Προς το περιεχόμενο

Αγορά αυτοκινήτου στα 6500 ευρωπαιο ή Ιάπωνα;


yannis1394

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, toyo73 είπε

πυροβολαγε για τα αλογα και σαν ατμοσφαιρικο στην κατηγορια του.

Lmao Lol GIF by Desus & Mero

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nik0laus είπε

Mε 6500 ευρώ μη κοιτάς για αυτοκίνητο παλαιότερο από το 2009-2010. Αν μπορείς πήγαινε σε μια κατηγορία πάνω (πχ. Focus αντι για Fiesta).

Ξέχνα τη κατσαrolla 15ετίας και βάλε....., σε αυτά τα χρήματα παίζουν και Volvo C30 - Mazda 3 κ.α.

Σιγουρα ομως δεν θα βρει κατι σε καλη κατασταση με νορμαλ χλμ αν κοιταξει σε πιο καινουργια μοντελα..

Ο ts προερχεται απο γνησιο ιαπωνικο που αν παει σε γερμανικο η διαφορα στα εξοδα θα ειναι μεγαλη..

Αυτη η κατσαρολα 15ετιας ειναι πολυ πιο τιμια σε σχεση με τα περισσοτερα αυτοκινητα της κατηγοριας του.. Το θεμα ειναι οτι δεν τα πουλανε και οσα δινονται εχουν χλμ και δεν ειναι σε καλη κατασταση..

2 ώρες πριν, TOMVLACH είπε

https://www.car.gr/22847531-renault-clio

Νομιζω αυτη η επιλογη ειναι μονοδρομος.ομορφο λιγες ζημιες,οικονομικο ,ασφαλεςκαι 5ετιας

Εχω ακουσει οτι ειναι δυσκολο αυτοκινητο στις επισκευες του.. που σημαινει πρεπει να το πηγαινεις σε μαστορα που να το ξερει..

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Σιγουρα ομως δεν θα βρει κατι σε καλη κατασταση με νορμαλ χλμ αν κοιταξει σε πιο καινουργια μοντελα..

Ο ts προερχεται απο γνησιο ιαπωνικο που αν παει σε γερμανικο η διαφορα στα εξοδα θα ειναι μεγαλη..

Αυτη η κατσαρολα 15ετιας ειναι πολυ πιο τιμια σε σχεση με τα περισσοτερα αυτοκινητα της κατηγοριας του.. Το θεμα ειναι οτι δεν τα πουλανε και οσα δινονται εχουν χλμ και δεν ειναι σε καλη κατασταση..

Εχω ακουσει οτι ειναι δυσκολο αυτοκινητο στις επισκευες του.. που σημαινει πρεπει να το πηγαινεις σε μαστορα που να το ξερει..

το εχει ο γαμπρος μου 3,5 χρονια εχει κανει 80.000 χλμ και μονο service και εναν αισθητηρα εχει αλλαξει. οσο δυσκολο και αν ειναι(που δεν το θεωρω) ειναι 5 ετιας...  θεωρω αδιανοητο να δωσει καποιος τοσα χρηματα για 15ετιας οχημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, TOMVLACH είπε

το εχει ο γαμπρος μου 3,5 χρονια εχει κανει 80.000 χλμ και μονο service και εναν αισθητηρα εχει αλλαξει. οσο δυσκολο και αν ειναι(που δεν το θεωρω) ειναι 5 ετιας...  θεωρω αδιανοητο να δωσει καποιος τοσα χρηματα για 15ετιας οχημα

Βλεπουμε αυτοκινητα καλυτερης κλασης.. εμφανιση,κομφορ,παθητικη ασφαλεια και δεν μπορουν να κρατησουν τιμη..! Κατι υπαρχει στη μεση που τους μειωνει την εμπορικη αξια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gia_nnis είπε

Βλεπουμε αυτοκινητα καλυτερης κλασης.. εμφανιση,κομφορ,παθητικη ασφαλεια και δεν μπορουν να κρατησουν τιμη..! Κατι υπαρχει στη μεση που τους μειωνει την εμπορικη αξια..

τι εννοεις δεν καταλαβα..,ειναι και αργα και υπολειτοργω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, TOMVLACH είπε

τι εννοεις δεν καταλαβα..,ειναι και αργα και υπολειτοργω

Οταν σου τρωει παραπανω χρηματα σε πχ ζημιες,ανταλλακτικα,καταναλωση,τελη-κυβικα  πεφτει η αξια του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Οταν σου τρωει παραπανω χρηματα σε πχ ζημιες,ανταλλακτικα,καταναλωση,τελη-κυβικα  πεφτει η αξια του..

