Προς το περιεχόμενο

Κλίμα Θεσσαλονίκης


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, m.gial said:

Και στην Αθήνα , υπάρχουν περιοχές που έχουν υγρασία γιατί έχουν κοντά θάλασσα. Πειραιάς, Φάληρο, Ελληνικό, Γλυφάδα, Καλαμάκι, το χειμώνα δεν πρέπει να παλεύονται. Εγώ έμενα Καισαριανή ανέκαθεν οπότε δεν είχα το παραμικρό θέμα. Απλά και στην Αθήνα υπάρχουν περιοχές που έχουν υγρασία

Δεν είναι ακριβές αυτό.

Δλδ ναι συνήθως είναι ακριβές οτι περιοχές κοντά στη θάλασσα έχουν υγρασία αλλά αυτό δεν έχει ισχύ για τη νότια Αττική. Λόγω της γεωγραφικής της θέσης η νότια Αττική έχει ένα από τα ξηρότερα κλίματα στην Ελλάδα και την Ευρώπη. Ειδικά τα νότια παραλιακά προάστια της Αθήνας έχουν το ξηρότερο κλίμα της Αττικής και μαζί με τις Κυκλάδες το ξηρότερο της Ελλάδας. Μακράν ξηρότερο από το κέντρο. Ο Πειραιάς μάλιστα έχει  θερμοστεπικό κλίμα σύμφωνα με την επίσημη κατάταξη Koppen. To Ελληνικό επίσης οριακά κατατάσεται στα θερμοστεπικά κλίματα κατά Koppen για να αλλάξει βαθμιαία καθώς κινούμαστε προς το κέντρο της Αθήνας σε θερμό μεσογειακό.

Μάλιστα, αυτή η ιδιαιτερότητα της νότιας Αττικής είναι αισθητή και με το μάτι. Αν προσέξετε καθώς κινούμαστε προς τα νότια προάστια η βλάστηση αραιώνει σημαντικά με φρύγανα, κακτοειδή, και χαμηλούς θάμνους όσο πλησιάζουμε στις ακτές. Μάλιστα στη νότια Αττική υπάρχουν εκτεταμένες περιοχές με ξέρες κ χαμηλή βλάστηση φρυγάνων ή σχεδόν εντελώς barren περιοχές. Η νότια Αττική πραγματικά είναι στο όριο της μετάβασης μεταξύ στεπικού και θερμού μεσογειακού κλίματος με μερικές περιοχές να πέφτουν ξεκάθαρα στον θερμό στεπικό μετεωρολογικό τύπο (BSh) σύμφωνα με την κλιματική κατάταξη Koppen.

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, suspiria είπε

Αν είσαι Αθήνα για διακοπές ατυχησες πάντως.Ολα αυτά τα κύματα κακοκαιρίας δεν εμφανίστηκαν ποτέ στη Θεσσαλονίκη, ούτε καν έβρεξε.

Nαι τρομερή η πόλη σας μπρο. Ήλιος με υγρασία 260% και κρύο. Ούτε να κάτσεις έξω, ούτε να κοιμηθείς. Ήρθα Αθήνα και με 7 ώρες είμαι τζετ κι ας χιονίζει, ήμουν θεσσαλονίκη και στο 9ωρο ξυπναγα και επινα 3 καφέδες, ξυπνούσα στη νύχτα με δύσπνοια από την υγρασία.

Οπότε συνοψίζοντας, αν πήγες διακοπές Αθήνα όντως ίσως ατύχησες για λίγες μέρες. Άμα γεννήθηκες και ζεις Θεσσ, έχεις μία άτυχη ποιότητα ζωής.

Επεξ/σία από qwertyuiop2
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργο αυτο που λες γιατι τωρα με ηλιο εχει 38% υγρασια.

Αλλα μαλλον κατι παραπανω θα ξερεις....

