Προς το περιεχόμενο

Τρομακτικες Ιστορίες / Μύθοι


Comic maniak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρεται συντροφοι. Εφτιαξα αυτο το thread για να μοιραστουμε ιστοριες τρομου που π.χ λεγαμε μικροι ή μυθους για παραδειγμα απο τα χωρια μας και αλλα πολλα. Τετοιο thread ειχε ξανανοιξει το 2003 και το 2011 με βαση την ερευνα μου και ειδικα το δευτερο κλειδωθηκε παταγωδως λογο spam, offtopic και γενικα ο,τι του κατεβαινε του καθενα. Αρα ας θεσουμε καποια απλα rules.

 

1) Οχι spam, troll, off topic.

2) Μην κοροϊδευετε τον αλλον για μια ιστορια του.

3) Οχι το οτι σε τρομαξε το σκυλι σου το βραδυ και νομιζες στην αρχη οτι ηταν ο Lucifer (αυτος που χαθηκε εντωμεταξυ?) δεν ειναι τρομακτικη ιστορια.

 

Θα επιστρεψω συντομα με ιστοριες απο το χωριο της γιαγιας μου και του παππου μου.

Επεξ/σία από Comic maniak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελως παντων, ας αρχισω εγω. Πριν παρα πολλα χρονια, μιλαμε για 1950κατι οι γιαγια μου ζουσε σε ενα χωριο στην Αχαΐα. Ενα βραδυ μαζευτηκαν ολα τα αδερφια για να τους πει ο πατερας τους τι θα κανει ο καθενας το πρωι (δουλευαν στα χωραφια, αγροτες/κτηνοτροφοι). Ο προπαππους μου τοτε ειπε στην γιαγια μου οτι στις 4 το πρωι θα παρει το αλογο να παει στο χωραφι για καποια δουλεια (δεν θυμαμαι τι, θα την ρωτησω αν ειναι). Εμενα η γιαγια μου οντας τοτε καπου 12-13 χρονων φοβοταν παρα πολυ. Το ιδιο και οι αδερφες της.

 

Ετσι πηγε ενας απο τα αγορια. Αν θυμαμαι καλα ο παππους μου ο Λεωνιδας. Πρεπει να ηταν ο προτοτοκος. Πηγε λοιπον στις 4 και πηρε το αλογο να παει στο χωραφι. Οταν εφτασε ειδε μια γατα. Πηγε να την πλησιασει και ειδε οτι ηταν πολυχρωμη. Παραξενευτηκε αλλα συνεχισε να την ακολουθει. Οταν εφτανε κοντα της, αυτη σταματουσε. Μετα εφευγε παλι και την ξαναακολουθουσε. Επειτα παρατηρησε πως ειχε φτασει στην εισοδο του δασους, μεσα στο μαυρο σκοταδι. Κατατρομαγμενος, γυρισε στο σπιτι.

 

Απο ο,τι ειπε στην γιαγια μου και τους υπολοιπους (μιλαμε για μεγαλη οικογενεια) πιστευε πως ηταν καποιο πνευμα το οποιο τον οδηγουσε μεσα στο δασος για να χαθει και να τον σκοτωσει. Φυσικα ολη η οικογενεια, οντας βαρια θρησκευομενη κατατρομαξε.

 

Οκ οκ το ξερω, καθολου τρομακτικο και ναι ενταξει δεν ηταν πνευμα. Αλλα φανταστειτε οτι μιλαμε για μεταπολεμικη εποχη, με απλους ανθρωπους που φοβοντουσαν οτι τα πνευματα των στρατιωτων θα επεστρεφαν και γενικα πιστευαν σε αυτα. Υποθετω ο παππους μου ηταν πολυ κουρασμενος και απλα το ειδε αλλα σιγουρα μεσα απο τα ματια του κατατρομαξε, εβαλε 4η ταχυτητα στο αλογο, ανοιξε το nitro και εφυγε τρεχοντας.

 

 

Αυτα απο εμενα, εχω και κατι αλλες ιστοριες. Θα επιστρεψω. Please don't destroy the thread.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρω στο 2004 ειχα μια μεταφυσική εμπειρία. Βρισκόμασταν με κοπέλα στους πρόποδες του Υμηττού στην άνω Γλυφάδα   στον Άγιο Τρύφωνα αλλά αρκετά πιο πάνω 

 Εκεί που βρίσκονται τα τελευταία σπίτια ...ξαφνικά κ ενώ ειμασταν σχετικά χαλαρά μέσα στο αυτοκίνητο ,το αυτοκίνητο κυριολεκτικά σηκώθηκε για λίγο η νόμιζα ότι έγινε χοντρός σεισμός. Το αποτέλεσμα ήταν να κάνω το ανω Γλυφάδα Γλυφάδα σε 10 λεπτά.. η τότε κοπέλα μου είπε ότι ένιωθα κάτι να μην  μας θέλει στην περιοχή.. υπήρχε αρνητική ενέργεια στο χώρο 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2019 στις 9:26 ΜΜ, Comic maniak είπε

Τελως παντων, ας αρχισω εγω. Πριν παρα πολλα χρονια, μιλαμε για 1950κατι οι γιαγια μου ζουσε σε ενα χωριο στην Αχαΐα. Ενα βραδυ μαζευτηκαν ολα τα αδερφια για να τους πει ο πατερας τους τι θα κανει ο καθενας το πρωι (δουλευαν στα χωραφια, αγροτες/κτηνοτροφοι). Ο προπαππους μου τοτε ειπε στην γιαγια μου οτι στις 4 το πρωι θα παρει το αλογο να παει στο χωραφι για καποια δουλεια (δεν θυμαμαι τι, θα την ρωτησω αν ειναι). Εμενα η γιαγια μου οντας τοτε καπου 12-13 χρονων φοβοταν παρα πολυ. Το ιδιο και οι αδερφες της.

