Προς το περιεχόμενο

Οικονομικη smart tv γυρω στις 40''


crom251

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαλασε ο αποκωδικοποιητης mpeg4 που ειχαν οι γονεις μου σε μια τηλεοραση sony και απο το να παρω καινουργιο αποκωδικοποιητη λεω να τους παρω μια καινουργια τηλεοραση και να βαλω την παλια σε δικο μου δωματιο (δεν βλεπω ποτε τηλεοραση, μονο καμια ταινια-σειρα κατεβασμενη).

Απαιτησεις πολλες δεν εχουν προφανως, αλλα λεω να παρω τους παρω καμια smart tv μηπως τους βαλω κανενα netflix.

Ειμαι αναμεσα σε αυτες

1) F&U FLS40202 40" στα 209 ευρω

2) F&U FLS40203 40" στα 209 ευρω (δεν μπορω να καταλαβω τι διαφορα εχει απο την 1η)

3) ARIELLI LED-40DN5ND7 40'' στα 169 ευρω

Τι λετε να παω στην Arielli που βγαινει πιο οικονομικη ή ειναι αρκετα κατωτερη απο τις αλλες και αξιζει να δωσω κατι παραπανω?

Και καμια αλλη προταση αν παιζει ευχαριστως να την ακουσω...

 

 

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και την Toshiba με Direct Led και όχι Edge Led που έχουν οι F&U (που για τα λεφτά τους είναι καλές) . 

https://www.skroutz.gr/s/18203899/Toshiba-40L2863DG.html?from=catspan&keyphrase=40#reviews

Καλό θα ήταν να συμπληρώσεις τον οδηγό αγοράς. Και να τον αντιγράψεις εδώ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Payne83 είπε

Δες και την Toshiba με Direct Led και όχι Edge Led που έχουν οι F&U (που για τα λεφτά τους είναι καλές) . 

https://www.skroutz.gr/s/18203899/Toshiba-40L2863DG.html?from=catspan&keyphrase=40#reviews

Καλό θα ήταν να συμπληρώσεις τον οδηγό αγοράς. Και να τον αντιγράψεις εδώ. 

 

Διαθέσιμο budget: Ας πουμε γυρω στα 250. Αλλα κατα προτιμηση χαμηλοτερα γιατι οπως ειπα οι απαιτησεις δεν ειναι μεγαλες.

Απόσταση και γωνία θέασης: 2,5m περιπου

Χρήση και τι μας ενδιαφέρει περισσοτερο [ταινιες (αναφερτε την πηγή : torrent, bluray, dvd, netflix), gaming, pc monitor digea,  κτλ]: Κατα κυριο λογο θα χρησιμοποιειται για τα καναλια της τηλεορασης. Θελω ωστοσο να παιζει απροβληματιστα απο usb ή σκληρο δισκο, σειρες-ταινιες κατεβασμενες απο torrent ολων (ή τουλαχιστον των πιο διαδεδομενων) τυπων αρχειων καθως και υποτιτλων. Επισης ισως καποια στιγμη στο μελλον να μπει και netflix.

προτίμηση σε μέγεθος (γιατί "size matters  :devil: "): Γυρω στις 40''-43''

Έχουμε κάποιον περιορισμό λόγω πεθεράς/ χώρου/διάταξης/ μεγέθους επίπλων: Οχι

Μας ενδιαφέρουν κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικα; ( 3D, smart, ultra HD, HDR κτλ): Θα προτιμουσα να ειναι smart γιατι ισως να μπει netflix καποια στιγμη

Έχουμε κάποια μοντέλα ήδη στα υπόψιν : Αυτα που εγραψα στο 1ο μηνυμα

Κατάστημα προτίμησης (προαιρετικά): Οχι.

 

Αν ανεβω πιο πανω σε μπατζετ για την toshiba που λες, δεν θα ηταν καλυτερα να παω σε αυτην?

https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/202199-f%26u-fl2d4307uh-43

 

Οσον αφορα τις πρωτες που ανεφερα...

Η Arielli σε σχεση με τις F&U που εγραψα τι λεει? Αξιζει να δωσω παραπανω λεφτα και να παω στις F&U ή οχι?

 

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον τον θέλεις για ταινίες και σειρές πάρε μια με καλό player. Την Arielli δεν την ξέρω καθόλου.

Για την συγκεκριμένη F&U FL2D4307UH και στο σκρουτζ υπάρχει αναφορά για πρόβλημα με αρχεία avi... Πιστεύω η Toshiba πιο safe επιλογή. 

