Προς το περιεχόμενο

Intel HEDT, LGA 2066,X299, Cascade lake-X


Coppermine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά το lga 2066 θα γίνει η αγαπημένη μου πλατφόρμα μετά το x58, στο x299 και με δεδομένη τη λάσπη που έφαγε άδικα στο launch έχω αλλάξει 2 skl-x και θα πάω λογικά και στον csl-x θέλω να δω oc potential και μόνο μητρική του 2017 και θα πάει 2021 αυτός είναι και ο λόγος που mainstream πλατφόρμα δεν θα τη χρησιμοποιουσα στο κυρίως rig μου ούτε αν μου την χάριζαν για δεύτερο καλή είναι HEDT the way to go

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
11 hours ago, Coppermine said:

Προσωπικά το lga 2066 θα γίνει η αγαπημένη μου πλατφόρμα μετά το x58, στο x299 και με δεδομένη τη λάσπη που έφαγε άδικα στο launch έχω αλλάξει 2 skl-x και θα πάω λογικά και στον csl-x θέλω να δω oc potential και μόνο μητρική του 2017 και θα πάει 2021 αυτός είναι και ο λόγος που mainstream πλατφόρμα δεν θα τη χρησιμοποιουσα στο κυρίως rig μου ούτε αν μου την χάριζαν για δεύτερο καλή είναι HEDT the way to go

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι αν θέλει κάποιος τα περισσότερα lanes που προσφέρουν οι CL-X τότε θα πρέπει να πάρει τις καινούριες μητρικές, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Coppermine είπε

Προσωπικά το lga 2066 θα γίνει η αγαπημένη μου πλατφόρμα μετά το x58, στο x299 και με δεδομένη τη λάσπη που έφαγε άδικα στο launch έχω αλλάξει 2 skl-x και θα πάω λογικά και στον csl-x θέλω να δω oc potential και μόνο μητρική του 2017 και θα πάει 2021 αυτός είναι και ο λόγος που mainstream πλατφόρμα δεν θα τη χρησιμοποιουσα στο κυρίως rig μου ούτε αν μου την χάριζαν για δεύτερο καλή είναι HEDT the way to go

Οκ αλλά η δεν ήταν μέχρι τώρα και καμία φθηνή πλατφόρμα έτσι? Όταν για τον 7820 ήθελες 800 ευρώ. Αν οι τιμές θα είναι αυτές πάντως είναι καλή φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι αν θέλει κάποιος τα περισσότερα lanes που προσφέρουν οι CL-X τότε θα πρέπει να πάρει τις καινούριες μητρικές, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Ούτε καν αυτό έχει να κάνει με τα pci-x lanes που βρίσκονται μέσα στον επεξεργαστή, τώρα τα physical lanes που έχει η κάθε μητρική είναι ανάλογα με τον κατασκευαστή και το μοντέλο

Υ.Γ. Το X299 δεν είναι κάποιο βελτιωμένο σε σχέση με το αρχικό αλλά ακριβώς το ίδιο, καλά τα σχόλια σε διάφορα φόρουμ από διάφορους άσχετόυς είναι κορυφαία

56 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Οκ αλλά η δεν ήταν μέχρι τώρα και καμία φθηνή πλατφόρμα έτσι? Όταν για τον 7820 ήθελες 800 ευρώ. Αν οι τιμές θα είναι αυτές πάντως είναι καλή φάση.

