Προς το περιεχόμενο

Το clusterfuck που αποτελεί η αναζήτηση εργασίας


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Αυτόν τον καιρό ψάχνω να βρω δουλειά, καθώς εκκρεμεί η πρακτική άσκηση και 5 μαθήματα για το πτυχίο μου.

Έχω να πω πως η αναζήτηση εργασίας αποτελεί ένα τεράστιο clusterfuck. Ψάχνω να βρω μία θέση γύρω από C++, Linux/Embedded systems ή OpenGL. Προσπερνάω το γεγονός ότι παντού ζητάνε Web και Java developers και ότι τα Job listings συνήθως είναι πολύ ότι να ναι.

Είναι τόσο δύσκολο να έχουν σαφή κριτήρια για το experience; Ζητάνε Junior Software Engineer αλλά κάπως αυτός ο JUNIOR SE θα πρέπει να έχει 3+ χρόνια εργασιακής εμπειρίας.

Επίσης, κανένας δεν βάζει τις βασικές τεχνολογίες που ψάχνουν στον τίτλο αναζήτησης ή έστω το επίπεδο εμπειρίας. Ανοίγω το LinkedIn και βλέπω 100 από τις 140 αγγελίες, να γράφουν "Software Engineer". Επιπλέον, μεγάλες εταιρίες όπως η Accenture, έχουν θέσεις Junior Developer και ΔΕΝ ΛΕΝΕ τι θέλουν να ξέρεις. Γράφει "2+ years of SQL experience and 2 other languages" και πρέπει να μυρίσεις τα νύχια σου τι γλώσσες θέλουν. Το κερασάκι στην τούρτα είναι όταν κάνεις Apply και σου βγάζει αυτό.

 image.png.1f83915dcffc29e6836c21a297d22ffe.png

Με ακόμα πιο τρελό requirement, ένα checkbox που απαιτεί να δηλώσεις ότι αυτά που δήλωσες στις παραπάνω επιλογές, είναι απόλυτα έγκυρα και ανταποκρίνονται στις ικανότητες σου.

Μετά από όλα αυτά, η remote εργασία δεν είναι καν επιλογή στις περισσότερες εταιρίες και είσαι υποχρεωμένος να κάνεις 3 ώρες πήγαινε-έλα κάθε μέρα, επειδή οι περισσότερες εταιρίες βρίσκονται στα ΒΠ, αν τελικά μπεις κάπου.

Δεν ξέρω αν φταίνε τα standards που έχω θέσει για αυτό που ψάχνω ή όντως κάτι πάει στραβά με τις περισσότερες αγγελίες, σίγουρα ξέρω ότι δεν ψάχνω έναν lowkey τρόπο να κάνω την πρακτική μου και να ξεμπερδεύω, καθώς είναι 6 μήνες που θα πάνε στο τίποτα, αν δεν μου αρέσουν οι τεχνολογίες που θα δουλεύω.

Edit: Θυμήθηκα και άλλο, ρώτησα στο team viewer για μια αγγελία που έχει στα Ιωάννινα, αν γίνεται να δουλέψω remotely και να ταξιδεύω που και που. Πόσο ειρωνικό είναι ένα (leading) remote access software να μην προσφέρει ευκαιρία remote εργασίας στους εργαζόμενους του; 

Thoughts?

Αποτέλεσμα εικόνας για this is fine

Επεξ/σία από Dinos_12345
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι στην ίδια φάση, και μόνη λύση που μπορώ να σκεφτώ (πέρα απ΄το να κατεβάσω τα standards μου) είναι το εξωτερικό.

Κατά πάσα πιθανότητα εκεί θα κατέληγα έτσι κι αλλιώς, άρα may as well.

Επεξ/σία από vel0city
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vel0city είπε

Είμαι στην ίδια φάση, και μόνη λύση που μπορώ να σκεφτώ (πέρα απ΄το να κατεβάσω τα standards μου) είναι το εξωτερικό.

Κατά πάσα πιθανότητα εκεί θα κατέληγα έτσι κι αλλιώς, άρα may as well.

Αν δεν ήταν υποχρεωτική η πρακτική, είχα κλείσει εισητήρια ήδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dinos_12345 είπε

Αν δεν ήταν υποχρεωτική η πρακτική, είχα κλείσει εισητήρια ήδη. 

