Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή για σχολές.


GoDRiC-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας που ασχοληθήκατε. Το μηχανογραφικό το έχω κάνει οπότε δε μπορεί να αλλάξει κάτι, δεν έχω πρόβλημα να συζητάμε όμως. Έβαλα 1η επιλογή Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας ΑΣΟΕΕ, 2η Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων ΕΚΠΑ, 3η Διοίκηση Τουρισμού ΠΑΔΑ, 4η Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων ΑΣΟΕΕ. Γενικά εμένα μόνο η 1η με ενδιαφέρει αλλά μπορεί αν έβαζα την 1η μόνο και δεν με παίρνανε, να έμενα έξω οπότε έβαλα κι άλλες.. Το τμήμα στο ΕΚΠΑ είναι καινούργιο οπότε ένας Θεός ξέρει σε τι φάση θα είναι.. Τα υπόλοιπα 2 δε με ενδιαφέρουν τόσο μια και κατέληξα ότι με τα τουριστικά μπορείς να ασχοληθείς χωρίς να σπουδάσεις το συγκεκριμένο τμήμα, και οσο για την διοίκηση στην ασοεε πολύ καλό τμήμα αλλά ταυτόχρονα αρκετά δύσκολο για μένα, περιέχει πολλά μαθηματικά, οικονομικά, λογιστικά κτλ που δεν μου ακούγονται τόσο ενδιαφέρον όσο το μάρκετινγκ.. Σίγουρα θα χρειαστεί να ξέρω κάποια πράγματα γενικά, αλλά όχι τόσο βάθος.

Ελπίζω να με πάρουν στην 1η επιλογή, αλλά φοβάμαι μήπως σκεφτούν ότι για τον λόγο ότι έβαλα πολλές σχολές, να με βάλουν όπου θέλουν αυτοί.. Ίσως αν έβαζα μόνο 1 να με περνάγανε εκεί πέρα, δε ξέρω θα δείξει..

Εγώ πάντως πήγα στο 1ο μάθημα στο Μάρκετινγκ της ΑΣΟΕΕ (χωρίς να ξέρω αν έχω περάσει ακόμα), γνωρίστηκα με άτομα κάναμε κάτι εισαγωγές και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον και ωραίο κλήμα γενικά..

Στις 30/9/2019 στις 11:41 ΠΜ, mechpanos είπε

Γι΄αυτό σε ρώτησα, από μαθήματα πώς τα πήγαινες και γενικά, αν το 'χεις. Το τμήμα Μάρκετινγκ του ΟΠΑ είναι από τα πιο καλά τμήματα, και καθώς είναι ΟΠΑ έχει και αρκετά οικονομικά μέσα, γιατί από εκεί εκτός από εξειδικευμένος στο Μάρκετινγκ θα έχεις και μια γενική γνώση οικονομικών, αρκετά επαρκή ώστε να μπορείς να εγγραφείς στο Οικονομικό Επιμελητήριο και να μπορέσεις να σταθείς σαν οικονομικό στέλεχος σε οποιαδήποτε επιχείρηση.

Το πρόγραμμα σπουδών όπως θα δεις έχει σε κάθε εξάμηνο, από 1-2 μαθήματα οικονομικών - χρηματοοικονομικών.

https://www.dept.aueb.gr/el/mbc_courses

Αν μπορέσεις να ανταπεξέλθεις, εσύ ξέρεις! Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς παραπάνω και έχεις μετανιώσει που άφησες το Οργάνωσης και Διοίκησης, go for it! Βάλε στόχο να το τελειώσεις και θα τα καταφέρεις, αν κατάφερνες το Οργάνωσης τότε σίγουρα "έχεις" και αυτό!

Για τα Τουριστικά, για εμένα αξίζουν πολύ λιγότερο από το Μάρκετινγκ - άλλο υπόβαθρο εντελώς, τώρα αν θες να μπεις στον τουριστικό κλάδο και δεν σε ενδιαφέρει κάτι άλλο, θεωρώ ότι θα σε δυσκολέψει πολύ λιγότερο, ίσως μόνο κάποιες υποχρεωτικές παρακολουθήσεις εργαστηρίων, αλλά ΟΚ αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Από το Μάρκετινγκ πάντως, με το υπόβαθρο που θα έχεις, αν μάθεις στην πράξη (μέσω της δουλειάς) κάποια πράγματα, μπορείς να μπεις άνετα στα τουριστικά.

Ιδιωτικές σχολές κατά την γνώμη μου δεν αξίζει καμία, τα χαρτιά που δίνουν είναι πατσαβούρια, μόνο μια ξέρω που έχει καλό όνομα αλλά νομίζω είναι πολύ ακριβές οι σπουδές εκεί (ίσως μετρούσαν πριν από μια δεκαετία, ξέρω 'γω).

Κοίτα τα έχω δει τα μαθήματα, έχει αρκετά οικονομικά και αυτό αλλά τι να κάνουμε δε μπορούμε να τα αποφύγουμε τελείως, αν ήταν έτσι δε θα σκεφτόμουν καν το Μάρκετινγκ.. Πάντως στο προηγούμενο τμήμα είχε πολύ περισσότερα.. Επίσης δεν είπα ποτέ ότι κατάφερνα το προηγούμενο τμήμα, το άφησα στο 1ο έτος επειδή απλά είχα ξενερώσει με τα μαθήματα.

