Προς το περιεχόμενο

Οι Sony Pictures και Disney κατέληξαν τελικά σε συμφωνία για μία ακόμα ταινία Spider-Man


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Solatorobo είπε

Ευρωπαικό/ασιατικό σινεμά βλέπεις ή μόνο αμερικάνικο;Γιατί όλα αυτά που λες υπάρχουν αλλά δεν θα αρχίσω κατεβατό σκηνοθέτες και ταινίες γιατί έχω βαρεθεί άτομα που επειδή είδαν μερικές παλιές να ακυρώνουν τα πάντα και να φέρνουν ως παράδειγμα της κινηματογραφικής σημερινής "παρακμής" τα blockbusters.Και το οτι βασίζεις την ποιότητα μιας ταινίας στην εμφάνιση αισθητική των ηθοποιών δείχνει οτι δεν μπορείς να αντιληφθείς το σινεμά σαν μορφή τέχνης αλλά μόνο ως διασκέδαση για να περνάει ευχάριστα η ώρα.

Φυσικά και βλέπω. Ισπανικό, ιαπωνικό, ιταλικό, γαλλικό. Απλά δεν επεκταθηκα σε ονόματα ταινιών. Οι Ισπανοί ας πούμε, βγάζουν σήμερα πολύ καλύτερες ταινίες από τους Αμερικανούς. Γαλλικό και ιαπωνικό κινηματογράφο, προτιμώ τα παλιά. Οι Ιταλοί κάτι πάνε να κάνουν σήμερα.

Παρατηρώ τα πάντα σε μια ταινία. Εάν δε συμφωνείς με την γνώμη μου, κανένα πρόβλημα. Αυτή είναι η αντίληψη μου και δεν την επιβάλλω σε κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2019 στις 9:31 ΜΜ, baiosss είπε

Τώρα τελευταία, βλέπω ταινίες κυρίως δεκαετίας '90 και λίγο από 80's. Ταινίες που τις είχα δει πολύ μικρός και δεν θυμόμουν καλά οι και πολλές που δεν είχα δει. Δε θα αναφερθώ καν σε ταινίες των 50's, 60's και 70's που είναι από τις αγαπημένες εποχές.

Πραγματικά, δε μπορώ να καταλάβω πως βγαίνουν τέτοιες μαλακίες σήμερα, που κάνουν και τόση τεράστια επιτυχία μάλιστα. Δε μιλάω για συγκεκριμένα genres όταν αποκαλώ έτσι τις σημερινές ταινίες. Μιλάω για όλα τα είδη.

Σαφώς και βγαίνουν πολύ καλές ταινίες και την σήμερον ημέρα, αλλά είναι από ελάχιστες ως μηδενικές. Ένα πολύ απλό στοιχείο φυσικά που μπορεί να παρατηρήσει κανείς σε ταινίες προηγούμενων δεκαετιών σε σύγκριση με τις σημερινές, που δείχνει την παρακμή που επικρατει γενικότερα; Οι παλιότερες ταινίες ήταν πιο φωτεινές, πιο ευδιαθετες για το μάτι, με ηθοποιούς καλοβαλμένους, όμορφα ντυμένους, ξυρισμένους με ωραίο στυλ. Αντίθετα με τις σημερινές που είναι πολύ σκοτεινές, με πρωταγωνιστές τίγκα στα tattoos, στα μούσια και στο ατημέλητο στυλ. Αυτό από μόνο του για μένα είναι απωθητικό οσο παλαιών αρχών και αν φαντάζει σε μερικούς.

Το batman του 89' το blade runner του  82'... έσφυζαν από φωτεινότητα και όλα τα υπόλοιπα που είπες;.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 28/9/2019 στις 1:18 ΠΜ, fytotech είπε

Είστε εσείς που στεναχωριέστε που βγαίνουν ταινίες με υπερήρωες από comics, είμαστε κι εμείς που ζούμε την καλύτερη κινηματογραφική μας περίοδο με αυτές!

 

Επίσης, εμείς πάμε και δίνουμε μία και δύο φορές χρήματα για να τις δούμε στο σινεμά.

Εσείς που βλέπετε μόνο παλιές ταινίες, τις πληρώνετε ή τις βλέπετε στον "θείο";

 

Γιατί το κίνητρο για κάθε κινηματογραφική εταιρεία είναι, όπως για κάθε είδους εταιρεία, το κέρδος. Αν δε δίνετε τα χρήματα, δεν πρόκειται να βγάλουν αλλού τέτοιου είδους ταινία. Απλό είναι. 