Στείλε email σε όλες και άσε το apply από linked in , ότι θέλεις να κανείς την πρακτική σου χωρίς λεφτά για να ξεμπερδεύεις . Εγώ αυτό είχα κάνει και 6 μήνες έφτιαχνα καλώδια utp  με το χερι και ότι άλλη χαμαλοδουλεια υπήρχε απλά για να ξεμπερδευω 

Σιγουρα το καλύτερο είναι να βρεις κάτι που σου αρέσει και να μάθεις , αλλά αν έχεις σκοπό να φύγεις κιόλας κάνε ότι χρειάζεται να τελειώνεις 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tsofras είπε

Στείλε email σε όλες και άσε το apply από linked in , ότι θέλεις να κανείς την πρακτική σου χωρίς λεφτά για να ξεμπερδεύεις . Εγώ αυτό είχα κάνει και 6 μήνες έφτιαχνα καλώδια utp  με το χερι και ότι άλλη χαμαλοδουλεια υπήρχε απλά για να ξεμπερδευω 

Σιγουρα το καλύτερο είναι να βρεις κάτι που σου αρέσει και να μάθεις , αλλά αν έχεις σκοπό να φύγεις κιόλας κάνε ότι χρειάζεται να τελειώνεις 

Κοίτα, σίγουρα παίζει ρόλο το να βρω κάτι γρήγορα για να ξεμπερδεύω αλλά πιστεύω πως το skill set μου μπορεί να θεωρηθεί asset σε μία εταιρία που θέλω να δουλέψω και έχει την πολυτέλεια να επενδύσει πάνω μου και να με εκπαιδεύσει. Θα με ενδιέφερε να μείνω εκεί που θα δουλέψω για πρακτική ώστε να αποκτήσω εργασιακή εμπειρία και γνώσεις και να είμαι καλύτερος candidate για όταν βγω εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η ελλάδα δεν είναι τόσο μπροστά στην αγορά εργασίας. Ακόμα και κρίση να μην είχαμε (καραμέλα που ακούω εδώ και 15 χρόνια) η νοοτροπία είναι πολύ μακριά. Work from home, work anywhere, work 2 days a week from home, work at any desk είναι έννοιες που δεν πολυπαιρνάνε στη νοοτροπία μας. Όταν πριν χρόνια είχα πει σε έναν CEO για το work from home και τα benefits που έχει αφενός στο κόστος και αφετέρου στο morale, μου απάντησε με νεύρο "Εμείς στην ελλάδα, απο το σπίτι δουλεύουμε απογεύματα και ΣΚ" .

Για μένα ναι, οι προγραμματιστές δεν είναι υποχρεωτικό να είναι κάθε μέρα στο γραφείο τους. Ένα VPN για να λογκάρονται οι ώρες, και εβδομαδιαίο progress report. Μικρότερο λειτουργικό κόστος για την εταιρία και φυσικά μεγαλύτερη παραγωγικότητα. Ο προγραμματιστής δουλεύει καλύτερα, όταν είναι σε άνετο περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dinos_12345 Ριξε τα στανταρ σου στις τεχνολογιες.  Βρες μια νορμαλ εταιρεια να κανεις τη πρακτικη σου οσο εκει μαθαινεις usefull skils / technologies και ας μην ειναι τα dream skills. Οχι μονο θα γινεις πιο ανταγωνιστικος αλλα θα δεις και αλλα πεδια που ισως σου αρεσουν, ενω παραλληλα δουλευεις στον ελευθερο σου χρονο στα skills που σου αρεσουν κ γινεσαι καλυτερος σε αυτα και μετα τη πρακτικη θα εισαι ετοιμος να στειλεις στις εταιρειες που πραγματικα σε ενδιαφερουν με το stack που αγαπας.

 

My 2 cents. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zx1234r είπε

Δυστυχώς η ελλάδα δεν είναι τόσο μπροστά στην αγορά εργασίας. Ακόμα και κρίση να μην είχαμε (καραμέλα που ακούω εδώ και 15 χρόνια) η νοοτροπία είναι πολύ μακριά. Work from home, work anywhere, work 2 days a week from home, work at any desk είναι έννοιες που δεν πολυπαιρνάνε στη νοοτροπία μας. Όταν πριν χρόνια είχα πει σε έναν CEO για το work from home και τα benefits που έχει αφενός στο κόστος και αφετέρου στο morale, μου απάντησε με νεύρο "Εμείς στην ελλάδα, απο το σπίτι δουλεύουμε απογεύματα και ΣΚ" .

Για μένα ναι, οι προγραμματιστές δεν είναι υποχρεωτικό να είναι κάθε μέρα στο γραφείο τους. Ένα VPN για να λογκάρονται οι ώρες, και εβδομαδιαίο progress report. Μικρότερο λειτουργικό κόστος για την εταιρία και φυσικά μεγαλύτερη παραγωγικότητα. Ο προγραμματιστής δουλεύει καλύτερα, όταν είναι σε άνετο περιβάλλον.

Έχω ακούσει για μερικές εταιρίες που αφήνουν κόσμο να δουλεύει από το σπίτι, καθώς και για manager που δουλεύει από το σπίτι και είναι πολύ effective, όμως πραγματικά θέλει κάμποση εμπιστοσύνη για να γίνει κάτι τέτοιο. Το θέμα είναι ότι δεν δίνεται καν η επιλογή του να εμπνεύσεις αυτή την εμπιστοσύνη. Κρίμα να βρίσκεις τοίχο με το καλημέρα.

1 ώρα πριν, pmav99 είπε

link?

Νομίζω είναι self explanatory. Το να μην έχεις άλλο κόσμο τριγύρω για κάποιες μέρες και ειδικά να μπορείς να βάλεις το slack στο mute για λίγο, αυξάνει την συγκέντρωση σου και την παραγωγικότητα. You can't mute coworkers. 