Θα με ενδιέφερε ο τουριστικός κλάδος πχ σε ξενοδοχεία, τουριστικά επαγγέλματα και τέτοια. Δε θα με ενδιέφερε να ήμουν ξεναγός ή πράκτορας πχ.. Αυτό που ζητάω μπορώ να το πετύχω στο μέλλον και χωρίς την σχολή αυτή στο ΠΑΔΑ πχ;

Στις 30/9/2019 στις 11:59 ΠΜ, pontez2 είπε

Φιλαρακι θα σου πω ένα πράγμα.

Στην Ελλάδα υπάρχουν 4 υπερκορεσμένα πτυχία.

Πληροφορικής, Φιλόλογων, Μάρκετινγκ-Οικονομικά και Μηχανικών.

Τα Τουριστικά, αν και δεν μπορούν να κορεστούν ποτέ, είναι επάγγελμα με τεράστια υπομονή, χαμηλόμισθο και θέλει γνωριμίες.

Εφόσον έχεις τη δυνατότητα να μπεις σε ΑΕΙ και έχεις όρεξη για διάβασμα, σου προτείνω τρόφιμο.

Πχ. Τεχνολογία Τροφίμων.

Μεγάλη απορρόφιση από την αγορά και οι μισθοί ανάλογα με το που εργάζεσαι.

Δυσκολη σχολή, πρέπει να έχεις καλές βάσεις στη Χημεία, αλλά...

Με αυτή την λογική να μη σπουδάσει κανείς αυτά που λές επειδή είναι κορεσμένα, και να σπουδάσουν άλλα μη κορεσμένα ενώ δε τους άρεσουν.. Τώρα εσύ μου λές να ασχοληθώ με Τεχνολογία Τροφίμων ενώ δεν έχω ιδέα από Χημεία και την απεχθάνομαι και γενικώς την δουλειά αυτή. Όποιος μπει Τεχνολογία Τροφίμων με την λογική σου, απλά δεν θα πετύχει ποτέ.

Στις 1/10/2019 στις 1:22 ΜΜ, AgnwstosY είπε

Γεωπονικό πήγαινε έχει πολύ μέλλον ο πρωτογενής τομέας αλλά είναι από τις δυσκολότερες σχολές.Αναφερομαι στην Αθήνα.

Σου δίνω την ίδια απάντηση με τον πάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή επιτυχία! Δεν νομίζω να τους νοιάζει πόσες σχολές έβαλες, δεν τα κοιτάζει κανείς αυτά! Αν έχεις τα μόρια που απαιτούνται για την 1η επιλογή πας εκεί, μετά πας στην 2η κ.ο.κ., αλγοριθμικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή αρχή ... Σε όποιο τμήμα και να καταλήξεις , να θυμάσαι πως σκοπός σου είναι να αντλήσεις γνώση , μην κολλήσεις πουθενά.Καλού κακού όμως ξεκινά να ετοιμάζεσαι από τώρα για την Χρηματοδοτική 1 και 2 🤣😂  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mechpanos είπε

Καλή επιτυχία! Δεν νομίζω να τους νοιάζει πόσες σχολές έβαλες, δεν τα κοιτάζει κανείς αυτά! Αν έχεις τα μόρια που απαιτούνται για την 1η επιλογή πας εκεί, μετά πας στην 2η κ.ο.κ., αλγοριθμικά.

Κι εγώ έτσι ελπίζω. Ευχαριστώ.

1 ώρα πριν, gianniskou είπε

Καλή αρχή ... Σε όποιο τμήμα και να καταλήξεις , να θυμάσαι πως σκοπός σου είναι να αντλήσεις γνώση , μην κολλήσεις πουθενά.Καλού κακού όμως ξεκινά να ετοιμάζεσαι από τώρα για την Χρηματοδοτική 1 και 2 🤣😂  

Ναι αλλά με ενδιαφέρει το 1ο μόνο.. Δεν ξέρω αν θα ανταπεξέλθω σωστά στα άλλα μια και θα τα κάνω με το ζόρι. Δε ξέρω καν αν θα γραφτώ σε περίπτωση που δε με πάρουν στην 1η επιλογή, μπορεί να ξενερώσω και να κάνω άλλα πράγματα. Ωχ, είναι δύσκολη;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/9/2019 στις 11:59 ΠΜ, pontez2 είπε

Φιλαρακι θα σου πω ένα πράγμα.

Στην Ελλάδα υπάρχουν 4 υπερκορεσμένα πτυχία.

Πληροφορικής, Φιλόλογων, Μάρκετινγκ-Οικονομικά και Μηχανικών.

Τα Τουριστικά, αν και δεν μπορούν να κορεστούν ποτέ, είναι επάγγελμα με τεράστια υπομονή, χαμηλόμισθο και θέλει γνωριμίες.

Εφόσον έχεις τη δυνατότητα να μπεις σε ΑΕΙ και έχεις όρεξη για διάβασμα, σου προτείνω τρόφιμο.

Πχ. Τεχνολογία Τροφίμων.

Μεγάλη απορρόφιση από την αγορά και οι μισθοί ανάλογα με το που εργάζεσαι.

Δυσκολη σχολή, πρέπει να έχεις καλές βάσεις στη Χημεία, αλλά...

