Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με cosmote WiFi calling


George_milel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Έχω το HUAWEI Mate 10 Lite και καρτοκινητο - κάρτα sim cosmote. Μέχρι πριν μια βδομάδα το σήμα της cosmote στο κινητό μου λειτουργούσε άψογα. Ξαφνικά μια μέρα μου έβγαλε πανω την ένδειξη cosmote WiFi calling χωρίς να έχω ενεργοποιήσει εγώ την υπηρεσία. Λογικά έγινε αυτόματα καθώς έχω WiFi στο σπίτι. Μπήκα στις ρυθμίσεις και είδα ότι πράγματι η επιλογή WiFi calling ήταν ενεργοποίημενη. Την απενεργοποιησα και δεν πιάνει σήμα cosmote καθόλου το κινητό. Γράφει καμία υπηρεσία. Θέμα μην αναγνώρισης της κάρτας sim στο κινητό δεν υπάρχει καθώς φαίνεται στις ρυθμίσεις ότι υπάρχει μέσα και επίσης την έβγαλα και την ξαναέβαλα μήπως δεν έκανε καλή επαφή αλλά μόλις άνοιξα το κινητό μου ζήτησε το pin (άρα η κάρτα αναγνωρίζεται) αλλά χωρίς την επιλογή cosmote WiFi calling δεν αναγνωρίζει το δίκτυο της cosmote αυτόματα. Μπήκα στις ρυθμίσεις και έκανα ακόμα και χειροκίνητη αναζήτηση δικτύου αλλά δεν συνδέεται με την cosmote με τίποτα. Ουσιαστικά μπορώ πλέον να δεχτώ και να κάνω κλήσεις μόνο όταν είμαι συνδεδεμένος σε WiFi. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι για το πρόβλημα ή αντιμετωπίζει παρόμοιο ας απαντήσει παρακαλώ. Επίσης επικοινώνησα με την cosmote και μου είπαν ότι η κάρτα μου και η σύνδεση μου δεν τους βγάζει κάποιο πρόβλημα και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να πάω σε ένα κατάστημα τους. Φοβάμαι μήπως το πρόβλημα λύνεται μόνο με επαναφορά εργοστασιακή ρυθμίσεων κάτι που θα ήθελα να το αποφύγω πάση θυσία αν είναι δυνατό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασε να βάλεις για αρχή την κάρτα σιμ σε κάποια εναλλακτική συσκευή αν έχεις ώστε να επιβεβαιώσεις ότι λειτουργεί ή όχι η κάρτα.

Στη συνέχεια με την κάρτα σιμ, απενεργοποίησε από τον διακόπτη μέσα από τις ρυθμίσεις την ασύρματη σύνδεση, βαλ το σε λειτουργία πτήσης 2-3 φορές και δες αν άλλαξε κάτι.

Αν δεν βγει κάτι με τα παραπάνω τοτε κάνε επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου (μόνο! ), Μην μπερδευτείς και πατήσεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων...

Επεξ/σία από kormos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ θα το δοκιμάσω. Επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου σε Android 8 μήπως μπορείς να μου πεις πως ακριβώς γίνεται γιατί δεν ξέρω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, George_milel είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ θα το δοκιμάσω. Επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου σε Android 8 μήπως μπορείς να μου πεις πως ακριβώς γίνεται γιατί δεν ξέρω? 

