Προς το περιεχόμενο

Υπαναχώρηση από ενοικίαση κατοικίας


Iamthagod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Παράλογος είναι ο συλλογισμός σου, γιατί είτε από τον 2ο είτε από τον 4ο πέσει παιδί δε θα μείνει τίποτα...

@AristidisZ ποιος ειπε να πεσει παιδι απο τον 2ο ή τον 4ο και συγκρινε κιόλας αυτα τα δύο; αυτο που με προβληματισε ειναι τα πολλά μπαλκόνια και τα χαμηλά κάγκελα.

Ας λήξει εδώ καλύτερα δεν υπάρχει λόγος να πλατιάζουμε, απαντήσεις πήρα στον προβληματισμό μου. Σας ευχαριστώ όλους, καλοπροαίρετους και μη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμας ηταν ψηλα η κουπαστη και ως 4χρονος δεν μπορουσα να δω απο κατω, οποτε κολλησε η κεφαλα μου στα καγκελα του μπαλκονιου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χαμηλά μπαλκόνια είναι πράγματι επικίνδυνα, ειδικά για μικρά παιδιά. Οι λύσεις που θα σου πρότεινα είναι οι εξής:

1) Συννενόηση με ιδιοκτήτη και ψήλωμα της κουπαστής με σιδερά.

2) Τύλιγμα μπαλκονιών με πλαστικό προστατευτικό για να μην μπορούν τα παιδιά να σκαρφαλώσουν

3) Έχω παρατηρήσει σε κάποια μπαλκόνια που βάζουν στην κουπαστή αποσπώμενη επέκταση για να τους δώσουν παραπάνω ύψος.

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις σπίτι για αυτό το λόγο πάντως. Εδώ σε σκαλί να σκοντάψεις και να πέσεις μπορεί να σπάσεις κόκαλο 😛 

Καλή διαμονή στο καινούργιο σου σπιτικό.  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δύο παιδιά σε τρίτο όροφο, με το ένα να σκαρφαλώνει από πολύ μικρό ΠΑΝΤΟΥ, σε καταλαβαίνω.
Τα κάγκελα του μπαλκονιού είναι με ψηλά, αλλά με οριζόντια σίδερα, οπότε είναι πολύ εύκολα στο να τα σκαρφαλώσουν.
Πήρα μια ψηλή καλαμωτή από το Praktiker, πάμφθηνη. Ο μικρός, που είναι διαβολάκι, δεν μπορούσε να ανέβει, ούτε να δει, οπότε έχασε κάθε ενδιαφέρον. Προσοχή χρειάζεται με το μέρος της καλαμωτής που περισσεύει από τα κάγκελα, οπότε και μπορούν να λυγίσουν αν το παιδί ανέβει σε μία καρέκλα και στηριχεί επάνω τους. Οπότε, προσοχή, αν τα κάγκελα είναι χαμηλά.

Ψάχνοντας στο Internet παλιά είχα βρε την Protex. Πάνε με το τρέχον μέτρο, αφαιρούνται και μπορούν να πάρουν το σχήμα του μπαλκονιού. Δεν χάνεις κάτι να μιλήσεις μαζί τους. Όσο και να κάνουν, θα σου βγει φτηνότερα από το να χάσεις τα χρήματα του μεσίτη (σιγά μην στα επιστρέψει. Δεν φταίει σε τίποτα) και να μπεις πάλι σε ταλαιπωρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλη μου προσφατα νοίκιασε σπίτι σε 3ο όροφο, επισης με 2 μωρά.

Κάλεσε ανθρώπους, έβαλαν προσθετικά κάγκελα απο πάνω και αν και όποτε φύγει, της έδωσαν εγγύηση πως θα τα αφαιρέσουν οι ίδιοι και πως δε θα μείνει σημάδι στο παλιό κάγκελο (ακόμα και αν μείνει τα βάφεις)

Απορώ γιατι πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό (οκ αν δεν έχει λεφτά για τα κάγκελα το καταλαβαίνω)

Και εννοείται σε κανένα μπαλκονι δε βγαινει έξω παιδί κάτω των 6, μόνο του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/9/2019 στις 9:25 ΜΜ, Iamthagod είπε

Καλησπέρα σας, η ιστορία έχει ως εξής:

Χθες μετά από πολύ μεγάλη αναζήτηση κατοικίας τελικά βρήκα ένα διαμέρισμα για την οικογένεια μου και το νοικιάσαμε, καταβάλλοντας ενοίκια, εγγύηση και πληρωμή στο μεσίτη. Δυστυχώς σήμερα συνειδητοποίησα καθώς έκανα εργασίες στο διαμέρισμα ( πολύ αργά προφανώς) το πόσο επικίνδυνο είναι να μένουμε σε διαμέρισμα τόσο ψηλά (4ο όροφο) λόγω του ότι έχουμε πολύ μικρά παιδιά. Αυτό με έριξε πολύ ψυχολογικά και πραγματικά δεν ξέρω αν και τι επιλογές έχω. Η μίσθωση του διαμερίσματος ξεκινά επίσημα από 1 Οκτωβρίου 2019...

Υπάρχουν φθηνές-αξιόπιστες λύσεις να "ασφαλίσεις" τα κάγκελα του μπαλκονιού.

Αν τώρα υπάρχουν και άλλοι λόγοι που θες να φύγεις (έτσι μοιάζει) , τότε απλά θα χάσεις ότι έχεις πληρώσει και θα ξαναμπείς στην ίδια διαδικασία από την αρχή.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως τα προστατευτικα καγκελα δεν ειναι ακριβα , πιθανοτερα λιγοτερα και απο ενα ενοικιο.

Τα καλαμια -καλαμωτες , δεν με πολυεμπνεουν για εξτρα ασφαλεια.Εγω θα ανησυχουσα μηπως σπασει κανενα και μπει σε κανα λαιμο η ματι.

Μαλλον θα εβαζα μια σκληρη με μικρες τρυπες (για να μην σκαρφαλωνει ) πλαστικη κλεισαρα η θα βιδωνα πλεξιγκλας 

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...