Προς το περιεχόμενο

Υπαναχώρηση από ενοικίαση κατοικίας


Iamthagod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, η ιστορία έχει ως εξής:

Χθες μετά από πολύ μεγάλη αναζήτηση κατοικίας τελικά βρήκα ένα διαμέρισμα για την οικογένεια μου και το νοικιάσαμε, καταβάλλοντας ενοίκια, εγγύηση και πληρωμή στο μεσίτη. Δυστυχώς σήμερα συνειδητοποίησα καθώς έκανα εργασίες στο διαμέρισμα ( πολύ αργά προφανώς) το πόσο επικίνδυνο είναι να μένουμε σε διαμέρισμα τόσο ψηλά (4ο όροφο) λόγω του ότι έχουμε πολύ μικρά παιδιά. Αυτό με έριξε πολύ ψυχολογικά και πραγματικά δεν ξέρω αν και τι επιλογές έχω. Η μίσθωση του διαμερίσματος ξεκινά επίσημα από 1 Οκτωβρίου 2019...

  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Iamthagod said:

Καλησπέρα σας, η ιστορία έχει ως εξής:

Χθες μετά από πολύ μεγάλη αναζήτηση κατοικίας τελικά βρήκα ένα διαμέρισμα για την οικογένεια μου και το νοικιάσαμε, καταβάλλοντας ενοίκια, εγγύηση και πληρωμή στο μεσίτη. Δυστυχώς σήμερα συνειδητοποίησα καθώς έκανα εργασίες στο διαμέρισμα ( πολύ αργά προφανώς) το πόσο επικίνδυνο είναι να μένουμε σε διαμέρισμα τόσο ψηλά (4ο όροφο) λόγω του ότι έχουμε πολύ μικρά παιδιά. Αυτό με έριξε πολύ ψυχολογικά και πραγματικά δεν ξέρω αν και τι επιλογές έχω. Η μίσθωση του διαμερίσματος ξεκινά επίσημα από 1 Οκτωβρίου 2019...

αν εννοεις για μπαλκονια υπαρχουν προστατευτικα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και εταιρεία που έρχεται και στα εγκαθιστά που σε περίπτωση αποχώρησης έρχονται οι ίδιοι και στα επανατοποθετουν στην νέα σου κατοικία. 

Τα βάλαμε σε πρώτο όροφο για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
30 λεπτά πριν, Iamthagod είπε

Καλησπέρα σας, η ιστορία έχει ως εξής:

Χθες μετά από πολύ μεγάλη αναζήτηση κατοικίας τελικά βρήκα ένα διαμέρισμα για την οικογένεια μου και το νοικιάσαμε, καταβάλλοντας ενοίκια, εγγύηση και πληρωμή στο μεσίτη. Δυστυχώς σήμερα συνειδητοποίησα καθώς έκανα εργασίες στο διαμέρισμα ( πολύ αργά προφανώς) το πόσο επικίνδυνο είναι να μένουμε σε διαμέρισμα τόσο ψηλά (4ο όροφο) λόγω του ότι έχουμε πολύ μικρά παιδιά. Αυτό με έριξε πολύ ψυχολογικά και πραγματικά δεν ξέρω αν και τι επιλογές έχω. Η μίσθωση του διαμερίσματος ξεκινά επίσημα από 1 Οκτωβρίου 2019...

Εύκολα δεν νομίζω να βγάλεις άκρη στη καλύτερη περίπτωση θα συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης και θα σου επιστρέψει ότι έδωσες μπροστά, στη χειρότερη σου λέει ότι τα κρατάει όλα για την ταλαιπωρία,

Όπως είπαν πιο πάνω προστατευτηκα στα μπαλκόνια, και όταν είστε εκτός και τα παιδιά μόνα κλείδωμα της μπαλκόνι πόρτες

Ακόμα και πρώτο να πας να μείνεις πάλι αν ένα παιδί πέσει θα κτυπήσει αρκετά οπότε ότι μέτρα προστασίας θέλεις στο 4ο θα θέλεις και στον πρώτο (ακόμα και ανωγειο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Ακόμα και πρώτο να πας να μείνεις πάλι αν ένα παιδί πέσει θα κτυπήσει αρκετά οπότε ότι μέτρα προστασίας θέλεις στο 4ο θα θέλεις και στον πρώτο (ακόμα και ανωγειο)

Πραγματικα ετσι είναι. Εκτος αν ηθελες να πας σε ισόγειο και δε το ειχες καταλαβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει η νομοθεσία, αλλά σε παρόμοια θέση είχα βρεθεί και εγώ πριν 4 χρόνια, και δυστυχώς ο νόμος όπως προστατεύει τον ενοικιαστή, προστατεύει και τον ιδιοκτήτη. Νομίζω ότι ο ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα αν πάει δικαστήριο να απαιτήσει και περισσότερα χρήματα από αυτά που ήδη του έχεις δώσει... Εγώ τότε, ενοίκιο και εγγύηση τα έχασα... Μακάρι ο δικός σου αν του εξηγήσεις τον λόγο της υπαναχωρησης να καταλάβει και να φερθεί πιο ανθρώπινα... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα νεα καθημερινα  κανουν λογο για βροχη παιδιων που πεφτουν απο μπαλκονια.

