Προς το περιεχόμενο

eFootball Pro Evolution Soccer 2020 Review (Xbox One)


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν από οτιδήποτε άλλο ας κάνουμε μία συμφωνία: ότι αυτή θα είναι η πρώτη και η τελευταία φορά που θα αποκαλέσουμε το eFootball Pro Evolution Soccer 2020 με αυτό το όνομα. Ό,τι κι αν είχαν κατά νου στην Konami, όσο μπροστά κι αν ήθελαν να είναι σε σχέση με τον ανταγωνισμό, σόρι κιόλας αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να αποκαλέσει κανείς τον τίτλο τους έτσι, όταν δυο δεκαετίες τώρα άπαντες τον ξέρουν ως PES.

Κι όμως, το νέο –επίσημο- όνομα του παιχνιδιού δεν έγινε απλά για το θεαθήναι αλλά αντικατοπτρίζει πλήρως την πρόθεση της Konami να επενδύσει στα e-sports, βλέποντας ότι το trend ενισχύεται σταθερά. Η εταιρεία μάλιστα υποστηρίζει την πρωτοβουλία της αυτή μέσω διαφόρων διοργανώσεων που έχει ανακοινώσει καθώς επίσης και του Matchday, ενός νέου mode που δίνει στους παίκτες την ευκαιρία να διαλέξουν πλευρά και να αγωνιστούν κόντρα σε αντιπάλους απ’ όλο τον κόσμο στο πλαίσιο τουρνουά μικρής διάρκειας.

Η εμπειρία του Matchday ήταν αρκετά διασκεδαστική με την ιδέα στην οποία στηρίζεται αυτό να έχει ενδιαφέρον. Χρειάζονται βέβαια ορισμένες διορθωτικές κινήσεις ώστε αφ’ ενός η κατάταξη να είναι περισσότερο δίκαιη και αφ’ ετέρου να δίδονται περισσότερα κίνητρα σε όλους τους παίκτες, ανεξαρτήτως επιπέδου και χρόνου που διαθέτουν, ώστε να κυνηγήσουν το “κάτι παραπάνω”. Για πρώτη χρονιά πάντως, είναι μια χαρά.

Θα μας συγχωρήσετε το ανορθόδοξο ξεκίνημα, όμως το Matchday είναι μία από τις –λίγες- καινοτομίες του PES 2020 για τις οποίες αξίζει να μιλήσει κανείς. Ο τίτλος έχει υποστεί το απαραίτητο φρεσκάρισμα, όμως τα πραγματικά νέα στοιχεία του είναι μετρημένα –κάτι που σε κάποιο βαθμό είναι αναμενόμενο από μια τέτοια ετήσια κυκλοφορία. H Konami διατείνεται πως άκουσε το κοινό και έλαβε υπ’ όψιν τις παρατηρήσεις του, ωστόσο η εμπειρία του νέου τίτλου της σειράς είναι σε γενικές γραμμές παρόμοια με εκείνη που μας προσέφερε η περυσινή του υλοποίηση.

Διαβάστε ολόκληρο το review

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν βλέπω κάπου να αναφέρεστε στην ποιότητα των online αγώνων. Είναι καλή ή έχει ακόμα τα προβλήματά του; Πάντα το PES υστερούσε κατά τη γνώμη μου στο online. Έβαλαν σωικούς server?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Αποτέλεσμα αυτού είναι η σχεδόν πλήρης απουσία του φαινομένου του “φλίπερ” αλλά και η εύνοια του λεγόμενου build up game 

Και μόνο για αυτό ψήθηκα να το πάρω ξανά μετά από 12 χρόνια. Ούτως ή άλλως το Fifa το έχω κόψει εδώ και μια πενταετία γιατί δεν μου αρέσει η κατεύθυνση που έχει πάρει. Περιμένω όμως πρώτα να δω αν θα πέσει η τιμή του Madden 20 που προσομοιώνει το υπέρτατο άθλημα. 

