Προς το περιεχόμενο

Καταναλωση σε Toyota Yaris Hybrid 2019


Mr.Cornflakes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολα τα παλικαρια εδω μεσα :)

Λοιπον ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης:

Υπαρχει στην οικογενεια ενα καινουργιο Yaris Hybrid αγορασμενο τωρα τον Αυγουστο του 19 και εχει κλεισει σχεδον δυομιση χιλιαδες χιλιομετρα. Βλεπουμε πως η καταναλωση του δεν ειναι αυτη που θα επρεπε. Μεχρι στιγμης μας βγαζει οτι εχει μεση καταναλωση 4.8 λιτρα ανα 100 χιλιομετρα. και μεση ταχυτητα, αν θυμαμαι σωστα αυτη τη στιγμη, γυρω στα 30 χιλιομετρα. Η μιση οδηγηση του γινεται κυριως μεσω της Εθνικης. Αγιος Στεφανος, Μαρουσι και κεντρο Αθηνας τα μερη που πηγαινει στις πιο πολλες μερες. Συνηθως το γεμιζουμε με 95αρα βενζινη στα AVIN γυρω στα 45-50 ευρω και κραταει περιπου 600 χιλιομετρα.

Και εδω μπαινω να σας ρωτησω εσας τους γνωστες, η καταναλωση του πως σας φαινεται? Για να ειμαι ειλικρινης, περιμενα να εχει καταναλωση κατω απο 4 λιτρα ανα 100 χιλιομετρα.

Μηπως επειδη ειναι καινουργιο και δεν εχει "στρωσει" ακομα? Να το ψαξουμε περισσοτερο ή ειναι νορμαλ αυτο?

Ειναι συγκεκριμενα το μοντελο Active Plus με 1500 κυβικα και 100 αλογα, e-CVT αυτοματο. Στο site τους διαφημιζουν μεση καταναλωση στα 3.7 λιτρα.

Για να κανω μια συγκριση με το δικο μου που ειναι ενα Ford Fiesta του 2007 των 1400 κυβικων και 80 αλογων, πενταθεσιο χειροκινητο, μου κραταει περιπου 500 χιλιομετρα στην Αθηνα με 60 ευρω σε βενζινη.

Αν χρειαζεστε κι αλλες πληροφοριες, θα τις αναρτησω εδω στα επομενα posts εδω.

Ευχαριστω προκαταβολικα οποιον απαντησει και συμμετασχει στον διαλογο εδω.

Γιαννης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι επειδή αυτοί διαφημίζουν 3.7lt/100 εσύ περίμενες να τα δεις και στην πράξη;

Πάντα υπολογίζεις ένα ~15-20% παραπάνω από το διαφημιζόμενο.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμενα μου φαινεται εξαιρετικα κοντα στην διαφημιζομενη καταναλωση. μολις το μαθετε και λιγο καλυτερα , μπορει να ειναι πεσει και λιγο στο 4.5-4.7 .

Η καταναλωση που δίνουν ειναι ιδανικη σε ιδανικες συνθηκες, με το ελαχιστο γκαζι. μηδεν κινηση κτλ 

Δοκιμασε να το οδηγησεις μια κυριακη βραδυ οσο πιο αργα μπορεις και δες αν θα πεσει και που 

. πχ εμενα λεει 7.4 και αμα το ριξεις κατω απο 8 πρεπει να χτυπησουν οι καμπανες.