Ετσι πηγε ενας απο τα αγορια. Αν θυμαμαι καλα ο παππους μου ο Λεωνιδας. Πρεπει να ηταν ο προτοτοκος. Πηγε λοιπον στις 4 και πηρε το αλογο να παει στο χωραφι. Οταν εφτασε ειδε μια γατα. Πηγε να την πλησιασει και ειδε οτι ηταν πολυχρωμη. Παραξενευτηκε αλλα συνεχισε να την ακολουθει. Οταν εφτανε κοντα της, αυτη σταματουσε. Μετα εφευγε παλι και την ξαναακολουθουσε. Επειτα παρατηρησε πως ειχε φτασει στην εισοδο του δασους, μεσα στο μαυρο σκοταδι. Κατατρομαγμενος, γυρισε στο σπιτι.

Απο ο,τι ειπε στην γιαγια μου και τους υπολοιπους (μιλαμε για μεγαλη οικογενεια) πιστευε πως ηταν καποιο πνευμα το οποιο τον οδηγουσε μεσα στο δασος για να χαθει και να τον σκοτωσει. Φυσικα ολη η οικογενεια, οντας βαρια θρησκευομενη κατατρομαξε.

Οκ οκ το ξερω, καθολου τρομακτικο και ναι ενταξει δεν ηταν πνευμα. Αλλα φανταστειτε οτι μιλαμε για μεταπολεμικη εποχη, με απλους ανθρωπους που φοβοντουσαν οτι τα πνευματα των στρατιωτων θα επεστρεφαν και γενικα πιστευαν σε αυτα. Υποθετω ο παππους μου ηταν πολυ κουρασμενος και απλα το ειδε αλλα σιγουρα μεσα απο τα ματια του κατατρομαξε, εβαλε 4η ταχυτητα στο αλογο, ανοιξε το nitro και εφυγε τρεχοντας.

Αυτα απο εμενα, εχω και κατι αλλες ιστοριες. Θα επιστρεψω. Please don't destroy the thread.

Μόνο εγώ κατάλαβα από αυτή τη διήγηση ότι ο παππούς σου και η γιαγιά σου ήταν/είναι αδέρφια; 

🙄

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέτοιες ιστορίες έχω ακούσει και εγώ από παλαιότερους αλλά τις θεωρώ μύθους φυσικά και όχι πραγματικότητα.

Κάτι τέτοιο έλεγε και η πεθερά μου το είχε γράψει μάλιστα  σαν έκθεση σε τετράδιο.Πριν 70 περίπου χρόνια κάποιος συγχωριανός της δαιμονίστηκε και έκανε αφύσικα πράγματα π.χ. ανέβαινε τους τοίχους στην εκκλησία ως το ταβάνι περπατώντας.

Το ίδιο ισχυρίζονται και άλλοι που εκείνη την εποχή ήταν στην ηλικία της.Και βέβαια δεν γινόταν κάτι τέτοιο αλλά σαν παιδιά είχαν πλάσει ένα μύθο τον ελεγε το ένα στο άλλο και έτσι πίστεψαν ότι ήταν πραγματικότητα πράγμα που πολλοί ισχυρίζονται μέχρι και σήμερα.Θα μου πεις ότι και σήμερα πολλοί πιστεύουν στο δαιμονισμό και τρέχουν σε γνωστό μοναστήρι όπου έχουμε παρακολουθήσει διάφορα τραγελαφικά μέσα από στημένες εικόνες και βίντεο.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

 .Πριν 70 περίπου χρόνια κάποιος συγχωριανός της δαιμονίστηκε και έκανε αφύσικα πράγματα π.χ. ανέβαινε τους τοίχους στην εκκλησία ως το ταβάνι περπατώντας.

 

στοίχημα οτι ο τύπος έκανε parkour και τον παρεξήγησαν ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Alxnks είπε

Μόνο εγώ κατάλαβα από αυτή τη διήγηση ότι ο παππούς σου και η γιαγιά σου ήταν/είναι αδέρφια; 

🙄

Λολ εχω πολλους παππουδες 😂😂.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω αν δεν κλεισει ( που σιγουρα αυτο θα γινει ) θα ειναι το καλυτερο νημα του ινσομνια.

θα γελασει και ο καθε πικραμενος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν Σαββατο βραδυ παλια μονος στο σπιτι .

Εβλεπα σε dvd το γιαπωνεζικο Ring. 12+ να το ειχα βαλει. Τελειωσε κατα τις 2 το βραδυ. Και εβλεπα τα διαφορα προσθετα του dvd. Ενα απο αυτα ηταν <ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΤΗΣ ΣΑΝΤΑΚΟ>

Το εβαλα. Μολις τελειωσε κοιταξα αυθορμητα το σταθερο τηλεφωνο....ΚΑΙ ΧΤΥΠΗΣΕ....Τετοια ανατριχιλα δεν εχω ξανανιωσει...Παω χεσμενος και το σηκωνω...

-Ελα ρε μαλκα δωσε μου λιγο τον κωδικο της otenet να μπω στο ιντερνετ να δω κατι......

Ηταν ο κολλητος...

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, kallair είπε

υπηρχε πριν ΠΟΛΛΛΛΑΑΑΑ χρονια παρομοιο θεμα. guess what. ειναι κλειδωμενο.

Ναι το εγραψα πανω. Ευχαριστω για την ενημερωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...