Υπάρχει και η Thomson με Android 8 και ενσωματωμένο Chromecast 

https://www.you.gr/mobile/productdetails?id=207683

Επεξ/σία από Payne83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

F&U και Toshiba είναι ΑΚΡΙΒΩΣ οι ίδιες τηλεοράσεις σε διαφορετική τιμή και με διαφορετική εγγύηση (Τούρκικες). Εσωτερικά 100% ίδιες!

FLS40202 vs FLS40203, η 2η έχει υποστήριξη και για Amazon Prime Video... Αν δεν σε ενδιαφέρει τότε ολόιδιες. FL2D4307UH είναι 4Κ μοντέλο με άλλη πλακέτα και διαφορετικό περιβάλλον smart (πάλι Τούρκικη).

Η Arielli είναι κινεζο-smart. Σαν λογική μιμείται τις Τούρκικες αλλά από όσο γνωρίζω τρέχουν πλατφόρμα με Non-certified netflix, με ότι συνεπάγεται αυτό εν καιρώ.

Thomson, κινεζικη κατασκευής TCL. Για την υλοποίηση Android που έχουν είναι λίγο μπερδεμένη η κατάσταση. Φοράνε έκδοση 8 και δεν ξέρω όχι 9. Η TCL σαν TCL έχει συμβόλαιο με την Google, αλλά η Thomson σαν brand δεν εμφανίζεται στη σχετική λίστα, οπότε δεν ξέρω αν είναι certified ή μη, και άρα θα πρέπει να το ψάξεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, yositosi είπε

F&U και Toshiba είναι ΑΚΡΙΒΩΣ οι ίδιες τηλεοράσεις σε διαφορετική τιμή και με διαφορετική εγγύηση (Τούρκικες). Εσωτερικά 100% ίδιες!

FLS40202 vs FLS40203, η 2η έχει υποστήριξη και για Amazon Prime Video... Αν δεν σε ενδιαφέρει τότε ολόιδιες. FL2D4307UH είναι 4Κ μοντέλο με άλλη πλακέτα και διαφορετικό περιβάλλον smart (πάλι Τούρκικη).

Η Arielli είναι κινεζο-smart. Σαν λογική μιμείται τις Τούρκικες αλλά από όσο γνωρίζω τρέχουν πλατφόρμα με Non-certified netflix, με ότι συνεπάγεται αυτό εν καιρώ.

Thomson, κινεζικη κατασκευής TCL. Για την υλοποίηση Android που έχουν είναι λίγο μπερδεμένη η κατάσταση. Φοράνε έκδοση 8 και δεν ξέρω όχι 9. Η TCL σαν TCL έχει συμβόλαιο με την Google, αλλά η Thomson σαν brand δεν εμφανίζεται στη σχετική λίστα, οπότε δεν ξέρω αν είναι certified ή μη, και άρα θα πρέπει να το ψάξεις.

Ωραιος και αναλυτικος. Thanks...

Απο οτι καταλαβαινω το πιο vfm ειναι να παω σε F&U και πως αξιζει να δωσω 40 ευρω παραπανω και να παρω αυτες αντι για την Arielli.

Καποιες ερωτησουλες ακομα οσον αφορα τις F&U.

1) Αξιζει σε αυτες τις ιντσες να παω σε μοντελο 4Κ? Θα δω διαφορα?

2) Βρηκα 2 μοντελα 4Κ. Την FL2D4307UH που ανεφερα ηδη, και που απο 319 ευρω την εχει 239 ευρω. Και υπαρχει και η FL2D4306UH που απο 299 ευρω την εχει 241 ευρω.

Σε τι διαφερουν? Ποια απο τις 2 να προτιμησω?

3) Γενικα εχουν παιξει σε χαμηλοτερες τιμες οι συγκεκριμενες ή παρομοιες π.χ. σε black Friday? Αξιζει να περιμενω? Δεν με ενδιαφερει να γλυτωσω το 10ευρω, μιλαμε μηπως παιξουν αρκετα πιο κατω... Προηγουμενες χρονιες οι ιδιες ή παρομοιες εχουν παιξει επομενως αρκετα πιο κατω?

 

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toshiba 43άρα έχει φίλος μου και για τα λεφτά της είναι ευχαριστημένος. Έχει παίξει ότι και να βάλαμε από από USB σε ταινίες κάτι σειρές. Ήξερα ό,τι την Toshiba την είχε πάρει μια ταιβανεζικη εταιρία και πριν λίγα χρόνια την αγόρασε η Hisense που έχει και την Sharp. 

Τώρα ότι είναι ίδιες εσωτερικά με τις F&U δεν τον γνώριζα. Το που κατασκευάζει η κάθε εταιρία τα προϊόντα της πλέον δεν μου είναι ο μεγαλύτερος γνώμονας αγοράς. Εξάλλου οι περισσότερες κοιτάνε να γλιτώσουν τα εργατικά. 