Προφανώς και δεν είναι φθηνή πλατφόρμα γι αυτό και λέγεται HEDT ο σκοπός της είναι για enthusiasts prodictivity, και gaming όπως την χρησιμοποιώ εχώ, και σε single core performance είναι το ίδιο με τον coffe lake aka 9900K me to HEDT να κερδίζει παντού σε productivith, video editing κλπ όπου ο 256bit imc δειχνει τα δόντια του, 

Π.χ. στην ίδια συχνότητα 4,7ghz i7 9800X vs. i9 9900K Aida 64 benchmarks

 

 

queen.jpg

 

 

photowox.jpg

 

03.jpg

04.jpg

05.jpg

06.jpg

07.jpg

Επεξ/σία από Coppermine
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, Coppermine said:

Ούτε καν αυτό έχει να κάνει με τα pci-x lanes που βρίσκονται μέσα στον επεξεργαστή, τώρα τα physical lanes που έχει η κάθε μητρική είναι ανάλογα με τον κατασκευαστή και το μοντέλο

Υ.Γ. Το X299 δεν είναι κάποιο βελτιωμένο σε σχέση με το αρχικό αλλά ακριβώς το ίδιο, καλά τα σχόλια σε διάφορα φόρουμ από διάφορους άσχετόυς είναι κορυφαία

https://www.tomshardware.com/news/gigabyte-x299x-motherboard-cascade-lake-x-cpus-intel,40536.html

The Cascade Lake-X chips come with four more PCIe lanes than previous-gen Skylake-X CPUs, and those four lanes won't be available on previous X299 motherboards, meaning the new X299X boards are the only path to exposing the full I/O capabilities.

Τώρα αν δεν ισχύουν, δεν γνωρίζω.

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

08.jpg

09.jpg

10.jpg

11.jpg

4 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Τώρα αν δεν ισχύουν, δεν γνωρίζω.

Περισσότερο με δημοσιογραφική πατάτα μοιάζει παρά έχει κάποια λογική εξ' άλλου έχει κάνει λάθος και στον τίτλο όπου τις αναφέρει και τις 3 Χ299Χ, ενώ η extreme waterforce ονομάζεται Χ299G βασικά δεν αλλάζει κάτι Χ299 είναι το chipset τα Χ G, ή οτιδήποτε έχουν να κάνουν με την ονοματοδοσία των μοντέλων της gigabyte

Y.Γ. Ωραίες μητρικές αν και πάντα προτιμώ asus, καλές επίσης και οι τιμές, σε IPC δεν πρόκειται να δούμε τίποτα σε σχέση με skylake-x, αφού ο cascade lake -x κυκλοφόρησε ήδη στο 3647, οπότε το όλο potential έχει να κάνει με τις χαμηλότερες τιμές και τα περισσότερα cores

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, Coppermine said:

Περισσότερο με δημοσιογραφική πατάτα μοιάζει παρά έχει κάποια λογική

Θα δείξει η νεκροψία... 😛

Κατά τα άλλα δεν θα το βρω παράξενο να έχει κάποιο τέτοιο κλείδωμα η Intel. :D

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
3 ώρες πριν, intelrisen είπε

Τίποτα διαφορετικό από το WC-tech, το καμπινε-σάιτ, διαβαζεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Τίποτα διαφορετικό από το WC-tech, το καμπινε-σάιτ, διαβαζεις;

Μπάα, κι αυτό δεν το διαβάζει ολόκληρο μάλλον. Στο ίδιο link που παρέθεσε έχει πιο κάτω κάτι ενδιαφέρον:

Αναφορά σε κείμενο

Update: ServerTheHome's Patrick J Kennedy has found out that the GROMACS version being used by Intel is an outdated one that doesn't utilize the 256-bit wide AVX2 SIMD instruction set that is featured on Zen 2. The GROMACS 2019.3 version was used by Intel in what they are terming as real-world benchmarks, however, the latest version available is 2019.4 which adds support for Zen 2 based EPYC Rome chips like the EPYC 7742 which Intel tested their Xeon Platinum 9282 against. It just goes off to show that even Intel's 'Real-World' benchmarks aren't indicative of actual product performance and may lead to misleading statements against competitor products. And this won't be the first time Intel is using misleading benchmarks or statements to downplay the competition. They have termed several important performance metrics used by tech reviewers that are invalid and not indicative of actual product performance while their own performance metrics surely are.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...