Προς το περιεχόμενο

Μηχανολόγος Μηχανικός στο εξωτερικό?


DexterWhite

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην Ελλαδα υπαρχουν δουλιτσες πλεον,αλλα φυσικα θελει κυνηγι,παντα ηθελε.

Τωρα για Λιβυη,αν καποιος δεν φοβαται τον εμφυλιο που γινεται εκει, μπορει να παει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις ‎28‎/‎9‎/‎2019 στις 9:08 ΜΜ, Comic maniak είπε

Εδω Γερμανια αμα θες αξιοπρεπες σπιτι και οχι τρυπα το 700αρι θα το φας. Αναλογα και τις περιοχες. Επειδη εισαι μηχανικος σε βολευει π.χ εδω που ειμαι. Baden Wurtemberg. Πιο πολυ Sindelfingen/Böblingen. Μισθο αμα πας μεσο φιρμας θα εχεις γυρως στα 1800€ (για αρχη επειδη μπαινεις απο γραφειο) αλλιως αμα πας απευθειας σε κοβω για 2500€ - 3000€ αναλογα με τα προσοντα σου με αυξησεις 5% κάθε χρόνο.

Θα μπορούσες να αναφέρεις κάποια τέτοια γραφεία εδώ η να μου στείλεις σε προσωπικό μήνυμα; Και γενικά αν σου είναι εύκολο κάποια μέρη για εύρεση εργασίας; Ενδιαφέρομαι και εγώ απλά δεν έχω καλό επίπεδο της γλώσσας, βασικά είμαι σε επίπεδο Α2 ακόμα. Οπότε αν υπάρχουν κάποιες εταιρίες που δέχονται για αρχή Αγγλικά η μου έχουν πει πως πολυεθνικές είναι ΟΚ με αγγλικά για αρχή. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που πάτε μωρέ έτσι ξυπόλυτοι στα αγγούρια;

Έχετε δουλέψει μια μέρα στη ζωή σας εργοτάξιο ή φαντάζεστε πως θα σας κάνει training ο κάθε Φριτζ;

Προσοχή παιδιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2019 στις 6:45 ΜΜ, DexterWhite είπε

Παιδιά καλά όλα αυτά, αλλά ΑΝ ξερετε, μπορείτε να γίνετε πιο συγκεκριμένοι? Πχ Λιβύη, Γερμανία που ειπατε, τι μισθοί παίζουν για έναν μηχανολογο που έρχεται από Ελλάδα? Πόσο κοστίζουν τα σπίτια και γενικά πιο είναι το κόστος ζωης? Υπάρχει κάποιο σάιτ κάτι που ανεβάζουν αγγελίες για δουλειά σε άλλες χώρες? 

Στην Ελλάδα οι συνθήκες ζωής και στο κόστος αυτής είναι το ίδιο σε όλα τα μέρη της χώρας; Οχι. Γιατί να είναι στη Γερμανία. Οι διαφορές απο μέρος σε μέρος μπορεί να είναι χαοτικές. Επειδή ψάχνεσαι στα τυφλά, σου προτείνω να κάτσεις να συζητήσεις με τον εαυτό σου τι θες. Που θες να ζήσεις/δουλέψεις. Τι προϋποθέσεις θέλεις να έχει το μέρος που θα μένεις. Ποια η προσέγγιση σου στη συγκεκριμένη θέση (λ.χ. θες να κάτσεις μόνιμα έξω, θες να μαζέψεις εμπειρία και να γυρίσεις). Και φυσικά τι γνώσεις έχεις, πραγματικά όμως, οχι θεωρητικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Που πάτε μωρέ έτσι ξυπόλυτοι στα αγγούρια;

Έχετε δουλέψει μια μέρα στη ζωή σας εργοτάξιο ή φαντάζεστε πως θα σας κάνει training ο κάθε Φριτζ;

Προσοχή παιδιά...

να φανταστω εισαι απο αυτους τους "μηχανολογους" που πανε και "επιβλεπουν" το εργο για καμια ωρα ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikosRocknRolla είπε

Θα μπορούσες να αναφέρεις κάποια τέτοια γραφεία εδώ η να μου στείλεις σε προσωπικό μήνυμα; Και γενικά αν σου είναι εύκολο κάποια μέρη για εύρεση εργασίας; Ενδιαφέρομαι και εγώ απλά δεν έχω καλό επίπεδο της γλώσσας, βασικά είμαι σε επίπεδο Α2 ακόμα. Οπότε αν υπάρχουν κάποιες εταιρίες που δέχονται για αρχή Αγγλικά η μου έχουν πει πως πολυεθνικές είναι ΟΚ με αγγλικά για αρχή. Ευχαριστώ!

