Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3 2200G ή Ryzen 5 2400G;


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ρε παιδιά με το σύστημα της υπογραφής μου... οι μνήμες δεν συγχρονίζονται με τον επεξεργαστή,έχετε να μου προτείνεται κάποιες 2χ8? Χρήση κυρίως gaming με απλά παιχνίδια όπως LoL,Pubg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, InTheEnd είπε

Καλησπέρα ρε παιδιά με το σύστημα της υπογραφής μου... οι μνήμες δεν συγχρονίζονται με τον επεξεργαστή,έχετε να μου προτείνεται κάποιες 2χ8? Χρήση κυρίως gaming με απλά παιχνίδια όπως LoL,Pubg.

Crucial Ballistic LT 3200c16 ή 3000/15. Οποίο χρωμα βρεις φθηνότερο/πιο όμορφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Crucial Ballistic LT 3200c16 ή 3000/15. Οποίο χρωμα βρεις φθηνότερο/πιο όμορφο.

Συγνώμη ξέχασα να αναφέρω ότι ψάχνομαι μνημες με led φωτισμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, InTheEnd είπε

Συγνώμη ξέχασα να αναφέρω ότι ψάχνομαι μνημες με led φωτισμο

Τότε μόνο κανα σετακι CJR ή b-die που ξεφεύγουν. Αν έχεις υπομονή δες εδώ:

https://www.amazon.it/gp/product/B07C9BZQ13/

B-die είναι. Για την τιμή τους λουκούμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2019 στις 1:22 ΜΜ, exypnakias είπε

Γεια σε όλους,

Θέλω να φτιάξω ένα budget PC για internet, ταινίες και ελάχιστα πιο βαριές εργασίες και είμαι ανάμεσα στον Ryzen 3 2200G και τον 5 2400G.

Αν βάλω τον πρώτο θα βάλω και αυτή την RAM: https://www.skroutz.gr/s/15651630/HyperX-Predator-RGB-8GB-DDR4-3200MHz-HX432C16PB3A-8.html

Ενώ στον δεύτερο αυτήν: https://www.skroutz.gr/s/14025412/Corsair-Vengeance-LPX-8GB-DDR4-3000MHz-CMK8GX4M2C3000C16.html

Αξίζει να δώσω ένα 50€ παραπάνω για να πάω στον 5 2400g ή για χαλαρή χρήση να βάλω τον 3 2200g και μελλοντικά να κάνω ένα upgrade;
 

Υ.Γ.: Δε θα βάλω κάρτα γραφικών.

Υ.Γ.2: Δεν πρόκειται να κάνω overclock.

Ο 2200g δεν ανεβάζει μεγάλες συχνότητες σε μνήμες, 2933 υπό προϋποθέσεις και συνήθως 2600, ενώ σε περιπτώσεις είναι συμβατός μόνο με 2400.

Δες στη σελίδα της Amd στα specs του. Υπάρχει περίπτωση να μην σου κάνει boot με ανώτερες ταχύτητες μνημών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Ο 2200g δεν ανεβάζει μεγάλες συχνότητες σε μνήμες, 2933 υπό προϋποθέσεις και συνήθως 2600, ενώ σε περιπτώσεις είναι συμβατός μόνο με 2400.

Δες στη σελίδα της Amd στα specs του. Υπάρχει περίπτωση να μην σου κάνει boot με ανώτερες ταχύτητες μνημών.

Ίδιο IMC έχουν, βλέπει και 3200 και 3400.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2019 στις 1:28 ΠΜ, InTheEnd είπε

με απλά παιχνίδια όπως ,Pubg.

Αν αυτό είναι απλό, τότε ποιο είναι το σύνθετο?

Για pubg θες τουλαχιστον 570 κάρτα γραφικών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Ίδιο IMC έχουν, βλέπει και 3200 και 3400.

Δεν είναι πρόθεσή μου να σε αμφισβητήσω, αλλά εγώ άλλα διαβάζω. Σύμφωνα με την επίσημη σελίδα της AMD για τον επεξεργαστή

https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-3-2200g#product-specs

βλέπω μέγιστη ταχύτητα μνήμης: System Memory Specification: 2993MHz.

Σύμφωνα με αυτό εδώ το amd wiki

https://en.wikichip.org/wiki/amd/ryzen_3/2200g

Οι ταχύτητες μνήμης που πιάνει ο επεξεργαστής, εξαρτώνται από το αν είναι μονών ή διπλών σειρών (ranks) και αν είναι δύο ή τέσσερα sticks:

amd-2200g-ram-speed.png
pictures hoster

Memory Configurations
Dual Channel 	
Single Rank 	
2 of 2 	DDR4-2933*
2 of 4 	DDR4-2933*
4 of 4 	DDR4-2133
Double Rank 	
2 of 2 	DDR4-2667
2 of 4 	DDR4-2400
4 of 4 	DDR4-1866

* - 2933 MT/s on motherboards with at least six PCB layers only, otherwise 2667 MT/s (four-layer boards).

