Προς το περιεχόμενο

Wind Vision Box χωρίς συνδρομή


iann_is

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη εαν εχεις το tv box της wind μπορεις να το χρησιμοποιησεις απλα και μονο να βλεπεις netflix χωρις βεβαια να εισαι συνδρομητης της wind,και αν ναι αξιζει ή να παω καλυτερα σε καποιο αλλο tv box?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 12/11/2019 στις 9:52 ΜΜ, vagelisfil είπε

Και εγώ ψάχνω για αντίστοιχη λύση.

Συγκεκριμένα μου έφεραν καινούριο tv box επειδή το παλιό έκανε κάτι νερά και μου άφησαν και το παλιό.

Με το παλιό tv box έχω κανονικά όλες τις λειτουργίες σαν android tv αλλά δεν μπορώ να ανοίξω την εφαρμογή της wind vision ακόμα και για τα επίγεια κανάλια γιατί είναι μπλοκαρισμένη.

Ψάχνω λοιπόν να βρω μια λύση να την χρησιμοποιώ σαν αποκωδικοποιητή σε παλιά τηλεόραση που έχω και ταυτόχρονα σαν android tv αλλά δε μπορώ να βρω κάποια εφαρμογή που να χρησιμοποιεί τον ενσωματωμένο dvb αποκωδικοποιητή. Δεν με ενδιαφέρουν οι streaming λύσεις (kodi κλπ).

Ενδιαφέρουσα η λύση που βρήκε ο @iann_is, θα τη δοκιμάσω, αλλά απ' ότι κατάλαβα θα πρέπει κάθε φορά να ενεργοποιώ και να απενεργοποιώ το wifi για να δω TV και δε θα βολεύει και πολύ. Υπάρχει άλλη λύση?

Σκέφτηκα σχετικά με την παραπάνω λύση μήπως γίνεται να μπλοκάρω την πρόσβαση της συγκεκριμένης εφαρμογής στο ίντερνετ αλλά δε ξέρω πως να το κάνω αυτό.

 

Στις 30/9/2019 στις 2:39 ΜΜ, iann_is είπε

Ναι είναι και το πλήρωσα μιας και είχε βολέψει την γυναίκα το Netflix. Απλά είναι αμαρτία να κάθεται μόνο για αυτό.

Ποσο το πληρωσες? 

Στις 30/9/2019 στις 2:39 ΜΜ, iann_is είπε

Ναι είναι και το πλήρωσα μιας και είχε βολέψει την γυναίκα το Netflix. Απλά είναι αμαρτία να κάθεται μόνο για αυτό.

Ποσο το πληρωσες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα, έχω ακολουθήσει και εγώ τα βήματα με το live channels, μου βρίσκει 45 κανάλια αλλά όταν πατάω exit λέει no channels added και δείχνει μόνο διαφημίσεις από το Google. Το έχει δοκιμάσει κάποιος με το wind vision;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Στις 31/3/2021 στις 6:28 ΜΜ, euripidisze είπε

Καλησπέρα, έχω ακολουθήσει και εγώ τα βήματα με το live channels, μου βρίσκει 45 κανάλια αλλά όταν πατάω exit λέει no channels added και δείχνει μόνο διαφημίσεις από το Google. Το έχει δοκιμάσει κάποιος με το wind vision;

same here!!! κάποιος βοήθεια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 9 μήνες μετά...
Στις 14/11/2019 στις 10:57 ΜΜ, vagelisfil είπε

Μετά από πολύ ψάξιμο κατάφερα και πέτυχα αυτό που ήθελα. Αυτό οφείλεται κυρίως σε σχόλιο άλλου χρήστη στο AVClub σε αντίστοιχη ενότητα που με βοήθησε να καταλάβω 2 πραγματάκια και να το καταφέρω.

Λοιπόν θα περιγράψω μια ολοκληρωμένη λύση για το πως μπορεί να δουλέψει το TV Box της Wind σαν ένα απλό Android TV με όλες τις λειτουργίες και τα ανοιχτά επίγεια κανάλια.

Για την διαδικασία δεν χρειάζονται δικαιώματα root.

Η εφαρμογή της Wind Vision στην ουσία είναι μια παραμετροποιημένη εφαρμογή του Live Channels της Google.

Κάνουμε εγκατάσταση το Live Channels της Google είτε μέσω του Play Store είτε κατεβάζοντας το apk από τρίτα sites (πχ apkpure, mirroapk κλπ).

