Προς το περιεχόμενο

Κλίμα Θεσσαλονίκης


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, skiabox είπε

Χαμηλότερο βιοτικό επίπεδο στον πλανήτη η Αθήνα.

Σκιαμπόξ Νοταρά καλωσόρισες στο θρεντ

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από TriLoBiTe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χαχαχαχα διαβαζω και γελαω!Οτι να ναι.Εγω οταν κατεβηκα Ηρακλειο επαθα πλακα.Αν η Θεσσαλονικη εχει υγρασια οπως λετε τοτε το Ηρακλειο τι εχει;

Πιστευω οτι ειναι μυθος η υγρασια της Θεσσαλονικης και αυτο το τραγικο που λενε οτι δεν μπορω να ξυπνησω το πρωι χαχαχαχα κλαμα.

2 ώρες πριν, m.gial είπε

Αυτό με τους Κρητικούς που κολλάει?

Εγώ φοβάμαι μη με πειράζει το κλίμα και δεν μπορώ να διαβάσω για το μεταπτυχιακό. Για τα άλλα ας με πειράζει δεν έχω πρόβλημα. Για το διάβασμα του μεταπτυχιακού φοβάμαι μη με επηρεάζει

Διακρινω προκαταληψη και κομπλεξ που δεν θα επρεπε απο εναν ανοιχτομυαλο με ευρωπαικη σκεψη Αθηναιο.

 

Η μέση ετήσια υγρασία σε 10 ελληνικές πόλεις*

Νάξος …………………………………………71%
Κέρκυρα…………………………………….. 70%
Ιωάννινα………………………………………. 69%
Αλεξανδρούπολη…………………………… 68%
Θεσσαλονίκη………………………………… 67%
Λάρισα………………………………………… 67%
Πάτρα………………………………………….. 66%
Ρόδος………………………………………….. 65%
Ηράκλειο ………………………………………63%
Αθήνα (Ελληνικό)……………………………. 61%

*Πηγή: World Meteorological Organization

m.gial αν εσυ δεν μπορεις να ξυπνησεις το πρωι ή θα εχεις προβλημα στο μεταπτυχιακο σου με 6-7% διαφορα υγρασιας τοτε εχεις ενα θεματακι

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, suspiria είπε

Χαχαχαχα διαβαζω και γελαω!Οτι να ναι.Εγω οταν κατεβηκα Ηρακλειο επαθα πλακα.Αν η Θεσσαλονικη εχει υγρασια οπως λετε τοτε το Ηρακλειο τι εχει;

Πιστευω οτι ειναι μυθος η υγρασια της Θεσσαλονικης και αυτο το τραγικο που λενε οτι δεν μπορω να ξυπνησω το πρωι χαχαχαχα κλαμα.

Διακρινω προκαταληψη και κομπλεξ που δεν θα επρεπε απο εναν ανοιχτομυαλο με ευρωπαικη σκεψη Αθηναιο.

Η μέση ετήσια υγρασία σε 10 ελληνικές πόλεις*

Νάξος …………………………………………71%
Κέρκυρα…………………………………….. 70%
Ιωάννινα………………………………………. 69%
Αλεξανδρούπολη…………………………… 68%
Θεσσαλονίκη………………………………… 67%
Λάρισα………………………………………… 67%
Πάτρα………………………………………….. 66%
Ρόδος………………………………………….. 65%
Ηράκλειο ………………………………………63%
Αθήνα (Ελληνικό)……………………………. 61%

*Πηγή: World Meteorological Organization

m.gial αν εσυ δεν μπορεις να ξυπνησεις το πρωι ή θα εχεις προβλημα στο μεταπτυχιακο σου με 6-7% διαφορα υγρασιας τοτε εχεις ενα θεματακι

Ναι σωστα. Γι αυτο το πρωι πονανε τα κοκκαλα σου το χειμωνα στη Σαλονικα, γι αυτο το κλιμα ειναι βαρυ και ασηκωτο  με ομιχλη και αλλα 1002 αρνητικα γι αυτο ολα αυτα που λεω τα λενε και αλλα ατομα. Ασε φιλε καλο το παραμυθακι αλλα δεν εχει δρακο. Μη συγκρινεις το κλιμα.της Αθηνας με της Θεσσαλονικης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, suspiria είπε

