Προς το περιεχόμενο

Αλοιφή για γρατζουνιά αυτοκινήτου;;!


OhgmaAurvanium

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Βρήκα χτες 3-4 μεγάλες γρατζουνιές στο αυτοκίνητό μου, δεξιά αριστερά και μπροστά στο καπό, μάλλον κάποιος μ......ς λογικά με κλειδί..

Μη δουν καινούριο αμάξι πιπίλα.. τεσπα..

Είναι ανοιχτό μπλε το χρώμα, του ουρανού που λένε, 

υπάρχει κάτι το οποίο μπορώ να εφαρμόσω το οποίο θα τις κάνει να φαίνονται ελάχιστα έως καθόλου;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν  το νυχι σου "βρισκει" πανω στη γρατζουνια μην περιμενεις πολλα πραγματα 

Μαμακες παντα υπαρχουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου είπαν, εάν η γρατσουνιά είναι βαθιά (τη "νιώθεις" με το νύχι) δε θα τη σβήσει η αλοιφή. Θα τη βελτιώσει οπτικά, αλλά δε θα σβηστεί τελείως. Φυσικά δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

Πάρε 2 αλοιφές (μία χοντρή, μία ψιλή, ότι μάρκα σ' αρέσει, υπάρχουν και σε σετ) και πολύ λεπτό γυαλόχαρτο νερού (π.χ 1500 - 2000). Τρίβεις με το γυαλόχαρτο μαζί με νερό και μετά με της δύο αλοιφές (πρώτα τη χοντρή, μετά την ψιλή).

Επίσης, βάλε ένα καλό κερί στο αυτοκίνητο. Δε θα σε σώσει , αλλά προστατεύει και από γρατσουνιές.

Μεσ' την ατυχία σου ήσουν τυχερός τουλάχιστον... εμένα στο T-ROC μου διάλυσαν την οροφή! Πέταξαν τούβλα πάνω. Οκτώβριο το πήρα, ο ίδιος ως τώρα δε το 'χω ακουμπήσει ούτε σε θάμνο, ενώ τον Ιούνιο μου ρίξαν πάνω στο αμάξι τούβλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Haldol είπε

Μεσ' την ατυχία σου ήσουν τυχερός τουλάχιστον... εμένα στο T-ROC μου διάλυσαν την οροφή! Πέταξαν τούβλα πάνω. Οκτώβριο το πήρα, ο ίδιος ως τώρα δε το 'χω ακουμπήσει ούτε σε θάμνο, ενώ τον Ιούνιο μου ρίξαν πάνω στο αμάξι τούβλα...

Πω ρε φίλε.. Γιατί να το κάνει κάποιος αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2019 στις 7:10 ΜΜ, G.bar είπε

Πω ρε φίλε.. Γιατί να το κάνει κάποιος αυτο;

Δε ξέρω αλλα εγω εχω καταλάβει πως αν παρκάρεις έξω το αμαξι αποκτα γρατζουνιές. Η απο γιαγιάδες με καρότσια, κωλόπαιδα με κλειδιά κτλ.

 

Στις 27/9/2019 στις 11:12 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

Αν  το νυχι σου "βρισκει" πανω στη γρατζουνια μην περιμενεις πολλα πραγματα 

Μαμακες παντα υπαρχουν.

Δε ξερω αν ειναι απολυτο με το νυχι αλλα αν ειναι στο βερνικη τοτε ισως να φαινεται καλυτερα με γυάλισμα. Αν εχει φαει ολο το βερνικι ομως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2019 στις 11:05 ΜΜ, OhgmaAurvanium είπε

Καλησπέρα!

Βρήκα χτες 3-4 μεγάλες γρατζουνιές στο αυτοκίνητό μου, δεξιά αριστερά και μπροστά στο καπό, μάλλον κάποιος μ......ς λογικά με κλειδί..

Μη δουν καινούριο αμάξι πιπίλα.. τεσπα..

Είναι ανοιχτό μπλε το χρώμα, του ουρανού που λένε, 

υπάρχει κάτι το οποίο μπορώ να εφαρμόσω το οποίο θα τις κάνει να φαίνονται ελάχιστα έως καθόλου;;

     Αν είσασταν κοντά θα σας το διορθωνα ευχαρίστως ως ένα βαθμό , αν και το χρώμα είναι δύσκολο . Αν και σας δόθηκε ήδη απάντηση με τις αλοιφές , να προσθέσω πως αν ακολουθήσετε αυτό τον δρόμο , οριοθετήστε την περιοχή που θα δουλέψετε με ταινία περιφερειακά , ώστε αν σας φύγει το χέρι πάνω στο τρίψιμο να μην κάνετε ζημία πιο πέρα από την περιοχή που δουλεύετε . Σαφώς δεν πρέπει να δουλέψετε κάτω από έντονο ήλιο . Σίγουρα αν δουλέψετε με τις αλοιφές σταδιακά , η ζημία θα είναι λιγότερο εμφανής απ' ότι πριν χωρίς να χρειάζεται βάψιμο , το οποίο έτσι κι'αλλιώς σε τέτοιο χρώμα ....... 