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς είναι αρνητική η έλλειψη των licenses, αλλά δεν νομίζω να νοιάζεται τόσο η KONAMI πλέον, αφού υπάρχουν πολλά mod teams που φτιάχνουν σωστά τα πρωταθλήματα με τις ομάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Από ελληνικές ομάδες έχουμε τον περυσινό πρωταθλητή ΠΑΟΚ, τον φετινό πρωταθλητή Ολυμπιακό, την ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό"

 

Ο συντάκτης του άρθρου ξέρει κατι που δεν ξέρουμε;Έχει μαντικές ικανότητες;Ποιος φετινός πρωταθλητής;

  • Like 4
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, nzeppos είπε

"Αποτέλεσμα αυτού είναι η σχεδόν πλήρης απουσία του φαινομένου του “φλίπερ” αλλά και η εύνοια του λεγόμενου build up game 

Και μόνο για αυτό ψήθηκα να το πάρω ξανά μετά από 12 χρόνια. Ούτως ή άλλως το Fifa το έχω κόψει εδώ και μια πενταετία γιατί δεν μου αρέσει η κατεύθυνση που έχει πάρει. Περιμένω όμως πρώτα να δω αν θα πέσει η τιμή του Madden 20 που προσομοιώνει το υπέρτατο άθλημα. 

Αυτός είναι ο λόγος που παράτησα το FIFA και πήγα στο PES μετά από 7 χρόνια. Μεγαλύτερος ρεαλισμός και στα animations που παίρνουν το χρόνο που πρέπει και δεν γίνονται όλα αστραπιαία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

"Αποτέλεσμα αυτού είναι η σχεδόν πλήρης απουσία του φαινομένου του “φλίπερ” αλλά και η εύνοια του λεγόμενου build up game 

Και μόνο για αυτό ψήθηκα να το πάρω ξανά μετά από 12 χρόνια. Ούτως ή άλλως το Fifa το έχω κόψει εδώ και μια πενταετία γιατί δεν μου αρέσει η κατεύθυνση που έχει πάρει. Περιμένω όμως πρώτα να δω αν θα πέσει η τιμή του Madden 20 που προσομοιώνει το υπέρτατο άθλημα. 

Το nhl υπέρτατο άθλημα; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, AlphaAlpha είπε

Το nhl υπέρτατο άθλημα; 

Το nfl εννοείς.

Το nhl είναι το hockey. Νομίζω ότι το nhl είναι καλύτερο, γιατί έχει και ξύλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, AlphaAlpha είπε

Το nhl υπέρτατο άθλημα; 

NFL. Και ναι, από τότε που ξεκίνησα να ασχολούμαι και να καταλαβαίνω τι βλέπω, δεν αντέχω να παρακολουθήσω ποδόσφαιρο ούτε 5 λεπτά, είναι βαρετό. Κατάλαβα γιατί οι Αμερικάνοι δεν το γουστάρουν. Όμως είναι άλλη συζήτηση αυτή. 

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alejandro είπε

Αυτός είναι ο λόγος που παράτησα το FIFA και πήγα στο PES μετά από 7 χρόνια. Μεγαλύτερος ρεαλισμός και στα animations που παίρνουν το χρόνο που πρέπει και δεν γίνονται όλα αστραπιαία.

Εννοείς ότι το fifa έχει λίγο πιο κοφτή κίνηση.

Ο καλύτερος εξομοιωτής ποδοσφαίρου κανονικά είναι το Virtua Striker. Απλά η Sega δεν ενδιαφέρθηκε να το βγάλει στις κονσόλες και να βελτιώσει ακόμα περισσότερο την εξομοίωση της ντρίπλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, svartevarg είπε

Το nfl εννοείς.

Το nhl είναι το hockey. Νομίζω ότι το nhl είναι καλύτερο, γιατί έχει και ξύλο...

Είναι αλήθεια πως έχει παραπάνω ξύλο, ροή και ταχύτητα αλλά υστερεί σε όλα τα υπόλοιπα και για αυτό είναι τελευταίο στις ΗΠΑ (εκτός Αλάσκα). Ή μάλλον προτελευταίο γιατί στον πάτο βρίσκεται ακόμα (και άδικα) το ποδόσφαιρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...