Έχω νεότερη έκδοση, δες όμως στις Ρυθμίσεις, Λογαριασμοί και Αντίγραφα Ασφαλείας, κάπου εκεί θα υπάρχει επιλογή λογικά... Στη δική μου έκδοση 9 εκεί είναι... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι για την απάντηση σου. Έκανα ότι μου είπες. Δοκίμασα την sim σε άλλη συσκευή και λειτουργεί κανονικά. Έβαλα το κινητό μου σε λειτουργία πτήσης και το έκανα επανεκκίνηση αρκετές φορές αλλά τίποτα. Τέλος βρήκα τελικά στις ρυθμίσεις την επιλογή για επαναφορά δικτύου και το έκανα αλλά δυστυχώς και πάλι τίποτα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Ψάχνω και σε άλλα φόρουμ μήπως βρω καμιά πληροφορία γιατί συνήθως ένα Λανγκ-πρόβλημα συνήθως συμβαίνει σε πολλούς που έχουν την ίδια συσκευή αλλά τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, George_milel είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι για την απάντηση σου. Έκανα ότι μου είπες. Δοκίμασα την sim σε άλλη συσκευή και λειτουργεί κανονικά. Έβαλα το κινητό μου σε λειτουργία πτήσης και το έκανα επανεκκίνηση αρκετές φορές αλλά τίποτα. Τέλος βρήκα τελικά στις ρυθμίσεις την επιλογή για επαναφορά δικτύου και το έκανα αλλά δυστυχώς και πάλι τίποτα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Ψάχνω και σε άλλα φόρουμ μήπως βρω καμιά πληροφορία γιατί συνήθως ένα Λανγκ-πρόβλημα συνήθως συμβαίνει σε πολλούς που έχουν την ίδια συσκευή αλλά τίποτα. 

Αν θες ξεκίνα να παίρνεις και αντίγραφο από την συσκευή σου γιατί όπως τα βλέπω δεν αποκλείεται να χρειαστεί αναβάθμιση ή ολική επαναφορά λογισμικού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ερώτηση για όποιον γνωρίζει... το WiFi calling λειτουργεί μόνο αν είναι η γραμμή του κινητού και του σταθερού internet είναι από τον ίδιο παραχο? έχω Vodafone στο κινητό και ΟΤΕ 100αρα στο σπίτι μου και δεν δουλεύει, ενώ στο γραφείο μου πιάνει κανονικά, έχει καμία σχέση αυτό ή είναι άλλο το πρόβλημά? 

Επεξ/σία από djmarios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, djmarios είπε

ερώτηση για όποιον γνωρίζει... το WiFi calling λειτουργεί μόνο αν είναι η γραμμή του κινητού και του σταθερού internet είναι από τον ίδιο παραχο? έχω Vodafone στο κινητό και ΟΤΕ 100αρα στο σπίτι μου και δεν δουλεύει, ενώ στο γραφείο μου πιάνει κανονικά, έχει καμία σχέση αυτό ή είναι άλλο το πρόβλημά? 

Λειτουργεί κανονικά σε κάθε παροχο Internet. Και ανάλογα τις ρυθμίσεις και το smartphone δίνει προτεραιότητα σε Vowifi ή κλήση μέσω δικτύου. Αρκεί το δίκτυο να έχει κατάλληλη ταχύτητα ώστε να μεταδίδει την φωνή σωστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tanagno είπε

Λειτουργεί κανονικά σε κάθε παροχο Internet. Και ανάλογα τις ρυθμίσεις και το smartphone δίνει προτεραιότητα σε Vowifi ή κλήση μέσω δικτύου. Αρκεί το δίκτυο να έχει κατάλληλη ταχύτητα ώστε να μεταδίδει την φωνή σωστά. 

ευχαριστώ για την απάντηση, οπότε τι μπορεί να φταίει? ή ταχύτητα είναι μια χαρά πάνω από 80, 85 συνέχεια και χωρίς διακοπές. το κινητό είναι Samsung s20. στο γραφείο μου πιάνει μια χαρά και στο σπίτι του κολλητού μου αλλά στο δικό μου παρότι ανοιχτό συνέχεια δεν λειτουργεί. στο γραφείο όταν φτάνω βγάζει αμέσως το σηματάκι με την ένδειξη wifi calling και στο σπίτι όχι. εντωμεταξύ στο σπίτι είναι που χρειάζεται γιατί δεν έχω καλό σήμα από την Vodafone 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφ οσον σου δουλευει σωστα σε αλλη συσκευη το προβλημα ειναι στην συσκευη σου. παρε αντιγραφο, κανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και επανεφερε τα δεδομενα σου. πριν απο αυτο δοκιμασε και κατι αλλο. σβωσε ολα τα ασυρματα δικτυα (wi fi) που εχεις στο κινητο σου. μετα ξανασυνδεσου με ενα ενα. κοιτα να δεις εαν λυθηκε το προβλημα. παντως και εγω με το wifi calling  ειχα αλλου τυπου προβλημα μεχρι που το απενεργοποιησα. εχω sim 2 νουμερα cosmote σε μια σιμ. με την ενεργοποιηση του wifi calling ειχα προβλημα με την εναλλαγη δικτυων. οταν μου το απενεργοποιησαν ολα ηρθαν οπως πριν. καλη επιτυχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, xsterg είπε

