Προς το περιεχόμενο

Το Facebook δοκιμάζει να κρύβει τον αριθμό των likes ενός μηνύματος


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

12 ώρες πριν, rus είπε

Μα το fb δεν είναι ειδησεογραφικο site. Δε νομιζω κανεις να περιμενει να μαθει τα νεα από αυτό.

Δεν είπα ότι είναι ειδησιογραφικό site αλλά είναι μια πλατφόρμα που μπορείς να δεις συγκεντρωμένες όλες τις ειδήσεις από όλα τα ενδιαφέροντά σου. Duh!

 

11 ώρες πριν, aypnia είπε

Σοβαρά τώρα; Πρώτη φορά ακούω τέτοιο επιχείρημα για τη χρήση του FB.

Υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλά sites που παίρνουν ειδήσεις κάθε κατηγορίας από πολλαπλά sites.

Ενδεικτικά 3

https://www.msn.com/el-gr/news

https://news.google.com/

https://gr.yahoo.com/

Σοβαρά τώρα; Γιατί, ποια άλλη χρήση έχει το Facebook;

Κάπου κάπως κάποτε ήταν γαμοπάζαρο και περνούσαμε και την ώρα με με κουιζάκια και παιχνιδάκια. Το πρώτο σκέλος δε με απασχόλησε ποτέ και το δεύτερο αποτελεί παρελθόν εδώ και αρκετά χρόνια.

Μου προτείνεις τρία από τα αμέτρητα sites, τα οποία μπορώ απλά να τα βλέπω με μια ματιά στο timeline μου, χωρίς να μπαίνω σε κάθε ένα ξεχωριστά.

10 ώρες πριν, vgeovai είπε

Δεν ακούγεσαι σαν κωλόγερος, ακούγεσαι σαν δεκάχρονο που δεν μπορεί να φανταστεί την ύπαρξη του σύμπαντος προ fb.

Το διαβάσαμε και αυτό. Site ενημέρωσης το FB.

Είμαι 36 και ξέρω ακριβώς πως ήταν ο κόσμος πριν το Facebook και το έγραψα ακριβώς στο post μου.  Είχαμε ή τουλάχιστον είχα favorites και κάθε πρωί σπαταλούσα πολύ περισσότερο χρόνο για να τα ανοίγω ένα-ένα, ενώ στο fb τα έχω όλα συγκεντρωμένα και live, δε χρειάζεται να μπαίνω σε κάθε site ξανά και ξανά.

7 ώρες πριν, spectaculator είπε

Αν νομίζεις πως όλοι χρησιμοποιούν το FB για ενημέρωση, κάνεις λάθος. Αν νομίζεις και πως το FB είναι η #1 πηγή ενημέρωσης (ειδήσεις) τότε είσαι πολύ λάθος.

Νομίζεις πως το FB είναι το πρώτο όπου ανακοινώνουν ειδήσεις (πολιτικές και μη); Αν ήταν αυτό, πολλοί δεν θα είχαν καν λόγο τήρησης δικούς τους ιστοτόπου.

Είναι μεγάλη φούσκα το FB, αλλά μην τα παραλέμε. Δεν είναι το Α-Ω παρά για μερικά που δεν γνωρίζουν τι υπάρχει έξω από το FB και που ακριβώς γι αυτό έχουν μια τελείως λανθασμένη ιδέα περί του διαδικτύου.

(Αυτοί είναι και τα μεγαλύτερα θύματα btw).

(btw #2, o #1 διαδικτυακός τόπος ενημέρωσης εδώ δεν είναι το FB, αλλά το newsroom γνωστής εφημερίδας)

Συμφωνώ, σίγουρα δε χρησιμοποιούν όλοι το fb ως πηγή ενημέρωσης. Υπάρχουν και οι "Μανούλες του FB", οι "ιασο κοκλα, θες dickpic" και οι "Σοκ, παπάς είπε πως έρχεται ο εωσφόρος. Διαβάστε το πριν το κατεβάσουν"! Συγγνώμη αλλά δε μπορώ να φανταστώ άλλη.

Δεν ανακοινώνουν τις ειδήσεις στο fb, αλλά ανεβάζουν άμεσα τα links και τα έχεις όλα συγκεντρωμένα 

3 ώρες πριν, newton91 είπε

Reddit κυρίως εγώ 

Σ' ευχαριστώ και μόνο που διάβασα μια λογική απάντηση.

Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι χρήστης του αλλά λίγο που του έχω ρίξει μια ματιά, είναι λίγο χαοτικό.

6 ώρες πριν, spectaculator είπε

Το RSS newsroom της Ναυτεμπορικής είναι το #1.