Στειλε ενα πμ και θα στα εξηγησω ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DexterWhite είπε

να φανταστω εισαι απο αυτους τους "μηχανολογους" που πανε και "επιβλεπουν" το εργο για καμια ωρα ε

Να φανταστείς ότι είμαι μηχανολόγος χωρίς εισαγωγικά, έχω δουλέψει σε μελέτες & εργοτάξια 7 χρόνια, και έχω ΜΕΚ στα Η/Μ 

Για πες μας εσύ, τι έχεις κάνει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Να φανταστείς ότι είμαι μηχανολόγος χωρίς εισαγωγικά, έχω δουλέψει σε μελέτες & εργοτάξια 7 χρόνια, και έχω ΜΕΚ στα Η/Μ 

Για πες μας εσύ, τι έχεις κάνει ; 

ναι μπρο, φαινεται ξεκαθαρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DexterWhite είπε

ναι μπρο, φαινεται ξεκαθαρα 

Μan, δεν είπα ότι έχω πάει με πύραυλο στο φεγγάρι, ούτε ότι έχω δουλέψει στη NASA σαν την Αντωνιάδου, αν σου φαίνεται πυρηνική φυσική να έχει δουλέψει ένας μηχανολόγος στα 37 του σε εργοτάξια στην Ελλάδα του 2006, μεγειά σου με χαρά σου... 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2019 στις 7:54 ΜΜ, DexterWhite είπε

Καλησπερα, 

Γνωριζει καποιος λεπτομερειες σχετικα με την εργασια ενος ελληνα μηχανολογου με πτυχιο ΤΕΙ στο εξωτερικο (ευρωπη)? Συνθηκες εργασιας, μισθος, ωραριο, κοστος ζωης στη συγκεκριμενη χωρα κλπ... 

Επισης, που μπορω να κοιταζω για διαθεσιμες θεσεις εργασιας για μηχανολογους στην ευρωπη? 

Δυστυχώς στις περισσότερες εργασίες μηχανολόγου μηχανικού στο εξωτερικό θα σου ζητήσουν και status chartered engineer. Καθώς δεν είσαι μέλος του ΤΕΕ, θα πρέπει να δεις αν μπορείς να γίνεις στη χώρα που θα δουλέψεις, όποτε ανάλογα με τη χώρα κοιτάς αντίστοιχα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια Λιβυη ρε παιδιά ,πριν λίγα χρόνια χάθηκαν περιουσίες εκεί από Έλληνες εργολάβους και έτρεμε το φυλλοκάρδι των ανθρώπων που δούλευαν εκεί  για να μπορέσουν να φύγουν απο τη χώρα.

Επεξ/σία από moure
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, acomaedo είπε

Δυστυχώς στις περισσότερες εργασίες μηχανολόγου μηχανικού στο εξωτερικό θα σου ζητήσουν και status chartered engineer. Καθώς δεν είσαι μέλος του ΤΕΕ, θα πρέπει να δεις αν μπορείς να γίνεις στη χώρα που θα δουλέψεις, όποτε ανάλογα με τη χώρα κοιτάς αντίστοιχα. 

Εξαρτάται και σιγουρ ΌΧΙ για τις περισσότερες εργασίες. Ίσως μονο σε technical consultancies στην αγγλία και εκεί μόνο για σχετικά "senior" θέσεις.

Το αν είσαι μέλος ΤΕΕ δε σημαίνει τίποτα στο αν μπορείς να γίνεις CEng στην αγγλία πχ. Τουλαχιστον όχι άμεσα. Μπορεί να γίνεις άνετα CEng χωρίς να ήσουν ποτέ μέλος ΤΕΕ εφόσον δείξεις την εμπειρία σου.

Έχω δεκάδες συναδέλφους που δουλεψαν στο εξωτερικό (διπλωματούχοι μηχανικοί είναι η αλήθεια οι περισσότεροι) αλλά το CEng στατους (αν εννοείς της αγγλίας) δεν παίζει σχεδόν ποτέ ρόλο. Σίγουρα 100% όχι για εργοταξιακές θέσεις / κοντράκτορες.

Σε άλλες χώρες το επαγγελμα του μηχανικού δεν είναι καν "κατωχυρομένο".

Στη Σουηδία που ξέρω πχ δεν υπάρχει η έννοια του CEng.

Υπάρχουν διαφορετικές βαθμίδες μηχανικών (ας πούμε το αντίστοιχο Bachelor vs MEng) αλλά αυτό  αφορά καθαρά το "ακαδημαΪκό" κομμάτι. Όχι τα επαγγελματικά διακιώματα.

Στις 27/9/2019 στις 7:54 ΜΜ, DexterWhite είπε

Καλησπερα, 

Γνωριζει καποιος λεπτομερειες σχετικα με την εργασια ενος ελληνα μηχανολογου με πτυχιο ΤΕΙ στο εξωτερικο (ευρωπη)? Συνθηκες εργασιας, μισθος, ωραριο, κοστος ζωης στη συγκεκριμενη χωρα κλπ... 