Επειδή λοιπόν φτιάχνουμε αυτό τον καιρό με φίλο ένα PC επαγγελματικό, με Asrock B450M Pro4, που έχει τέσσερις υποδοχές μνήμης, διαλέξαμε μνήμες 2400 για να έχουμε απόλυτη συμβατότητα, διότι δεν μπορώ να ξέρω αν οι μνήμες που βάλαμε είναι single ή dual rank. Δεν θα γίνει OC, PBO θα είναι κλειστό, για να σας προλάβω.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Δεν είναι πρόθεσή μου να σε αμφισβητήσω, αλλά εγώ άλλα διαβάζω. Σύμφωνα με την επίσημη σελίδα της AMD για τον επεξεργαστή

https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-3-2200g#product-specs

βλέπω μέγιστη ταχύτητα μνήμης: System Memory Specification: 2993MHz.

Σύμφωνα με αυτό εδώ το amd wiki

https://en.wikichip.org/wiki/amd/ryzen_3/2200g

Οι ταχύτητες μνήμης που πιάνει ο επεξεργαστής, εξαρτώνται από το αν είναι μονών ή διπλών σειρών (ranks) και αν είναι δύο ή τέσσερα sticks:

amd-2200g-ram-speed.png
pictures hoster


Memory Configurations
Dual Channel 	
Single Rank 	
2 of 2 	DDR4-2933*
2 of 4 	DDR4-2933*
4 of 4 	DDR4-2133
Double Rank 	
2 of 2 	DDR4-2667
2 of 4 	DDR4-2400
4 of 4 	DDR4-1866

* - 2933 MT/s on motherboards with at least six PCB layers only, otherwise 2667 MT/s (four-layer boards).

Επειδή λοιπόν φτιάχνουμε αυτό τον καιρό με φίλο ένα PC επαγγελματικό, με Asrock B450M Pro4, που έχει τέσσερις υποδοχές μνήμης, διαλέξαμε μνήμες 2400 για να έχουμε απόλυτη συμβατότητα, διότι δεν μπορώ να ξέρω αν οι μνήμες που βάλαμε είναι single ή dual rank. Δεν θα γίνει OC, PBO θα είναι κλειστό, για να σας προλάβω.

Καλά τα επίσημα λένε άλλα :P Εκεί δεν διαφωνω.

Και στους απλούς desktop λένε 2666 στην πρώτη γενιά και το 90+% έχει 3200 ανετα. Στα specs αναφέρουν πολύ χαμηλά, φυσικά.

Για απόλυτα στοκ, ότι γράφει το specsheet. Αλλά αφού μιλάμε για non ecc memory, αν είναι σταθερό με ΤΜ5, είναι usable.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Καλά τα επίσημα λένε άλλα :P Εκεί δεν διαφωνω.

Και στους απλούς desktop λένε 2666 στην πρώτη γενιά και το 90+% έχει 3200 ανετα. Στα specs αναφέρουν πολύ χαμηλά, φυσικά.

Για απόλυτα στοκ, ότι γράφει το specsheet. Αλλά αφού μιλάμε για non ecc memory, αν είναι σταθερό με ΤΜ5, είναι usable.

Δεν το ήξερα αυτό. Στη συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια που λέω, πρώτη προτεραιότητα είναι η σταθερότητα - αξιοπιστία.

Σε δικό μου PC αν η διαφορά τιμής είναι μικρή θα το ριψοκινδύνευα, αλλά και πάλι, πως μπορείς να ξέρεις από πριν αν θα σου δουλέψουν οι μνήμες ή δεν θα έχεις πετάξει τα λεφτά σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, RTW4ever είπε

Δεν το ήξερα αυτό. Στη συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια που λέω, πρώτη προτεραιότητα είναι η σταθερότητα - αξιοπιστία.

