Προς το περιεχόμενο

Το Android 10 Go προσφέρει βελτιωμένη ταχύτητα και αυξημένη ασφάλεια στα entry-level κινητά


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DmC10 είπε

Παρε oneplus και θα παρεις 3 android updates στη σειρά. BTW μην νομίζεται πως είναι κατι τρελό τα updates, εγω με πχ με oneplus 6 δεν θα βάλω το android 10..θα βαρύνει το κινητό. Σαν παράδειγμα θα σου φέρω ενα iphone 6S με iOS 12, σαν μουλάρι με 1 τόνο φόρτο πάει ;)

Το oneplus 6 έχει SD845 και θα τον βαρύνει το Android 10; Δηλαδή, φαντάζομαι ότι το Xiaomi Mi A3 (SD665) θα σέρνεται κανονικότατα και θα είναι για πέταμα...

Αυτό που έγραψες είναι λάθος από κάθε πλευρά. Κάνουμε αναβαθμίσεις λειτουργικού όχι για να πάρουμε καινούριες δυνατότητες, αλλά κυρίως για τα κενά ασφαλείας που διορθώνονται. Καλώς ή κακώς το smartphone είναι η πιο προσωποποιημένη συσκευή που έχουμε καλά είναι να μην είναι τρύπιο. Η δικαιολογία "το έχω τόσο καιρό και δεν έχω πάθει τίποτα" είναι σαν το "κάνω sex χωρίς προφυλακτικό και δεν έχω κολλήσει τίποτα, άρα είμαι ασφαλής". Το ότι δεν παθαίνει κάποιος κάτι με παλιά έκδοση λειτουργικού (που δε λαμβάνει ενημερώσεις ασφαλείας) δε σημαίνει ότι το κινητό του είναι ασφαλές.

Το 6s με το iOS 12 πάει πιο γρήγορα από ότι με το iOS 11 σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις και σίγουρα ΔΕΝ κάνει σαν μουλάρι με 1 τόνο φορτίο.

 

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, savvasb92 είπε

Περιμνενω κάτι αντίστοιχο και από την apple

Ποτέ μη λες ποτέ, αλλά η Apple δύσκολα να κάνει κάτι αντίστοιχο, γιατί απλά δεν την ενδιαφέρει να πουλήσει low badget συσκευές.

Βγάζει 2-3 συσκευές το χρόνο για όποιους ενδιαφέρονται και έχουν την δυνατότητα να δώσουν ~1000 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ τίμιο το Android go για κινητά με όχι τόσο δυνατά specs και για κάποιον που θέλει απλος να κάνει τη δουλειά του είναι μονόδρομος στη φθηνή κατηγορία των 60 80 ευρώ. Με το καλό να έρθει και η έκδοση 10. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, jimd6776 είπε

Ο,τι android και να βγει, δε πα να λεγεται οπως θελει, παλι σουρωτηρι θα γινεται απο τους ιους, χαχα. διαχρονικη αξια.

οχι σαν το safari που εδινε μέχρι και κλειδια από το σπίτι μπαίνοντας απλά σε ενα url. ios διαχρονική αποβλάκωση καταναλωτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, jimd6776 είπε

Ο,τι android και να βγει, δε πα να λεγεται οπως θελει, παλι σουρωτηρι θα γινεται απο τους ιους, χαχα. διαχρονικη αξια.

Η Marvel εδώ και 60 χρόνια έχει πει ότι με τη μεγάλη δύναμη έρχονται και οι μεγάλες ευθύνες. Οι χρήστες να δούμε πότε θα το μάθουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, stafaf είπε

Τι ακριβώς περιμένεις από την Apple? 

Στα κινητά της από 60-80€ να φτιάξει το iOS go. Ετσι θα σταματήσουν τα κολλήματα που έχoυν τώρα με την  κανονική έκδοση του iOS.Τί δεν κατάλαβες;

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Jophiel είπε

Στα κινητά της από 60-80€ να φτιάξει το iOS go. Ετσι θα σταματήσουν τα κολλήματα ππυ έχπυν τώρα με την  κανονική έκδοση του iOS.Τί δεν κατάλαβες;

Ούτε λέξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Jophiel είπε

Το oneplus 6 έχει SD845 και θα τον βαρύνει το Android 10; Δηλαδή, φαντάζομαι ότι το Xiaomi Mi A3 (SD665) θα σέρνεται κανονικότατα και θα είναι για πέταμα...