Χαχαχαχα διαβαζω και γελαω!Οτι να ναι.Εγω οταν κατεβηκα Ηρακλειο επαθα πλακα.Αν η Θεσσαλονικη εχει υγρασια οπως λετε τοτε το Ηρακλειο τι εχει;

Πιστευω οτι ειναι μυθος η υγρασια της Θεσσαλονικης και αυτο το τραγικο που λενε οτι δεν μπορω να ξυπνησω το πρωι χαχαχαχα κλαμα.

Διακρινω προκαταληψη και κομπλεξ που δεν θα επρεπε απο εναν ανοιχτομυαλο με ευρωπαικη σκεψη Αθηναιο.

Η μέση ετήσια υγρασία σε 10 ελληνικές πόλεις*

Νάξος …………………………………………71%
Κέρκυρα…………………………………….. 70%
Ιωάννινα………………………………………. 69%
Αλεξανδρούπολη…………………………… 68%
Θεσσαλονίκη………………………………… 67%
Λάρισα………………………………………… 67%
Πάτρα………………………………………….. 66%
Ρόδος………………………………………….. 65%
Ηράκλειο ………………………………………63%
Αθήνα (Ελληνικό)……………………………. 61%

*Πηγή: World Meteorological Organization

m.gial αν εσυ δεν μπορεις να ξυπνησεις το πρωι ή θα εχεις προβλημα στο μεταπτυχιακο σου με 6-7% διαφορα υγρασιας τοτε εχεις ενα θεματακι

 

Οι μέσοι όροι είναι μία ιστορία των... άκρων.

Η Αθήνα έχει ενίοτε πολύ ακραίες υγρασίες από ισχυρούς νοτιάδες και βροχές, μπορεί να φτάσει το 100% ξερωγω. Στη θεσσαλονίκη αυτές οι εξαλλοσύνες δεν υπάρχουν, είστε συνέχεια στο 67% από το οποίο βγαίνει κι ο Μ.Ο. Οπότε, μεσοσταθμικά, παρουσιάζονται κοντά, ενώ Θεσσαλονίκη είναι σταθερά χάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω γνωρίσει πάρα πολλά άτομα που όταν κατεβαίνουν Αθήνα για μερικές μέρες αναφέρουν τι τέλειο ύπνο που έκαναν, ότι ξεκουράζονταν πιο εύκολα κτλ. Την ίδια ακριβώς εμπειρία έχω κι εγώ.

Οπότε ή όντως υπάρχει σημαντική διαφορά, ή όλοι ζούμε σε placebo effect όταν κατεβαίνουμε Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά διαβάζω για πρόβλημα υγείας λόγω υγρασίας στη Θεσσαλονίκη. 

Έχοντας περάσει το μεγαλύτερο μέρος της ζωής μου εκεί, ουδέποτε προβληματιστηκα για το αν έχει υγρασία. 

Όταν ήρθα μόνιμα Κύπρο έμαθα τι είναι η υγρασία στην ατμόσφαιρα, που με το που βγαίνεις από το αεροπλάνο πασχίζεις να αναπνεύσεις το σιρόπι που είναι ο αέρας της. 

Υποθέτω εσείς που έχετε θέμα Θεσσαλονίκη, αν πάτε Κύπρο ή Κρήτη θα πεθάνετε. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαξιφισμοί για το κλίμα της πρωτεύουσας και της συμπρωτεύουσας κι ένα μεταπτυχιακό απ'όλα χωρίς υγρασία παρακαλώ. Μάιστα.