55 λεπτά πριν, Στεφανος123 είπε

@Dinos_12345 Ριξε τα στανταρ σου στις τεχνολογιες.  Βρες μια νορμαλ εταιρεια να κανεις τη πρακτικη σου οσο εκει μαθαινεις usefull skils / technologies και ας μην ειναι τα dream skills. Οχι μονο θα γινεις πιο ανταγωνιστικος αλλα θα δεις και αλλα πεδια που ισως σου αρεσουν, ενω παραλληλα δουλευεις στον ελευθερο σου χρονο στα skills που σου αρεσουν κ γινεσαι καλυτερος σε αυτα και μετα τη πρακτικη θα εισαι ετοιμος να στειλεις στις εταιρειες που πραγματικα σε ενδιαφερουν με το stack που αγαπας.

My 2 cents. 

Προσπαθώ αλλά πέρα από κάτι γύρω από αυτά που είπα και Android, δεν με ενδιαφέρει καθόλου να δουλέψω σε κάτι άλλο. Έχω πάρει μία γεύση από πολλά πράγματα, κυρίως Web και έχω καταλήξει εκεί. Η outdated, πλέον, υπογραφή μου, λέει για Ruby. Κάποτε είχα κόλλημα με την Ruby και το Rails, μέχρι που ξενέρωσα. Το web είναι ένα χάος που δεν θέλω να εμπλακώ και αυτό ζητάει το 70% της αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει δυνατοτητα να κανεις πρακτικη στο εξωτερικο? Επισης μην κοιτας μονο το LinkedIn, ριξε και καμια ματια στο kariera, αν δεν το εχεις κανει. Λιγο κοιταξα μολις απο περιεργεια και κατι βρηκε για πρακτικη πληροφορικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickname2016 είπε

Δεν υπαρχει δυνατοτητα να κανεις πρακτικη στο εξωτερικο? Επισης μην κοιτας μονο το LinkedIn, ριξε και καμια ματια στο kariera, αν δεν το εχεις κανει. Λιγο κοιταξα μολις απο περιεργεια και κατι βρηκε για πρακτικη πληροφορικη.

Κοίταξα LinkedIn, Workable και Πρακτικάριο. Το Kariera δεν το πάω τόσο αλλά θα το δω και αυτό. Συνήθως εκεί έχει χαμηλής ποιότητας αγγελίες, όσο έχω δει. Έχω στείλει σε 4 θέσεις, βρήκα και μία 5η αλλά πραγματικά δεν έχω expectations για τίποτα.

Edit: Συμβαίνει τώρα σε site τεράστιας εταιρίας "We accept .DOCX, .DOC, .RTF, .TXT, .PDF up to 1.5 MB."

Το pdf μου είναι 1.71 mb

WHY 😢

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, newfoot είπε

Up to λεει μια χαρα λοιπον.

1.7  mb pdf εχεις φωτο μεσα; Δεν δικαιολογει τετοιο μεγεθος το pdf

Έχω κάτι icons. Το έβαλα στο smallest size και μου το έβγαλε 0.4mb

Όλα αυτά για να αντικρύσω το σάπιο σύστημα του carreerbuilder που είχε το job application process, όπου είχε το επώνυμο πριν το όνομα, είχε να επιλέξω department και η λίστα ήταν με κωδικούς που δεν ήξερα τι σημαίνουν και ΔΕΝ είχε τρόπο να βάλω δεύτερη γλώσσα ή εκπαίδευση. Γιατί είναι τόσο φημισμένο το carreerbuilder να μου θυμίσει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Αν δεν ήταν υποχρεωτική η πρακτική, είχα κλείσει εισητήρια ήδη. 

Μπορείς να κάνεις εξωτερικό πρακτική και να αναγνωριστεί κανονικά εδώ. Αρκεί να είναι 3 μήνες full time είσαι καλυμμένος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kaliakman είπε

Μπορείς να κάνεις εξωτερικό πρακτική και να αναγνωριστεί κανονικά εδώ. Αρκεί να είναι 3 μήνες full time είσαι καλυμμένος. 

Είναι υποχρεωτική ΤΕΙ με ΟΑΕΔ και 6 μήνες (7 διαθέσιμες θέσεις είχε το ΕΣΠΑ φέτος, άρα πρακτικά ανύπαρκτες αν δεν βρεις μόλις ανοίξουν).

Πραγματικά δεν φαντάζεσαι πόσο θα ήθελα να πάω να δουλέψω έξω, έχω ακυρώσει 10+ προτάσεις μέσα στο καλοκαίρι αλλά θέλω να τελειώσω την σχολή, έχω κοπέλα που είμαι 3.5 χρόνια σε σχέση και θα φύγουμε μαζί του χρόνου και δεν είμαι ακόμα άνετος οικονομικά, ώστε να κάνω την κίνηση. Υπολογίζω μέχρι το τέλος του 2020 να έχουμε φύγει.

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...