Προς το περιεχόμενο

Sapphire VGA Radeon RX 5700 XT 8G GDDR6 370€ <πλαισιο>


diaol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αν χρειαστεί RMA θα πρέπει να πάω εγώ εφόσον υπάρχει τιμολόγιο. Δεν είναι μπέρδεμα η όλη ιστορία? 

Δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα για τον αγοραστη. Θα εχει κανονικα εγγυηση δεν ειναι αναγκη να πας ο ιδιος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αν χρειαστεί RMA θα πρέπει να πάω εγώ εφόσον υπάρχει τιμολόγιο. Δεν είναι μπέρδεμα η όλη ιστορία? 

Ε δώσε ένα αντίγραφο του τιμολογίου στον αγοραστή για να το χρησιμοποιήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δουλέψω και σήμερα την κάρτα σε rage 2 tomb raider να δω πως συμπεριφερετε και αν είναι θα την δώσω. Το τιμολόγιο δεν μπορώ να το δώσω έχει αφμ κτλ πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Θα δουλέψω και σήμερα την κάρτα σε rage 2 tomb raider να δω πως συμπεριφερετε και αν είναι θα την δώσω. Το τιμολόγιο δεν μπορώ να το δώσω έχει αφμ κτλ πάνω. 

Και εγω θα την δωσω την καρτα και τo fair ειναι να την δωσω 300 ευρω οσο κανει χωρις ΦΠΑ γιατι και εγω τιμολογιο εχω κοψει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, anretal είπε

Και εγω θα την δωσω την καρτα και τo fair ειναι να την δωσω 300 ευρω οσο κανει χωρις ΦΠΑ γιατι και εγω τιμολογιο εχω κοψει 

Αν το αποφασίσεις και δεν έχεις αγοραστή έτοιμο, στείλε ένα μήνυμα, πιθανόν να μπορώ να σε αποδεσμεύσω εγώ από το βάρος της :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JoannisV είπε

Αν το αποφασίσεις και δεν έχεις αγοραστή έτοιμο, στείλε ένα μήνυμα, πιθανόν να μπορώ να σε αποδεσμεύσω εγώ από το βάρος της :P

οκ εγινε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, anretal είπε

Και εγω θα την δωσω την καρτα και τo fair ειναι να την δωσω 300 ευρω οσο κανει χωρις ΦΠΑ γιατι και εγω τιμολογιο εχω κοψει 

και πάλι από τον φόρο εισόδηματος και ΕΦΚΑ κερδισμένος θα είσαι

;)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/10/2019 στις 4:45 ΜΜ, Arkin είπε

Θα δουλέψω και σήμερα την κάρτα σε rage 2 tomb raider να δω πως συμπεριφερετε και αν είναι θα την δώσω. Το τιμολόγιο δεν μπορώ να το δώσω έχει αφμ κτλ πάνω. 

Από περιέργεια, τι σημασία έχει το τι φαίνεται στο τιμολόγιο; Επωνυμία διεύθυνση και αφμ ενος νομικου προσωπου δεν είναι απόρρητα όποιος θέλει τα βρίσκει και τα δίνεις καθημερινά σε πελάτες σου, πραγματική απορία έχω, τι ακριβώς φοβάσαι;

6 ώρες πριν, tyf είπε

Άμα δώσεις τιμολόγιο και κοπεί κάνα πιστωτικό σε κάνα χρόνο και δεν στο φέρει αυτός θα τρέχετε. Μην το δώσεις. 

Κινδυνολογία άνευ λόγου και αιτίας.

Επεξ/σία από Koeman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Koeman είπε

Από περιέργεια, τι σημασία έχει το τι φαίνεται στο τιμολόγιο; Επωνυμία διεύθυνση και αφμ ενος νομικου προσωπου δεν είναι απόρρητα όποιος θέλει τα βρίσκει και τα δίνεις καθημερινά σε πελάτες σου, πραγματική απορία έχω, τι ακριβώς φοβάσαι;

Κινδυνολογία άνευ λόγου και αιτίας.

Κάθε λόγου και αιτίας βασικά. Όλα τα παραστατικά δύναται να διασταυρωθούν. Μάθε τι είναι το ΚΕΠΥΟ κτλ πριν τη πατήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, beamex είπε

Κάθε λόγου και αιτίας βασικά. Όλα τα παραστατικά δύναται να διασταυρωθούν. Μάθε τι είναι το ΚΕΠΥΟ κτλ πριν τη πατήσεις 

Λέει φοβάται να δώσει το τιμολόγιο γιατί αναφέρονται τα στοιχεία της εταιρείας. Εγώ λέω δεν είναι απόρρητες αυτές οι πληροφορίες σαν πληροφορίες.

