Προς το περιεχόμενο

Διπλοπληρωμή ΕΝΦΙΑ, από βλακεία μου...Τι λέτε να κάνω;


Green Dragon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Θα σας πω το πρόβλημα μου, μήπως έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο ή έχετε καμμιά ιδέα πως να το αντιμετωπίσω.

Όταν μου ήρθε η ειδοποίηση για τον ΕΝΦΙΑ, έβαλα το ποσόν σε 12 δόσεις στην πιστωτική μου κάρτα, με ημερομηνία πληρωμής 27/9, δηλαδή χθες. Η εφορία λοιπόν τράβηξε το ποσόν 440 ευρώ χτες κανονικά. 

Συγχρόνως περίμενα επιστροφή φόρου για τη δήλωση που κάναμε φέτος. Εχθές λοιπόν μου ήρθε επιστροφή φόρου 40 ευρώ, αντί για 500 που ήταν κανονικά. Μου συμψήφησαν δηλαδή τα 440 ευρώ του ΕΝΦΙΑ.

Έτσι έχω διπλοπληρώσει τον ΕΝΦΙΑ και δεν ξέρω πώς θα βρω άκρη με την εφορία. Τι μου προτείνετε όσοι ξέρετε από Εφορία ή έχετε παρόμοια εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην αγχώνεσαι, δεν έγινε και τίποτα, η εφορία θα σου τα πιστώσει στον επόμενο ενφια ή όποια άλλη συναλλαγή έχεις μαζί της.

Επεξ/σία από dhmak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, dhmak είπε

Μην αγχώνεσαι, δεν έγινε και τίποτα, η εφορία θα σου έχει σβήσει ήδη δύο δόσεις (όταν δει τα χρήματα).

Σε ευχαριστώ. Δεν έχει νόημα να μου έχει σβήσει 2 δόσεις, από την στιγμή που έχει εισπράξει ολόκληρο το ποσό, 2 φορές. 

Η επόμενη συναλλαγή που έχω μαζί τους είναι τα τέλη κυκλοφορίας. Δηλαδή να μην τα πληρώσω και να περιμένω να μου τα συμψηφίσει....

Σωστά, μπορεί να γίνει αυτό. Τότε θα είμαι εντάξει με την εφορία,  αλλά δεν θα έχω, απόδειξη πληρωμής τελών κυκλοφορίας. Μπέρδεμα. 

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Σε ευχαριστώ. Δεν έχει νόημα να μου έχει σβήσει 2 δόσεις, από την στιγμή που έχει εισπράξει ολόκληρο το ποσό, 2 φορές. 

Μάλλον πρέπει να  πας στην εφορία σου και να κάνεις αίτηση επιστροφής του φόρου εισοδήματος!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει προβλημα καθως οι πληρωμες φαινονται. Καλο ειναι βεβαια αφου εχουμε να κανουμε με το ακρως αναξιοπιστο ελληνικο Δημοσιο, να κραταμε παντοτε τις αποδειξεις και τη σχετικη χαρτουρα, αλλα σε οτι εχει να κανει με ...."μοντερνους" φορους οπως ο ΕΝΦΙΑ οπου τον παρακολουθουν και οι δανειστες μιας και εκεινοι τον εισπραττουν, ειναι πολυ δυσκολο να χαθει το νημα.

Στην δικη μου περιπτωση, εκανα ρυθμιση του φορου εισοδηματος για το 2019 μαζι με τον ΕΝΦΙΑ του 2019, στις 3 Σεπτεμβριου μεσω του λογιστη μου και στις 6 του μηνα πληρωσα την πρωτη δοση και βασικα ενεργοποιησα και τη ρυθμιση. Η δευτερη δοση οπως φαινεται και στην σελιδα μου στο taxis, ειναι για τις 31 Οκτωβριου πλεον. Απο λαθος ομως πληρωθηκε ξανα η δοση στις 23 Σεπτεμβριου. Μετα απο 2 ημερες μαλιστα μου ηρθε και email καταλογισμου φορου που αφορουσε ακριβως την πληρωμη του ΕΝΦΙΑ με καταληκτικη ημερομηνια καταβολης της κανονικης ( δηλαδη αυτης που καταβαλλεται οταν καποιος δεν το "σπαει" σε 12 δοσεις ως βεβαιωμενο και ληξιπροθεσμο )  πρωτης δοσης τις 30 Σεπτεμβριου. Νωρις το θυμηθηκαν δηλαδη !!! Κοιτωντας ομως την ειδικη σελιδα, δεν εμφανιζοταν ποσα αλλα με παρεπεμπε στην προσωποποιημενη πληροφορηση του taxis και παλι, οπου και ο ΕΝΦΙΑ φαινεται ρυθμισμενος αλλα και εχει παρει κανονικα και φαινεται εξοφλημενη και η πρωτη οπως και η δευτερη, η λανθασμενη καταβολη δηλαδη, δοση του Οκτωβριου.

Με λιγα λογια, εντος Σεπτεμβρου φαινεται να εχω εξοφλησει Σεπτεμβριο και Οκτωβριο πια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Green Dragon είπε

 

Η επόμενη συναλλαγή που έχω μαζί τους είναι τα τέλη κυκλοφορίας. Δηλαδή να μην τα πληρώσω και να περιμένω να μου τα συμψηφίσει....

Σωστά, μπορεί να γίνει αυτό. 

Δεν θα γίνει καθόλου αυτό. Οι συμψηφισμοι δεν γίνονται αυτόματα και το πιθανότερο είναι να πληρώσεις τα διπλάσια επειδή καθυστερησες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι καταλαβαίνω, το καλύτερο είναι να πάω στη ΔΟΥ, με όλη τη χαρτούρα και να κάνω αίτηση για επιστροφή του ποσού, σαν αχρεωστήτως καταβληθέν. 

Θα το κάνω, αν και φοβάμαι ότι αν μπλέξω με τη γραφειοκρατία της Εφορίας, λίγα πράγματα θα καταφέρω άμεσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία γραφειοκρατία. Κρατάς την ταυτότητα σου, μια φωτοτυπία βιβλιαρίου που να φαίνεται Ο IBAN πας στο τμήμα επιστροφών συμπληρώνεις την αίτηση αν στο ζητήσουν, μάλλον ούτε αυτό και σε λίγες μέρες θα έχουν επιστραφεί 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...