Πως γινεται ρε παιδια να ειναι υπερκορεσμενος ο τομεας της πληροφορικης και ολες οι εταιριες που ξερω να λειτουργουν με αδειες θεσεις εργασιας και να μην βρισκουν ατομα ? 

 

αυτο δεν ισχυει καθολου. Στην πληροφορικη χρειαζονται ατομα και η ανεργια ειναι σε αρνητικα ποσοστα , αν καταλαβαινετε τι λεω. Αν σου αρεσει η πληροφορικη υπαρχει πεδια δοξας λαμπρο γενικα. Αυτη τη στιγμη το 54% των εταιριων πληροφορικης (θα βρω το αρθρο αν θες ) εχουν αδειες θεσεις εργασιες και ενεργα ψαχνουν να τις καλυψουν . Η πληροφορικη φουσκωνει και ο κοσμος ειναι στο εξωτερικο

Επεξ/σία από conkal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2019 στις 5:46 ΠΜ, GoDRiC- είπε

Με αυτή την λογική να μη σπουδάσει κανείς αυτά που λές επειδή είναι κορεσμένα, και να σπουδάσουν άλλα μη κορεσμένα ενώ δε τους άρεσουν.. Τώρα εσύ μου λές να ασχοληθώ με Τεχνολογία Τροφίμων ενώ δεν έχω ιδέα από Χημεία και την απεχθάνομαι και γενικώς την δουλειά αυτή. Όποιος μπει Τεχνολογία Τροφίμων με την λογική σου, απλά δεν θα πετύχει ποτέ

Όχι, μπορεις να σπουδάσεις ότι σου αρέσει. Απλώς μετά μην έχεις απαίτηση να σε απορροφίσει η Ελληνική αγορά, ενώ δε σε χρειάζεται. 

Κι εγώ πχ, θα προτιμούσα να ειμαι δάσκαλος. Ομως αν σπούδαζα τωρα δάσκαλος, το πιθανότερο θα ειναι να μην εργαστώ ποτέ. Υπάρχουν χιλιάδες άνεργοι που περιμένουν.

Ρωτησες αν υπάρχει προοπτική. Σου έδωσα μια απάντηση, η οποία προφανως δε σου αρέσει αλλά ειναι η αλήθεια.

Το να εργάζεσαι πάνω στο κομμάτι που σε ευχαριστεί και να βγάζεις και καλά χρήματα, αποτελεί όνειρο θερινης νυχτός. 

Παρόλαυτα, αν θεωρείς οτι θα εισαι δυστηχησμένος με κάτι διαφορετικό, σαφώς και θα προχωρήσεις να κάνεις αυτό που θέλεις. Σε συμβουλεύω απλώς πέρα απο το όποιο πτυχίο να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό που θα σε διαφοροποιεί από τους υπόλοιπους στην αγορά.

Στις 3/10/2019 στις 4:53 ΜΜ, conkal είπε

Πως γινεται ρε παιδια να ειναι υπερκορεσμενος ο τομεας της πληροφορικης και ολες οι εταιριες που ξερω να λειτουργουν με αδειες θεσεις εργασιας και να μην βρισκουν ατομα ? 

Οι εταιρίες, είτε ζητάνε πολύ εξειδικευμένες γνωσεις, που ο μέσος απόφοιτος μιας σχολής πληροφορικής δεν έχει και δε θα αποκτήσει αν δε πληρώσει σε ακριβά σεμινάρια, είτε δεν θέλουν να πληρώσουν για να καλύψουν αυτές τις θέσεις και τις ψευτοκαλύπτουν, εσωτερικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 3/10/2019 στις 4:53 ΜΜ, conkal είπε

Πως γινεται ρε παιδια να ειναι υπερκορεσμενος ο τομεας της πληροφορικης και ολες οι εταιριες που ξερω να λειτουργουν με αδειες θεσεις εργασιας και να μην βρισκουν ατομα ? 

αυτο δεν ισχυει καθολου. Στην πληροφορικη χρειαζονται ατομα και η ανεργια ειναι σε αρνητικα ποσοστα , αν καταλαβαινετε τι λεω. Αν σου αρεσει η πληροφορικη υπαρχει πεδια δοξας λαμπρο γενικα. Αυτη τη στιγμη το 54% των εταιριων πληροφορικης (θα βρω το αρθρο αν θες ) εχουν αδειες θεσεις εργασιες και ενεργα ψαχνουν να τις καλυψουν . Η πληροφορικη φουσκωνει και ο κοσμος ειναι στο εξωτερικο

Τίποτα απο αυτά δεν ισχύει. Τίποτα. Παρομοια ανακοινωση ειχε βγει περυσι και απ τον Συνδεσμο Τουριστικων Επιχειρησεων οτι εχουν μερικές χιλιάδες θέσεις εργασίας κενές και δεν θέλει κανείς Έλληνας να παει και δεν το καταλαβαινουν απ τη στιγμη που υπάρχει ανεργία στο 16% (τοτε ηταν καπου 18 κιολας). Ενα σωρο πληροφορικαριοι υπαρχουν και εντος Ελλαδος. ΔΕΝ φυγαν ολοι οι επιστημονες στο εξωτερικο, ουτε ηταν ολοι οσοι μεταναστευσαν απ τους 500.000 απ το 2008 ως τωρα, επιστημονες. Και οι σχολές δεν κλεισαν, παραγουν πτυχιουχους κάθε χρονιά. Λοιπον, οι ελληνικες επιχειρησεις πολυ απλά ΔΕΝ προσφερουν ευκαιριες. Θελουν αριστα εμπειρους και καταρτισμενους με λιγα λεφτα.