THES.jpg.dfe908541dc75792e228c10a05efb2a5.jpg

ATH.jpg

Συγκρινοντας 2 πολεις πχ βλεπουμε αυτα τα στατιστικα:

https://www.navihellas.gr/weather-history/?id=36

https://www.navihellas.gr/weather-history/?id=1

Αυτο που προκυπτει τελικα ειναι οτι γενικως υπαρχει και διατηρειται ενας μυθος.Εκτος και αν αμφισβητουμε και την στατιστικη και τις μετρησεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2020 στις 2:46 ΜΜ, suspiria είπε

Περιεργο αυτο που λες γιατι τωρα με ηλιο εχει 38% υγρασια.

Αλλα μαλλον κατι παραπανω θα ξερεις....

THES.jpg.dfe908541dc75792e228c10a05efb2a5.jpg

ATH.jpg

Συγκρινοντας 2 πολεις πχ βλεπουμε αυτα τα στατιστικα:

https://www.navihellas.gr/weather-history/?id=36

https://www.navihellas.gr/weather-history/?id=1

Αυτο που προκυπτει τελικα ειναι οτι γενικως υπαρχει και διατηρειται ενας μυθος.Εκτος και αν αμφισβητουμε και την στατιστικη και τις μετρησεις.

Άλλο ο Πειραίας άλλο η Αθήνα. ΚΑΙ ναι η Θεσσαλονικη εχει το χειροτερο κλιμα στην Ελλαδα. ακομα και απο τα νησια. υγρασια, κρυο σε σημειο να σε κουραζει. στην Αθηνα εχω τυχει χιονι και βγαινεις εξω με τα κοντομανικα και καθεσαι. Στη θεσσαλονικη δεν υποφερεται η υγρασια. δεν χορταινεις υπνο και γενικα δεν ζεις σαν ανθρωπος. το οτι εχει αλλα 500 καλα δυστυχως δεν αντιστοιχουν στο δυσαρεστο κλιμα της. Υπομονη κανω να περασει ο καιρος και σε 6 μηνες παω Αθηνα να ηρεμησω. ευτυχως κατεβαινω 2 σαββατοκυριακα το μηνα και ηρεμω . με 5 ωρες υπνο και με μετρό αντι οασθ και την εγκληματικοτητα που εχει η Θεσσαλονικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην φοράς και κοντομάνικο με χιόνι, δεν γίνεται να φοράς κοντομάνικο όταν χιονίζει ασχέτως του μέρους που βρίσκεσαι, όσους βλέπετε και το κάνουν αυτό απλά κοιτάνε να το παίζουν μάγκες και να δείχνουν ότι και καλά αντέχουν στο κρύο και είναι σκληρά αντράκια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, m.gial said:

Άλλο ο Πειραίας άλλο η Αθήνα. ΚΑΙ ναι η Θεσσαλονικη εχει το χειροτερο κλιμα στην Ελλαδα. ακομα και απο τα νησια. υγρασια, κρυο σε σημειο να σε κουραζει. στην Αθηνα εχω τυχει χιονι και βγαινεις εξω με τα κοντομανικα και καθεσαι. Στη θεσσαλονικη δεν υποφερεται η υγρασια. δεν χορταινεις υπνο και γενικα δεν ζεις σαν ανθρωπος. το οτι εχει αλλα 500 καλα δυστυχως δεν αντιστοιχουν στο δυσαρεστο κλιμα της. Υπομονη κανω να περασει ο καιρος και σε 6 μηνες παω Αθηνα να ηρεμησω. ευτυχως κατεβαινω 2 σαββατοκυριακα το μηνα και ηρεμω . με 5 ωρες υπνο και με μετρό αντι οασθ και την εγκληματικοτητα που εχει η Θεσσαλονικη

Φαντάζομαι δεν έχεις επισκεφθεί μέρη όπως Ρόδο, Κω, Κέρκυρα, νησιά γενικά, Ιωάννινα, Έδεσσα κλπ ή απλά βγάζεις κάποιο κόμπλεξ με την πόλη. Δε βαρεθήκατε με τον τοπικισμό τόσα χρόνια, grow up που λένε και στο χωριό μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2020 στις 2:46 ΜΜ, suspiria είπε

Περιεργο αυτο που λες γιατι τωρα με ηλιο εχει 38% υγρασια.

