Προς το περιεχόμενο

Αγορα οικιακου εκτυπωτη - φωτοτυπικου laser


DRIFT_KING

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω ενα φωτοτυπικο αναγκαστικα μονοχρωμο λογω budget με φθηνα αναλωσιμα και να παιρνει συμβατα φθηνα τονερ.

Η χρηση ειναι οικιακη και υπολογιζω οτι δεν θα ξεπερναει τις 300-500 εκτυπωσεις το χρονο μπορει και λιγοτερες.

Σε μαγαζι που δουλευα ειχαμε Kyocera και θυμαμαι δεν ειχε βγαλει κανενα προβλημα 2 χρονια με 30-40 εκτυπωσεις την ημερα.Καπου διαβασα ομως οτι εχει πολυ ακριβα αναλωσιμα,ισχυει; Εμενα θα με επηρεασει με τη χρηση που θα του κανω;

Επισης θυμαμαι οτι πολυ καλοι ηταν και οι OKI.

 

Τι προτείνετε κατω απο 100€ ,στα θετικα αλλα οχι απαραιτητα αν εχει wifi και Αυτόματη Εκτύπωση Διπλής Όψης.

Επισης προτεινετε και καποια μοντελα με δυνατοτητα σαρωσης παλι μονοχρωμα laser να τα εχω υποψιν αν αξιζουν τη διαφορα χρηματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει να παρω χωριστα εναν εκτυπωτη σαν τους παρακατω και ενα scanner χωριστα ωστε να μπορω μια φωτοτυπια να τη σκαναρω και να την βγαλω οσα αντιγραφα θελω αφου δεν θα μπορω με τον εκτυπωτη απ'ότι να παρω ενα πολυμηχανημα laser;

Samsung Xpress SL-M2026W - 68€

Kyocera Ecosys P2235dn - 78€

Xerox Phaser 3020V/BI - 77€

Lexmark B2236dw

 Ο Lexmark ειναι προσφορα στα 65€ απο eshop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβαζα αυτο το θεμα που λεει οτι ο Kyocera αν και ποιοτικοτερος απο επιλογες οπως samsung και lexmark εχει ακριβοτερα αναλωσιμα και ανταλλακτικα επειδη είναι τα μικρα μοντελα τους και βγαινουν ακριβοτερα αναλογικα με τα μεγαλυτερα.

Απ'οτι βλεπω το συμβατο τονερ για 3.000 σελιδες ξεκιναει απο 12€ για τον P2235dn.Για το τυμπανο δεν βρισκω τιμη,κανα 60αρι φανταζομαι.

Οπότε αν το τυμπανο για 50.000 σελιδες κοστιζει 60€,τοτε για 12.500 σελιδες ειναι 15€ + 4 τονερ,4x3.000 = 12.000 σελιδες (πες 10.000) με 12€ το ενα = 48€ + 15€ + 60€ για 10.000 A4 με 3€ τα 500 φυλλα = 123€ για 10.000 εκτυπωσεις αρα 1,23 λεπτα του ευρω η σελιδα.Καλα ειναι;Αξιζει;Το τυμπανο ξερει κανεις ποσο εχει για τον συγκεκριμενο;

 