παντως το clio για τα επομενα χρονια δεν πιστευω να πεσει απο τις 5000 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, omitziz είπε

Lmao Lol GIF by Desus & Mero

Εαν ξερεις Ελληνικα, εχω καποιες λεξεις στην προταση μου.Δεν το συγκρινω ουτε με rallye, που εχω στην οικογενεια, ουτε με τουρπατο 16αρι.Ξερεις ποια ειναι τα αυτοκινητα αυτα;Hταν το ποιο δυνατο και το ποιο γρηγορο.Π.χ Focus-A3-Golf-Mazda 3, Astra κ.α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Κοιτα σοβαρα το corolla 1.6 02-06

Αξιοπιστο-γρηγορο-καλη καταναλωση.. Εντος 8.5-9λ   Επισης ειναι πιο οικονομικο σε σχεση με τα υπολοιπα ιαπωνικα που αναφερεις..(συντηρηση)

Βρες ιδιωτη και κανε t.drive για να εχεις μετρο συγκρισης με τα υπολοιπα..!

Πολύ κακή ποιότητα κύλισης και πολύς θόρυβος στον αυτοκινητόδρομο. Καμία σχέση με Golf, Focus κλπ. Επίσης πολύ παλιό μοντέλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Εαν ξερεις Ελληνικα, εχω καποιες λεξεις στην προταση μου.Δεν το συγκρινω ουτε με rallye, που εχω στην οικογενεια, ουτε με τουρπατο 16αρι.Ξερεις ποια ειναι τα αυτοκινητα αυτα;Hταν το ποιο δυνατο και το ποιο γρηγορο.Π.χ Focus-A3-Golf-Mazda 3, Astra κ.α

Το Auris είναι ένα μεγάλο κι άβολο αυτοκίνητο πόλης, άντε μέχρι το αεροδρόμιο. Αν κάποιος πάρει Auris να πάρει και μια καλή πηγή να βαράει μουσική στην εθνική γιατί αλλιώς δε παλεύεται απο το θορυβο. Λες και εχεις ανοιχτα τζάμια. 

Μόλις τώρα, NickTG είπε

Ξεκάθαρη υπερβολή. 

Ναι η Corolla και το πρωτο Auris ειναι γνωστό πως πηγαίνουν σαν E-class τις μεγάλες αποστάσεις. 

Σε Toyota εκείνης της εποχής αγοράζεις αξιοπιστία και οικονομική συντήρηση αλλά οδηγικά είναι απο φλατ μέχρι κακό. Η διαφορά με το Golf στο θέμα οδηγικής συμπεριφοράς και άνεσης ειναι χαοτική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορώ να βοηθήσω, είχα το Golf ΜΚ6 122hp TSi DSG του 2008 για 9 χρόνια και θα γράψω μερικά σχόλια:

- Το αμάξι ήταν άριστο στο δρόμο και σε ποιότητα κύλισης. Πίσω ανάρτηση πολλαπλών συνδέσμων σε σχέση με τα περισσότερα που ήταν ημιάκαμπτος άξονας. Μέση κατανάλωση 7,4lt όλα αυτά τα χρόνια (εξαρτάται πώς οδηγείς βέβαια). Και σχεδόν πλήρης εξοπλισμός στην έκδοση TSi.

- Όμως έβγαλε τις ζημιές του με σοβαρότερες στο αυτόματο κιβώτιο και το συμπλέκτη αρκετά νωρίς. Αν θες τη γνώμη μου μακριά από αυτόματο (υπήρχαν ελλαττωματικές παρτίδες το 2008).

- Προσοχή γιατί στην αγορά πωλούνται πολλά από εταιρείες leasing. Καλύτερα από ιδιώτη και με επισταμένο έλεγχο.

- Καλύτερος ο 122hp από 150hp σε αξιοπιστία και κατανάλωση

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, ProponitisTouKanape said:

Ναι η Corolla και το πρωτο Auris ειναι γνωστό πως πηγαίνουν σαν E-class τις μεγάλες αποστάσεις. 

Μπορείς να μου δείξεις που έγραψα κάτι τέτοιο? 

Ή μήπως συγκρίνονται τα Golf και Focus με E class και έγινε ξαφνικά το μετρό σύγκρισης? 

Ουδέτερο και χωρίς να σε εμπνέει ή να σε ενθουσιάζει ναι. Πολύ κακό όχι. 

Βέβαια αν ήθελες μια χαρά πήγαινες γρήγορα χωρίς να έχεις θέμα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Πολύ κακή ποιότητα κύλισης και πολύς θόρυβος στον αυτοκινητόδρομο. Καμία σχέση με Golf, Focus κλπ. Επίσης πολύ παλιό μοντέλο

Για την ποιοτητα κυλισης δεν εχω παρατηρησει κατι αρνητικο.. Για τον θορυβο σε αυτοκινητοδρομο κανει ο κινητηρας.. γιατι θα επρεπε να ειχε πιο μακρια 5η ή να του εβαζαν και μια 6η!

Παντως η 5η του μεχρι τα 160 ανοιγει πολυ ωραια για ατμοσφαιρα!

Γενικα το golf εχει αλλο επιπεδο μονωσης..!  Στα οικονομικα ομως δεν ειναι κοντα..! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...