Σε δικό μου PC αν η διαφορά τιμής είναι μικρή θα το ριψοκινδύνευα, αλλά και πάλι, πως μπορείς να ξέρεις από πριν αν θα σου δουλέψουν οι μνήμες ή δεν θα έχεις πετάξει τα λεφτά σου;

90%+ θα δουλέψει στα 3200, αν όχι, 3006. Διαλέγοντας συγκεκριμένα τσιπάκια μνήμης, διασφαλίζεις συμβατότητα, όπως πχ micron e die, Samsung b die, Hynix cjr.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

εχω τον  ryzen 3 2200g με μητρικη της MSI B450 A PRO MAX Η ΜΝΗΜΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ  ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΕΣ ΙΔΙΕΣ ΜΑΡΚΑΣ ΔΗΛΑΔΗ 2Χ8 =16 G SKILL AEGIS 3000 MHZ  2018 2019 ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΠΙΣΩ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ ΣΤΑ ΣΧΕΔΙΑ  ΚΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ  ΜΕΣΩ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΤΑ ΤΣΙΠΑΚΙΑ ΜΕΣΑ ΛΕΝΕ SAMSUNG KAI SPECTEK  ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΗΝ  ΑΡΧΗ ΛΕΕΙ 2133 ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΧΜΠ  ΕΧΕΙ 1 Κ 2 2933 Κ 2800 ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΣΕ ΡΥΘΜΙΣΕΙς ΣΤΑ BIOS  ΜΠΛΕ ΟΘΟΝΗ Μ ΒΓΑΖΕΙ ΣΤΟ MEMMORY TRY IT  ΕΚΕΙ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΠΩς ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΜΕ ΧΡΟΝΙΣΜΟ ΝΟΥΜΕΡΑ 16 18 18 36 ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΖΕΙ ΤΑ ΒΟΛΤ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕ ΠΕΤΑΕΙ ΜΠΛΕ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΜΕ DRAM FREQUENCY  ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΝΟΥΜΕΡΑ MHZ ΤΗΣ ΠΗΓΑ 3200 KAI  ΟΛΑ ΟΜΟΡΦΑ CPUZ ΒΓΑΖΕΙ 1600 ΑΡΑ ΔΙΧΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΣΕ ΡΥΘΜΙΣΕΙς WINDOWS ΔΙΧΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ 2200G ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΟΠΩΣ ΤΟ GTA  V ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ  ΤΑ FPS ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΕΚΕΙ? ΑΜΑ ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΖΑ Π.Χ 2600MHZ ΓΙΑ ΥΠΟΣΤΙΡΙΞΕΙ ΘΑ ΦΑΝΗ ΕΚΕΙ Η ΟΣΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ MHZ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ FPS? ΜΑΡΕΣΕ Η ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, dimockal92 είπε

εχω τον  ryzen 3 2200g με μητρικη της MSI B450 A PRO MAX Η ΜΝΗΜΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ  ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΕΣ ΙΔΙΕΣ ΜΑΡΚΑΣ ΔΗΛΑΔΗ 2Χ8 =16 G SKILL AEGIS 3000 MHZ  2018 2019 ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΠΙΣΩ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ ΣΤΑ ΣΧΕΔΙΑ  ΚΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ  ΜΕΣΩ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΤΑ ΤΣΙΠΑΚΙΑ ΜΕΣΑ ΛΕΝΕ SAMSUNG KAI SPECTEK  ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΗΝ  ΑΡΧΗ ΛΕΕΙ 2133 ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΧΜΠ  ΕΧΕΙ 1 Κ 2 2933 Κ 2800 ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΣΕ ΡΥΘΜΙΣΕΙς ΣΤΑ BIOS  ΜΠΛΕ ΟΘΟΝΗ Μ ΒΓΑΖΕΙ ΣΤΟ MEMMORY TRY IT  ΕΚΕΙ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΠΩς ΠΑΡΑΞΕΝΑ ΜΕ ΧΡΟΝΙΣΜΟ ΝΟΥΜΕΡΑ 16 18 18 36 ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΡΥΘΜΙΖΕΙ ΤΑ ΒΟΛΤ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕ ΠΕΤΑΕΙ ΜΠΛΕ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΜΕ DRAM FREQUENCY  ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΝΟΥΜΕΡΑ MHZ ΤΗΣ ΠΗΓΑ 3200 KAI  ΟΛΑ ΟΜΟΡΦΑ CPUZ ΒΓΑΖΕΙ 1600 ΑΡΑ ΔΙΧΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΣΕ ΡΥΘΜΙΣΕΙς WINDOWS ΔΙΧΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ 2200G ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΟΠΩΣ ΤΟ GTA  V ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ  ΤΑ FPS ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗΣ ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΕΚΕΙ? ΑΜΑ ΤΑ ΚΑΤΕΒΑΖΑ Π.Χ 2600MHZ ΓΙΑ ΥΠΟΣΤΙΡΙΞΕΙ ΘΑ ΦΑΝΗ ΕΚΕΙ Η ΟΣΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ MHZ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ FPS? ΜΑΡΕΣΕ Η ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ 

Θα δεις διαφορά. Αλλά είσαι σταθερός στα 3200; Τι τιμινγκς έχει; Τι τάση;

Τρεξε ένα ΤΜ5 για να δούμε σταθερότητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...