Προς το περιεχόμενο

2 ερωτήσεις για bootstrap navbar και fa icons.


sinikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα. 2 ερωτήσεις άσχετες μεταξύ τους, απλά για να μην ανοίγω νέα νήματα. Γιατί δεν μπορώ να κατάλαβω τίποτα εδώ και 3 ώρες.

1) Στήνω ένα site σε codeigniter (δεν νομίζω να παίζει ρόλο, έχω στησει και άλλες φορές). Έχω φτιάξει ένα navbar με bootstrap. Το πρόβλημα είναι οτί το dropdown menu, ανοίγει μόνο όταν κάνω 2ο κλικ. Αν κάνω 2ο κλικ, ανοίγει μια φορά και απο εκεί και πέρα ανοίγει και με απλό κλικ. Αν κάνω refresh την σελίδα, τότε πάλι για να ανοίξει το dropdown menu πρέπει το πρώτο κλικ να είναι διπλό.

Mετά από γκουγκλάρισμα, κάπου διάβασα οτι μπορεί να φορτώνει 2 js του bootstrap μαζί. Και τότε έπεσε το μάτι μου οτι φορτώνω και bootstrap.min.js και bootstrap.bundle.min.js. Όταν έσβησα το bundle, το dropdown δούλεψε κανονικότατα.

Αλλά...

Το bundle είδα οτι απλά έχει και popper μαζί. Για να μην έχω μελλοντικά προβλήματα, τι πιστεύετε οτι είναι καλύτερο (αν κατάλαβα καλά οτι δουλεύει έτσι), να χρησιμοποιείσω το bundle και να σβήσω popper και min.js ή να σβήσω απλά το bundle?

<head>
        
        <!-- Meta Tags -->       
        <meta charset="UTF-8">
        <meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=edge">
        <meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1, minimum-scale=1">
        <link rel="shortcut icon" href="<?php echo base_url();?>assets/theme/images/icon.png" type="image/x-icon">
        <meta name="description" content="">
        <title><?php echo $title;?></title>
        
        <!-- Sources -->
        <link rel="stylesheet" href="<?php echo base_url();?>assets/theme/css/all.css" type="text/css">
        <script src="<?php echo base_url();?>assets/theme/js/jquery.min.js"></script>
        <script src="<?php echo base_url();?>assets/theme/js/popper.min.js"></script>
        <script src="<?php echo base_url();?>assets/theme/js/bootstrap.min.js"></script>
        <script src="<?php echo base_url();?>assets/theme/js/bootstrap.bundle.min.js"></script>
        <link rel="stylesheet" href="<?php echo base_url();?>assets/theme/css/bootstrap.min.css">
        <link rel="stylesheet" href="<?php echo base_url();?>assets/theme/css/custom.css">
    
    </head>

2) Στην 1η γραμμή των sources, προσπαθώ να φορτώσω fontawasome. εχω ανεβάσει τα αρχεία στο χώρο assets/css/all.css και assets/webfonts/(και τα αρχεία του φακέλου) αλλά αντι για εικονίδια μου εμφανίζονται τετραγωνάκια με hex νούμερα μέσα. Όταν φόρτωνα με cdn εμφανίζονταν τα εικονίδια κανονικά.

Επεξ/σία από sinikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) jquery βάλε τα απαραίτητα (jquery.min.js, bootstrap.min.js) και μέτά μόνο ό,τι χρειάζεσαι. Επίσης, τα includes του μπαίνουν στο τέλος της σελίδας, πριν το </body></html>

2) Για να παίξει το fontawasome, θα πρέπει να έχεις κατεβάσει 2 φακέλους: τον /css και τον /fonts. Οπότε, εάν πούμε ότι τους έχει αποθηκεύσει και τους δύο στη διαδιρομή /assets/font-awesome, αυτό θα είναι αρκετό:

<link href="<?php echo base_url("assets/font-awesome/css/font-awesome.min.css"); ?>" rel="stylesheet" type="text/css" />

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) thanks

2) δεν μου εχει φακελο fonts. Μονο webfonts. Τον οποιο τον εβαλα οπως πρεπει.

δηλαδη στο ζιπ που κατεβασα απο το επισημο site, ειχε μεσα φακελους (εκτος απο διαφορους svg κλπ) ςναν φακελο css με ενα αρχειο all.css μεσα και ενα φακελο webfonts με τις γραμματοσειρες μεσα. Τωρα εχω βρει προσωρινη λυση με cdn αλλα υα προτιμουσα να τα εχω τοπικα.

 

Επεξ/σία από sinikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...