εφ οσον σου δουλευει σωστα σε αλλη συσκευη το προβλημα ειναι στην συσκευη σου. παρε αντιγραφο, κανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και επανεφερε τα δεδομενα σου. πριν απο αυτο δοκιμασε και κατι αλλο. σβωσε ολα τα ασυρματα δικτυα (wi fi) που εχεις στο κινητο σου. μετα ξανασυνδεσου με ενα ενα. κοιτα να δεις εαν λυθηκε το προβλημα. παντως και εγω με το wifi calling  ειχα αλλου τυπου προβλημα μεχρι που το απενεργοποιησα. εχω sim 2 νουμερα cosmote σε μια σιμ. με την ενεργοποιηση του wifi calling ειχα προβλημα με την εναλλαγη δικτυων. οταν μου το απενεργοποιησαν ολα ηρθαν οπως πριν. καλη επιτυχια.

δουλεύει σωστά με την ίδια συσκευή παντού εκτός από το σπίτι μου. έκανα πρόσφατα φορματ στο τηλέφωνο αλλά το πρόβλημα συνεχίζει. το ίδιο πρόβλημα είχα και με την προηγούμενη συσκευή όποτε δεν νομίζω να φταίει το samsung. με το 100αρι ίντερνετ ίσως έχει θέμα και δεν μπορώ να βρω λυση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, xsterg είπε

αλλαγη ρουτερ ?

είναι 100αρι του οτε και σχετικά καινούργιο λίγους μήνες το έχω όλα δουλεύουν σούπερ και η ταχύτητα είναι σταθερά πάνω από 80

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/5/2021 στις 12:41 ΠΜ, djmarios είπε

δουλεύει σωστά με την ίδια συσκευή παντού εκτός από το σπίτι μου. έκανα πρόσφατα φορματ στο τηλέφωνο αλλά το πρόβλημα συνεχίζει. το ίδιο πρόβλημα είχα και με την προηγούμενη συσκευή όποτε δεν νομίζω να φταίει το samsung. με το 100αρι ίντερνετ ίσως έχει θέμα και δεν μπορώ να βρω λυση 

Μήπως πιάνει αρκετά καλό σήμα ώστε να μην πάει σε Vowifi? Πχ σε εμένα το έχω βάλει να δίνει προτεραιότητα στο δίκτυο κινητής. Αυτό ρυθμίζετε μόνο στο Android. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, tanagno είπε

Μήπως πιάνει αρκετά καλό σήμα ώστε να μην πάει σε Vowifi? Πχ σε εμένα το έχω βάλει να δίνει προτεραιότητα στο δίκτυο κινητής. Αυτό ρυθμίζετε μόνο στο Android. 

όχι, είμαι Φιλοθέη τέρμα επάνω και είναι το σημείο που το της σήμα Vodafone δεν πιάνει καθόλου καλά, το ίδιο συμβαίνει και στο σπίτι του κολλητού μου που είναι σχεδόν δίπλα αλλά εκεί το wifi calling δουλεύει κανονικά. δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει. με το που μπάινω στο σπίτι του φίλου μου η ένδειξη wifi calling βγαίνει αμέσως στο πάνω μέρος της οθόνης και το σήμα είναι σούπερ, φεύγω από εκεί γυρνάω στο δικό μου, δεν υπάρχει πλέον το σηματάκι στην οθόνη. για να μιλήσω πρέπει να παω κοντά στο παράθυρο και αν την ώρα που μιλάω πάω προς το κέντρο του σπιτιού κάνει διακοπές και πολλές φορές πέφτει και η γραμμή 

Επεξ/σία από djmarios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...