Πιείτε κάνα τσίπουρο λέω γω, να ανέβει η υγρασία μέσα σας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει χωρίς καμία διάθεση τοπικισμού είναι σαφές οτι η Αθήνα έχει πολύ καλό κλίμα σε σύγκριση με τη Θεσσαλονίκη. Η Αθήνα , ειδικά τα ΝΠ και η Ριβιέρα έχουν από τα πιο υγιεινά κλίματα στην Ελλάδα και στην Ευρώπη. Χαμηλές υγρασίες, λίγες βροχοπτώσεις, μεγάλη ηλιοφάνεια κοκ. Το πραγματικά αρνητικό στο κλίμα της Αθήνας είναι τα καυτά καλοκαίρια που έχουν ξεφύγει από το 90 και μετά. Οι μέσες θερμοκρασίες στην Αθήνα έχουν εκτοξευτεί πλέον λόγω και της αστικής θερμονησίδας με αποτέλεσμα τα νότια προάστια αυτή τη στιγμή να είναι κατά μέσο όρο ετησίως οι θερμοτέρες περιοχές της ηπειρωτικής Ευρώπης ξεπερνώντας ακόμα και τη Σεβίλλη η οποία μέχρι πρόσφατα ήταν αήττητη στην ετήσια ζέστη στην ηπειρωτική Ευρώπη.

Ομίχλη στην Αθήνα, στο κέντρο της δε ξέρω πόσα χρόνια έχω να δω. Ίσως πάνω από 20. Προσπαθώ να θυμηθώ πότε είχε τελευταία φορά ομίχλη στην Αθήνα και δεν μου έρχεται κάτι. Νομίζω 1-2 φορές στη ζωή μου θυμάμαι να έχω δει ομίχλη στην Αθήνα και εκείνες τις 1-2 φορές δεν είχε καμία σχέση με τις ομίχλες που έχω δει στη Θεσσαλονίκη όπου πραγματικά δε βλέπεις στα 3 μέτρα. Μιλάω για πραγματική μετεωρολογική ομίχλη υγρασίας και όχι τις παπάτζες τότε που καίγαν τα ξύλα σε όλη την Αθήνα να ζεσταθούν. 

Το κλίμα της Θεσσαλονίκης δεν είναι καλό μπροστά στο κλίμα της Αθήνας. Τουλάχιστον για εμένα. Χάνει μεν πολύ από τα αφόρητα καλοκαίρια της η Αθήνα αλλά σε βάθος χρόνου κερδίζει τις απώλειες σε σχέση με τις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας. Φυσικά αν συνεχίζουν τα καλοκαίρια να χτυπάνε μέσες ημερήσιες Τ στους 30 βαθμούς στο κέντρο της Αθήνας τότε ίσως σύντομα να επανεξετάσω. Ακόμα και ο Διόνυσος που είναι το πατρικό μου μέσα στη φύση δεν μπορεί να συναγωνιστεί το καλόηθες κλίμα του κέντρου της Αθήνας.

Απλά το βασικό είναι οτι στην Αθήνα πρέπει να μιλάμε με όρους περιοχών καθώς υπάρχουν τρομερές διαφορές από περιοχή σε περιοχή ακόμα και μέσα στο λεκανοπέδιο. Σε γενικές γραμμές όμως τα χαμηλά υψόμετρα του λεκανοπεδίου και ειδικά όσο πιο νότια πάμε στην Αθήνα τόσο πιο υγιεινό, καλόηθες και ευχάριστο παραμένει το κλίμα παρά την αναπόφευκτη θερινή ζέστη.

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, Τοξοβόλος___U__K said:

Εντάξει χωρίς καμία διάθεση τοπικισμού είναι σαφές οτι η Αθήνα έχει πολύ καλό κλίμα σε σύγκριση με τη Θεσσαλονίκη. Η Αθήνα , ειδικά τα ΝΠ και η Ριβιέρα έχουν από τα πιο υγιεινά κλίματα στην Ελλάδα και στην Ευρώπη. Χαμηλές υγρασίες, λίγες βροχοπτώσεις, μεγάλη ηλιοφάνεια κοκ. Το πραγματικά αρνητικό στο κλίμα της Αθήνας είναι τα καυτά καλοκαίρια που έχουν ξεφύγει από το 90 και μετά. Οι μέσες θερμοκρασίες στην Αθήνα έχουν εκτοξευτεί πλέον λόγω και της αστικής θερμονησίδας με αποτέλεσμα τα νότια προάστια αυτή τη στιγμή να είναι κατά μέσο όρο ετησίως οι θερμοτέρες περιοχές της ηπειρωτικής Ευρώπης ξεπερνώντας ακόμα και τη Σεβίλλη η οποία μέχρι πρόσφατα ήταν αήττητη στην ετήσια ζέστη στην ηπειρωτική Ευρώπη.

