Προς το περιεχόμενο

Εξωτερικος δισκος 1ΤΒ τι απεγινε ;


thelos257

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολες σας εχω ενα σκληρο δισκο 1ΤΒ τον οποιο τον συνδεω εξωτερικα με τον υπολογιστη μου ομως δεν ανοιγει και λεει ελεχος δισκου για σφαλματα ουτε και στην διαχειριση δισκων εμφανιζεται.
Επισης να αναφερω μπας και βοηθηθω οτι οταν βγαζω το USB γραφει Ε: και τιποτε αλλο. Μπορω να τον σωθω να τον ανοιξω να δω τα περιεχομενα του ; Δεν ξερω τι εγινε και πως εγινε τον ειχα στο γραφειο μ χωρις κουτι μαζι με δυο αλλους οι οποιοι δυο αλλοι δουλευουν μια χαρα comple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tz_aristotelis είπε

Δεν κατάλαβα τιποτα. 

Γράφεις πολύ μπερδεμένα.

Γράψε τα αναλυτικά και ίσως σου δωθεί λύση.

Οκ παμε ξανα.
Εχω ενα σκληρο δισκο 1ΤΒ σε κουτακι τον εκανα εξωτερικο. Τον συνδεω στον υπολογιστη μου μεσω usb και δεν ανοιγει.
Μου εμφανιζει την μοναδα δισκου Ε: ομως δεν μπορω να μπω μεσα για να δω τα αρχεια ουτε την χωρητικοτητα του εμφανιζει ουτε και στην διαχειριση δισκων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανο πρόβλημα επαρκούς τροφοδοσίας. 

Ειδικά αν ήταν εσωτερικός και μπήκε σε κουτί. Γενικά όταν τους εσωτερικούς τους κάνεις εξωτερικούς και τούμπαλιν στατιστικά εμφανιζουν θέμα.

Επίσης μπορεί το νέο κουτί να μην δίνει καλό ρεύμα.

Σαν εξωτερικός έχει δική του τροφοδοσία η από usb?

Δοκίμασε να τον ξαναβάλεις μέσα. Έχω την υποψία ότι θα δουλέψει κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, d_gkal είπε

Δοκίμασε τον σε κάποια διανομή linux

Σε παρόμοια περίπτωση έτσι τράβηξα τα αρχεία και έπειτα τον έκανα φορμάτ.

Αυτή τη καραμέλα με το ''δοκίμασε κάποια διανομή linux'' η ''δοκίμασε με linux livecd'' πρέπει να το κόψετε, ειδικά σε θέματα που βλέπετε οτι ο νηματοθέτης δεν είναι τέτοιου επιπέδου, η τουλάχιστον να το αναλύετε περαιτέρω. Κάποιο λινκ έστω.

@Thelos257, δοκίμασε να τον κάνεις πάλι εσωτερικό, τον διαβάζει;

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, donblunts είπε

Αυτή τη καραμέλα με το ''δοκίμασε κάποια διανομή linux'' η ''δοκίμασε με linux livecd'' πρέπει να το κόψετε, ειδικά σε θέματα που βλέπετε οτι ο νηματοθέτης δεν είναι τέτοιου επιπέδου, η τουλάχιστον να το αναλύετε περαιτέρω. Κάποιο λινκ έστω.

@Thelos257, δοκίμασε να τον κάνεις πάλι εσωτερικό, τον διαβάζει;

Το PC μ που εχω δεν το πειραζω (υλικα μεσα)για να δω αν δουλευει κατι αλλο θα σκεφτω να κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, snbblp είπε

Μπορείς να μας δώσεις μια φωτογραφία της οθόνης του disk manager να δούμε πως σου τον δείχνει;

Εμφανιζεται με ερωτηματικο και στον υπολογιστη τοπικος δισκος Ε: μονο χωρις γραμμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, snbblp είπε

plug-in & screencap please

Μενει ετσι κολλημενο στην διαχειριση συσκευων. Αν τον αφαιρεθω θα προχωρησει να φορτωσει κανονικα την διαχειριση συσκευων.

Καταγραφή2.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Στις 3/10/2019 στις 3:35 ΜΜ, thelos257 είπε

Μενει ετσι κολλημενο στην διαχειριση συσκευων. Αν τον αφαιρεθω θα προχωρησει να φορτωσει κανονικα την διαχειριση συσκευων.

Καταγραφή2.PNG

Τελικά τι κάνατε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 3/5/2020 στις 9:08 ΜΜ, Τέρης Α. είπε

Τελικά τι κάνατε;

Καλησπερα τιποτα δυστοιχως αφου ειναι ηδη νεκρος και οταν το παιρνω και τον νιωθω αδυναμον παρα πολυ σαν να εχασε την υγεια του δεν ειναι σαν τους αλλους τους εξωτερικους δισκους δυνατους οταν τον παιρνω στα χερια μου ναι ακομη τον εχω εδω στο γραφειο μου. Επισης πως μπορω να ανακτησω τα δεδομενα του ; Αν τον βαλω μεσα στον υπολογιστη θα τον διαβαζει ; Μπορω να δω τι αρχεια ειχα μεσα η να τα ανακτησω ; Δεν θυμαμαι καθολου τι ειχα πανω μπορει ισως και να ειχα πραγματα που τα ειχα ξεχασμενα το 2009.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...