Αυτό που έγραψες είναι λάθος από κάθε πλευρά. Κάνουμε αναβαθμίσεις λειτουργικού όχι για να πάρουμε καινούριες δυνατότητες, αλλά κυρίως για τα κενά ασφαλείας που διορθώνονται. Καλώς ή κακώς το smartphone είναι η πιο προσωποποιημένη συσκευή που έχουμε καλά είναι να μην είναι τρύπιο. Η δικαιολογία "το έχω τόσο καιρό και δεν έχω πάθει τίποτα" είναι σαν το "κάνω sex χωρίς προφυλακτικό και δεν έχω κολλήσει τίποτα, άρα είμαι ασφαλής". Το ότι δεν παθαίνει κάποιος κάτι με παλιά έκδοση λειτουργικού (που δε λαμβάνει ενημερώσεις ασφαλείας) δε σημαίνει ότι το κινητό του είναι ασφαλές.

Το 6s με το iOS 12 πάει πιο γρήγορα από ότι με το iOS 11 σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις και σίγουρα ΔΕΝ κάνει σαν μουλάρι με 1 τόνο φορτίο.

Μπράβο στην apple που το εχει καταφέρει αυτό στο 6S, αλλα ενα ipad mini(2014) που δοκιμασα δεν είχει τα ιδια αποτελέσματα. Στο βίντεο στο 3:34 που κάνει reply στο παλιό ανοίγει πιο γρήγορα, δεν νομίζω να είναι τυχαίο κ αυτο εννοω οταν λεω "αργεί". Btw στο YT & insta φαίνεται πως έχει πολύ φόρτο, ενταξει λογικό ειναι...

Σίγουρα θα βαρύνει όπως γίνεται με όλα τα android εως τώρα, για πολλούς η επιβάρυνση θα είναι απόλυτα αποδεκτή, για μένα μάλλον όχι. Αλλα συμφωνω με αυτο που είπες για τα security patches, είναι ο μόνος λόγος που σκεφτομαι ακομα να κάνω το update.

Επεξ/σία από DmC10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, stafaf είπε

Τι ακριβώς περιμένεις από την Apple? 

Να υποστηρίζει περισοοτερο και τις παλιότερες συσκευές της αφού δεν βγάζει low-cost 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, savvasb92 είπε

Να υποστηρίζει περισοοτερο και τις παλιότερες συσκευές της αφού δεν βγάζει low-cost 

Το κάνει ήδη σε συσκευές 5ετίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Chrisito είπε

οχι σαν το safari που εδινε μέχρι και κλειδια από το σπίτι μπαίνοντας απλά σε ενα url. ios διαχρονική αποβλάκωση καταναλωτών.

Αποτελει κοινη αποδοχη πια οτι τα android εχουν πιο πολλες τρυπες... αστο φιλε μου. το ξερει και η κουτση μαρια

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, DmC10 είπε

Μπράβο στην apple που το εχει καταφέρει αυτό στο 6S, αλλα ενα ipad mini(2014) που δοκιμασα δεν είχει τα ιδια αποτελέσματα. Στο βίντεο στο 3:34 που κάνει reply στο παλιό ανοίγει πιο γρήγορα, δεν νομίζω να είναι τυχαίο κ αυτο εννοω οταν λεω "αργεί". Btw στο YT & insta φαίνεται πως έχει πολύ φόρτο, ενταξει λογικό ειναι...

Σίγουρα θα βαρύνει όπως γίνεται με όλα τα android εως τώρα, για πολλούς η επιβάρυνση θα είναι απόλυτα αποδεκτή, για μένα μάλλον όχι. Αλλα συμφωνω με αυτο που είπες για τα security patches, είναι ο μόνος λόγος που σκεφτομαι ακομα να κάνω το update.

Έγραψα "Το 6s με το iOS 12 πάει πιο γρήγορα από ότι με το iOS 11 σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις".

Στο βίντεο φαίνεται ξεκάθαρα ότι σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις είναι πιο γρήγορο. Σε κάθε περίπτωση δεν σέρνεται λόγω λειτουργικού. Σε εφαρμογές που φορτώνουν περιεχόμενο σε πραγματικό χρόνο η καθυστέρηση μπορεί να είναι από πολλά πράγματα.

Δε θα βαρύνει, γιατί δε νομίζω να πάρει άλλη αναβάθμιση. Το iOS 12 θα είναι, σύμφωνα με την εως τώρα πολιτική της Apple, η τελευταία έκδοση του 6s. To ipad mini 3 (2014) έχει τον Α7, δηλαδή το SOC του iphone 5s.

Εδώ είναι για το ipad:

Το iOS 12 διαφημίστηκε από την Apple ιδιαιτέρως για την ταχύτητά του. Σε καμία περίπτωση δε σέρνεται. Αυτά που γράφεις ισχύουν για παλιότερες εποχές. Όλοι γράφουν ότι πριν το iOS 12 ήταν έτοιμοι να παροπλίσουν το ipad mini 2 (ή 3). Το iOS 12 έσωσε την κατάσταση.

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...