Αλλα μαλλον κατι παραπανω θα ξερεις....

Συγκρινοντας 2 πολεις πχ βλεπουμε αυτα τα στατιστικα:

https://www.navihellas.gr/weather-history/?id=36

https://www.navihellas.gr/weather-history/?id=1

Αυτο που προκυπτει τελικα ειναι οτι γενικως υπαρχει και διατηρειται ενας μυθος.Εκτος και αν αμφισβητουμε και την στατιστικη και τις μετρησεις.

Λολ, σε ευχαριστώ για τα στατιστικά που συμφωνούν μαζί μου! Αυτό που παραθέτεις είναι η πιο χάλια από υγρασία περιοχή της Αττικής (Πειραιάς) και κατά μ.ο. έχει ΠΑΝΤΑ λιγότερη υγρασία από τη Θεσσαλονίκη, ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες που η "συμπρωτεύουσα" δικαιολογημένα εγκαταλείπεται ολοκληρωτικά από τους ταλαίπωρους καψαλισμένους και δύσπνοες κατοίκους της, μια και το κλίμα της είναι λίγο καλύτερο από το να έχεις κατασκηνώσει 24/7 σε ένα δωμάτιο Σάουνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, teo_3 είπε

Φαντάζομαι δεν έχεις επισκεφθεί μέρη όπως Ρόδο, Κω, Κέρκυρα, νησιά γενικά, Ιωάννινα, Έδεσσα κλπ ή απλά βγάζεις κάποιο κόμπλεξ με την πόλη. Δε βαρεθήκατε με τον τοπικισμό τόσα χρόνια, grow up που λένε και στο χωριό μου.

Νότιες Ρόδος και Λέσβος είναι τα μόνα νησιά που έχω πάει και συγκρίνονται με τη Θεσσαλονίκη σε υγρασία και κακό κλίμα γενικά, η αλήθεια να λέγεται. Μόνο που εκεί δεν έχουν και μια ατέλειωτη χαβούζα τσιμέντου με το μικρότερο ποσοστό πρασίνου στην Ελλάδα (0,8 τμ ανά κάτοικο στη Δ. Θεσσαλονίκη, ενώ για το δήμο Αθηναίων αυτό είναι στα 2,5 τετραγωνικά). Οπότε ζουν πολύ καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ.Επισης Ηράκλειο Κρήτης όταν είχα πάει είχε περισσότερη υγρασία από Θεσσαλονίκη.Και ηταν και καλοκαίρι.

Ένας λόγος που δεν γουστάρω Θεσσαλονίκη ο βασικός δηλ είναι η έλλειψη πράσινου.Και προσωπική μου άποψη ότι στην Αθήνα οι άνθρωποι είναι πιο ευγενικοί.

Αλλά όπως και να χει ιδανικά θα ήθελα να μένω σε μικρή πόλη με καλύτερη ποιότητα ζωής.Ουτε Αθήνα ούτε Θεσσαλονίκη φυσικά.

Λίγο όμως να ξεφύγουμε από τα λανθασμένα στερεότυπα γιατί τα στατιστικά και η μετεωρολογία λένε αλλά.

Η γνώση είναι δύναμη.Τα στερεότυπα και οι προκαταλήψεις δεν είναι γνώση είναι κόμπλεξ.

Είναι σα να λέτε ότι δε μπορείτε να κοιμηθείτε το βράδυ αν πιείτε εσπρέσσο ενώ με άλλους καφέδες δεν έχετε πρόβλημα (το χω ακούσει από πολύ κόσμο).Έλα όμως που ο εσπρέσσο είναι ο καφές με τη μικρότερη συγκέντρωση καφεινης.Ειναι σαν την τραγική υγρασία της Θεσσαλονίκης και αυτός που δε σε αφήνει να κλείσεις μάτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, suspiria είπε

Άρα θεωρείς την διαφορά του 4% τεράστια.