Επεξ/σία από conkal
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα αυτοκίνητο δεν επιτυγχάνει την κατανάλωση στα χαρτιά, καμμία σχέση οι μετρήσεις των εταιριών με την πραγματικότητα. Λες ότι τα μισά χλμ είναι σε εθνική και πάρα αυτά έχεις μέση ταχύτητα 30 συνεπώς τρως μεγάλο μποτιλιάρισμα και πολλά σταματά ξεκινά όταν κίνησε εντός αστικού ιστού οπότε λογική η διαφορά που βλεπεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το hybrid γυρω στους 6 μηνες με 10,000χλμ , με κλιματιστικο ειναι δυσκολο να πέσεις κάτω απο 4,5-4,8 λτ /100 κμ το χειμωνα με πολυ απελπιστικά οικονομική οδηγηση το πας και οριακά 4,1-4,3 λτ /100 .με 28λτ περίπου βγάζω απο 600 εως 670 χλμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατανάλωση που έχω δει σε αντίστοιχο είναι 4,5 οπότε και η δική σου είναι μάλλον λογική...
Σίγουρα τα 3,7 δεν θα τα δεις ποτέ! Για το αν έχεις περιθώρια να το ρίξεις λίγο ίσως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την αίσθηση ότι βλέπεις αυτές τις τιμές επειδή κίνησε αρκετά στην εθνική με αποτέλεσμα ο υβριδικός χαρακτήρας του yaris να πάει για ύπνο..

Θεωρώ πως αν έκανες τα ίδια χλμ σε πόλη χωρίς πολύ κίνηση όμως θα έβλεπες αυτά τα νούμερα που θες 

Έχει ειπωθεί αρκετές φορές ότι το υβριδικό δεν είναι ότι καλύτερο από άποψη οικονομίας στην εθνική 

Εγώ για να καταλάβεις με 1400 turbo βενζίνη εθνική καίω 4.7 με 5.2 

Στην πόλη και στην κίνηση ανεβαίνω ακόμα πιο πολύ (εκεί υπερτερεί και συμφέρει το υβριδικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Mr.Cornflakes είπε

Η μιση οδηγηση του γινεται κυριως μεσω της Εθνικης. Αγιος Στεφανος, Μαρουσι και κεντρο Αθηνας τα μερη που πηγαινει στις πιο πολλες μερες

Φταίει ότι τα μισά χιλιόμετρα τα κάνεις χωρίς κίνηση. Σε αντίθεση με τους συμβατικούς κινητήρες είναι ΜΕΙΟΝ αφού δεν μπορεί να φορτίσει την μπαταρία και να ενεργοποιήσει τον ηλεκτροκινητήρα. Οταν "τρέχεις" το υβριδικό σύστημα είναι ΒΑΡΟΣ και όχι υποβοηθητικό.

Αντιθέτως ο βενζινοκινητήρας 1400 ευνοείται που τα περισσότερα χιλιόμετρα τα κάνεις χωρίς κίνηση και η κατανάλωση του παραμένει σε λογικά επίπεδα.

Πολύ καλή κατανάλωση το περίμενα χειρότερα. Τόσο θα έκανες και με ένα πετρελαιοκινητήρα. Αν το μελετούσες περισσότερο θα σε συνέφερε περισσότερο στην περίπτωση σου φυσικό αέριο αφού έχεις πολλές επιλογές ανεφοδιασμού εκεί που κινείσαι.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Πολύ καλή κατανάλωση το περίμενα χειρότερα. Τόσο θα έκανες και με ένα πετρελαιοκινητήρα.

Ε όχι...

Για να δω 4.8 λίτρα πραγματική κατανάλωση με το καινούργιο 1400αρι diesel, πρέπει να πηγαίνω τουλάχιστον με 140-150 km/h και κλιματισμό...

Με 110-120 είμαι σταθερά στα 4.1- 4.2 λίτρα πραγματική κατανάλωση (γέμισμα, ταξίδι, γέμισμα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Mr.Cornflakes είπε

Καλησπερα σε ολα τα παλικαρια εδω μεσα :)

Λοιπον ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης:

Υπαρχει στην οικογενεια ενα καινουργιο Yaris Hybrid αγορασμενο τωρα τον Αυγουστο του 19 και εχει κλεισει σχεδον δυομιση χιλιαδες χιλιομετρα. Βλεπουμε πως η καταναλωση του δεν ειναι αυτη που θα επρεπε. Μεχρι στιγμης μας βγαζει οτι εχει μεση καταναλωση 4.8 λιτρα ανα 100 χιλιομετρα. και μεση ταχυτητα, αν θυμαμαι σωστα αυτη τη στιγμη, γυρω στα 30 χιλιομετρα. Η μιση οδηγηση του γινεται κυριως μεσω της Εθνικης. Αγιος Στεφανος, Μαρουσι και κεντρο Αθηνας τα μερη που πηγαινει στις πιο πολλες μερες. Συνηθως το γεμιζουμε με 95αρα βενζινη στα AVIN γυρω στα 45-50 ευρω και κραταει περιπου 600 χιλιομετρα.

