Προς το περιεχόμενο

Wind Vision Box χωρίς συνδρομή


iann_is

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

έχω ένα κουτί technicolor pearl a, (Wind Vision) και διέκοψα την συνδρομή. Υπάρχει τρόπος να λειτουργήσει το Dvb-t χωρίς την συνδρομή, έτσι ώστε να τον έχω σαν αποκωδικοποιητή και Netflix player?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια χαρά δουλεύει απλά δεν θα έχεις προφανώς την υπηρεσία  τηλεόρασης της wind πατώντας το O σε πηγαίνει στο launcher και έχεις τα πάντα, κατεβάζεις και ότι app θέλεις από play store kodi, modbro, netflix κλπ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το γνωρίζω. Και ήδη έχω Kodi κτλ.

Αυτό που ρωτάω είναι το εξής:

Έχει ενσωματωμένο DVB-T2 decoder. Ο οποίος λειτουργούσε με το wind vision. Υπάρχει τρόπος να μπορέσει να λειτουργήσει ξανά το DVB με κάποιο app για να βλέπω τα κανάλια της Digea μέσο κεραίας και όχι Online?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2019 στις 11:11 ΠΜ, iann_is είπε

Ναι, το γνωρίζω. Και ήδη έχω Kodi κτλ.

Αυτό που ρωτάω είναι το εξής:

Έχει ενσωματωμένο DVB-T2 decoder. Ο οποίος λειτουργούσε με το wind vision. Υπάρχει τρόπος να μπορέσει να λειτουργήσει ξανά το DVB με κάποιο app για να βλέπω τα κανάλια της Digea μέσο κεραίας και όχι Online?

Λογικά μέσω του Kodi θα μπορείς με κάποιο addon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσο Kodi το έχω κάνει ήδη. Αλλά απο την στιγμή που έχει και DVB επάνω έλεγα να το εκμεταλλευτώ γιατί κακά τα ψέματα, ζάπινγκ με Kodi δεν κάνεις...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πέρασα σε μπακαλίστικη λύση μιας και σκέφτηκα ότι δεν είναι δυνατόν να σου κόβει όλη την τηλεόραση αν πχ κοπεί το Ιντερνετ.

Κλείνεις το WiFi, ανοίγεις wind vision, δεν βρίσκει δίκτυο και σου ανοίγει τα επίγεια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/10/2019 στις 11:55 ΠΜ, iann_is είπε

Μέσο Kodi το έχω κάνει ήδη. Αλλά απο την στιγμή που έχει και DVB επάνω έλεγα να το εκμεταλλευτώ γιατί κακά τα ψέματα, ζάπινγκ με Kodi δεν κάνεις...

Να σε ρωτήσω - στο Kodi τί έχεις εγκαταστήσει για να πιάνει τα κανάλια της κεραίας; Γτ έχω βάλει libreelec σε ένα box που δέχεται και κεραία για κανάλια αλλά δεν ξέρω τι να βάλω

Επεξ/σία από alexxkidd31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ ψάχνω για αντίστοιχη λύση.

Συγκεκριμένα μου έφεραν καινούριο tv box επειδή το παλιό έκανε κάτι νερά και μου άφησαν και το παλιό.

Με το παλιό tv box έχω κανονικά όλες τις λειτουργίες σαν android tv αλλά δεν μπορώ να ανοίξω την εφαρμογή της wind vision ακόμα και για τα επίγεια κανάλια γιατί είναι μπλοκαρισμένη.

Ψάχνω λοιπόν να βρω μια λύση να την χρησιμοποιώ σαν αποκωδικοποιητή σε παλιά τηλεόραση που έχω και ταυτόχρονα σαν android tv αλλά δε μπορώ να βρω κάποια εφαρμογή που να χρησιμοποιεί τον ενσωματωμένο dvb αποκωδικοποιητή. Δεν με ενδιαφέρουν οι streaming λύσεις (kodi κλπ).