Για να απολαύσεις μια τηλεόραση στο μέγιστο που προσφέρει πρέπει να κοιτάξεις να έχεις την βέλτιστη δυνατή απόσταση. Στην περίπτωση σου ή 43 για 4Κ UHD είναι μικρή. Τουλάχιστον 55αρα είναι το βέλτιστο. 

Σε 1080p η 43 είναι καλή επιλογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, crom251 είπε

Ωραιος και αναλυτικος. Thanks...

Απο οτι καταλαβαινω το πιο vfm ειναι να παω σε F&U και πως αξιζει να δωσω 40 ευρω παραπανω και να παρω αυτες αντι για την Arielli.

Καποιες ερωτησουλες ακομα οσον αφορα τις F&U.

1) Αξιζει σε αυτες τις ιντσες να παω σε μοντελο 4Κ? Θα δω διαφορα?

2) Βρηκα 2 μοντελα 4Κ. Την FL2D4307UH που ανεφερα ηδη, και που απο 319 ευρω την εχει 239 ευρω. Και υπαρχει και η FL2D4306UH που απο 299 ευρω την εχει 241 ευρω.

Σε τι διαφερουν? Ποια απο τις 2 να προτιμησω?

3) Γενικα εχουν παιξει σε χαμηλοτερες τιμες οι συγκεκριμενες ή παρομοιες π.χ. σε black Friday? Αξιζει να περιμενω? Δεν με ενδιαφερει να γλυτωσω το 10ευρω, μιλαμε μηπως παιξουν αρκετα πιο κατω... Προηγουμενες χρονιες οι ιδιες ή παρομοιες εχουν παιξει επομενως αρκετα πιο κατω?

H διαφορά και πάλι είναι ότι η FL2D4307UH έχει Amazon Prime Video υποστήριξη... Τώρα με τις τιμές δεν μπορώ να γνωρίζω τι θα παίξει και πότε, αλλά γενικότερα έχε κατά νου ότι μιλάμε για entry level μοντέλα και επομένως χαώδεις διαφορές δύσκολο να δεις εκτός και αν παίξει κανένα τρελό πρόμο. Γενικότερα πάντως στα 240€ η τιμή είναι πάτωμα!!

Διαφορά FHD με UHD έχεις σαφέστατα σε περιεχόμενο υψηλής ευκρίνειας. Σε τηλεόραση μια και τα ίδια... Εφόσον όμως μιλάμε για πολύ κοντινές τιμές το θεωρώ βλακεία να πάει κάποιος σε FHD

 

 

2 λεπτά πριν, Payne83 είπε

Toshiba 43άρα έχει φίλος μου και για τα λεφτά της είναι ευχαριστημένος. Έχει παίξει ότι και να βάλαμε από από USB σε ταινίες κάτι σειρές. Ήξερα ό,τι την Toshiba την είχε πάρει μια ταιβανεζικη εταιρία και πριν λίγα χρόνια την αγόρασε η Hisense που έχει και την Sharp. 

Τώρα ότι είναι ίδιες εσωτερικά με τις F&U δεν τον γνώριζα. Το που κατασκευάζει η κάθε εταιρία τα προϊόντα της πλέον δεν μου είναι ο μεγαλύτερος γνώμονας αγοράς. Εξάλλου οι περισσότερες κοιτάνε να γλιτώσουν τα εργατικά. 

Για να απολαύσεις μια τηλεόραση στο μέγιστο που προσφέρει πρέπει να κοιτάξεις να έχεις την βέλτιστη δυνατή απόσταση. Στην περίπτωση σου ή 43 για 4Κ UHD είναι μικρή. Τουλάχιστον 55αρα είναι το βέλτιστο. 

Σε 1080p η 43 είναι καλή επιλογή. 

Δεν τα ξέρεις καλά φίλε μου. Η Toshiba είναι ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ σαν brand της VESTEL!!! Αυτή τα φτιάχνει και αυτή τα πουλάει... Η Hisense καμια σχέση γενικότερα. Ακόμα και η Sharp στις τηλεοράσεις είναι 100% ιδιοκτησία της FOXCONN, ενώ στην Ευρώπη τα είχε η UMC, στην οποίά όμως κατάφερε και μπήκε κύριος μέτοχος η Foxconn.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ για την Vestel. Δεν παρακολουθώ και από πολύ κοντά γενικά τις αγοραπωλησιες των εταιριών. Ήμουν σίγουρος ότι διάβασα για την Hisense γιατί μου έκανε εντύπωση. Βρήκα ένα απόσπασμα στα αγγλικά. 