Ομίχλη στην Αθήνα, στο κέντρο της δε ξέρω πόσα χρόνια έχω να δω. Ίσως πάνω από 20. Προσπαθώ να θυμηθώ πότε είχε τελευταία φορά ομίχλη στην Αθήνα και δεν μου έρχεται κάτι. Νομίζω 1-2 φορές στη ζωή μου θυμάμαι να έχω δει ομίχλη στην Αθήνα και εκείνες τις 1-2 φορές δεν είχε καμία σχέση με τις ομίχλες που έχω δει στη Θεσσαλονίκη όπου πραγματικά δε βλέπεις στα 3 μέτρα. Μιλάω για πραγματική μετεωρολογική ομίχλη υγρασίας και όχι τις παπάτζες τότε που καίγαν τα ξύλα σε όλη την Αθήνα να ζεσταθούν. 

Το κλίμα της Θεσσαλονίκης δεν είναι καλό μπροστά στο κλίμα της Αθήνας. Τουλάχιστον για εμένα. Χάνει μεν πολύ από τα αφόρητα καλοκαίρια της η Αθήνα αλλά σε βάθος χρόνου κερδίζει τις απώλειες σε σχέση με τις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας. Φυσικά αν συνεχίζουν τα καλοκαίρια να χτυπάνε μέσες ημερήσιες Τ στους 30 βαθμούς στο κέντρο της Αθήνας τότε ίσως σύντομα να επανεξετάσω. Ακόμα και ο Διόνυσος που είναι το πατρικό μου μέσα στη φύση δεν μπορεί να συναγωνιστεί το καλόηθες κλίμα του κέντρου της Αθήνας.

Απλά το βασικό είναι οτι στην Αθήνα πρέπει να μιλάμε με όρους περιοχών καθώς υπάρχουν τρομερές διαφορές από περιοχή σε περιοχή ακόμα και μέσα στο λεκανοπέδιο. Σε γενικές γραμμές όμως τα χαμηλά υψόμετρα του λεκανοπεδίου και ειδικά όσο πιο νότια πάμε στην Αθήνα τόσο πιο υγιεινό, καλόηθες και ευχάριστο παραμένει το κλίμα παρά την αναπόφευκτη θερινή ζέστη.

Xωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, υπάρχει κόσμος που προτιμά τα πιο υγρά κλίματα. Είχα αρκετές συζητήσεις με ανθρώπους που δεν ανέχονται το υπερβολικά ζεστό κλίμα της Ελλάδας (εν γένει), παρά τη χαμηλή - κατά Μ.Ο. - υγρασία σε σχέση με τη Β. Ευρώπη. Προτιμούν ήπιες θερμοκρασίες ~25 βαθμών max το καλοκαίρι και ας συνοδεύεται όλο το χρόνο με υψηλότερα ποσοστά υγρασίας.

Ο ένας δεν αντέχει το πολύ κρύο, ο άλλος τον καύσωνα. Από ένα σημείο κι έπειτα είναι θέμα προσωπικής προτίμησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εξάλλου ανέφερα πως για μένα είναι έτσι τα πράγματα. Προφανώς υπάρχουν άνθρωποι που προτιμούν πολλά διαφορετικά κλίματα, εξάλλου και γω δε μπορώ τη ζέστη της Αθήνας το καλοκαίρι. Είναι απάλευτη παρά τη χαμηλή υγρασία ακόμα και αν προέρχεσαι από πολύ θερμές χώρες.