Οκ.

Καταλαβαίνω ότι το να ζεις στον Εύοσμο είναι μία εμπειρία ζωής που προσπαθείς να χρυσώσεις για να αντέξεις, όπως κάνω κι εγώ όταν με ενοχλεί αφόρητα το μέγεθος και το αχανές της Αθήνας στην οδήγηση και λέω διάφορα χαζά "ναι, αλλά", οπότε δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίσω, άλλωστε είναι ευανάγνωστο το τί έχει γράψει καθένας. 4% είναι η διαφορά με τον Πειραιά, την πιο χάλια κλιματικά και επιβαρυμένη ρυπαντικά περιοχή της Αθήνας. Το κέντρο της πόλης θα έχει τουλάχιστον 10% κάτω από τη Θεσσ, που να είναι αισθητή διαφορά, γιατί μιλάμε για Μ.Ο., κάτι που σημαίνει ότι τα ανώτατα όρια μπορεί να διαφέρουν τρομακτικά.

Όσον αφορά τον ύπνο, εγώ απλώς λέω ότι κοιμάμαι χειρότερα και καμιά φορά ξυπνάω από την πυκνότητα της υγρασίας, ειδικά σε κρύες μέρες που παρα-μπουμπουνίζουμε τη θέρμανση. Κι αυτό είναι φακτ που έχω ακούσει από τρομερά πολύ κόσμο, και θεσσαλονικείς, δεν είμαι μόνος. Γνωστό μας ζεύγος έρχεται Αθήνα και από τη διαφορά ποιότητας ύπνου με τη θεσσ είναι απίστευτα δραστήριο.

Επεξ/σία από qwertyuiop2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, qwertyuiop2 said:

Νότιες Ρόδος και Λέσβος είναι τα μόνα νησιά που έχω πάει και συγκρίνονται με τη Θεσσαλονίκη σε υγρασία και κακό κλίμα γενικά, η αλήθεια να λέγεται. Μόνο που εκεί δεν έχουν και μια ατέλειωτη χαβούζα τσιμέντου με το μικρότερο ποσοστό πρασίνου στην Ελλάδα (0,8 τμ ανά κάτοικο στη Δ. Θεσσαλονίκη, ενώ για το δήμο Αθηναίων αυτό είναι στα 2,5 τετραγωνικά). Οπότε ζουν πολύ καλύτερα.

Την παλεύεις ρε κολλητέ, ποια σύγκριση με Ρόδο. Όλο το νησί αυτή τη στιγμή έχει 80%+ και το έχει μόνιμα, οι άνθρωποι υποφέρουν και ζούνε με πάνω απο έναν αφυγραντήρα να δουλεύει 24ωρο με αποτέλεσμα να κατέβει το πολύ στα 60-65%. Θεσσαλονίκη ζήτημα να έχει στα 65-70% γενικά και 3 βδομάδες τώρα με Βοριά είναι στα 40-45%. Στην Έδεσσα έχουν το σπίτι κλειστό με 85% ανοίγεις τα παράθυρα να αεριστεί μπας και κατέβει και πάει στο 90%, αμάν κάνουν οι άνθρωποι να βγάλει κάνα ήλιο να βάλουνε πλυντήριο.
Τι συγκρίνεις, ξεκόλλα το κεφάλι με τον τοπικισμό, καλό στον εαυτό σου θα κάνεις. Ναι η Αθήνα, γιατί αυτό σε καίει να ακούσεις, έχει καλύτερο κλίμα απο Θεσσαλονίκη (απο πλευράς υγρασίας), όσοι έχουν επισκεφθεί και τα δύο μέρη αυτό λένε, δεν έχει όμως το χειρότερο,. Έλεος κάπου με τα κόμπλεξ σας λες και είστε 5 χρονών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...