Τα RSS είναι γενικά μια καλή λύση αλλά δυστυχώς δεν έχουν όλα τα site αυτή την επιλογή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ghadhika είπε

Δεν είπα ότι είναι ειδησιογραφικό site αλλά είναι μια πλατφόρμα που μπορείς να δεις συγκεντρωμένες όλες τις ειδήσεις από όλα τα ενδιαφέροντά σου. Duh!

Σοβαρά τώρα; Γιατί, ποια άλλη χρήση έχει το Facebook;

Κάπου κάπως κάποτε ήταν γαμοπάζαρο και περνούσαμε και την ώρα με με κουιζάκια και παιχνιδάκια. Το πρώτο σκέλος δε με απασχόλησε ποτέ και το δεύτερο αποτελεί παρελθόν εδώ και αρκετά χρόνια.

Μου προτείνεις τρία από τα αμέτρητα sites, τα οποία μπορώ απλά να τα βλέπω με μια ματιά στο timeline μου, χωρίς να μπαίνω σε κάθε ένα ξεχωριστά.

Είμαι 36 και ξέρω ακριβώς πως ήταν ο κόσμος πριν το Facebook και το έγραψα ακριβώς στο post μου.  Είχαμε ή τουλάχιστον είχα favorites και κάθε πρωί σπαταλούσα πολύ περισσότερο χρόνο για να τα ανοίγω ένα-ένα, ενώ στο fb τα έχω όλα συγκεντρωμένα και live, δε χρειάζεται να μπαίνω σε κάθε site ξανά και ξανά.

Συμφωνώ, σίγουρα δε χρησιμοποιούν όλοι το fb ως πηγή ενημέρωσης. Υπάρχουν και οι "Μανούλες του FB", οι "ιασο κοκλα, θες dickpic" και οι "Σοκ, παπάς είπε πως έρχεται ο εωσφόρος. Διαβάστε το πριν το κατεβάσουν"! Συγγνώμη αλλά δε μπορώ να φανταστώ άλλη.

Δεν ανακοινώνουν τις ειδήσεις στο fb, αλλά ανεβάζουν άμεσα τα links και τα έχεις όλα συγκεντρωμένα 

Σ' ευχαριστώ και μόνο που διάβασα μια λογική απάντηση.

Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι χρήστης του αλλά λίγο που του έχω ρίξει μια ματιά, είναι λίγο χαοτικό.

Γενικότερα συμφωνώ με όλα αυτά που λες. Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Δηλαδή : όντως μέσω FB μπορείς να ενημερώνεσαι άμεσα και σχετικά φερέγγυα ΑΦΟΥ έχεις ψάξει εσυ τα γκρουπ και ομάδες και νέα και τα σχετικά που θα κανεις follow έτσι ώστε να εμφανίζονται όλα μπροστά στο news feed σου και να μη χρειάζεσαι να ανοίγεις 150 καρτέλες με νέα και τα σχετικά. Για να βρεις όμως αυτά τα γκρουπ και τα σχετικά χρειαζόνται και αυτά χρόνο. Θέλω να πω ότι εντέλει και τα 2 χρειάζονται χρόνο. Το reddit είναι τίμιο. Σε κάποια subreddits το community είναι τέρμα ηλιθιο αλλά γενικά είναι καλή πλατφόρμα και θα σου πρότεινα να δώσεις ακόμα μια ευκαιρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, newton91 είπε

Γενικότερα συμφωνώ με όλα αυτά που λες. Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση. Δηλαδή : όντως μέσω FB μπορείς να ενημερώνεσαι άμεσα και σχετικά φερέγγυα ΑΦΟΥ έχεις ψάξει εσυ τα γκρουπ και ομάδες και νέα και τα σχετικά που θα κανεις follow έτσι ώστε να εμφανίζονται όλα μπροστά στο news feed σου και να μη χρειάζεσαι να ανοίγεις 150 καρτέλες με νέα και τα σχετικά. Για να βρεις όμως αυτά τα γκρουπ και τα σχετικά χρειαζόνται και αυτά χρόνο. 

Αν εξαιρέσεις τα πιτσιρίκια που, καταλαβαίνω πως το Facebook έχει χάσει το fun factor που είχε όταν μπήκαμε εμείς και πια δεν τους είναι ενδιαφέρον, οι παλιοί χρήστες νομίζω πως έχουν κάνει αυτό το ξεσκαρτάρισμα. Όσο και για τα πιτσιρίκια, κάποια στιγμή θα μεγαλώσουν και θα αρχίσουν να έχουν και άλλα ενδιαφέροντα εκτός από selfies, Fortnite και τον κώλο της Ratajkowski...που θα πάνε, εκεί θα επιστρέψουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ghadhika είπε

Σοβαρά τώρα; Γιατί, ποια άλλη χρήση έχει το Facebook;

Κάπου κάπως κάποτε ήταν γαμοπάζαρο και περνούσαμε και την ώρα με με κουιζάκια και παιχνιδάκια. Το πρώτο σκέλος δε με απασχόλησε ποτέ και το δεύτερο αποτελεί παρελθόν εδώ και αρκετά χρόνια.