Επίσης, πολλοί Έλληνες καιρόφιλοι λόγω στέρησης πραγματικού κρύου καιρού έχουν πετριά με χιόνια, παγετούς και ιστορίες για αγρίους που προσωπικά δε τα αντέχω καθόλου επίσης. Μου αρέσει η ηπιότητα στον καιρό γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή διάβασα όλα τα σχόλια, αυτό που ήθελα να πω είναι ότι σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να προσβάλλω το κλίμα της Θεσσαλονίκης. Το ότι έκανα λάθος που ήρθα, ενώ ήξερα ότι έχω ιγμορίτιδα και ότι δεν σηκώνω τα βαριά κλίματα, αφορά αποκλειστικά εμένα και ευθύνομαι εγώ γι αυτό. Έτσι και αλλιώς ανέβηκα για 1 χρόνο και κάτι μήνες, για να ολοκληρώσω το μεταπτυχιακό μου. Απλά ελπίζω να μπορώ να συνηθίσω το κλίμα της Θεσσαλονίκης και συνάμα να μη μου στοιχίσει αυτό τον 1 χρόνο σε αρρώστες, ιγμορίτιδες κλπ. Θα προσπαθήσω να ασκούμαι, να κοιμάμαι σωστά , να κάνω και τις θεραπείες με το αλατόνερο για να μπορώ να αντιμετωπίσω τη κατάσταση. Το κλίμα της Αθήνας πάντως δεν συγκρίνεται με τίποτα στην Ελλάδα. Κοιμάσαι, χορταίνεις ύπνο, σου δίνει ενέργεια και γενικα΄όπως και να το κάνουμε είναι ξηρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, suspiria είπε

Χαχαχαχα διαβαζω και γελαω!Οτι να ναι.Εγω οταν κατεβηκα Ηρακλειο επαθα πλακα.Αν η Θεσσαλονικη εχει υγρασια οπως λετε τοτε το Ηρακλειο τι εχει;

Πιστευω οτι ειναι μυθος η υγρασια της Θεσσαλονικης και αυτο το τραγικο που λενε οτι δεν μπορω να ξυπνησω το πρωι χαχαχαχα κλαμα.

Διακρινω προκαταληψη και κομπλεξ που δεν θα επρεπε απο εναν ανοιχτομυαλο με ευρωπαικη σκεψη Αθηναιο.

Η μέση ετήσια υγρασία σε 10 ελληνικές πόλεις*

Νάξος …………………………………………71%
Κέρκυρα…………………………………….. 70%
Ιωάννινα………………………………………. 69%
Αλεξανδρούπολη…………………………… 68%
Θεσσαλονίκη………………………………… 67%
Λάρισα………………………………………… 67%
Πάτρα………………………………………….. 66%
Ρόδος………………………………………….. 65%
Ηράκλειο ………………………………………63%
Αθήνα (Ελληνικό)……………………………. 61%

*Πηγή: World Meteorological Organization

m.gial αν εσυ δεν μπορεις να ξυπνησεις το πρωι ή θα εχεις προβλημα στο μεταπτυχιακο σου με 6-7% διαφορα υγρασιας τοτε εχεις ενα θεματακι

 

Σε διάφορες πόλεις που έχω πάω όπως Αλεξανδρούπολη-Ξάνθη-Χαλκιδική... μπορεί να έχουν υγρασία αλλά το βράδυ έχει δροσιά, σε σημείο που να χρειάζεσαι φουτερ.

Θεσσαλονίκη ακόμη και το βράδυ βράζει ο τόπος το καλοκαίρι και έχει άπνοια. Περισσότερο στο κέντρο της πόλης, στα περίχωρα είναι καλύτερα.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, m.gial είπε

Ναι σωστα. Γι αυτο το πρωι πονανε τα κοκκαλα σου το χειμωνα στη Σαλονικα, γι αυτο το κλιμα ειναι βαρυ και ασηκωτο  με ομιχλη και αλλα 1002 αρνητικα γι αυτο ολα αυτα που λεω τα λενε και αλλα ατομα. Ασε φιλε καλο το παραμυθακι αλλα δεν εχει δρακο. Μη συγκρινεις το κλιμα.της Αθηνας με της Θεσσαλονικης. 

Με τα μικροσωματίδια ή χωρίς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...