Ενδιαφέρουσα η λύση που βρήκε ο @iann_is, θα τη δοκιμάσω, αλλά απ' ότι κατάλαβα θα πρέπει κάθε φορά να ενεργοποιώ και να απενεργοποιώ το wifi για να δω TV και δε θα βολεύει και πολύ. Υπάρχει άλλη λύση?

Σκέφτηκα σχετικά με την παραπάνω λύση μήπως γίνεται να μπλοκάρω την πρόσβαση της συγκεκριμένης εφαρμογής στο ίντερνετ αλλά δε ξέρω πως να το κάνω αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vagelisfil είπε

Σκέφτηκα σχετικά με την παραπάνω λύση μήπως γίνεται να μπλοκάρω την πρόσβαση της συγκεκριμένης εφαρμογής στο ίντερνετ αλλά δε ξέρω πως να το κάνω αυτό.

Μπορεις να το κανεις με το DroidWall αυτο, αλλα θελει root. Δεν ξερω αν γινεται σε αυτο το tvbox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατάφερα με το NetGuard που δεν θέλει και root.

Δούλεψε σε λίγες δοκιμές που το έκανα αλλά μετά σταμάτησε να δουλεύει και έμεινε στο μήνυμα "establishing network connection..." χωρίς να βγάζει την επόμενη οθόνη με την επιλογή "Προβολή επίγειων καναλιών".

Αλλά και πάλι κάθε φορά έπρεπε να περιμένω περίπου 1 λεπτό για να τη βγάλει άρα πρακτικά δεν είναι και η πιο καλή μέθοδος αλλά μια λύση ανάγκης.

Δεν υπάρχει κάποια εφαρμογή που να παίζει τον ενσωματωμένο dvb αποκωδικοποιητή όπως αντίστοιχα κάνει η εφαρμογή της Wind?

Στο ebay έχω δει κάποια κινέζικα android tv boxes με ενσωματωμένο tv tuner, άρα κάποιος τρόπος θα υπάρχει να δεις επίγεια κανάλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολύ ψάξιμο κατάφερα και πέτυχα αυτό που ήθελα. Αυτό οφείλεται κυρίως σε σχόλιο άλλου χρήστη στο AVClub σε αντίστοιχη ενότητα που με βοήθησε να καταλάβω 2 πραγματάκια και να το καταφέρω.

Λοιπόν θα περιγράψω μια ολοκληρωμένη λύση για το πως μπορεί να δουλέψει το TV Box της Wind σαν ένα απλό Android TV με όλες τις λειτουργίες και τα ανοιχτά επίγεια κανάλια.

Για την διαδικασία δεν χρειάζονται δικαιώματα root.

Η εφαρμογή της Wind Vision στην ουσία είναι μια παραμετροποιημένη εφαρμογή του Live Channels της Google.

Κάνουμε εγκατάσταση το Live Channels της Google είτε μέσω του Play Store είτε κατεβάζοντας το apk από τρίτα sites (πχ apkpure, mirroapk κλπ).

Ανοίγουμε την εφαρμογή και κάνουμε κανονικά σάρωση καναλιών και είμαστε έτοιμοι. Δουλεύουν όλα όπως με την κανονική εφαρμογή με μόνη διαφορά ότι πλέον το κουμπί Wind Vision στο τηλεκοντρόλ δεν κάνει κάτι

Παράλληλα μέσα από τις ρυθμίσεις τις συσκευής απενεργοποιούμε τελείως (αφού δεν μπορούμε να την κάνουμε απεγκατάσταση) την εφαρμογή της Wind Vision. Έτσι κάθε φορά που θα ανοίγει η συσκευή θα πηγαίνει κατευθείαν στο Home του Android και δεν θα τρέχει από μόνη της και επιπλέον θα σβηστεί και η εφαρμογή από το μενού.

Το τελικό αποτέλεσμα φαίνεται στις παρακάτω εικόνες.

wv1.jpg.0d6ceb9245dc7592db1420ba5b920500.jpg

wv2.jpg.620b0382678af593f69aafa708009b86.jpg

wv3.jpg.c95ec3928adbe1a6c584b48f9c27d2fd.jpg

wv4.jpg.aaa9b1ed5cd0326758972add644e1b55.jpg

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...