Επισης, που μπορω να κοιταζω για διαθεσιμες θεσεις εργασιας για μηχανολογους στην ευρωπη? 

Είσαι "φρέσκος" απόφοιτος?

Έχεις κάποια εμπειρία ? (όχι του τύπου κάνω μελετούλες για καμια τακτοποίηση κλπ)

Ξέρεις ΚΑΛΑ ΩΣ ΑΡΙΣΤΑ κάποιο τεχνικό software (πχ Revit)

Τι ακριβώς θα ήθελες να κάνεις? Γιατί το "δουλειά μηχνολόγου" είναι εξαιρετικά γενικό. Δουλειά μηχανολόγου είναι μηχανικός σε ένα Oil Rig στη Β. Θάλασσα, δουλειά μηχανολόγου είναι και κάποιος που κάνει CFD για αεροδυναμική αυτοκινήτων.

Στις 28/9/2019 στις 12:37 ΠΜ, tonkpils είπε

Το πρόβλημα έγκειται στο ότι λόγω του υψηλού επιπέδου του πτυχίου σου ...

Καλά χαλάρωσε λίγο. Μπορεί να είναι απόφοιτος ΤΕΙ κολοπετινιτσας. Δεν το λες "υψηλού επιπέδου"

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τα ποστ σου διακρίνω το νεαρό της ηλικίας σου, όχι ότι και εμείς γεράσαμε στα 33 αλλα νταξ. 

επειδή πολλοί από εμάς εδώ στο φόρουμ φύγαμε και δοκιμασαμε/δοκιμαστίκαμε σοτ εξωτερικό θα σου έλεγα να καθήσιες να το συζητήσεις με τον εαυτό σου, να επενδήσεις στις γνώσεις σου στο αντικείμενο εργασίας όπου το πτυχίο δεν αρκεί να σε κρατήσουν απλά ίσως σου ανοίξει καμιά πόρτα, και μετά να βάλεις στόχους με τα θέλω σου. 

 

Δεν είναι παράδεισος το εξωτερικό και κανένας δεν μας περίμενε με κόκκινα χαλιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrLo είπε

Είσαι "φρέσκος" απόφοιτος?

Έχεις κάποια εμπειρία ? (όχι του τύπου κάνω μελετούλες για καμια τακτοποίηση κλπ)

Ξέρεις ΚΑΛΑ ΩΣ ΑΡΙΣΤΑ κάποιο τεχνικό software (πχ Revit)

Τι ακριβώς θα ήθελες να κάνεις? Γιατί το "δουλειά μηχνολόγου" είναι εξαιρετικά γενικό. Δουλειά μηχανολόγου είναι μηχανικός σε ένα Oil Rig στη Β. Θάλασσα, δουλειά μηχανολόγου είναι και κάποιος που κάνει CFD για αεροδυναμική αυτοκινήτων.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση DrLo! Έχω τελειώσει εδώ και 5 χρόνια και εργάζομαι σαν σχεδιαστής καλουπιών injection σε εταιρία και διάφορα σχέδια κλπ, χειρίζομαι πρόγραμμα CAM καθώς και ένα μηχάνημα laser και έχω κάποιες γνώσεις από εργαλειομηχανές CNC! H δουλειά που θα κοιτούσα θα ήθελα είναι κάτι πάνω σε αυτόώστε να μην χρειάζεται να ξαναξεκινάω σε άλλο τομέα και να ξεκινάω από την αρχή. Απλά όπως είπα για Γερμανια το επίπεδο γλώσσας μου είναι Α2!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosRocknRolla είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση DrLo! Έχω τελειώσει εδώ και 5 χρόνια και εργάζομαι σαν σχεδιαστής καλουπιών injection σε εταιρία και διάφορα σχέδια κλπ, χειρίζομαι πρόγραμμα CAM καθώς και ένα μηχάνημα laser και έχω κάποιες γνώσεις από εργαλειομηχανές CNC! H δουλειά που θα κοιτούσα θα ήθελα είναι κάτι πάνω σε αυτόώστε να μην χρειάζεται να ξαναξεκινάω σε άλλο τομέα και να ξεκινάω από την αρχή. Απλά όπως είπα για Γερμανια το επίπεδο γλώσσας μου είναι Α2!

Α2=δε μιλας τη γλώσσα. Το Β1 ως επίπεδο είναι η γλώσσα που μιλάει ενα παιδί στο δημοτικό, για θέσεις εργασίας ζητούν Β2 κατ'ελάχιστο. Επίσης αν δεν έχεις δικά σου άτομα στη Γερμανία και δε πας στο Βερολίνο ή στη Φρανκφουρτη π.χ. που είναι τίγκα στους ξένους, θα δυσκολευτείς ακόμα και στα διαδικαστικά αφού δε γνωρίζεις Γερμανικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...