Προς το περιεχόμενο

Καταναλωση σε Toyota Yaris Hybrid 2019


Mr.Cornflakes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

54 λεπτά πριν, infested είπε

Μεση πραγματική τιμή στο yaris που έχεις είναι 4,9 λιτρα/100km. Οι τιμές που δίνουν οι κατασκευαστές είναι στημένες. Βάζουν το αυτοκίνητο με ένα οδηγό πινέζα 60 κιλών να γυρίζει γυρω γυρω σε μια πλατφόρμα με μηδενική αεροδυναμική αντίσταση, χωρίς κλιματιστικό, αποσκευές και σχεδόν άδειο ντεπόζιτο.

 

Γύρω γύρω όλοι; 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Νορμάλ μου φαίνεται η κατανάλωση. Εγω κάθε μέρα με διαδρομή  Αθήνα κέντρο - Μαρούσι - Ελευσίνα και πάλι πίσω κέντρο ειμαι στο 3,7/100, περίπου 900χλμ με 50ευρω αυτή την εποχή με μόνιμα κλιματισμό και πάντα με ενδείξεις του αυτοκινήτου. Βέβαια το κάνω σαν challenge για να δώ πόσα χιλιόμετρα μπορώ να βγάλω με ένα τεπόζιτο μέχρι να ανάψει λαμπακι, χωρίς ποτέ να βιάζομαι και σε εκνευριστικά ήρεμους ρυθμούς για Ελληνική οδήγηση. Το καλό είναι οτι το αυτοκίνητο σε προδιαθέτει απίστευτα για ήρεμη οδήγηση (chr hybrid). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι. Όταν λέτε 5λτ/100χλμ στο υβριδικό εννοείται τόσο καίει σύνολο συνυπολογίζοντας τα χιλιόμετρα που κάνει με την μπαταρία η μόνο τα χιλιόμετρα που κάνει με βενζίνη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Anthony3091 είπε

Να ρωτήσω κάτι. Όταν λέτε 5λτ/100χλμ στο υβριδικό εννοείται τόσο καίει σύνολο συνυπολογίζοντας τα χιλιόμετρα που κάνει με την μπαταρία η μόνο τα χιλιόμετρα που κάνει με βενζίνη?

Έχω την εντύπωση οτι υπολογίζει μικτά... Γενικά όσο περισσότερα χιλιόμετρα κάνει μόνο με μπαταρία τόσο βγαίνεις κερδισμένος.
Το ιδανικό για την κατανάλωση είναι να πηγαίνεις σε EV mode!

Επεξ/σία από agnostos13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Anthony3091 είπε

Να ρωτήσω κάτι. Όταν λέτε 5λτ/100χλμ στο υβριδικό εννοείται τόσο καίει σύνολο συνυπολογίζοντας τα χιλιόμετρα που κάνει με την μπαταρία η μόνο τα χιλιόμετρα που κάνει με βενζίνη?

Φουλάρεις το ντεπόζιτο σου με καύσιμο (βενζίνη) και καταγράφεις πόσα χιλιόμετρα γράφει στο ταμπλό… κάνεις τις βόλτες σου με το νέο υβριδικό σου αυτοκίνητο… ξανά φουλάρεις το ντεπόζιτο σου με καύσιμο (βενζίνη) και καταγράφεις πόσα χιλιόμετρα έχεις διανύσει…

Κάνεις τους απαραίτητους πολλαπλασιασμούς… διαιρέσεις… αφαιρέσεις και βγάζεις πόσα λίτρα πραγματικό καύσιμο(βενζίνη) κατανάλωσε (το πόσο ηλεκτρικό ρεύμα χρειάστηκε είναι λίγο δύσκολο να το υπολογίσεις, αλλά και λίγο αδιάφορο γιατί στην χειρότερη περίπτωση πάλι καύσιμο βενζίνης θα καταναλώσεις για να φορτίσεις την μπαταρία του).

Επεξ/σία από bromiaris
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το 1.5 111hp yaris στη διαδρομή αυτή,  έχει μέση για όσα χλμ έχει διανύσει βάση trip computer 4.9lt/100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε δηλαδη καις σχεδον 5lt/100. Ενα οικονομικο με πετρελαιο καιει περιπου 5.5-6lt/100. Τοσο λιγοτερο καιει? Περιμενα μια σημαντικη διαφορα. Συγγνωμη για το λιγο off-topic αλλα το ψαχνω για το υβριδικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Anthony3091 είπε

οποτε δηλαδη καις σχεδον 5lt/100. Ενα οικονομικο με πετρελαιο καιει περιπου 5.5-6lt/100.