Ας κατεβάσουν λίγα τις απαιτησεις τους, ας δωσουν και λιγο παραπανω μισθό και μια χαρα κοσμο θα βρουν. Δεν υπαρχει επαγγελμα στην Ελλαδα οπου να μην υπαρχουν ως αποθεμα χιλιαδες πτυχιουχοι που περιμενουν για μια δουλεια. 

Θυμαμαι μια περιπτωση στην Ηπειρο με μια αγγελια εργασιας που ειχε βγαλει ενα παιδικο ιδρυμα για Νηπιαγωγο. Τα κοιταω καθως εχω τελειωσει Δασκαλος Δημοτικου (ναι προφανως και δεν δουλευω). Λιγα λεφτά (καπου 650 ευρω) και πολλες απαιτησεις, συγκεκριμενα πτυχιο ΑΕΙ, επιθυμητό μεταπτυχιακο και προυπηρεσια τουλαχιστον 4 χρόνια. Εβλεπα την αγγελια κατα καιρους στο facebook τουλαχιστον 5-6 μηνες. Την στιγμη που υπαρχουν τοσοι αποφοιτοι σε μας στην Ηπειρο, μεχρι και Παιδαγωγικο Νηπιαγωγων εχει το Πανεπιστημιο Ιωαννινων. Τελικα καπου στο 7μηνο εξαφανιστηκε, μαλλον βρηκαν ατομο επειδη χαμηλωσαν και λιγο τις απαιτησεις απ οτι ειδα προς το τελος. Μαντεψε γιατι δεν βρισκαν: αφενος οι αποκλειονταν ΟΛΟΙ οι νεοι αποφοιτοι λογω μη εμπειριας και αφετερου οσοι ειχαν λιγη δεν ειχαν ομως ισως μεταπτυχιακο. Αλλα οκ αστο αυτο, ηταν επιθυμητο προσον. Επισης αποκλειονταν ΟΛΟΙ οι αποφοιτοι εκτος Ηπειρου διοτι με 650 και 700 ευρω δεν θα κατσει ο αλλος να μετακομισει καποιος απ την Αθηνα που μπορει να ταχει τα προσοντα. Τελος, αποφοιτοι με τοσα ετη προυπηρεσιας ειτε ειναι αναπληρωτες ειτε ειναι διορισμενοι μονιμα στην Δημοσια Εκπαιδευση. Θα παθαινανε κατι αν θεταν ως κριτηρια απλα υπαρξη πτυχιου ΑΕΙ και προυπηρεσια επιθυμητη οση ειναι τελεος παντων? Προφανως.....Προτιμανε να κατσουν χωρις προσωπικο παρα να δωσουν ευκαιρια σε καποιον. 

Για αυτο δεν λυπαμαι καμια ελληνικη επιχειρηση που δεν βρισκει προσωπικο, φταινε μονες τους αποκλειστικά. 

Α και προφανως ακομα και ενας πληροφορικαριος ακομα και αν του δωσεις ευκαιρια αλλα με 600 ευρώ θα αδιαφορησει και θα προτιμησει να παει για δουλεια σε κουζινα σε ελληνικο ρεστοραν στο εξωτερικο. Στο τελος του μηνα αυτο που μετραει ειναι ναχεις λεφτα στην τσεπη, ολα τα άλλα ειναι ναχαμε να λεγαμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Neoss είπε

Τίποτα απο αυτά δεν ισχύει. Τίποτα. Παρομοια ανακοινωση ειχε βγει περυσι και απ τον Συνδεσμο Τουριστικων Επιχειρησεων οτι εχουν μερικές χιλιάδες θέσεις εργασίας κενές και δεν θέλει κανείς Έλληνας να παει και δεν το καταλαβαινουν απ τη στιγμη που υπάρχει ανεργία στο 16% (τοτε ηταν καπου 18 κιολας). Ενα σωρο πληροφορικαριοι υπαρχουν και εντος Ελλαδος. ΔΕΝ φυγαν ολοι οι επιστημονες στο εξωτερικο, ουτε ηταν ολοι οσοι μεταναστευσαν απ τους 500.000 απ το 2008 ως τωρα, επιστημονες. Και οι σχολές δεν κλεισαν, παραγουν πτυχιουχους κάθε χρονιά. Λοιπον, οι ελληνικες επιχειρησεις πολυ απλά ΔΕΝ προσφερουν ευκαιριες. Θελουν αριστα εμπειρους και καταρτισμενους με λιγα λεφτα.

Ας κατεβάσουν λίγα τις απαιτησεις τους, ας δωσουν και λιγο παραπανω μισθό και μια χαρα κοσμο θα βρουν. Δεν υπαρχει επαγγελμα στην Ελλαδα οπου να μην υπαρχουν ως αποθεμα χιλιαδες πτυχιουχοι που περιμενουν για μια δουλεια. 