"In other regions, Toshiba has also ceased production of TVs since 2015, TVs were made to order by the Turkish concern Vestel. And at the end of 2017, Toshiba announced the sale of its television business to the Chinese company Hisense" 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Payne83 είπε

Οκ για την Vestel. Δεν παρακολουθώ και από πολύ κοντά γενικά τις αγοραπωλησιες των εταιριών. Ήμουν σίγουρος ότι διάβασα για την Hisense γιατί μου έκανε εντύπωση. Βρήκα ένα απόσπασμα στα αγγλικά. 

"In other regions, Toshiba has also ceased production of TVs since 2015, TVs were made to order by the Turkish concern Vestel. And at the end of 2017, Toshiba announced the sale of its television business to the Chinese company Hisense" 

https://toshiba-tv.com/uk-uk/about-us#

;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 minutes ago, yositosi said:

Δεν τα ξέρεις καλά φίλε μου. Η Toshiba είναι ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ σαν brand της VESTEL!!! Αυτή τα φτιάχνει και αυτή τα πουλάει... Η Hisense καμια σχέση γενικότερα. Ακόμα και η Sharp στις τηλεοράσεις είναι 100% ιδιοκτησία της FOXCONN, ενώ στην Ευρώπη τα είχε η UMC, στην οποίά όμως κατάφερε και μπήκε κύριος μέτοχος η Foxconn.

H Vestel είχε συμφωνία για δικαιώματα χρήσης του brand Toshiba στην Ευρώπη, όχι φυσικά για ιδιοκτησία του brand name.

Στη σελίδα της η Vestel χαρακτηρίζει ως 'partnership' τη συμφωνία δικαιωμάτων του brand και την περιορίζει σε πανευρωπαϊκό επίπεδο ως ' pan-European licensing agreement' :

https://toshiba-tv.com/uk-uk/about-us

Quote

Toshiba/Vestel Partnership

...Strengthened by their pan-European licensing agreement, Vestel and Toshiba have reinforced their manufacturing power and further extended their renowned engineering capabilities - all to bring viewers more value and more of the latest TV technologies.

Collaborating on new designs and innovation, both companies are working together to move the brand forward, combining their expertise and resource to ensure the creation of a dynamic and aspirational TV product range.

Whilst Toshiba’s Japanese-led design team is still integral to the design of each TV, the vast manufacturing expertise and production capacity of Vestel is reinvigorating the brand proposition, driving the scale and volume required to deliver the genuine value for which Toshiba has always been known.

Το brand Toshiba παραχωρήθηκε το 2016 προς χρήση στη Vestel για μια πενταετία στην Ευρώπη και μόνο,, κατόπιν συμφωνίας με την Toshiba Visual Solutions Corporation θυγατρική της Toshiba Corporation.

Για να υλοποιήσει τη συμφωνία, η Vestel Ticaret A.Ş. (θυγατρική της Vestel) εξαγόρασε το πολωνικό εργοστάσιο τηλεοράσεων της Compal Electronics Inc. στο Wroclaw, το οποίο παλιότερα (2013) είχε πουλήσει στην Compal η Toshiba.

To 2017 η μητρική Toshiba Corporation διεξήγαγε συζητήσεις για πώληση καθεαυτού του Τμήματος τηλεοράσεων Toshiba Visual Solutions Corporation, με διάφορους συνομιλητές ανάμεσα στους οποίους η Vestel και η Hisense. Τελικά, η Hisense υπερίσχυσε και ολοκλήρωσε την εξαγορά του 95% της Toshiba Visual Solutions Corporation για ¥12.9 δισ. στις 14 Νοεμβρίου 2017.

Το brand Toshiba φυσικά παραμένει ιδιοκτησία της μητρικής Toshiba, και μόνο ως δικαιώματα χρήσης έχει παραχωρηθεί με 40ετή άδεια στην Toshiba Visual Solutions Corporation (Hisense) για παγκόσμια χρήση, και στη Vestel με την προγενέστερη συμφωνία για πανευρωπαϊκή χρήση με 5-ετή άδεια.

Συνεπώς, θα έλεγε κανείς χοντρικά ότι όντως η Hisense θα είναι εφεξής ο κατασκευαστής των τηλεοράσεων Toshiba (ειδικά αφότου επίκειται και η λήξη της άδειας brand licensing της Vestel).

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεις μονο φου περνουμε και ολα καλα ηια καθημερινη χρηση και τα σμαρτ τους μια χαρα...αφοβα παρτην αλλα μην συγκρινεις με μοντελλα τω 800 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο off topic, αλλά για αυτή την μη smart F&U 40αρα ξέρει κανείς τίποτα; Δεν μπορώ να βρω σχόλια από άλλους

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_f-u-fl-40109-1225972.html?_§ja=tsid%3A48889&rbtc=lws|con|CD423||p|lws_product_feed|&lkws_10719=5d5be3e9-235e-3dbc-eaa4-da0f2e15ded8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...