Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για analytics


rafinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

έχω μια απορία. 

Διατηρώ ένα site στο οποίο όταν μπαίνει ο χρήστης τον ρωτάω αν μου επιτρέπει να χρησιμοποιήσω cookies κτλ. Από την πρώτη κιόλας στιγμή τα cookies είναι απενεργοποιημένα και ενεργοποιούνται μόνο σε περίπτωση που ο χρήστης τα αποδεχτεί (όπως ορίζει ο νόμος). Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν όλα τα μεγάλα (αλλά και μικρά) sites το κάνουν αυτό. Το λέω γιατί αν πριν κάποιος είχε 100 επισκέπτες μετά από το GDPR και τους νόμους περί Cookies στην Ε.Ε. τότε στο analytics (της google στην προκειμένη περίπτωση) θα έβλεπε περίπου τους 20 γιατί δεν παίζει να είναι και μεγαλύτερο το ποσοστό αυτών που θα πατήσουν αποδέχομαι. 

Εσείς τι κάνετε στο δικό σας site; Τα έχετε ανοιχτά μέχρι να πατήσει ο χρήστης «Απόρριψη»;

Επεξ/σία από rafinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα όχι σε κάποια επίσημη μέτρηση. Απλά έτσι εικάζω. Βέβαια υπάρχουν και τα site που ακολουθούν τέρμα επιθετική πολιτική και δεν σε αφήνουν να μπεις στο site αν δεν επιλέξεις κάποια πράγματα που από όσο ξέρω κανονικά απαγορεύεται αυτό.

Εγώ μιλάω αναφορικά με sites που απλά εμφανίζουν το κλασσικό μήνυμα στο κάτω μέρος της σελίδας ή σε ενα μικρό popup στο πλάι που είναι και το φυσιολογικό. Επισης σε αυτες τις περιπτώσεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανονικά το site ακόμα και αν δεν πατήσεις τίποτα.

Θεωρείς πως ο περισσότερος κόσμος θα πατήσει αποδοχή ή απόρριψη;

Επεξ/σία από rafinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...