Θυμαμαι μια περιπτωση στην Ηπειρο με μια αγγελια εργασιας που ειχε βγαλει ενα παιδικο ιδρυμα για Νηπιαγωγο. Τα κοιταω καθως εχω τελειωσει Δασκαλος Δημοτικου (ναι προφανως και δεν δουλευω). Λιγα λεφτά (καπου 650 ευρω) και πολλες απαιτησεις, συγκεκριμενα πτυχιο ΑΕΙ, επιθυμητό μεταπτυχιακο και προυπηρεσια τουλαχιστον 4 χρόνια. Εβλεπα την αγγελια κατα καιρους στο facebook τουλαχιστον 5-6 μηνες. Την στιγμη που υπαρχουν τοσοι αποφοιτοι σε μας στην Ηπειρο, μεχρι και Παιδαγωγικο Νηπιαγωγων εχει το Πανεπιστημιο Ιωαννινων. Τελικα καπου στο 7μηνο εξαφανιστηκε, μαλλον βρηκαν ατομο επειδη χαμηλωσαν και λιγο τις απαιτησεις απ οτι ειδα προς το τελος. Μαντεψε γιατι δεν βρισκαν: αφενος οι αποκλειονταν ΟΛΟΙ οι νεοι αποφοιτοι λογω μη εμπειριας και αφετερου οσοι ειχαν λιγη δεν ειχαν ομως ισως μεταπτυχιακο. Αλλα οκ αστο αυτο, ηταν επιθυμητο προσον. Επισης αποκλειονταν ΟΛΟΙ οι αποφοιτοι εκτος Ηπειρου διοτι με 650 και 700 ευρω δεν θα κατσει ο αλλος να μετακομισει καποιος απ την Αθηνα που μπορει να ταχει τα προσοντα. Τελος, αποφοιτοι με τοσα ετη προυπηρεσιας ειτε ειναι αναπληρωτες ειτε ειναι διορισμενοι μονιμα στην Δημοσια Εκπαιδευση. Θα παθαινανε κατι αν θεταν ως κριτηρια απλα υπαρξη πτυχιου ΑΕΙ και προυπηρεσια επιθυμητη οση ειναι τελεος παντων? Προφανως.....Προτιμανε να κατσουν χωρις προσωπικο παρα να δωσουν ευκαιρια σε καποιον. 

Για αυτο δεν λυπαμαι καμια ελληνικη επιχειρηση που δεν βρισκει προσωπικο, φταινε μονες τους αποκλειστικά. 

Α και προφανως ακομα και ενας πληροφορικαριος ακομα και αν του δωσεις ευκαιρια αλλα με 600 ευρώ θα αδιαφορησει και θα προτιμησει να παει για δουλεια σε κουζινα σε ελληνικο ρεστοραν στο εξωτερικο. Στο τελος του μηνα αυτο που μετραει ειναι ναχεις λεφτα στην τσεπη, ολα τα άλλα ειναι ναχαμε να λεγαμε. 

Παιρνεις για παραδειγμα επαγγελματα ασχετα. (Νηπιαγωγους και Δασκάλους) σε άλλο μέρος (στην επαρχια) για να βγαλεις συμπερασμα οτι δεν ισχυουν αυτα που  λεω για την πληροφορική και ειδικά για την Αθήνα. 

Αυτο είναι λίγο παράλογο. δεν βρισκεις ?

Εξηγω ποια ειναι η κατάσταση, όποιος θέλει διαβαζει και καταλαβαίνει.  

Έχω δουλέψει σε 5 χώρους-εταιρίες πληροφορικής σχεδον ολες οι δουλειες κατα την διαρκεια της κρισης και εως σημερα(απο το 2009). Σε ολες τις περιπτωσεις μας ελειπαν ατομα. Μας λειπουν και τωρα ατομα εκει που δουλεύω, εχουμε καπου 7-8 κενες θεσεις σε ομαδα των 30-35 ατομων. Με τμήματα ανθρώπινου δυναμικού που σκίζονται ολημερίς να βρουν άτομα και δεν βρίσκουν. Οχι τους σουπερ ούτε καν τα βασικά. Το προαπαιτουμενο ειναι  πτυχιουχος, με γνωση στα αγγλικα που να εχει δει εστω στην σχολη τις γλωσσες που θελουμε και να μπορεις να συνενοηθεις μαζι του. Προυπηρεσια επιθυμητη αλλα δεν θα σκασουν οι περισσοτεροι εργοδότες αν δεν εχει ο υποψηφιος.

Μετριοχαμηλες απαιτήσεις έχουν δηλαδη και λεφτά καμία σχέση με 600 το μήνα. Εκτός αν έρχεται κάποιος από σχολή για πρακτική ή part time. Γενικα στην πληροφορική εκτος αν σε εχουν πιασει κοροιδο δεν παιζουν τα 600 το μηνα. Συνηθως ξεκινας με 700-800 αν δεν εχεις πτυχιο ή αν τελειωσες μολις και καπου 800-900 αν εχεις πτυχιο και ισως μια ελαχιστη εμπειρια. Αν εχεις και 2-3 χρονια εμπειρια πας για πανω απο 1000 και με καλουτσικη εμπειρια (τυπου 5+ χρονια) απο 1200-1300 εως οσο αντεχεις να διαπραγματευτεις. Οτι λέω είναι για καθαρα επι 14 μισθους και στις περισσοτερες εταιριες με εξτρα παροχές [ιδιωτική ασφαλιση, ίσως παρκινγκ , κουπόνια για σουπερμαρκετ ή δωρεαν/φτηνοτερο φαγητο στο χωρο εργασίας, σε πολύ καλες περιπτωσεις: αυτοκινητο, εγγυηση για μπονους ανα ετος και σε καποιες περιπτωσεις μετοχες στην εταιρια, ειδικα σε εταιριες startup]