Δεν είναι ακριβώς έτσι, γιατί βγαίνουν και πατάτες που είναι προσβολή για τα κόμικ. Π.χ. Suicide Squad. Και το Spiderman 3 που είχε βγει ήταν άθλιο, ούτε καν δίπλα στα πρώτα 2 ή σε άλλα Spiderman (π.χ. https://www.imdb.com/title/tt4633694/). Για να μην αναφερθώ στα Transformers που ο Bay τα κακοποίησε ολοσχερώς. Θα έχει ενδιαφέρον αν ο Spiderman θα παραμείνει στο MCU, προσωπικά τον θεωρώ πολύ σημαντικότερο από Iron Man, Thor και Cpt America

Επεξ/σία από butters
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Xiaomi Mi 8 είπε

Το batman του 89' το blade runner του  82'... έσφυζαν από φωτεινότητα και όλα τα υπόλοιπα που είπες;.

Καταλαβαίνεις προφανώς ότι έγραψες ανοησία, ε; Ειδικά για το batman. Ένα κόμικ που ήταν ανέκαθεν σκοτεινό και ακριβώς ετσι έπρεπε να το παρουσιάσουν και στην ταινία. Χώρια το γεγονός ότι ο Tim Burton, πάντοτε περνούσε αυτή την Gothic ατμόσφαιρα σε ότι ταινία και εάν έκανε. Ψαλιδοχέρη το λες; Σκαθαροζούμης το λες; Νεκρή νύφη το λες; Διάλεξε και πάρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα τρία πρώτα Spiderman ήταν και τα καλύτερα για εμένα. Αρκετά ατμοσφαιρικά όπως αρμόζει σε κόμικ. Τα τελευταία ήταν οκ, αλλά έχουν χάσει την ταυτότητά τους. Όπως έχει συμβεί και σε άλλα κόμικ που έχουν χάσει τον σκοτεινό τους χαρακτήρα. Κάθε κόμικ έχει τη δική του ταυτότητα και τώρα τελευταία αυτό που βλέπω είναι ότι τα σκηνοθετούν όλα με βάση το ίδιο καλούπι. Ελπίζω να δούμε κάτι διαφορετικό στον επόμενο Spiderman. 

Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, baiosss είπε

Καταλαβαίνεις προφανώς ότι έγραψες ανοησία, ε; Ειδικά για το batman. Ένα κόμικ που ήταν ανέκαθεν σκοτεινό και ακριβώς ετσι έπρεπε να το παρουσιάσουν και στην ταινία. Χώρια το γεγονός ότι ο Tim Burton, πάντοτε περνούσε αυτή την Gothic ατμόσφαιρα σε ότι ταινία και εάν έκανε. Ψαλιδοχέρη το λες; Σκαθαροζούμης το λες; Νεκρή νύφη το λες; Διάλεξε και πάρε.

 Στον Τιμ Μπάρτον κόλλησες;.

Και όχι δεν έγραψα καμία ανοησία οι δεκαετίες 80' 90' έχει φουλ τέτοιες ταινίες.

Τα σέβη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Xiaomi Mi 8 είπε

 Στον Τιμ Μπάρτον κόλλησες;.

Και όχι δεν έγραψα καμία ανοησία οι δεκαετίες 80' 90' έχει φουλ τέτοιες ταινίες.

Τα σέβη μου.

Σε ταινία του αναφέρθηκες ως παράδειγμα, σε αυτό παραθέτω την γνώμη μου.

Δεν έχεις καταλάβει τι εννοώ όταν μιλάω για σκοτεινές ταινίες και κόλλας σε λεπτομέρειες. Άλλο μια ταινία να είναι σκοτεινή γιατί θέλει να περάσει μια συγκεκριμένη ατμόσφαιρα κι άλλο το πλήθος των ταινιών σήμερα, ότι είδος ταινίας και αν είναι, να έχουν εσκεμμένα σκοτεινή εικόνα και όλα όσα ανέφερα παραπάνω. Δεν βάζω καν φυσικά τον παράγοντα τηε πολιτικής ορθότητας στην συζήτηση, που βάζει και αυτή ενα λιθαράκι σε όλο αυτό. Γιατί δεν θέλω να επεκταθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...