Ξαναγράφω...

Ε όχι...

Για να δω 4.8 λίτρα πραγματική κατανάλωση με το καινούργιο 1400αρι diesel, πρέπει να πηγαίνω τουλάχιστον με 140-150 km/h και κλιματισμό...

Με 110-120 είμαι σταθερά στα 4.1- 4.2 λίτρα πραγματική κατανάλωση (γέμισμα, ταξίδι, γέμισμα).

Τιμή πετρελαίου 1.32 ευρώ/λίτρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, omitziz είπε

Τελικά το 1.5 111hp yaris στη διαδρομή αυτή,  έχει μέση για όσα χλμ έχει διανύσει βάση trip computer 4.9lt/100

Προσφατα που ειχα νοικιασει ενα fiat 500 στα 500 χιλιομετρα διαδρομη που εκανα ειχα την ιδια καταναλωση. Μηπως στα μικρα δεν εχει νοημα το υβριδικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, bromiaris είπε

Ξαναγράφω...

Ε όχι...

Για να δω 4.8 λίτρα πραγματική κατανάλωση με το καινούργιο 1400αρι diesel, πρέπει να πηγαίνω τουλάχιστον με 140-150 km/h και κλιματισμό...

Με 110-120 είμαι σταθερά στα 4.1- 4.2 λίτρα πραγματική κατανάλωση (γέμισμα, ταξίδι, γέμισμα).

Τιμή πετρελαίου 1.32 ευρώ/λίτρο

Γιατι συγκρινεις σταθερη ταχυτητα στην εθνικη με κινηση? 30 km/h μεσο ορο βγαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, gbras είπε

Προσφατα που ειχα νοικιασει ενα fiat 500 στα 500 χιλιομετρα διαδρομη που εκανα ειχα την ιδια καταναλωση. Μηπως στα μικρα δεν εχει νοημα το υβριδικο?

Εντός πόλης ποιο οικονομικό το υβριδικό , για ταξίδια το πετρέλαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, bromiaris είπε

Ξαναγράφω...

Ε όχι...

Για να δω 4.8 λίτρα πραγματική κατανάλωση με το καινούργιο 1400αρι diesel, πρέπει να πηγαίνω τουλάχιστον με 140-150 km/h και κλιματισμό...

Με 110-120 είμαι σταθερά στα 4.1- 4.2 λίτρα πραγματική κατανάλωση (γέμισμα, ταξίδι, γέμισμα).

Τιμή πετρελαίου 1.32 ευρώ/λίτρο

Αποκλείεται στα 140 να εχεις κατω απο 5 καταναλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Anthony3091 είπε

οποτε δηλαδη καις σχεδον 5lt/100. Ενα οικονομικο με πετρελαιο καιει περιπου 5.5-6lt/100. Τοσο λιγοτερο καιει? Περιμενα μια σημαντικη διαφορα. Συγγνωμη για το λιγο off-topic αλλα το ψαχνω για το υβριδικο!

Πριν κανα χρόνο το είχα ψάξει επειδή ήμουν σε δίλημμα ανάμεσα σε yaris 1.5 hybrid και yaris 1.4 d4d. Το υβριδικό είναι πιο οικονομικό και με διαφορά όταν κινείται μέσα στην πόλη, εκτός πόλης είναι πιο οικονομικό όταν κινείται με ταχύτητες έως 110km/h, σε μεγαλύτερες ταχύτητες πιο οικονομικό είναι το ντίζελ.

Υπόψιν μιλάω για κόστος καυσίμου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Πριν κανα χρόνο το είχα ψάξει επειδή ήμουν σε δίλημμα ανάμεσα σε yaris 1.5 hybrid και yaris 1.4 d4d. Το υβριδικό είναι πιο οικονομικό και με διαφορά όταν κινείται μέσα στην πόλη, εκτός πόλης είναι πιο οικονομικό όταν κινείται με ταχύτητες έως 110km/h, σε μεγαλύτερες ταχύτητες πιο οικονομικό είναι το ντίζελ.

Υπόψιν μιλάω για κόστος καυσίμου.

Ετσι ακριβώς είναι , ελαφρώς ποιο αποδοτικό είναι το υβριδικό σύστημα του corolla/chr , που είναι ποιο μεγάλο και "δεν χωράει" στο μικρότερο yaris.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...