Στις εταιριες γενικα που εχω δουλεψει ή ακουω αριστερα δεξια , διαρκώς προσπαθουν να ξεκλέψουν ατομα απο τους ανταγωνιστες με ανεβασμενες αποδοχες και εξτρα παροχες κτλ. Η φαση οτι υπαρχουν χιλιαδες πτυχιουχοι στην πληροφορικη και δεν βρισκουν δουλεια δεν παιζει για κανενα λογο. Είναι τοσο εκτος πραγματικοτητας που ειναι αστειο. Οι σχολές δεν εκλεισαν , απλα οι αποφοιτοι που βγαζουν και θελουν να ασχοληθουν τελικα με τον τομέα και θέλουν να μείνουν στην ελλάδα είναι ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ απο τις θέσεις που προκύπτουν. Είναι εξαιρετικά απλο. 

->Αν γνωρίζεις άτομα από πληροφορική που να ψάχνουν δουλειά στην αθηνα μπορώ σε pm να σου προτεινω 6-7 εταιρίες που μου έρχονται τώρα στο μυαλο για να στείλουν. Όλες οι εταιρίες πληροφορικής  ψάχνουν αβέρτα κόσμο και δεν υπάρχει. Μου εκανε και μενα τρομερη εντυπωση στην αρχη οταν μου το παν. Μετα σκεφτηκα τους φιλους και γνωστους του τομέα πχ φιλους στο ΦΒ. Δεν ειναι ουτε ενας ανεργος και κανενας δεν παιρνει 600 ευρω. <-

 Όλα τα άλλα είναι ψέματα, που εκμεταλλεύονται κάποιοι και προσπαθουν να πιασουν πκοσμο κοροιδο. οτι και καλά οτι λόγω μνημονίου και κρίσης δεν υπάρχουν δουλειές.  Σιγουρα ισχυει σε αλλους κλαδους που εφαγαν τρελο ξυλο στην κριση. Αλλες υπηρεσιες(όπως οι δάσκαλοι) , υπαλληλοι σε καταστηματα , εργοστασια κτλ πονεσαν πολύ . Στην πληροφορική ομως οποτε θες βρισκεις την επομενη δουλεια. Τυπου σε 5-10 μερες μαξ. όχι με τα 2000-2500 που επαιζαν στις παχιες αγελαδες αλλα σιγουρα οχι με τον βασικο 

Αν σε ενδιαφερει η μεταβαση , υπαρχουν ταχυρυθμα προγραμματα που δεχονται πτυχιουχους αλλων σχολων και σε 1 χρονο σου βρισκουν εγγυημένα δουλεια στην πληροφορική. πχ https://www.afdemp.org/

Αυτα απο μένα. 

Επεξ/σία από conkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, conkal είπε

Παιρνεις για παραδειγμα επαγγελματα ασχετα. (Νηπιαγωγους και Δασκάλους) σε άλλο μέρος (στην επαρχια) για να βγαλεις συμπερασμα οτι δεν ισχυουν αυτα που  λεω για την πληροφορική και ειδικά για την Αθήνα. 

Αυτο είναι λίγο παράλογο. δεν βρισκεις ?

Εξηγω ποια ειναι η κατάσταση, όποιος θέλει διαβαζει και καταλαβαίνει.  

Έχω δουλέψει σε 5 χώρους-εταιρίες πληροφορικής σχεδον ολες οι δουλειες κατα την διαρκεια της κρισης και εως σημερα(απο το 2009). Σε ολες τις περιπτωσεις μας ελειπαν ατομα. Μας λειπουν και τωρα ατομα εκει που δουλεύω, εχουμε καπου 7-8 κενες θεσεις σε ομαδα των 30-35 ατομων. Με τμήματα ανθρώπινου δυναμικού που σκίζονται ολημερίς να βρουν άτομα και δεν βρίσκουν. Οχι τους σουπερ ούτε καν τα βασικά. Το προαπαιτουμενο ειναι  πτυχιουχος, με γνωση στα αγγλικα που να εχει δει εστω στην σχολη τις γλωσσες που θελουμε και να μπορεις να συνενοηθεις μαζι του. Προυπηρεσια επιθυμητη αλλα δεν θα σκασουν οι περισσοτεροι εργοδότες αν δεν εχει ο υποψηφιος.

