Προς το περιεχόμενο

mikrotik load balance


tasoylos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχεις default route και στα 2 conns, απο ποιο θα σε βγάλει? πρεπει να κανεις routes με το χερι και να κανεις κανονες στο fw σου ωστε να παιζει round robin (μια τεχνικη, γιατι μπορεις να παιζεις αναλογα τον φορτο ή οταν πεσει  η μια να πηγαινει στην αλλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 hours ago, mpentenis said:

εχεις default route και στα 2 conns, απο ποιο θα σε βγάλει? πρεπει να κανεις routes με το χερι και να κανεις κανονες στο fw σου ωστε να παιζει round robin (μια τεχνικη, γιατι μπορεις να παιζεις αναλογα τον φορτο ή οταν πεσει  η μια να πηγαινει στην αλλη

Καλημερα φιλε............. πως εφαρμοζεις RR στο ΜΤ. Δωσε μου ενα παραδειγμα αν μπορεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

wiki is your friend, εχει μεσα παραδειγματα για classifiers. Δεν θα κανεις ανα πακέτο γιατι θελεις mlppp, κανεις ανα connection και σε παει "δεξια-αριστερα". Παρακάτω εικόνες απο διαφορετικούς πελάτες, ο πρώτος έκλεισε για σεζόν

class2.jpg.68b3d7d23b4c8d9284bc5bd6a8c18ed6.jpg

class.jpg.be4757b5274be5f58e0173674fdb50b1.jpg

Επεξ/σία από mpentenis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για δωσε μου το σκριπτ που εχεις το divider να καταλαβω τι εννοεις. PCC κανεις δλδ........... ή μαλλον, εγω το κανω ετσι αν εννοεις αυτο.

 

add action=mark-connection chain=prerouting comment=\
    "_______Load_Balance_Divider-Routing mark" dst-address-type=!local \
    in-interface=Bridge new-connection-mark=WAN1_conn passthrough=yes \
    per-connection-classifier=both-addresses-and-ports:2/0


add action=mark-connection chain=prerouting dst-address-type=!local \
    in-interface=Bridge new-connection-mark=WAN2_conn passthrough=yes \
    per-connection-classifier=both-addresses-and-ports:2/1

 

 

Επεξ/σία από M@dB0x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου δώσω το script ετσι απλα δεν γινεται, αν δεις στην υπογραφή μου εχω καποιες πιστοποιήσεις απο την εταιρία, οι οποίες κοστίζουν. Αυτη την δουλειά την κάνω επαγγελματικά και για να βρώ τον τρόπο να παίζει σωστά εχω δαπανήσει πολλές ώρες και χρήματα. Αν δώσω (οχι σε εσενα, γενικα) το script έτοιμο για 2 γραμμές πολύ ευκολα το κάνεις για 4 ή 14. Αυτομάτως όσοι έχουν διαβάσει και ψάξει τρώνε άκυρο γιατι η μισή Ελλάδα που μπαίνει στο insomnia θα βρει πως παίζει το load balance και failover. Ο δρόμος που ακολουθείς είναι σωστός αλλα λείπουν και άλλα στοιχεία...για τα υπόλοιπα, wiki is your friend όπως είπα

 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Καλημέρα,

Δεν αντιλέγω, δεν βλέπω όμως πολλοί να μοιράζονται το μυστικό αυτό.... Επειδή έχω δει διαφορά setups σε routers, μην νομίζεις ότι όλα παίζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, M@dB0x είπε

Μεγαλε ενας μπουσουλας ειναι και παιζουν ολα. 2 λεπτα αμα ψαχτεις στο ιντερνετ βρισκεις ολα τα σεταπ σε ολα τα scripts.

Παραδείγματα υπάρχουν πολλά. Στο WiKi της MikroTik έχει μέχρι και έτοιμο Load Balance παράδειγμα.

Να κάνεις import ένα έτοιμο setup, μπορεί να είναι 2 λεπτά.

Το να το φέρεις στα μέτρα σου και να το κάνεις να λειτουργεί σωστά, είναι μια άλλη ιστορία, ειδικά αν δεν έχεις ιδέα τι κάνει το setup που αντέγραψες.

Αν ήταν τόσο απλό, δεν θα ρωτούσαν στα forum για setups, οπότε καλό είναι να μην απαξιώνουμε την δουλειά κανενός με τόση ευκολια

 

Επεξ/σία από Ledis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα το θέσω διαφορετικά

  • 1.127 εμφανίσεις

Απάντηση δεν είδα ακόμα....

Κοινό μυστικό είναι, τον Jason Sekeris περιμένουν να δώσει τη λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος ψάχνει για κάποια "λύση" - "απάντηση" και ειδικά όταν αφορά συγκεκριμένο κατασκευαστή για τον οποίο υπάρχει πληροφορία στο internet (πχ mikrotik wiki, mikrotik forums etc, όπως ανέφερθηκε άλλωστε προηγουμένως), το insomnia δεν είναι το κατάλληλο μέρος για να την βρεί πολύ απλά και ας μπεί και ολόκληρη η  Ελλάδα και χτυπήσει το post εκατομμύρια views.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα μερος ειναι και ο λογος που δε του ποσταρα το δικο μου config ειναι γιατι ο φιλος βρηκε την απαντηση που εψαχνε στο adslgr. Μερος που εχει βοηθησει ολους εσας, ή καποιους απο εσας τους επαγγελματιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@M@dB0x

Εσύ πάλι μόνος σου λες ότι βρήκε την λύση από αλλού !!! Αν είναι ας βάζουν στο insomnia τότε links προς αλλού, κάτι σαν τρίσποντη καραμπόλα δλδ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@M@dB0x

Έχεις περίεργη αντίληψη στην ερμηνεία αυτών που γράφω, μάλλον δεν καταλαβαίνεις θα έλεγα και δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει κάτι τέτοιο.

 Βγαίνουμε και off topic, εγώ σταματώ εδώ.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...