Και εδω μπαινω να σας ρωτησω εσας τους γνωστες, η καταναλωση του πως σας φαινεται? Για να ειμαι ειλικρινης, περιμενα να εχει καταναλωση κατω απο 4 λιτρα ανα 100 χιλιομετρα.

Μηπως επειδη ειναι καινουργιο και δεν εχει "στρωσει" ακομα? Να το ψαξουμε περισσοτερο ή ειναι νορμαλ αυτο?

Ειναι συγκεκριμενα το μοντελο Active Plus με 1500 κυβικα και 100 αλογα, e-CVT αυτοματο. Στο site τους διαφημιζουν μεση καταναλωση στα 3.7 λιτρα.

Για να κανω μια συγκριση με το δικο μου που ειναι ενα Ford Fiesta του 2007 των 1400 κυβικων και 80 αλογων, πενταθεσιο χειροκινητο, μου κραταει περιπου 500 χιλιομετρα στην Αθηνα με 60 ευρω σε βενζινη.

Αν χρειαζεστε κι αλλες πληροφοριες, θα τις αναρτησω εδω στα επομενα posts εδω.

Ευχαριστω προκαταβολικα οποιον απαντησει και συμμετασχει στον διαλογο εδω.

Γιαννης.

Μεση πραγματική τιμή στο yaris που έχεις είναι 4,9 λιτρα/100km. Οι τιμές που δίνουν οι κατασκευαστές είναι στημένες. Βάζουν το αυτοκίνητο με ένα οδηγό πινέζα 60 κιλών να γυρίζει γυρω γυρω σε μια πλατφόρμα με μηδενική αεροδυναμική αντίσταση, χωρίς κλιματιστικό, αποσκευές και σχεδόν άδειο ντεπόζιτο.

 

Επεξ/σία από infested
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω αυτή την διαδρομή καθημερινά εγώ και η γυναίκα μου.

Αφιδνες-Αγιος Στέφανος-εθνικη-Μαρουσι. Και πίσω φυσικά.

Με το my19 yaris 1.5 η κατανάλωση είναι κάτι λιγότερο από 6lt σε χαλαρούς ρυθμούς.

Με το Touareg κατέβασμα στα 5lt και ανέβασμα 9+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Ε όχι...

Για να δω 4.8 λίτρα πραγματική κατανάλωση με το καινούργιο 1400αρι diesel, πρέπει να πηγαίνω τουλάχιστον με 140-150 km/h και κλιματισμό...

Με 110-120 είμαι σταθερά στα 4.1- 4.2 λίτρα πραγματική κατανάλωση (γέμισμα, ταξίδι, γέμισμα).

μέσα στην πόλη με ανοικτό κλιματισμό δεν τα βλέπεις τα 5.0?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

μέσα στην πόλη με ανοικτό κλιματισμό δεν τα βλέπεις τα 5.0?

Ναι αλλά ο φίλος δεν περιέγραψε μια αμιγώς στην πόλη κίνηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
51 minutes ago, infested said:

Μεση πραγματική τιμή στο yaris που έχεις είναι 4,9 λιτρα/100km. Οι τιμές που δίνουν οι κατασκευαστές είναι στημένες. Βάζουν το αυτοκίνητο με ένα οδηγό 60 κιλών να γυρίζει γυρω γυρω σε μια πλατφόρμα με μηδενική αεροδυναμική αντίσταση, χωρίς κλιματιστικό, αποσκευές και σχεδόν άδειο ντεπόζιτο.

 

Εύγε ανθρωπέ μου, πες τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...