Μετριοχαμηλες απαιτήσεις έχουν δηλαδη και λεφτά καμία σχέση με 600 το μήνα. Εκτός αν έρχεται κάποιος από σχολή για πρακτική ή part time. Γενικα στην πληροφορική εκτος αν σε εχουν πιασει κοροιδο δεν παιζουν τα 600 το μηνα. Συνηθως ξεκινας με 700-800 αν δεν εχεις πτυχιο ή αν τελειωσες μολις και καπου 800-900 αν εχεις πτυχιο και ισως μια ελαχιστη εμπειρια. Αν εχεις και 2-3 χρονια εμπειρια πας για πανω απο 1000 και με καλουτσικη εμπειρια (τυπου 5+ χρονια) απο 1200-1300 εως οσο αντεχεις να διαπραγματευτεις. Οτι λέω είναι για καθαρα επι 14 μισθους και στις περισσοτερες εταιριες με εξτρα παροχές [ιδιωτική ασφαλιση, ίσως παρκινγκ , κουπόνια για σουπερμαρκετ ή δωρεαν/φτηνοτερο φαγητο στο χωρο εργασίας, σε πολύ καλες περιπτωσεις: αυτοκινητο, εγγυηση για μπονους ανα ετος και σε καποιες περιπτωσεις μετοχες στην εταιρια, ειδικα σε εταιριες startup]

Στις εταιριες γενικα που εχω δουλεψει ή ακουω αριστερα δεξια , διαρκώς προσπαθουν να ξεκλέψουν ατομα απο τους ανταγωνιστες με ανεβασμενες αποδοχες και εξτρα παροχες κτλ. Η φαση οτι υπαρχουν χιλιαδες πτυχιουχοι στην πληροφορικη και δεν βρισκουν δουλεια δεν παιζει για κανενα λογο. Είναι τοσο εκτος πραγματικοτητας που ειναι αστειο. Οι σχολές δεν εκλεισαν , απλα οι αποφοιτοι που βγαζουν και θελουν να ασχοληθουν τελικα με τον τομέα και θέλουν να μείνουν στην ελλάδα είναι ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ απο τις θέσεις που προκύπτουν. Είναι εξαιρετικά απλο. 

->Αν γνωρίζεις άτομα από πληροφορική που να ψάχνουν δουλειά στην αθηνα μπορώ σε pm να σου προτεινω 6-7 εταιρίες που μου έρχονται τώρα στο μυαλο για να στείλουν. Όλες οι εταιρίες πληροφορικής  ψάχνουν αβέρτα κόσμο και δεν υπάρχει. Μου εκανε και μενα τρομερη εντυπωση στην αρχη οταν μου το παν. Μετα σκεφτηκα τους φιλους και γνωστους του τομέα πχ φιλους στο ΦΒ. Δεν ειναι ουτε ενας ανεργος και κανενας δεν παιρνει 600 ευρω. <-

 Όλα τα άλλα είναι ψέματα, που εκμεταλλεύονται κάποιοι και προσπαθουν να πιασουν πκοσμο κοροιδο. οτι και καλά οτι λόγω μνημονίου και κρίσης δεν υπάρχουν δουλειές.  Σιγουρα ισχυει σε αλλους κλαδους που εφαγαν τρελο ξυλο στην κριση. Αλλες υπηρεσιες(όπως οι δάσκαλοι) , υπαλληλοι σε καταστηματα , εργοστασια κτλ πονεσαν πολύ . Στην πληροφορική ομως οποτε θες βρισκεις την επομενη δουλεια. Τυπου σε 5-10 μερες μαξ. όχι με τα 2000-2500 που επαιζαν στις παχιες αγελαδες αλλα σιγουρα οχι με τον βασικο 

Αν σε ενδιαφερει η μεταβαση , υπαρχουν ταχυρυθμα προγραμματα που δεχονται πτυχιουχους αλλων σχολων και σε 1 χρονο σου βρισκουν εγγυημένα δουλεια στην πληροφορική. πχ https://www.afdemp.org/

Αυτα απο μένα. 

Δεν διαφωνώ σε γενικές γραμμές μαυτά που λες. Το παράδειγμα μου αν και άσχετο με την πληροφορική δεν είναι και τόσο εκτός του κεντρικου νοηματος ομως. Αναφερόμουν πιο πολύ σε όλες τις κατηγορίες. Δυστυχως η Οικονομια δεν αποτελειται μονο απο πληροφορικη και ουτε ολοι σπουδαζουν πανω σαυτην και γενικά δεν εχουν όλοι το μυαλο για αυτην, τον τρόπο σκεψης αν θες για να καταρτιστούν επιτυχως.....διαρκως βγαινουν αρθρα για το ποσες θεσεις εργασιας δημιουργει κτλπ αλλά την πλειοψηφια του εργατικου κοσμου δεν την αφορά (χωρις παρεξηγηση στη θέση της Πληροφορικής θα μπορουσα να εβαζα την Μηχανολογία, την Ιατρική κτλπ). Αυτο που λεω για τα προσοντα και την προυπηρεσια γενικά για τον κόσμο της εργασίας ισχύει, πιστεψε με. Ειδικά για τους νέους αν και καπως βελτιωνονται τα πραγματα καθως μειωνεται και σαυτους η ανεργια, βρισκουν μεν δουλειες πλεον ευκολοτερα σε σχεση με καποια χρονια νωριτερα αλλά με χαμηλές αμοιβές (και δεν συμμεριζομαι την αποψη αμα θες να φτασεις ψηλα θα αρχισεις απ τα χαμηλά με τα όποια αρνητικά που λένε κάποιοι διοτι και στο εξωτερικο ισχυει αυτό αλλά τουλάχιστον επιβιωνεις αξιοπρεπως εστω και σχετικά χαμηλά να αρχίσεις). 

