Προς το περιεχόμενο

Ρουτερ σαν access point.


dr_papas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά. Στην δουλειά έχουμε σύνδεση vdsl cosmote με ρουτερ το 2i. Χρειάζεται και υπάρχει mac filtering προκειμένου να έχει πρόσβαση συγκεκριμένος αριθμός υπολογιστών στο νετ. Οι υπολογιστές αυτοί εκτός των mac τους οι οποίες είναι περασμένες στο ρουτερ, έχουν και συγκεριμένες καρφωτές ip. Θέλουμε στο γραφείο μας εμείς ως διαχειριστές του νετ να βάλουμε ένα ρουτερακι ως access point για να έχουμε wifi. Γραμμή έρχεται κατευθείαν από το ρουτερ. To εχω σετάρει με μία ip 192.168.1.250, έχω κλείσε dhcp server, έχω περάσει τη mac του στο primary ρουτερ το 2i αλλά το ρημάδι δεν δίνει internet. Συνδέομαι κανονικά στο wifi του αλλά λέει χωρίς πρόσβαση στο νετ. Καμιά ιδέα?

4 λεπτά πριν, dr_papas είπε

Καλημέρα παιδιά. Στην δουλειά έχουμε σύνδεση vdsl cosmote με ρουτερ το 2i. Χρειάζεται και υπάρχει mac filtering προκειμένου να έχει πρόσβαση συγκεκριμένος αριθμός υπολογιστών στο νετ. Οι υπολογιστές αυτοί εκτός των mac τους οι οποίες είναι περασμένες στο ρουτερ, έχουν και συγκεριμένες καρφωτές ip. Θέλουμε στο γραφείο μας εμείς ως διαχειριστές του νετ να βάλουμε ένα ρουτερακι ως access point για να έχουμε wifi. Γραμμή έρχεται κατευθείαν από το ρουτερ. To εχω σετάρει με μία ip 192.168.1.250, έχω κλείσε dhcp server, έχω περάσει τη mac του στο primary ρουτερ το 2i αλλά το ρημάδι δεν δίνει internet. Συνδέομαι κανονικά στο wifi του αλλά λέει χωρίς πρόσβαση στο νετ. Καμιά ιδέα?

Παρακαλώ να κλείσει το θέμα, το έβαλα στη σωστή ενότητα.

29 λεπτά πριν, dr_papas είπε

Καλημέρα παιδιά. Στην δουλειά έχουμε σύνδεση vdsl cosmote με ρουτερ το 2i. Χρειάζεται και υπάρχει mac filtering προκειμένου να έχει πρόσβαση συγκεκριμένος αριθμός υπολογιστών στο νετ. Οι υπολογιστές αυτοί εκτός των mac τους οι οποίες είναι περασμένες στο ρουτερ, έχουν και συγκεριμένες καρφωτές ip. Θέλουμε στο γραφείο μας εμείς ως διαχειριστές του νετ να βάλουμε ένα ρουτερακι ως access point για να έχουμε wifi. Γραμμή έρχεται κατευθείαν από το ρουτερ. To εχω σετάρει με μία ip 192.168.1.250, έχω κλείσε dhcp server, έχω περάσει τη mac του στο primary ρουτερ το 2i αλλά το ρημάδι δεν δίνει internet. Συνδέομαι κανονικά στο wifi του αλλά λέει χωρίς πρόσβαση στο νετ. Καμιά ιδέα?

Παρακαλώ να κλείσει το θέμα, το έβαλα στη σωστή ενότητα.

Βάζοντας λοιπόν την mac πχ του κινητού μου στο primary ρουτερ με αφήνει να συνδεθώ μέσω του access point αλλά σε πολύ λίγες σελίδες τις περισσότερες μου τις κόβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να φτιάξεις ενα εύρος απο ιπες στο μαστερ ρουτερ που θα τις διαχειρίζεται ο dhcp πχ απο 192.168.1.200 εως 192.168.1.250, αλλιως πως θα παρεις ιπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Πρέπει να φτιάξεις ενα εύρος απο ιπες στο μαστερ ρουτερ που θα τις διαχειρίζεται ο dhcp πχ απο 192.168.1.200 εως 192.168.1.250, αλλιως πως θα παρεις ιπ;

