το ότι είναι στο εξωτερικό δεν σημαίνει ότι δεν φορολογείται,απλά το πιθανοτερο φορολογείται στην πηγη,λαμβάνει τον μισθό του αφού έχει αφαιρεθεί ο φόρος που αναλογεί.

Ξέρεις το paypal αλλά δεν έχεις ακούσει για revolut ή Ν26?Ιντερνετοτράπεζες είναι .Σου δίνουν λογαριασμό με ΙΒΑΝ και κάρτα χρεωστική master ή visa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giwrg Mavridis είπε

Σωστά αυτά που λες αλλά η φορολογική δήλωση δεν έχει να κάνει με τον λογαριασμό paypal, αυτό που θέλω να πω ειναι οτι οπως ειπες και εσυ η καλυτερη λυση ειναι να φυγεις εξωτερικο αλλα με την paypal καταφέρνεις να πληρωνεσαι σε μια παγκοσμια τραπεζα αρα το ιδιο αποτελεσμα. Δεν φορολογείσαι από κανένα κράτος γιατί απλά είναι διεθνή. Οπότε εγγραφή στον ΕΦΚΑ και τα υπόλοιπα γιατί να χρειαστούν, δεν θα είναι το επάγγελμα μου απλά 200 με 500 το μηνα θα παίρνω. 

Γιώργο φαίνεται ότι έχεις μεγάλη άγνοια. Πρόσεξε μην κάνεις κανένα λάθος. Από τη στιγμή που έχεις εισόδημα πρέπει να φορολογηθείς είτε τα χρήματα αυτά πάνε στο εξωτερικό, είτε έρθουν στην Ελλάδα. Το ότι η paypal είναι παγκόσμια δεν σου δίνει φορολογική ασυλία.

Φυσικά και θα μπορέχεις να κρυφτείς αν τα ποσά είναι μικρά. Αν όμως τα ποσά μεγαλώσουν δεν θα σε κρύβει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, foufidis είπε

Γιώργο φαίνεται ότι έχεις μεγάλη άγνοια. Πρόσεξε μην κάνεις κανένα λάθος. Από τη στιγμή που έχεις εισόδημα πρέπει να φορολογηθείς είτε τα χρήματα αυτά πάνε στο εξωτερικό, είτε έρθουν στην Ελλάδα. Το ότι η paypal είναι παγκόσμια δεν σου δίνει φορολογική ασυλία.

Φυσικά και θα μπορέχεις να κρυφτείς αν τα ποσά είναι μικρά. Αν όμως τα ποσά μεγαλώσουν δεν θα σε κρύβει τίποτα.

Ναι το ξέρω ότι δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα, μάλλον γιατί δεν τα έχω διδαχθεί ποτέ στο σχολείο και είμαι νέος. Για αυτό όμως είμαι πρόθυμος να ακούσω όλες τις συμβουλές σας, το μόνο που ξέρω είναι ότι είμαι καλός στον τομέα μου και με δέχθηκαν να αρθρογραφώ, να συζητώ με πελάτες για προβλήματά τους και να σκέφτομαι ιδέες για να βελτιώνω websites, ως αποτέλεσμα μπορώ να πληρώνομαι άνα άρθρο και ώρα εργασίας κάθε μήνα. Τι μου προτείνεις να κάνω; (Μιλάμε για εργοδότη που δεν βρίσκεται στην Ελλάδα και συμφώνησε να με πληρώνει μόνο σε paypal). Να το αφήσω; Θέλω να εκμεταλλευτώ αυτά, τα έστω και λίγα, χρήματα που θα κερδίσω γιατί γνωρίζετε όλοι πως είναι δύσκολοι καιροί, αλλά όπως είπες δεν θέλω να βρεθώ και σε άσχημη κατάσταση. Πραγματικά θα μου φαινόταν χρήσιμη η όποια συμβουλή σου.

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Το ότι είναι στο εξωτερικό δεν σημαίνει ότι δεν φορολογείται,απλά το πιθανοτερο φορολογείται στην πηγη,λαμβάνει τον μισθό του αφού έχει αφαιρεθεί ο φόρος που αναλογεί.

Ξέρεις το paypal αλλά δεν έχεις ακούσει για revolut ή Ν26?Ιντερνετοτράπεζες είναι .Σου δίνουν λογαριασμό με ΙΒΑΝ και κάρτα χρεωστική master ή visa

Ο μόνος τρόπος πληρωμής από τέτοιες "εργασίες" είναι η paypal, εκτός και αν εννοείς να συνδέσω τον paypal λογαριασμό μου τέτοιον ιντερνετικοτραπεζικό λογαριασμό. Αυτό πως ακριβώς γίνεται και πως ακριβώς μπορώ να ανοίξω έναν τέτοιον λογαριασμό;  

Επεξ/σία από Giwrg Mavridis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...