Προς το περιεχόμενο

Κλίμα Θεσσαλονίκης


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θέλω τη βοηθειά σας. Μετακόμισα από την Αθήνα , στη Θεσσαλονίκη, και βλέπω ένα κλιμα, βαρύ , ασήκωτο, σε σημειο να μη χορταίνεις ύπνο και στιγμές που εισαι καταβεβλημένος. Μπορείτε να μου πείτε πως να το αντιμετωπίσω? Πήγα στο γιατρο έκανα εξετάσει δεν μου βρήκε κάτι, ήταν πολυ καλές. Το κλίμα στη Θεσσαλονίκη ,  μου φάινεται περίεργο. με κουράζει. Υπάρχει κάποιος που να το έχει βιωσει και να μου πεις πως το αντιμετώπισε. Ή κάποιος που να είναι από Θεσσαλονίκη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, m.gial είπε

Παιδιά θέλω τη βοηθειά σας. Μετακόμισα από την Αθήνα , στη Θεσσαλονίκη, και βλέπω ένα κλιμα, βαρύ , ασήκωτο, σε σημειο να μη χορταίνεις ύπνο και στιγμές που εισαι καταβεβλημένος. Μπορείτε να μου πείτε πως να το αντιμετωπίσω? Πήγα στο γιατρο έκανα εξετάσει δεν μου βρήκε κάτι, ήταν πολυ καλές. Το κλίμα στη Θεσσαλονίκη ,  μου φάινεται περίεργο. με κουράζει. Υπάρχει κάποιος που να το έχει βιωσει και να μου πεις πως το αντιμετώπισε. Ή κάποιος που να είναι από Θεσσαλονίκη?

Ναι έτσι είναι, πέρα από το να μετακομίσεις μακρύτερα από την θάλασσα πχ πανόραμα Ωραιόκαστρο δεν αλλάζει κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω ζήσει και κάποια χρόνια της ζωής μου στο πατρικό της μητέρας μου, στη Λήμνο, μου έχουν πει οτι τα νησιά έχουν περισσότερη υγρασία το χειμώνα και κρύο από ότι η Β.Ελλαδα. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, al3xis είπε

Πάρε αφυγραντήρα να δουλεύεις 24/7 στο σπίτι σου :P 

Μα δεν έχει υγρασία το σπίτι. Ολοκαίνουριο είναι και όχι μόνο το σπίτι αλλά η οικοδομή. Απλά το κλίμα έξω στην ύπαιθρο που λέμε, το βράδυ που γυρνάω σπίτι νιώθω μία κούραση, λγ πονοκέφαλο. Το έχω πάρει από φόβο. ΕΛπίζω να προσαρμοστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ουτοπικο να πιστευεις οτι η υγρασια μενει εξω απτο σπίτι. Οταν λεμε υγρασια δεν εννοουμε μυκητες στους τοιχους. Ενας αφυγραντηρας θα σε βοηθησει πολυ, δεν το καταλαβαίνεις αλλα αν περνας 8 ωρες σπίτι με αυξημενη υγρασία στην ατμοσφαιρα, λόγω κλιματος, ξεκινας ηδη "αδυναμη" για να δουλέψεις και να περασεις τη μερα σου καπου, που και παλι η υγρασια στην ατμοσφαιρα ειναι ψηλη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Welcome to Thessaloniki.

Τον Χειμώνα θες 3 fredo espresso για να ανοίξει το μάτι σου.

Η υγρασία που έχουμε είναι που τσακίζει κόκαλα , θα τη συνηθίσεις αλλά μη νομίζεις, και εγώ τον Χειμώνα δυσκολεύομαι πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Adon1s είπε

Welcome to Thessaloniki.

Τον Χειμώνα θες 3 fredo espresso για να ανοίξει το μάτι σου.

Η υγρασία που έχουμε είναι που τσακίζει κόκαλα , θα τη συνηθίσεις αλλά μη νομίζεις, και εγώ τον Χειμώνα δυσκολεύομαι πάρα πολύ.

Αυτό μπορεί να μου δημιουργήσει προβλήματα στο διάβασμα του μεταπτυχιακού μου? Δηλ να με κουράζει τόσο πολύ το κλίμα που να μη μπορώ να διαβασω και να ειναι κουρσσμενο το μυαλο μου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, m.gial said:

Παιδιά θέλω τη βοηθειά σας. Μετακόμισα από την Αθήνα , στη Θεσσαλονίκη, και βλέπω ένα κλιμα, βαρύ , ασήκωτο, σε σημειο να μη χορταίνεις ύπνο και στιγμές που εισαι καταβεβλημένος. Μπορείτε να μου πείτε πως να το αντιμετωπίσω? Πήγα στο γιατρο έκανα εξετάσει δεν μου βρήκε κάτι, ήταν πολυ καλές. Το κλίμα στη Θεσσαλονίκη ,  μου φάινεται περίεργο. με κουράζει. Υπάρχει κάποιος που να το έχει βιωσει και να μου πεις πως το αντιμετώπισε. Ή κάποιος που να είναι από Θεσσαλονίκη?

Νομιζω οτι εισαι παρα πολυ υπερβολικος.

Εχει περισσοτερη υγρασια απο Αθηνα αλλα ουτε βορεια ουτε κεντρικη ευρωπη ειναι. Δηλαδη εκει τι θα εκανες θα ησουν στο κρεβατι ολημερις?

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, m.gial είπε

Μα δεν έχει υγρασία το σπίτι. Ολοκαίνουριο είναι και όχι μόνο το σπίτι αλλά η οικοδομή. Απλά το κλίμα έξω στην ύπαιθρο που λέμε, το βράδυ που γυρνάω σπίτι νιώθω μία κούραση, λγ πονοκέφαλο. Το έχω πάρει από φόβο. ΕΛπίζω να προσαρμοστώ. 

Δεν κάνω πλάκα πάντως! Ο αφυγραντήρας είναι must! Σε ποια περιοχή μένεις αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, al3xis είπε

Δεν κάνω πλάκα πάντως! Ο αφυγραντήρας είναι must! Σε ποια περιοχή μένεις αν επιτρέπεται;

Ευαγγελιστρια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, giwfys είπε

Νομιζω οτι εισαι παρα πολυ υπερβολικος.

Εχει περισσοτερη υγρασια απο Αθηνα αλλα ουτε βορεια ουτε κεντρικη ευρωπη ειναι. Δηλαδη εκει τι θα εκανες θα ησουν στο κρεβατι ολημερις?

Δεν έχει σχέση. Το μικροκλιμα της Θεσσαλονίκης έχει πραγματικά πολύ υγρασία. Και που να πας ανατολικά, πχ Περαία. Εκεί να δεις υγρασία.

Σε νησί είμαι τώρα (Ιρλανδία) κοντά στην θάλασσα και δεν έχει τα επίπεδα υγρασίας της Θεσσαλονίκης που το κρύο σου τσακίζει τα κόκαλα. Και αυτό το κατάλαβα από την πρώτη βδομάδα που έμενα εδώ. Θεσσαλονίκη δεν μπορούσα να κρατήσω ίσιο μαλλί παραπάνω από 2 ώρες από τη στιγμή που θα βγω έξω χειμώνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ ρε παιδιά θα έχω θέμα με το κλίμα της Θεσσαλονίκης 365 ημέρες το χρόνο? Δεν φτιάχνει ποτέ μετά τον Ιανουάριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...