Μου προτείνεις τρία από τα αμέτρητα sites, τα οποία μπορώ απλά να τα βλέπω με μια ματιά στο timeline μου, χωρίς να μπαίνω σε κάθε ένα ξεχωριστά.

Μήπως για καμία χρήση; Γιατί πρέπει να έχει κάποια χρήση πλέον;

Τα sites που σου ανέφερα έχουν links σε ειδησεογραφικά sites και παρέχουν για κάθε είδηση και τη πλήρη κάλυψη της σε πολλαπλά sites.

Πράγματα που δεν είναι εφικτά στο FB για τον απλούστατο λόγο ότι δεν είναι δομημένο με το σκοπό αυτό.

Δεν τα χρειάζεσαι όλα, ένα είναι αρκετό, ουσιαστικά τα sites αυτά είναι μηχανές αναζήτησης ειδήσεων.

Να μπω στο facebook, για να μπω μετά σε ένα link στο msn και να μπω μετά από το link του msn στην είδηση στο cnn greece.

Χάσιμο χρόνου.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Havik είπε

Σοβαρά τώρα, αφαίρεσαν το dislike, κρύβουμε και το Like ε ας τα αφαιρέσουν και ας γυρίσουμε στην προ like/dislike εποχή του 2005?

Το Facebook δεν είχε ποτέ dislike...Έλεος ούτε τα βασικά.

Ομολογώ δεν καταλαβαίνω πώς ακριβώς θα προστατευτεί η ανασφάλεια των χρηστών αφαιρώντας τον αριθμό των likes από τους viewers. Aυτός που κάνει την ανάρτηση θα βλέπει κανονικά τα likes. Am I missing something? 🤔

Αλλά και τέλος πάντων θεωρώ ότι είναι μπούρδες όλα αυτά περί προστασίας. Αν είναι να κρύψουν τις αλληλεπιδράσεις ποιο το νόημα; Να γράφω στον τοίχο του δωματίου μου τότε. Θα είμαι απόλυτα ασφαλής.

Όσον αφορά την ενημέρωση επικαιρότητας δεν βλέπω γιατί κάποιος να χρειάζεται κάτι άλλο πέρα από Google News ή κάποιο άλλο news aggregator.

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, whoever81 είπε

Το Facebook δεν είχε ποτέ dislike...Έλεος ούτε τα βασικά.

Ομολογώ δεν καταλαβαίνω πώς ακριβώς θα προστατευτεί η ανασφάλεια των χρηστών αφαιρώντας τον αριθμό των likes από τους viewers. Aυτός που κάνει την ανάρτηση θα βλέπει κανονικά τα likes. Am I missing something? 🤔

😙 you got me, αν και έκανα profile κάπου το 2007 δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, kremenarasi είπε

Στο YouTube να βγάλει τα likes και τα views.... 

Εκεί σας θέλω. 

Τα views δε γινεται να βγουν γιατι καποιοι κονομάνε από αυτά.

23 ώρες πριν, whoever81 είπε

Το Facebook δεν είχε ποτέ dislike...

Μεχρι πριν μερικα χρονια ειχε αστερακια, 1-5. Οποτε αν εβαζες 1 ή 2 ηταν σα να εκανες dislike.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, rus είπε

Μεχρι πριν μερικα χρονια ειχε αστερακια, 1-5. Οποτε αν εβαζες 1 ή 2 ηταν σα να εκανες dislike.

Εκτός θέματος...Τα αστεράκια ήταν για να αξιολογείς επιχειρήσεις/επαγγελματίες

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός η κακός το Facebook έχει πάρει πρέφα ότι δεν είναι πλέον για την δημοσίευση φωτογραφιών και ότι άλλες πλατφόρμες έχουν πλέον τα ινια  ( Instagram , tumblr , we heart ).και μάλλον δεν θέλει καν να ασχοληθεί να τα πάρει .

Την ενδιαφέρουν αλλά πράγματα και πρωτίστως τα μήνυμα το messenger, όπου πλέον το 85% με έρευνες μιλάει από εκεί . Γιαυτο ξεκινάει και την επανάσταση της και καλά να διαφέρει με την αφερεσει της δυνατότητας των likes . Αρκετά έξυπνο . Και διπλωματικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, whoever81 είπε

Εκτός θέματος...Τα αστεράκια ήταν για να αξιολογείς επιχειρήσεις/επαγγελματίες

Τα μπερδεψα:D για το utube μιλουσα

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...