Ημαρτον που λεει και ο Γεωργιου.

Σε 8ο οροφο μεγαλωσα κ εγω κ ποσες χιλιαδες παιδια πανω απο τον 1ο. Δεν ειδα κανενα παιδι να πεφτει

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα μένουμε στο 2ο βρε παιδιά. Από ότι είδα παραπάνω αναφέρθηκαν προστατευτικά μπαλκονιού. Θα κοιτάξω λογικά για αγορά τέτοιων. Πάντως το βλέπω να βγαίνει ακριβά το πράγμα, λόγω των μεγάλων μπαλκονιών του διαμερίσματος

5 λεπτά πριν, giwfys είπε

Ναι τα νεα καθημερινα  κανουν λογο για βροχη παιδιων που πεφτουν απο μπαλκονια.

Ημαρτον που λεει και ο Γεωργιου.

Σε 8ο οροφο μεγαλωσα κ εγω κ ποσες χιλιαδες παιδια πανω απο τον 1ο. Δεν ειδα κανενα παιδι να πεφτει

Κατανοητό φίλε μου, αλλά το κακό μια φορά γίνεται, χτύπα ξύλο...

Επεξ/σία από Iamthagod
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Iamthagod είπε

Τώρα μένουμε στο 2ο βρε παιδιά. Από ότι είδα παραπάνω αναφέρθηκαν προστατευτικά μπαλκονιού. Θα κοιτάξω λογικά για αγορά τέτοιων.

Δηλαδή στον 2ο που μένετε τώρα, δεν υπήρχε κίνδυνος να γίνει το κακό ή νομίζεις ότι είναι χαμηλά και δεν θα πάθαιναν τίποτε?

Έλεος!

Σε 7ο όροφο μεγάλωσα, χωρίς προστατευτικά και σε 5ο όροφο μεγάλωσα τα παιδιά μου, πάλι χωρίς προστατευτικά, αλλά δεν τα αφήναμε ούτε μόνα στο σπίτι, ούτε στο μπαλκόνι!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αυτό με το έλεος θα πρέπει να το κοιτάξετε. Μπήκα ο άνθρωπος να κάνω μια ερώτηση, ξεκινήσατε και εσείς τα ελέη και τις προσευχές. Χαλαρώστε λίγο. Ούτε τα παιδιά μεγαλώνουν μόνα τους, ούτε τα αφήνουμε και πάμε για καφεδάκι. Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι ο συλλογισμός μου είναι παράλογος. Επίσης στο διαμέρισμα που μένουμε τώρα έχουμε ένα μπαλκονάκι 4 τμ ενώ σε αυτό που νοίκιασα έχει 4 μπαλκόνια, ένα του σαλονιού που είναι μεγάλο και αγκαλιάζει και τη γωνία και άλλα 3 μικρότερα για τα υπνοδωμάτια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου δεν χρειάζεται ούτε να τρελαινεσαι ούτε τπτ. Κάτσε στο σπίτι αφού σε βόλεψε, αμπαρωσε το έξω, και ειλικρινά ουτε σαν φρούριο θα μοιάζει αλλά και θα σου παρέχει προστασία για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου. 

Επεξ/σία από billathens!
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά νταξει μια ανησυχία εκφράζει και προσπαθούμε να τον συνετίσουμε(αφού υπάρχει λύση) για να μην μπει στην ταλαιπωρία της μεταφοράς και εύρεσης σπιτιού πάλι. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης. Ακόμη και να συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης, τη μεσιτική αμοιβή ξεχάσε τη.

Οπότε με δεδομένο ότι θα χαθούν ένα με δύο ενοίκια, είναι προτιμότερο να επενδύσεις σε προστατευτικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Iamthagod είπε

Παιδιά αυτό με το έλεος θα πρέπει να το κοιτάξετε. Μπήκα ο άνθρωπος να κάνω μια ερώτηση, ξεκινήσατε και εσείς τα ελέη και τις προσευχές. Χαλαρώστε λίγο. Ούτε τα παιδιά μεγαλώνουν μόνα τους, ούτε τα αφήνουμε και πάμε για καφεδάκι. Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι ο συλλογισμός μου είναι παράλογος. Επίσης στο διαμέρισμα που μένουμε τώρα έχουμε ένα μπαλκονάκι 4 τμ ενώ σε αυτό που νοίκιασα έχει 4 μπαλκόνια, ένα του σαλονιού που είναι μεγάλο και αγκαλιάζει και τη γωνία και άλλα 3 μικρότερα για τα υπνοδωμάτια. 

Παράλογος είναι ο συλλογισμός σου, γιατί είτε από τον 2ο είτε από τον 4ο πέσει παιδί δε θα μείνει τίποτα...

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...