   Προτείνω για μελλοντική χρήση , παίρνοντας τον κωδικό του χρώματος , βρίσκεται κάπου σε κάποια ταμπέλα σε πόρτα ίσως , να κάνετε έξω ένα μπουκαλάκι ίδιο χρώμα ώστε να έχετε κάτι σε πρώτη ζήτηση . 

   Καλή επιτυχία ....... μην το σκέφτεστε πολύ , συμβαίνει σε όλους .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Αν είσασταν κοντά θα σας το διορθωνα ευχαρίστως ως ένα βαθμό , αν και το χρώμα είναι δύσκολο . Αν και σας δόθηκε ήδη απάντηση με τις αλοιφές , να προσθέσω πως αν ακολουθήσετε αυτό τον δρόμο , οριοθετήστε την περιοχή που θα δουλέψετε με ταινία περιφερειακά , ώστε αν σας φύγει το χέρι πάνω στο τρίψιμο να μην κάνετε ζημία πιο πέρα από την περιοχή που δουλεύετε . Σαφώς δεν πρέπει να δουλέψετε κάτω από έντονο ήλιο . Σίγουρα αν δουλέψετε με τις αλοιφές σταδιακά , η ζημία θα είναι λιγότερο εμφανής απ' ότι πριν χωρίς να χρειάζεται βάψιμο , το οποίο έτσι κι'αλλιώς σε τέτοιο χρώμα ....... 

   Προτείνω για μελλοντική χρήση , παίρνοντας τον κωδικό του χρώματος , βρίσκεται κάπου σε κάποια ταμπέλα σε πόρτα ίσως , να κάνετε έξω ένα μπουκαλάκι ίδιο χρώμα ώστε να έχετε κάτι σε πρώτη ζήτηση . 

   Καλή επιτυχία ....... μην το σκέφτεστε πολύ , συμβαίνει σε όλους .

Που μπορούμε να φτιάξουμε μπουκαλάκι με το χρώμα του αυτοκινήτου κατά παραγγελία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Που μπορούμε να φτιάξουμε μπουκαλάκι με το χρώμα του αυτοκινήτου κατά παραγγελία?

    Αφού βρείτε κάπου στο αμάξωμα η στο βιβλίο τον κωδικό του χρώματος , μπορείτε να ζητήσετε σε κάποιον που έχει χρώματα αυτοκινήτων να σας φτιάξει είτε υγρό είτε σπρέι ........ παλιότερα κάποιος στην Αθήνα του οποίου δυστυχώς έχω χάσει τα ίχνη , έφτιαχνε έτοιμες καρτέλες με αυτοκόλλητα σε διάφορα μεγέθη , έτοιμα σε κάποια τυπικά χρώματα η και κατά παραγγελία ........ είχαμε καλύψει μισό φτερό σχεδόν , μεταλλικό χρώμα το οποίο μετά από τρία και πλέον χρόνια είναι ακόμη άψογο σε εμφάνιση .ε ελάχιστη διαφορά στην απόχρωση ....... φυσικά αυτά τα patch τα πουλάνε και οι αντιπροσωπείες , όμως αυτά τα συγκεκριμένα ήταν πολλά διαφορετικά μεγέθη σε μία καρτέλα , τα είχα βρει παλιά σε ένα Praktiker , για μικρές ζημιές είναι πολύ βολικά ακόμη και αν έχει στραβωσει λαμαρίνα ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το αμαξι ειναι καινουργιο μηπως σου εδωσαν απο την αντιπροσωπεια ?

Σε Honda CRV  του 2008 μου εχιαν δωει σε μπουκαλακι τυπου blanco

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Που μπορούμε να φτιάξουμε μπουκαλάκι με το χρώμα του αυτοκινήτου κατά παραγγελία?