Επεξ/σία από DRIFT_KING
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τιμή που θες, ουσιαστικά κοιτάς για μηχάνημα στην budget κατηγορία των πολυμηχανημάτων. Κοινώς δεν πρέπει να έχεις και ιδιαίτερες απαιτήσεις από αυτά. Ό,τι πληρώνεις παίρνεις να ξέρεις και ειδικά όταν μιλάμε για συμβατά τόνερ που κοστίζουν 12 ευρώ. Μπορεί να σου κάνουν τη δουλειά, μπορεί και όχι, μπορεί να σου κάνουν και ζημιά. Εάν χρειάζεσαι οπωσδήποτε και σκάνερ τότε καλύτερα να πάρεις ένα πολυμηχάνημα και όχι δύο μηχανήματα χωριστά, θα σου πιάσουν περισσότερο χώρο και δε νομίζω να αξίζει. Scanner ξεχωριστό μόνο αν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις (πχ φωτογραφίες κτλ). Για καθημερινή χρήση δε νομίζω ότι αξίζει. Από εκεί και πέρα αφού θες πολυμηχάνημα laser θα σου έλεγα να κοιτάξεις κάτι μέχρι 200 ευρώ για τη χρήση που θες. Το να δώσεις 100 ευρώ για πολυμηχάνημα laser και να σου χαλάσει στον 1,5 χρόνο ή να σου σπάσει τα νεύρα δε νομίζω να αξίζει. Σε τέτοιες τιμές ίσως αξίζουν περισσότερο τα πολυμηχανήματα inkjet. Επίσης, αφού θες να εκτυπώνεις 300-500 έγγραφα το χρόνο γιατί κοιτάς τα πολύ φθηνά toner? Πάρε ενα γνήσιο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και άλλαξε το στην τριετία. Ένα πολυμηχάνημα, που έχω τα κάνει όλα και συμφέρει (195 ευρώ) είναι το Xerox WorkCentre 3225V. Από εκεί και πέρα εάν δεν είσαι διατεθειμένος να δώσεις κάτι παραπάνω θα κοιτούσα σε HP στην τιμή, που θες. Απλά όσο χαμηλώνεις την τιμή τόσο πρέπει να κάνεις και συμβιβασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινω,γι'αυτο ειπα τουλαχιστον να παρω εναν καλο laser εκτυπωτη γιατι προς το παρον δεν μπορω να δωσω 200€.Το scanner σιγουρα θα χρειαστει αλλα καπως θα τη βολεψω.Τα HP ειναι πιο δυσκολα να παρουν συμβατα τονερ νομιζω,ισχυει;Δηλαδη πιστευεις οτι ο Kyocera με συμβατα θα εχει προβλημα;Αν και οπως λες δεν θα κανω πολλες εκτυπωσεις με τα αυθεντικα τονερ ανεβαινει πολυ,με 70€ το τονερ (78€ εχει ο εκτυπωτης) βγαινει 3.55 λεπτα η σελιδα.Το 3πλασιο δλδ.Και να βγαλει μονο ενα συμβατο δλδ και να χαλασει παλι κερδισμενος εισαι γιατι παιρνεις καινουργιο με 70-80€.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμβατά τόνερ βρίσκεις για πολλές μάρκες εκτυπωτών, ειδικά για HP. Αλλά όπως θα δεις συμβατό με συμβατό διαφέρει και από άποψη τιμής. Δεν μπορώ να καταλάβω επίσης τη λογική του όσο το δυνατόν φθηνότερο! Και γιατί σου φαίνεται ακριβό το original toner τη στιγμή, που όπως λες, εάν με αυτό κοστίζει 0,03 λεπτά του ευρώ η σελίδα, αυτό σημαίνει ότι για όλο το χρόνο θα ξοδέψεις σε εκτυπώσεις (500 σελίδες x0,03) 15 ευρώ! Προτιμάς να δίνεις 5 ευρώ το χρόνο (με αμφίβολης ποιότητας συμβατό τονερ) αντί για 15 μόνο και μόνο για να είναι φθηνότερο χωρίς να σε απασχολεί η ποιότητα εκτύπωσης και λειτουργία του μηχανήματος;;; Και δε μιλάω για ένα οποιοδήποτε συμβατό αλλά για ένα που κάνει 12 ευρώ, κοινώς το φθηνότερο και πιο αμφίβολο.

Και μην συγκρίνεις την τιμή του τονερ με την τιμή του εκτυπωτή. Οι εταιρίες δεν βγάζουν χρήματα από την πώληση των εκτυπωτών/ πολυμηχανημάτων αλλά από τα αναλώσιμα, που πουλούν. Αυτό ισχύει για όλες τις εταιρίες και εννοείται ότι μετά από λίγο καιρό θα έχεις δώσει περισσότερα χρήματα για τονερ απ΄ό,τι για την αγορά του εκτυπωτή. Αυτός όμως δεν είναι λόγος να αγοράζεις συμβατά τόνερ των 12 ευρώ, τα οποία παρεπιμπτόντως πολύ αμφιβάλω εάν θα σου δίνουν 3.000 εκτυπώσεις. Τέλος,  νομίζω ότι έχεις μπει και σε περίπλοκους υπολογισμούς παραπάνω για να υπολογίσεις το κόστος σελίδας με αποτέλεσμα να έχεις χάσει την ουσία. Πρέπει να το δεις το πράγμα και από πρακτική πλευρά γιατί δεν είναι μόνο άποψη κόστους αλλά όπως προείπα, παίζει ρόλο και η ποιότητα και η αξιοπιστία.

Σε αυτό που συμφωνώ μαζί σου είναι ότι είναι καλύτερο να δώσεις μέχρι 100 ευρώ για εκτυπωτή laser απ' ο,τι για πολυμηχάνημα. Θα πάρεις καλύτερο και πιο αξιόπιστο. Για Kyocera και OKI δε γνωρίζω και δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω.

Επεξ/σία από lamargos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ψαξω και για μεταχειρισμενο,βλεπω υπαρχουν καποια αν και δεν θα ηθελα μεταχειρισμενο εκτυπωτη.

Τα samsung laser πολυμηχανηματα που ξεκινανε στην τιμη που θελω τι γνωμη εχετε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, DRIFT_KING είπε

Θα ψαξω και για μεταχειρισμενο,βλεπω υπαρχουν καποια αν και δεν θα ηθελα μεταχειρισμενο εκτυπωτη.