Η πληροφορική είναι το μέλλον και ναι ακόμα και στην Ελλάδα είναι ίσως η κατηγορία που μαζί με τον τουρισμό ή και πιο πάνω από αυτόν, βρισκεται στην καλύτερη μοιρα. Βλεπω ενα σωρο νεες εταιριες ακομα και απ το εξωτερικο να ερχονται, στη περιοχη μου ηδη τρείς ξένες η καθεμια με δεκαδες ατομα να παιρνει. Και σιγουρα με - καπως - καλυτερες αποδοχές. Φυσικά υπαρχουν και μερικά λαμόγια που δινουν λίγα λεφτά, μια μειοψηφία. Ωστόσο επειδή λίγο πολύ παρακολουθώ διάφορες αγγελίες και ακουω και από γνωστούς κάποια πράγματα αν και λένε παρόμοια πράγματα με σενα, για τους νέους απόφοιτους παραμένει λιγο δυσκολο. Δεν ειναι τυχαιου που φευγουν τοσοι στο εξωτερικο. ΔΕΝ αμφισβτηω αυτο που λες οτι ξερεις εταιριες που ψαχνουν και δεν βρισκουν αλλά δεν νομιζω να φταιει τοσο πολυ η...ελλειψη παραγωγης πτυχιουχων, εχουμε ένα σωρό δημοσιες και ιδιωτικές σχολές Πληροφορικής που παράγουν χιλιάδες άτομα άνα έτος. Οσοι μπαινουν 1η φορα στην Αγορα Εργασιας δυσκολευονται καθως πραγματι παρα πολλες αγγελιες ειτε ειναι αρκετα εξειδικευμενες ειτε ζητανε αυτα τα εστω 1-2 ετη προυπηρεσιας τα οποια ομως πολλοι απλουστατα δεν τα εχουν ουτε καν αυτά στο βιογραφικό τους (ξέρω και προσωπικά άτομα που δεν είχαν και φύγανε έξω, για άκυρες δουλειές εν τω μεταξύ κιόλας παραδόξως). Ειναι αυτο που ειπες ομως: δεν υπαρχουν οι προ κρισης μισθοι και ετσι αρκετοι που ξερουν και τιποτα καλά αγγλικά φευγουν εξω οπου και πιο πολλα θα παρουν αλλά και θα τους παρουν συχνα χωρις προυπηρεσια, με αποτελεσμα να αντιμετωπιζετε δυσκολια ευρευσης προσωπικου.

Το θετικό ομως ειναι οτι ο κλαδος σας αναπτυσσεται διαρκώς και οτι η αληθεια να λεγεται, δεν κυριαρχουν οι πληροφορικαριοι στους Ελληνες μεταναστες αλλά άλλα επαγγελματα. Καλά για την Εκπαιδευση αστο, οσοι δεν ειναι μονιμοι στην Δημοσια Εκπαιδευση, δεν εχουν κανα δικο τους κέντρο μελετης ή φροντιστηριο ή δεν δουλευουν χρονια σε κανα καλό ιδιωτικο σχολειο, οι υπολοιποι ειτε ανεργοι ειτε ετεροαπασχολουνται ως σερβιτοροι, γραμματείς με βασικό, μερικά ιδιαίτερα και κατι τετοια. Εμενα ας πουμε με σωζει μονο το οτι ξερω αριστα Γερμανικά και σχετικά καλά αγγλικά που ανοιγει μερικές πόρτες σε ξενογλωσσα τμηματα εξυπηρετησης με σχεδον παρομοιες αποδοχες/παροχές που αναφερεις, άλλοι ομως δεν εχουν στον ηλιο μοιρα προς το παρόν..... Ναι και οι πωλητές χτυπηθηκαν ασχημα αλλά αν εχεις εστω και 6μηνο ή 1 ετος εμπειριας βρισκεις και εκει πλεον σχετικά ευκολα. Ευχαριστώ το λινκ θα το εχω υποψιν εαν ενδιαφέρεται κανείς και έχει και την οικονομική δυνατότητα να του το προτείνω.

Τελος, για να μη ξεφυγουμε απ το θρεντ και επειδη διαβαζουν ισως και μαθητες, παιδια αμα εχετε μια καποια κλιση στις θετικες επιστημες, επιλεξτε τες. Και δη την Πληροφορική.  Και ο,τι κανετε να σας αρεσει....αν το απεχθανεστε ή δεν τα καταφερνετε μην αναλωνετε τον χρονο σας, το χρημα σας και την ψυχικη υγεια σαυτά, βρειτε κατι άλλο τότε. Συμφωνω με την αποψη οτι δεν ισχυει το "λογω κρισης που υπηρξε δεν υπαρχει τιποτα για κανεναν πλεον". Να μην έχετε ως ΠΡΩΤΗ επιλογή την μεταναστευση στο μυαλό με το που τελειωνετε την σχολή ή ακομα χειρότερα, με το που τελειώνετε το Λύκειο!! Δεν είναι τόσο έυκολη υπόθεση πάντα η μεταναστευση, ειδικά άμα δεν έχεις κανεναν έξω και ειναι κριμα μια ολόκληρη γενιά να ζει την κάθε ημέρα του έχοντας στο πισω μερος του νου οτι ολα οσα κανει αποσκοπει αποκλειστικά και μόνο για να παει να στην Γερμανία. Δοκιμάστε και βλέπετε. 

Επεξ/σία από Neoss
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...