Προς το περιεχόμενο

Ρουτερ σαν access point με mac filtering


dr_papas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά. Στην δουλειά έχουμε σύνδεση vdsl cosmote με ρουτερ το 2i. Χρειάζεται και υπάρχει mac filtering προκειμένου να έχει πρόσβαση συγκεκριμένος αριθμός υπολογιστών στο νετ. Οι υπολογιστές αυτοί εκτός των mac τους οι οποίες είναι περασμένες στο ρουτερ, έχουν και συγκεριμένες καρφωτές ip. Θέλουμε στο γραφείο μας εμείς ως διαχειριστές του νετ να βάλουμε ένα ρουτερακι ως access point για να έχουμε wifi. Γραμμή έρχεται κατευθείαν από το ρουτερ. To εχω σετάρει με μία ip 192.168.1.250, έχω κλείσε dhcp server, έχω περάσει τη mac του στο primary ρουτερ το 2i αλλά το ρημάδι δεν δίνει internet. Συνδέομαι κανονικά στο wifi του αλλά λέει χωρίς πρόσβαση στο νετ. Καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το router το φτάνεις, μπορεις να το κανεις ping οταν εισαι με wifi; 

Την mac του wifi που ειναι αλλη απο του ethernet την εχεις βαλει στις λιστες; 

DNS εχεις σεταρει;

Gateway (ορ λινκιν) ;

Δωσε πληροφορίες τι ακριβως έχεις κάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε ένα ένα :

1. Αυτή τη στιγμή ping μεσω wifi δεν μπορώ να κάνω εχω μονο κινητο συνδεδεμένο.

2. Aπό pc που παίρνει net μεσω mac filtering στο 2i έχω πρόσβαση και στα δύο interface (και του primary και του δευτέρου που έχει οριστεί σαν point).

3. Την mac του point την έχω περάσει στο mac filtering του primary για να του δώσει πρόσβαση.

4. Sτο κινητό αυτή τη στιμγή μεσω wifi δεν εχω net.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, συγνώμη αλλα δεν μου ηρθε ειδοποίηση για το θέμα. Για αυτό δεν απάντησα. 

Την mac του κινητού και τη δεύτερη mac του access point τις εχεις βαλει στη λίστα; 

Αν μπορείς απενεργοποιησε το mac filter για λίγο για να δεις αν εχεις ίντερνετ απο wifi. 

Γιατι αν εχεις ξέρεις οτι πρεπει να παίξεις με τις mac. Αν δεν έχεις πρεπει πρωτα να λυσεις αυτο και μετα τις mac. 

Sorry, για τη μπακαλολυση αλλα ειμαι στο τραίνο τωρα, θα το δω και σε λιγακι. (δεν ειμαι νετγουορκ εξπερτ, ταλεπας ειμαι :p) 

Επεξ/σία από Talepwros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κατάλαβα τι λές. Εχω βάλει και τις δύο mac στην λίστα. Θα δοκιμάσω εκτός mac filtrering αλλά σε ποιο χαλαρή ώρα γιατί οι χρήστες χρειάζονται το νετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε το WiFI και τα clients σε ενα αλλο VLAN και αγοραστε/κατασκευαστε ενα firewall της προκοπης αντι να βασιζεστε στο ZTE για ασφαλεια σε τετοιο δικτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μόνη ασφάλεια που χρειαζόμαστε προς το παρόν είναι η επιλεκτική πρόσβαση χρηστών στο ιντερνετ. Πως να βάλω το wifi και τους clients σε άλλο vlan θα μπορούσες να μου πείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...