Τα samsung laser πολυμηχανηματα που ξεκινανε στην τιμη που θελω τι γνωμη εχετε;

Είχα για χρόνια samsung πολυμηχανημα των 120 ευρώ, πολύ ικανοποιημένος. Το άλλαξα μετά από 10 χρόνια για να πάρω με αυτόματη εκτύπωση διπλής όψης. Απλά το τμήμα εκτυπωτών της Samsung έχει αγοραστεί εδώ 1-2 χρόνια από την HP και δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό για την μελλοντική υποστήριξη των συγκεκριμένων μοντέλων. Στα πλαίσια της τιμής που ψάχνεις η HP έχει βγάλει αυτό και αυτό το μοντέλο, που ουσιαστικά είναι συνέχεια των πολυμηχανημάτων της Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, lamargos είπε

Είχα για χρόνια samsung πολυμηχανημα των 120 ευρώ, πολύ ικανοποιημένος. Το άλλαξα μετά από 10 χρόνια για να πάρω με αυτόματη εκτύπωση διπλής όψης. Απλά το τμήμα εκτυπωτών της Samsung έχει αγοραστεί εδώ 1-2 χρόνια από την HP και δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό για την μελλοντική υποστήριξη των συγκεκριμένων μοντέλων. Στα πλαίσια της τιμής που ψάχνεις η HP έχει βγάλει αυτό και αυτό το μοντέλο, που ουσιαστικά είναι συνέχεια των πολυμηχανημάτων της Samsung.

Τα hp που δειχνεις πρεπει να ειναι καινουργια γιατι δεν βρισκω τονερ και τιμες.

Ο xerox που εχεις εχει ακριβα αναλωσιμα;Εχεις κανει πολλες εκτυπωσεις;Πως ειναι απο ποιοτητα κατασκευης και εκτυπωσης;

Εχει προσφορα το eshop τον Lexmark B2236dw στα 65€ απο 80€ που εχει στο σκρουτζ.Ειναι laser μονοχρωμος 34ppm wifi,ethernet,usb συνδεση με Αυτόματη Εκτύπωση Διπλής Όψης.Εχει δηλαδη ιδια χαρακτηριστικα με τον Kyocera P2235dn αλλα εχει και wifi και 1 χρονο εγγυηση ενω ο kyocera εχει 2 χρονια.Απο αναλωσιμα τα αυθεντικα πανακριβα ειναι και σε αυτον,συμβατα δεν βρισκω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, DRIFT_KING είπε

Τα hp που δειχνεις πρεπει να ειναι καινουργια γιατι δεν βρισκω τονερ και τιμες.

Ο xerox που εχεις εχει ακριβα αναλωσιμα;Εχεις κανει πολλες εκτυπωσεις;Πως ειναι απο ποιοτητα κατασκευης και εκτυπωσης;

Εχει προσφορα το eshop τον Lexmark B2236dw στα 65€ απο 80€ που εχει στο σκρουτζ.Ειναι laser μονοχρωμος 34ppm wifi,ethernet,usb συνδεση με Αυτόματη Εκτύπωση Διπλής Όψης.Εχει δηλαδη ιδια χαρακτηριστικα με τον Kyocera P2235dn αλλα εχει και wifi και 1 χρονο εγγυηση ενω ο kyocera εχει 2 χρονια.Απο αναλωσιμα τα αυθεντικα πανακριβα ειναι και σε αυτον,συμβατα δεν βρισκω.

φιλε μου παρε τον φθηνοτερο εκτυπωτη με τα φθηνοτερα αναλωσιμα που θα βρεις. αφού εκεί θα καταλήξεις, μην το ψαχνεις παραπανω, τόσο ψάξιμο για 100 ευρώ πολυμηχανημα δεν αξιζει. Δηλαδή άμα είχες σκοπό να δώσεις 300 ευρώ πόσο καιρό θα το έψαχνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Samsung Xpress SL-M2070FW τον αγόρασα πέρσυ σε προσφορά 110 ευρώ μέχρι σήμερα 2000 εκτυπώσεις με χρήση συμβατού cartridge από cosmodata 16 euros . Είναι εργαλείο για εκτύπωση εγγραφων. Για φωτογραφίες δεν κάνει .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2019 στις 6:17 ΜΜ, soter79 είπε

Samsung Xpress SL-M2070FW τον αγόρασα πέρσυ σε προσφορά 110 ευρώ μέχρι σήμερα 2000 εκτυπώσεις με χρήση συμβατού cartridge από cosmodata 16 euros . Είναι εργαλείο για εκτύπωση εγγραφων. Για φωτογραφίες δεν κάνει .

Χτες απόγευμα τον τσίμπησα και περιμένω να μου έρθει αύριο. Ικανοποιημένος δηλαδή ε; Εγώ βέβαια τον πήρα λίγο πιο ακριβά αλλά έπρεπε να πάρω πολυμηχανημα και είπα να δοκιμάσω. Ο πρώτος μου laser. Έχεις την καλοσύνη σε pm να μου στείλεις το link με το συμβατό cartridge;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...