Όταν λες όλα τα παραστατικά δύναται να διασταυρωθούν εννοείς ότι αν έρθει έλεγχος και δει τιμολόγιο αγοράς πχ τάδε κάρτα γραφικών θα πρέπει να βρει την κάρτα στον χώρο της επιχείρησης κι αν δεν την βρει θα έχω θέμα;

Αυτό εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες είναι το ένα κομμάτι. Το δεύτερο είναι ότι αν γυρίσει το προϊόν πίσω και πάρει κάτι άλλο, εκδίδεται πιστωτικό τιμολόγιο. Όταν επιλέξει τι θα πάρει εκδίδεται άλλο τιμολόγιο. Όλες αυτές οι κινήσεις γίνονται με παραστατικά που δηλώνονται στην εφορία και από τα δύο μέρη. Αν τα υποβάλει το ένα μέρος και το άλλο όχι τότε αρχίζει να υπάρχει πρόβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, beamex είπε

Αυτό που λες είναι το ένα κομμάτι. Το δεύτερο είναι ότι αν γυρίσει το προϊόν πίσω και πάρει κάτι άλλο, εκδίδεται πιστωτικό τιμολόγιο. Όταν επιλέξει τι θα πάρει εκδίδεται άλλο τιμολόγιο. Όλες αυτές οι κινήσεις γίνονται με παραστατικά που δηλώνονται στην εφορία και από τα δύο μέρη. Αν τα υποβάλει το ένα μέρος και το άλλο όχι τότε αρχίζει να υπάρχει πρόβλημα..

Κατανοώ πλήρως τις διαδικασίες, δεν διαφωνώ πουθενά. Ανακαλώ το άνευ λόγου και αιτίας, μιλάμε για πώληση μιας κάρτα γραφικών σε έναν άγνωστο λοιπόν που αμφισβητούμε την ακεραιότητά του γιατί δεν ξέρεις τι μπορεί να κάνει. Ο κίνδυνος για αυτό το σενάριο υπάρχει, όσο τραβηγμένο κι αν το θεωρώ. Δεκτό.

 

 

 

Επεξ/σία από Koeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα. 

βεβαια οποιος θελει κανει εταιρεια και μοιραζει τιμολογια απο εδω και απο εκει.

εγω μια φορα δεν τα δινω.

και το βασικο θεμα ειναι αν κοπει πιστωτικο σε περιπτωση εγγυησης.

 

38 λεπτά πριν, Koeman είπε

Κατανοώ πλήρως τις διαδικασίες, δεν διαφωνώ πουθενά. Ανακαλώ το άνευ λόγου και αιτίας, μιλάμε για πώληση μιας κάρτα γραφικών σε έναν άγνωστο λοιπόν που αμφισβητούμε την ακεραιότητά του γιατί δεν ξέρεις τι μπορεί να κάνει. Ο κίνδυνος για αυτό το σενάριο υπάρχει, όσο τραβηγμένο κι αν το θεωρώ. Δεκτό.

αν δεν περασεις τιμολογιο εχει ολοκληρη διαδικασια.

εμεις παλιοτερα μεχρι και μικρο προστιμο ειχαμε φαει 60 ευρω ανα τιμολογιο που ειχε χαθει το ειχε χασει ο οδηγος κτλ.

 

τωρα με την διασταυρωση του κεπυο δεν ξερω αν μπαινει προστιμο η απλα δεν κλεινει ο μηνας αν δεν περαστουν ολα.

 

Επεξ/σία από tyf
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, tyf είπε

παιδια δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα. 

βεβαια οποιος θελει κανει εταιρεια και μοιραζει τιμολογια απο εδω και απο εκει.

εγω μια φορα δεν τα δινω.

και το βασικο θεμα ειναι αν κοπει πιστωτικο σε περιπτωση εγγυησης.

αν δεν περασεις τιμολογιο εχει ολοκληρη διαδικασια.

εμεις παλιοτερα μεχρι και μικρο προστιμο ειχαμε φαει 60 ευρω ανα τιμολογιο που ειχε χαθει το ειχε χασει ο οδηγος κτλ.

τωρα με την διασταυρωση του κεπυο δεν ξερω αν μπαινει προστιμο η απλα δεν κλεινει ο μηνας αν δεν περαστουν ολα.

Η κουβέντα ξεκίνησε από την δική μου άγνοια αυτής της περίπτωσης που αναφέρατε με το πιστωτικό σε περίπτωση εγγύησης. Δεν πήγε το μυαλό μου σε κάτι τέτοιο, όσο ζω μαθαίνω. Πιο πολύ στάθηκα στον πρώτο φίλο που ανέφερε τον αφμ και λίγο πολύ είπα ότι το να έχει κάποιος τα στοιχεία της εταιρείας σου δεν είναι κάτι,  κάθε μέρα τα δίνω σε πελάτες και προμηθευτές αλλά αυτό με την κάρτα εγγύηση πιστωτικό κλπ πάσο δεν το σκέφτηκα ποτέ και έχετε δίκιο.

 

Επεξ/σία από Koeman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...