Εαν εισαι Αθηνα, στο κατεβασμα της Κατεχακη (οπως κατεβαινεις απο Ελληνορωσσων) λιγο πριν τα Μικελ που ειναι στην γωνια, εχει ενα μαγαζι που πας και σου βγαζει μπουκαλακι με το χρωμα σου. Σου δινει και ενα πινελακι και στιλβωτικο υγρο, αλλα να ξερεις και εγω που προσπαθησα, φαινεται η διχρωμια. 😐

Δυστυχως, απο την στιγμη που το αμαξι ειναι στο δρομο, τετοιες μικροφθορες τις παντρευεσαι. Και ειναι πολυ κριμα ρε γμτ,ειδικα αμα ειναι καινουργιο το αμαξι. 

Εχω μπει στην διαδικασια να απορριψω θεσεις παρκαρισματος που ηταν πιο κοντα στο σπιτι μου, γιατι ηταν σχετικα "επιφοβες" για γρατζουνιες και να το βαλω πιο μακρυ για να εχω μια σχετικη ασφαλεια. 

Το μεγαλο αγχος ειναι στα παρκινγκ των πολυκαταστηματων, προσπαθω να πιανω τοιχο 😋, τουλαχιστον να μειωσεις τις πιθανοτητες να σε χτυπησουν απο μια πλευρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tutuyo είπε

Εαν εισαι Αθηνα, στο κατεβασμα της Κατεχακη (οπως κατεβαινεις απο Ελληνορωσσων) λιγο πριν τα Μικελ που ειναι στην γωνια, εχει ενα μαγαζι που πας και σου βγαζει μπουκαλακι με το χρωμα σου. Σου δινει και ενα πινελακι και στιλβωτικο υγρο, αλλα να ξερεις και εγω που προσπαθησα, φαινεται η διχρωμια. 😐

Δυστυχως, απο την στιγμη που το αμαξι ειναι στο δρομο, τετοιες μικροφθορες τις παντρευεσαι. Και ειναι πολυ κριμα ρε γμτ,ειδικα αμα ειναι καινουργιο το αμαξι. 

Εχω μπει στην διαδικασια να απορριψω θεσεις παρκαρισματος που ηταν πιο κοντα στο σπιτι μου, γιατι ηταν σχετικα "επιφοβες" για γρατζουνιες και να το βαλω πιο μακρυ για να εχω μια σχετικη ασφαλεια. 

Το μεγαλο αγχος ειναι στα παρκινγκ των πολυκαταστηματων, προσπαθω να πιανω τοιχο 😋, τουλαχιστον να μειωσεις τις πιθανοτητες να σε χτυπησουν απο μια πλευρα...

Τα μισα αυτοκινητα ειναι περασμενα με κλειδι δε γλιτώνεις αν δεν εχεις παρκινγκ.. και αν περνανε απο σχολείο την εβαψες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2019 στις 12:11 ΠΜ, xrist0s4 είπε

Κάποια συγκεκριμένη μάρκα αλοιφής ;

Έχω Σμαρτ άσπρο κ έχει μπόλικες .. Μήπως κ το σουλουπωσω λίγο!

   3Μ πρωτίστως φυσικά και οι άλλες κάνουν δουλειά , θα επαναλάβετε δύο με τρεις φορές , όχι την ίδια μέρα , όχι κάτω από ήλιο , δύο πανιά , παλιές μπλούζες βαμβακερές ει δυνατόν , μια για πέρασμα και τρίψιμο , μια για στέγνωμα εφόσον δουλεύετε με το χέρι .

  Σημ. Σε όλες τις περιπτώσεις είναι καλό να έχετε πλύνει το αυτοκίνητο πριν , ώστε να έχετε μια καλύτερη εικόνα της έκτασης που έχει η ζημία . Οι αλοιφές δουλεύουν έτσι κι' αλλιώς και πάνω από βρώμικη λαμαρίνα , όμως δεν βλέπετε που έχει φτάσει το κακό .

   

    Το πρώτο σας όπλο , στην περίπτωση που αντιληφθείτε ότι πρόκειται για πρόσφατη γρατζουνιά και ασχέτως βάθους , έκτασης κλπ στραβωσε η όχι η λαμαρίνα η το πλαστικό , είναι τα μωρομαντηλα . Ειδικά στην περίπτωση που έχει μείνει χρώμα από την βαφή αυτού που σας προξένησε την ζημία , θα το αφαιρέσει γρήγορα . Αν το χρώμα από το άλλο αυτοκίνητο η αντίστοιχα η μαυρίλα από το πλαστικό κάποιου προφυλακτήρα που ξυθηκε πάνω στην μπογιά σας , μείνει για αρκετό διάστημα , αφαιρείται πιο δύσκολα και με περισσότερο κόπο . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...