Ανοίγουμε την εφαρμογή και κάνουμε κανονικά σάρωση καναλιών και είμαστε έτοιμοι. Δουλεύουν όλα όπως με την κανονική εφαρμογή με μόνη διαφορά ότι πλέον το κουμπί Wind Vision στο τηλεκοντρόλ δεν κάνει κάτι

Παράλληλα μέσα από τις ρυθμίσεις τις συσκευής απενεργοποιούμε τελείως (αφού δεν μπορούμε να την κάνουμε απεγκατάσταση) την εφαρμογή της Wind Vision. Έτσι κάθε φορά που θα ανοίγει η συσκευή θα πηγαίνει κατευθείαν στο Home του Android και δεν θα τρέχει από μόνη της και επιπλέον θα σβηστεί και η εφαρμογή από το μενού.

Το τελικό αποτέλεσμα φαίνεται στις παρακάτω εικόνες.

wv1.jpg.0d6ceb9245dc7592db1420ba5b920500.jpg

wv2.jpg.620b0382678af593f69aafa708009b86.jpg

wv3.jpg.c95ec3928adbe1a6c584b48f9c27d2fd.jpg

wv4.jpg.aaa9b1ed5cd0326758972add644e1b55.jpg

Καλημέρα. Μπορείς να δώσεις τον οδηγό όλης της εγκατάστασης σε παρακαλώ; την εφαρμογή πως την περνάς σαν sideload; έχω το ίδιο box και όταν bootαρει, κολλάει στην οθόνη της wind και δεν μπορώ καν να μπω μέσα. Η έστω κάποια rom να φλασαρουμε ωστε να αλλάξουμε τελείως την λειτουργία του. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλημερα και χρόνια πολλά! Είχα το ίδιο πρόβλημα, και κατέβασα το live channels της Google ενώ βρίσκει τα κανάλια δεν τα αποθηκεύει για να τα παίξει; Ξέρεις κάποιο τι ακριβώς συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας, εγώ έκανα reset το box του Wind vision, και στην οθόνη μου λέει να κάνω σύζευξη τηλεχειριστηρίου. Αλλά δεν έκανε την σύνδεση με τίποτα, κάνω αυτό που λέει στην οθόνη αλλά δε βρίσκει το τηλεκοντρόλ.. τι μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 05/08/2023 at 18:12, oumtt said:

Καλησπέρα σας, εγώ έκανα reset το box του Wind vision, και στην οθόνη μου λέει να κάνω σύζευξη τηλεχειριστηρίου. Αλλά δεν έκανε την σύνδεση με τίποτα, κάνω αυτό που λέει στην οθόνη αλλά δε βρίσκει το τηλεκοντρόλ.. τι μπορώ να κάνω;

γιατι θυμαμαι οτι παιζει και χωρις να κανεις ζευξη αφου η ζευξη νομιζω ειναι για bluetooth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κι εγώ ψάχνω λύση στο Live Channels που δεν αποθηκεύει τα κανάλια.

Δε ξέρω αν με κάποιο διαίωμα root γίνεται κάτι αλλά ότι και αν έχω κάνει δε δουλεύει. Στο TV Box της Cosmote που έχω δουλεύει κανονικά και μπορώ να το χρησιμοποιήσω σαν DVB TV player.

Δε ξέρω αν υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή που να χρησιμοποιεί τον ενσωματομένο δέκτη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 22/08/2023 at 13:53, vagelisfil said:

Παιδιά κι εγώ ψάχνω λύση στο Live Channels που δεν αποθηκεύει τα κανάλια.

Δε ξέρω αν με κάποιο διαίωμα root γίνεται κάτι αλλά ότι και αν έχω κάνει δε δουλεύει. Στο TV Box της Cosmote που έχω δουλεύει κανονικά και μπορώ να το χρησιμοποιήσω σαν DVB TV player.

Δε ξέρω αν υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή που να χρησιμοποιεί τον ενσωματομένο δέκτη.....

ξερω οτι παιζουν και χωρις συνδρομη τα προγραμματα για streaming κτλ αλλα δυστυχως για προγραμμα που να παιζει με τον δεκτη ή πως μπορει να παιξει δεν ξερω κατι.εκτος οπως ειπες αν γινει root και πειραξεις κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Κι εγω στην ιδια φαση βρισκομαι με το Live Chanels.Απο τοτε που η Digea αλλαξε τις συχνοτητες και χρειαστηκε να συντονησω παλι το δεκτη στις νεες συχνοτητες,ενω βρισκει τα καναλια,δεν τα αποθηκευει.Αν λοιπον σκεφτουμε με τη λογικη,ο δεκτης και η εφαρμογη δουλευουν αλλα ισως με καποιο τροπο , η εφαρμογη, δεν εχει την αδεια να αποθηκευσει τα καναλια.Ισως εκει βρισκεται η λυση.Εγω δεν εχω τις απαραιτητες γνωσεις για να το ψαξω περισσοτερο,γιαυτο αν καποιος απο εσας εχει την διαθεση και τις γνωσεις να το κανει,θα μας βοηθουσε πολυ ολους μας.

Εχει δοκιμασει κανεις να περασει αλλη rom,αν υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...