Ναι αλλά βάζοντας εύρος ip στην ουσία δεν ακυρώνω το mac filtering που έχω κάνει? Στα pcs που έχουν πρόσβαση στο νετ έχω δώσει καρφωτές ip για καλύτερη καταγραφή γιατί είναι σε διαφορετικούς ορόφους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2019 στις 8:05 ΠΜ, dr_papas είπε

Θέλουμε στο γραφείο μας εμείς ως διαχειριστές του νετ να βάλουμε ένα ρουτερακι ως access point για να έχουμε wifi

Εφόσον πρόκειται για εργασία γιατί δεν κάνετε ένα αίτημα να σας αγοράσουν access point?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lefwiz είπε

Εφόσον πρόκειται για εργασία γιατί δεν κάνετε ένα αίτημα να σας αγοράσουν access point?

Είπαμε να χρησιμοποιήσουμε ότι είχαμε να δούμε αν θα παίξει.

1 ώρα πριν, newfoot είπε

τι ip έχεις στις συσκευές που συνδέονται μέσω wifi?

Στο κινητό μου που δοκίμασα εκτός από την mac που έδωσα δοκίμασα και με καρφωτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι ip του δίνεις τελικά;

Πρόσεξε, οι router επικοινωνούν, μεταξύ τους, σε επίπεδο δικτύου (3ο layer) . Πως περνάς στον πρώτο router την mac του κινητού η mac είναι στο 2ο layer (data). Με λίγα λόγια οι router συνδέουν δίκτυα μεταξύ τους, οπότε την mac του κινητού σου την περνάς στο 2ο router, ενώ το δίκτυο το οποίο πλέον ο 2os router μοιράζει, θα πρέπει να είναι διαφορετικό από αυτό του κυρίως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, είναι το μόνο που δεν σκέφτηκα να περάσω τη mac στο δεύτερο ρούτερ. Εγώ την περνούσα στο 1ο.  Το δεύτερο ρούτερ έχει 192.168.1.250. Τα pc που παίζουν στο πρώτο έχουν mac filtering και καρφωτη ip. Δλδ εγώ είμαι στον 7 όροφο. Συνολικά είναι περίπου 15 pc σε διάφορους ορόφους. Τα του πρώτου ορόφου έχουν 192.168.1.10 κλπ. Του δεύτερου 192.168.1.20 και έπειτα. Δλδ να βάλω τη mac του κινητού στο δεύτερο και να του δώσω καρφωτη η όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 εγώ έχω την εντυπωση ότι πρέπει να ρυθμίσεις το 2ο router, η διεύθυνση του στο δίκτυο 192.168.1.0/24 δεν σε ενδιαφέρει "πίσω" από αυτόν, δηλαδή το wifi το μοιράζει ο 2ος router, μπαίνεις στην console του, και ρυθμίζεις αυτόν. Π.χ. του δίνεις το wifi να είναι το δίκτυο 192.168.2.0/24, ενεργοποιείς τον dhcp σε αυτόν τον router, του δίνεις dns server την ip του  router σου και λογικά παίζουν όλα.Με λίγα λόγια τον πρωτέυων router δεν του πέφτει λόγος και ούτε νοιάζεται τι γίνεται πίσω από τον 2ο router σου, απλά θα χρειαστεί να γράψεις μια route, (σε linux πχ, θα ήταν ip route add 192.168.2.0/24 via 192.168.1.250 δηλαδή αν του ζητηθεί ip από το δίκτυο 192.168.2.0 να στείλει τα πακέτα στον host με ip 192.168.1.250, δεν ξέρω πως το κάνεις στον router σου), πρόσεξε τις μάσκες του πρωτέυων router σου αν δεν είναι /24 θα χρειαστείς άλλον τρόπο προσέγγισης. Επίσης ip μπορείς να χρησιμοποιήσεις όποιες θες ενδεικτικά έγραψα αυτές. Ουσιαστικά πρόκειται να "ενώσεις" δύο διαφορετικά δίκτυα, ένα αυτό που "δημιουργεί" ο wireless router σου σε αυτό που μοιράζει ο πρωτεύων router σου,  ή να  προσεγγίσεις το όλο θέμα, με υποδίκτυα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...